Pędzle do makijażu są praktycznym i przydatnym dodatkiem, dzięki któremu make-up będzie wykonany perfekcyjnie. Nawet jeśli dotychczas nie królowały one w kosmetyczce, warto to zmienić. Należy najpierw wiedzieć, po które i kiedy sięgnąć, by uzyskać najlepszy efekt. Nie wystarczy jeden pędzel, by tak się stało.
Pędzle do makijażu — które są do czego?
W zależności od przeznaczenia, pędzle do makijażu różnią się od siebie długością i grubością włosia oraz konkretnym zastosowaniem. Można zakupić wybrane pędzle lub też cały zestaw, szczególnie gdy na codzienny makijaż składa się nieco więcej, niż wytuszowanie rzęs.
Pędzel do pudru sypkiego
„Mięsisty”, o grubym trzonku pędzel do pudru pozwala na wykończenie gotowego makijażu. Charakteryzuje się długim włosiem oraz miękkością. Aby z niego skorzystać, należy „wmasować” kosmetyk w pędzel, strzepnąć jego nadmiar i omieść nim całą twarz lub jej część. Pędzel do pudru pozwala na aplikację kosmetyku wyjątkowo delikatnie, bez zostawiania na twarzy nieestetycznych śladów po kosmetyku. Ten rodzaj pędzelka sprawdzi się także do aplikacji różnego typu pudrów mineralnych.
Pędzle do pudru brązującego i różu
Są nieco inne, niż przeznaczone do pudru wykańczającego makijaż. Są od nich mniejsze i posiadają ścięte główki, co pozwala na nałożenie różu czy pudru brązującego, oraz dokonanie przy jego pomocy roztarcia koloru czy drobnej korekty. Trudno sobie bez nich wyobrazić subtelny dziewczęcy rumieniec na twarzy.
Pędzle do podkładu płynnego
Pędzle do podkładu płynnego mogą zastąpić nakładanie podkładu palcami lub za pomocą gąbeczki. Mają one sprężyste włosie i nieco spłaszczony kształt, dzięki któremu można rozprowadzić podkład równomiernie, nawet w trudno dostępnych miejscach, jak np. przy skrzydełkach nosa.
Pędzle do korektora
Pędzle do korektora są zazwyczaj płaskie, nieco sztywne i pozwalają precyzyjnie nałożyć odpowiednią ilość korektora. Miewają różną szerokość — jeżeli zmiana nie jest wielka, wystarczy wąski pędzelek, jeśli jest więcej niedoskonałości do ukrycia, pędzel musi być szerszy. Z powodzeniem można przy ich pomocy dokładnie zatuszować drobne niedoskonałości skóry, takie jak krostki, przebarwienia, czy nawet cienie pod oczami.
Pędzel do makijażu powiek
To pędzelki, które zazwyczaj zakończone są miękką gąbką lub posiadają króciutkie włosie, mniej zbite, niż w przypadku pędzli do korektora. Lepiej sprawdzają się do nakładania cieni na powieki pędzle z włosiem, niż gąbką. Pozwalają na nakładanie cieni warstwami, a same cienie trzymają się na powiekach dłużej, niż w przypadku nakładania gąbeczką. Natomiast pędzel do blendowania cieni jest kulisty i pozwala zatrzeć granice nachodzących na siebie cieni, co pozwala uzyskać efekt profesjonalnego makijażu. Osobno stosuje się pędzel do eyelinera, który ma dłuższe włosie, nieco bardziej sztywne i pozwalające na narysowanie precyzyjnej linii tuż przy nasadzie rzęs.
Pędzle do makijażu brwi
Są to pędzle o krótkim włosiu ciętym ukośnie, które pozwalają na zaznaczenie konturów brwi i wypełnienie ubytków. Wykonuje się nimi szybkie i zdecydowane ruchy, rysując za każdym pociągnięciem cienkie linie w obrębie powierzchni brwi. Najlepiej, by pędzel do makijażu brwi był dwustronny. Z jednej strony powinien być zakończony grzebykiem lub szczoteczką, która pozwala rozczesać brwi i nadać im kształt. Z drugiej strony powinna być płaska i bardzo cienka końcówka, która pozwoli na domalowanie pojedynczych włosków na łuku, a sam makijaż będzie dokładniejszy.
Pędzle do makijażu ust
Pędzle do makijażu ust powinny być niewielkie, o cienkim i sztywnym włosiu. Mają służyć one do odpowiedniego dozowania kolorowego kosmetyku (pomadka, błyszczyk, kredka do ust), oraz zaznaczenia konturu ust.
Pędzel wachlarzowy
Pędzel wachlarzowy, miotełka do omiatania, czy też Fan Brush, ma dwa zastosowania. Można nim wygodnie nakładać rozświetlacze, mineralne pudry wykańczające, róże, lub bronzery. Służy również do pozbywania się nadmiaru kosmetyków ze skóry. Wystarczy delikatnie przesunąć go (omieść) po miejscu, na które np. obsypał się róż czy cień do powiek i po kłopocie. Żeby zadziałał jak należy, czyli usunął nadmiar sypkiego kosmetyku, twarz musi być zmatowiona.