Naszej skórze na twarzy i ciele należy się regularna pielęgnacja. Zwłaszcza w obecnym okresie, kiedy zimne powietrze i sezon grzewczy nie sprzyjają nawilżeniu po lecie, podczas którego była narażona na wysuszenie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na jej regenerację będzie peeling. Przygotowany samodzielnie z naturalnych składników dogłębnie oczyści naszą skórę, wygładzi ją i pozwoli na lepsze wchłanianie się składników odżywczych zawartych w kosmetykach.
Pielęgnacyjny must-have
Często nie zdajemy sobie sprawy, że ze składników, które znajdziemy w swojej kuchni możemy wyczarować również naturalne kosmetyki, które z powodzeniem wykorzystamy do zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z produktów, które wykonamy w zaciszu własnego domu jest peeling, będący jednym z najważniejszych etapów w naszej pielęgnacji. Złuszczanie skóry wspomaga lepszą regenerację, przeciwdziała trądzikowi oraz wrastaniu włosków, zmniejsza niedoskonałości i przebarwienia, zapewnia dobre ukrwienie oraz ułatwia wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Powodów do stosowania peelingu jak widać jest wiele.
Na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę wykonując domowy peeling? Jakich składników użyć do jego przygotowania?
Baza to podstawa
Jednym z najpopularniejszych składników wykorzystywanych w peelingach jest cukier. Stanowi on świetną bazę do wielu kosmetyków i idealny przykład tego, że naturalna i ekologiczna pielęgnacja nie musi być kosztowna i skomplikowana. Cukier zastosowany na skórę i włosy silnie nawilża oraz zapobiega utracie wody poprzez tworzenie warstwy ochronnej. To wszystko ze względu na zawarte w cukrze składniki, m.in. glukozę, która ogranicza dyfuzję wody i odparowywanie jej cząsteczek.
Ponadto cukier nie uczula, więc w charakterze kosmetyku jest bezpieczny dla każdego, a komfort jego stosowania jest bardzo wysoki, ponieważ drobinki cukru pod wpływem tarcia i kontaktu z ciepłą wodą dość szybko się rozpuszczają, co sprawia, że nie działają agresywnie. Należy jednak pamiętać, żeby składniki do wykonania peelingu dobierać odpowiednio do swoich potrzeb. Peeling musi być dopasowany do typu naszej skóry, a sam proces oczyszczania wykonywany z wyczuciem. Im bardziej wrażliwa skóra tym mniejsze powinny być drobiny cukru.
Uniwersalny peeling cukrowy
Dobry peeling cukrowy poza cukrem powinien zawierać dodatkowe składniki nawilżające i odżywcze, tak aby zaspokoić wiele potrzeb skóry jednocześnie. Do przygotowania najprostszego, dającego gwarancję oczyszczonej skóry peelingu, potrzebne będą zaledwie dwa składniki: 2 łyżeczki cukru trzcinowego (lub drobnoziarnistego w przypadku cery delikatnej) oraz 5 łyżek oliwy, które wystarczy wymieszać w misce, odczekać chwilę aż składniki się rozpuszczą, a następnie nałożyć i wmasować w skórę twarzy lub ciała. Jeśli zależy nam również na doznaniach węchowych w trakcie zabiegu pielęgnacyjnego, do mieszanki cukru i oliwy możemy dodać np. startą skórkę z pomarańczy, która nie tylko zapewni świeży i soczysty zapach, ale jako cenne źródłem witaminy C, złagodzi napięcia i podziała na skórę rozjaśniająco. Jeśli chcemy wzmocnić nasz peeling o właściwości odżywcze, do naszej mikstury możemy dodać łyżkę miodu.
Czasami nasza skóra potrzebuje dogłębnego złuszczenia i zastosowania mocniejszych środków. Bazą takiego peelingu oprócz cukru będą fusy zmielonej i odsączonej kawy (najlepiej z ekspresu). Zawarta w kawie kofeina ma zbawienny wpływ na pomarańczową skórkę i wiotką skórę. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawowy peeling pobudza krążenie, oczyszcza skórę ze szkodliwych toksyn oraz dostarcza jej cenne minerały i witaminy z grupy B. Regularnie stosując peelingi z dodatkiem kawy ograniczymy również widoczność cellulitu, dzięki czemu poprawi się jakość naszej skóry.
Skutecznym pogromcą cellulitu jest też cynamon. Cynamon ma działanie przeciwbakteryjne, likwiduje wypryski, rozjaśnia cerę, łagodzi przebarwienia, eliminuje toksyny ze skóry, działa jak naturalny filtr dla promieni UV. Dodając go do reszty wymienionych składników wzmocnimy regenerujący, wygładzający i ujędrniający efekt peelingu. Cynamon ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – zapach, który w połączeniu z oliwą, cukrem, kawą i pomarańczą wpisze się idealnie w obecną pogodę za oknem.
Peeling cukrowy z cynamonem
- ½ szklanki cukru
- ¼ szklanki mielonej kawy
- 1 łyżka mielonego cynamonu
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- skórka starta z ¼ pomarańczy
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą do uzyskania konsystencji mokrego piasku.
Wykonując zabiegi kosmetyczne samodzielnie, pamiętajmy, żeby dostosowywać je indywidualnie do bieżących potrzeb skóry i stosować z odpowiednią częstotliwością, ponieważ źle dobrane zabiegi mogą raczej pogorszyć jej kondycję, niżeli ją wspomóc. Pielęgnacja skóry powinna być także dostosowana do pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Obserwując naszą skórę i opiekując się nią odwdzięczy się ona promiennym wyglądem i wolniejszym tempem starzenia się, a moc naturalnych składników odżywczych sprawi, że skóra już bezpośrednio po zabiegu będzie bardziej miękka, gładka i nawilżona.