Psychologia

List do osoby, która zabiła mnie emocjonalnie. „Jestem ci wdzięczna, dziękuję”

Redakcja
Redakcja
11 listopada 2018
Fot. iStock/Everste
 

Chcę, żebyś sobie wyobraził tę konkretną sytuację: wyobraź sobie kobietę leżącą na łóżku w nocy; desperacko próbującą powstrzymać łzy. Dziewczyna zagryza wargi, uspokaja się na siłę.  Powstrzymuje płacz, blokuje swoje emocje, ponieważ nie chce być tą stereotypową słabą dziewczyną, która szlocha w poduszkę. Desperacko próbuje myśleć o czymś innym,  oderwać myśli od bólu, jaki odczuwa w tej chwili. A kiedy się nie udaje, próbuje zaakceptować te niewygodne myśli. Próbuje zracjonalizować wszystko, przez co właśnie przeszła. Próbuje zrozumieć swoją sytuację. Próbuje zamknąć w swojej głowie ten etap, pójść dalej.

Teraz chcę, żebyś wyobraził sobie mnie na miejscu tej kobiety. Wierz lub nie, to byłam właśnie ja jeszcze nie tak dawno temu. To byłam ja. Leżałam na tamtym łóżku.  I to nie była jedna noc. To była seria niezliczonych nieprzespanych nocy, które spędziłam na jawie, myśląc o nas. Byłam kobietą, która czuła się emocjonalnie zniszczona. Byłem kobietą, która została emocjonalnie złamana. Musiałam przetrzymać wiele miesięcy, podczas których czułam się bezwartościowa i niedoceniona.

Musiałam wytrzymać tyle miesięcy bez twojej miłości, bez czułości, troski i pewności, których potrzebowałam od ciebie, by czuć się bezpiecznie. Musiałam wytrzymać tyle miesięcy, aż zrozumiałam.

Ale pomimo tego, chcę ci tylko powiedzieć, że nie mam w sercu nienawiści. Zamiast tego odczuwam wdzięczność. W chwili, gdy to piszę, nie jestem zła. Już się nie denerwuję. Nie jestem też zgorzkniała. Chcę, żebyś wiedziała, że jestem wolna od tych emocjonalnych kajdan, które mi założyłeś.

Chciałabym Ci podziękować, nie za wszystko, co mi zrobiłeś, ale za wszystkie lekcje, które musiałam odrobić. Po wielu miesiącach manipulacji i wykorzystywania mnie, dopóki sama w końcu zrozumiałam, że to nie moja wina.

To ty  byłeś toksyczny. Byłeś problematyczny. To ty miałeś tak wiele problemów i wewnętrznych demonów.  Ty byłeś tym, który nie miał racji.

Jestem w takim momencie mojego życia, w którym powoli wychodzę na prostą po tym, jak utknęłam tak długo w ciemności, w którą mnie wprowadziłeś. Jestem teraz wolna od kajdan i łańcuchów, którymi mnie związałeś. Nieustannie przypominam sobie każdego dnia o tym, jak daleko jestem w porównaniu do tej kobiety, którą znałeś i że zawsze zasługuję na najlepsze w życiu.

Teraz wiem, że jestem wystarczająco dobra,  że zasługuję na najlepsze rzeczy, jakie życie ma do zaoferowania. To dzięki tobie wiem, że chcę więcej.

Że  muszę walczyć o to, czego chcę, że nigdy nie powinnam zadowolić się niczym mniej, niż na to zasługuję. Teraz wiem, że zasługuję na kogoś, kto nigdy mnie nie okłamie, kogoś,  kto nie będzie mną manipulował. Teraz wiem, że zasługuję na kogoś, kto zawsze będzie wdzięczny za wszystko, co dla niego robię w naszym związku.

Teraz wiem, że zasługuję na to, by być z kimś, kto nie będzie codziennie łamać mi serca; kogoś, kto zrobi wszystko, aby się mną zaopiekować. Teraz wiem, że zasługuję na to, by być z kimś, kto zawsze będzie priorytetowo traktował moje poczucie szczęścia, kimś,  kto nie będzie karał mnie niepewnością i obawami. Teraz wiem, że zasługuję na kogoś, kto nigdy nie wykorzysta moich słabości. Wiem, że zasługuję na kogoś, kto weźmie ze sobą to, co najlepsze; ktoś, kto mnie wzmocni.

Teraz wiem, dzięki Tobie, że zasługuję na to, by być z kimś, kto mnie kocha za to, kim jestem.


Psychologia

6 sposobów na to, by nie utrudniać sobie diety

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 listopada 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Wytrwanie na diecie wymaga od nas sporych pokładów cierpliwości i dobrych chęci. Dieta sama w sobie nie kojarzy się z czymś pozytywnym i najczęściej decydujemy się na nią z przymusu zrzucenia zbędnych kilogramów. Często wtedy popełniamy błędy, które skutkują tym, że waga nie spada, tak jak byśmy sobie tego życzyli, a co gorsze, po zakończeniu diety pojawia się efekt jojo.

Wiele zależy od naszego podejścia do tematu diety. Nieodpowiednie nastawienie do podejmowanych działań sprawi, że czas poświęcony diecie stanie się bezużyteczny. Zamiast więc komplikować sobie życie, należy wziąć poprawki na pewne rzeczy i nie popełniać tych samych błędów ponownie.

6 sposobów na to, by nie utrudniać sobie diety

1. Nie łap się pierwszej lepszej diety

Często można usłyszeć od kogoś znajomego, że u niego dana dieta pomogła i w ekspresowym tempie zrzucił kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów. No kto by nie chciał tak szybkiego efektu? Jednak tu należy uważać, bo po pierwsze żadna dieta nie uczyni za nas cudu odchudzenia, a po drugie wybór złego systemu żywieniowego może sprawić, że mogą dotknąć nas niedobory ważnych dla zdrowia substancji.  Dieta powinna być dobrze zbilansowana i ułożona pod kątem osoby, która próbuje zrzucić kilogramy. Należy wziąć pod uwagę cel diety, stan zdrowia, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, i inne indywidualne predyspozycje organizmu.

2. Odrzuć nudę

Brak różnorodność bywa problemem w wielu stosowanych przez nas dietach. Najlepiej poradzić się dietetyka, który wskaże dobór produktów i sposób ich przyrządzania tak, aby był nie tylko atrakcyjny dla oczu, ale także smaczny i dostarczał odpowiedniej ilości kalorii na danej diecie. Warto wiedzieć, jak zastąpić jeden produkt drugim, mniej kalorycznym czy też przetworzonym. Jedzenie wciąć tego samego spowoduje, że dieta stanie się prawdziwą katorgą.

3. Nie walcz ze wszystkim, znajdź alternatywę

Najczęściej jest tak, że restrykcyjnie wrzucamy z jadłospisu produkty, które nie są wskazane na diecie. Koniec, kropka, tego nie ma i tego nie jemy. I popełniamy błąd, bo umartwiamy się, zamiast poszukać zdrowej alternatywy. Np. gdy mamy ograniczyć cukier, unikamy wszystkich słodyczy, rezygnując także z cukru z owoców. To może stanowić szok dla organizmu, który upomni się o to, co zostało zabrane. W tym przypadku warto wykorzystać takie produkty jak stewia czy ksylitol, które dadzą namiastkę zdrowszej słodyczy.

4. Schowaj wagę

Podczas diety aż kusi, aby wejść na wagę i sprawdzić jak wyglądają postępy naszych działań. Jednak, zamiast robić to raz na jakiś czas, np. raz na 2 tygodnie albo raz na miesiąc, ważymy się każdego dnia.  W efekcie, zamiast wymarzonego spadku, zauważymy wahania zależne od pory dnia, ilości zjedzonych produktów, a także gospodarki hormonalnej. Zamiast szaleć i wchodzić codziennie na wagę, lepiej sięgnąć po centymetr krawiecki i mierzyć co jakiś czas obwody ciała. To da niezakłamaną informację, jak się zmienia ciało, nie tylko waga.

5. Nie chudnij samotnie

Bywa, że chcąc schudnąć i w razie niepowodzenia nie być na językach innych, nie obnosimy się z dietą. Tymczasem osamotnienie może skutkować złamaniem się w pewnym momencie, gdy zabraknie motywacji. Podzielenie się planami z przyjaciółką lub dołączenie do grupy osób odchudzających się, którzy zrozumieją sytuację, cel i problemy, wesprą i pomogą dotrwać do końca.

6. Nagnij czasem zasady

Nie zawsze trzeba traktować dietę aż tak restrykcyjnie, wystrzegając się każdej kropelki tłuszczu i zastanawiając się, czy ten kawałek grillowanego kurczaka, aby na pewno nie zrujnuje tego, co udało się już osiągnąć. Lekkie nagięcie zasad raz na jakiś czas raczej nie zniszczy dotychczasowych osiągnięć.

źródło: kobietyimedycyna.pl, www.sfd.pl


Psychologia

Kilka mitów urodowych – jeśli w nie wierzysz i praktykujesz – wyglądasz gorzej

Redakcja
Redakcja
11 listopada 2018
Fot. iStock / BeauSnyder

Kiedy piękno i dbanie o urodę wymaga od nas zbyt wielu poświęceń, należy zastanowić się, czy nie działamy przypadkiem na własną szkodę. Niektóre z naszych działań nie tylko nie są konieczne, ale jeszcze dają efekt odwrotny od zamierzonego…Przed wami kilka urodowych mitów.

Mit nr 1: Codzienny makijaż jest szkodliwy dla skóry

W rzeczywistości to nie sam makijaż, ale fakt zaniedbania zabiegów pielęgnacyjnych przed pójściem spać szkodzi skórze. Skóra powinna mieć możliwość oddychania i dotlenienia. Używane w ciągu dnia nowoczesne kosmetyki zawierają filtry UV,  mają właściwości nawilżające i ochronne, które są przydatne, ponieważ mogą chronić skórę przed agresywnym wpływem środowiska. Ale wieczorem powinniśmy cały makijaż dokładnie zmyć.

Mit nr 2: Kremy nawilżające nie zapobiegają powstawaniu zmarszczek

W rzeczywistości dzisiaj wiele kremów nawilżających przeciwdziała pojawieniu się zmarszczek. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że w składzie kremu, którego używasz, powinny znajdować się filtry UV i witaminy zawierające przeciwutleniacze.

Mit nr 3: Krem należy nakładać na twarz ruchem do góry

Wiele osób jest pewnych, że istnieją specjalne zasady nakładania kremów na twarz i że koliste ruchy od dolnej części twarzy do górnej poprawią efekt kremu. W rzeczywistości istnieją pewne reguły dotyczące stosowania kremów do twarzy, ale ruchy dłoni nie mają większego sensu.

Mit nr 4: Należy pić dużo wody, aby zapobiec zmarszczkom

Mit mówiący, że woda spożywana w dużych ilościach spowalnia proces starzenia się skóry jest bardzo popularny, ale niestety nie ma żadnego uzasadnienia. Z reguły komórki górnej warstwy naskórka są już martwe, dlatego nie wchłaniają wilgoci z wewnątrz..

Mit nr 5: Jeśli regularnie wykonujesz gimnastykę twarzy, możesz pozbyć się zmarszczek

Twarz jest jedyną częścią ciała, w której mięśnie są przyczepione bezpośrednio do skóry. Ciągłe rozciąganie i ćwiczenia nie przyczyniają się do wygładzenia już istniejących zmarszczek.

Mit nr 6: Usuwanie pieprzyków może być szkodliwe dla twojego zdrowia.

Pieprzyki mogą mieć różne kolory i kształty. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale niektóre  mogą zmienić się w czerniaka pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego konieczne jest usunięcie wszystkich łagodnych zmian na skórze. Ta procedura medyczna jest absolutnie nieszkodliwa.

Mit nr 7: Jeśli często wycinasz włosy, będzie rosnąć szybciej.

Włosy rosną z taką samą prędkością bez względu na to, jak często są podcinane i czy w ogóle są podcinane.


Na podstawie: brightside.me


Zobacz także

Myślisz o sobie: „Jestem niewystarczająco dobra”? Czas zmierzyć się z wewnętrznym krytykiem. Jest na to siedem sposobów

6 rzeczy, bez których świat byłby lepszy. Jak polubić swoje życie bez rewolucyjnych zmian?

Jak polubić swoje życie bez rewolucyjnych zmian?

Chociaż to trudne, musisz się opanować. 10 rzeczy, których nie wolno ci zrobić, gdy dowiesz się o zdradzie