Go to content

Domowe sposoby na modzele – same na pewno nie znikną

Najlepsze, domowe sposoby na modzele. Same na pewno nie znikną
Fot. iStock/ grinvalds

Domowe sposoby na modzele pomogą w walce z tym dokuczliwym problemem. Modzele to z początku niebolesne i szpecące zmiany, które najczęściej powstają na podeszwach stóp a czasem i dłoni. Są one niełatwe do usunięcia, ale warto z nimi walczyć, zanim na dobre zagoszczą na stopach i spowodują silny ból.

Odciski i modzele – to nie to samo

Modzele, często mylone są z odciskami, choć różnią się od nich wyraźnie wielkością. Modzele są nadmiernie zrogowaciałymi komórkami naskórka, silnie ograniczonymi, powstałymi jako ochrona przed nadmiernym tarciem lub naciskiem. Organizm produkuje nadmiar skóry w takich miejscach, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć ją przez uszkodzeniami. Najczęściej pojawiają się na stawach palców oraz opuszkach palców, pod główkami kości śródstopia. Przybierają kształt owalny, okrągły lub podłużny i z początku nie są bolesne. Dopiero z czasem sytuacja ulega zmianie. Największa różnica między modzelem a odciskiem polega na tym, że modzel nie ma jądra, które uciska zakończenia nerwowe, dlatego w początkowej fazie rozwoju nie boli, w przeciwieństwie do odcisków, które są odczuwalne przez cały czas.

Można i warto z nimi walczyć 

Warto wykorzystać dostępne metody, które pozwolą na pozbycie się nieestetycznych i bolesnych zmian. Można skorzystać z porady specjalisty — podologa lub spróbować pozbyć się problemu domowymi sposobami.

Najlepsze, domowe sposoby na modzele. Same na pewno nie znikną

Fot. iStock / coloroftime

Domowe sposoby na modzele

1. Peeling

To pierwszy krok do zdrowych stóp. Najlepiej robić go po wymoczeniu stóp przez 10-15 minut, w gorącej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, olejków nawilżających, lub specjalnych środków do stóp. Mocnego złuszczania nie powinno się wykonywać zbyt często ani zbyt mocno, ponieważ zbyt częste usuwanie naskórka może prowadzić do jego nadmiernego odrastania i problem, zamiast zniknąć, może się nasilić. Warto zaopatrzyć się w specjalną tarkę lub pumeks, który dla higieny warto często wymieniać.

2. Soda oczyszczona 

Jeśli po peelingu nadal twoje stopy pozostawiają wiele do życzenia, rozpuść 3 łyżki sody oczyszczonej w misce z wodą, a następnie zanurz w tej mieszance stopy. Mocz je przez około 30 minut, następnie osusz, przyłóż plasterek cebuli, obwiąż bandażem i zostaw na kilka godzin. Łatwiej będzie pozbyć się martwego naskórka.

3. Miks cebuli, soli i cytryny

Cytryna i cebula oczyszczają skórę  zmiękczają ją, sól z kolei ma naturalne właściwości ścierające. Plaster cebuli skrop sokiem z cytryny i posyp solą. Przyłóż go do odcisku i przymocuj gazą lub plastrem, na całą noc. Powtarzaj zabieg przez kilka dni z rzędu, aż do skutku.

4. Pomidor może pomóc

Czerwony miąższ pomidora doskonale zmiękcza zrogowaciały naskórek i ułatwia pozbycie się modzeli. Bezpośrednio na zmiany przyłóż miąższ pomidora, owiń to miejsce gazą i pozostaw na całą noc. Zabieg powtarzaj co wieczór.

5. Okład  z aspiryny

W szklance wody rozpuść 2 tabletki aspiryny. Zamocz w tym okład i połóż go na zmianę, przykrywając go folią spożywczą. Po kwadransie zdejmij okład.

Poza tym pamiętaj o tym, by nie stosować ostrych nożyków do samodzielnego wycinania odcisków i modzeli, aby nie pokaleczyć skóry i uniknąć infekcji. Noś wygodne obuwie, a gdy są o tego wskazania, wkładki ortopedyczne. Dbaj o higienę i regularnie stosuj kremy nawilżające oraz usuwaj nadmiar naskórka ze stóp.

Zobacz również: Jak powstają modzele i czym różnią się od odcisków? Sposoby na pozbycie się problemu ze stóp


źródło: krokdozdrowia.plwww.boskiestopy.pl