Go to content

Laminowanie włosów galaretką, żelatyną i siemieniem lnianym. Jak samodzielnie nadać włosom blask?

Laminowanie włosów galaretką, żelatyną i siemieniem lnianym
Fot. iStock

Laminowanie włosów to zabieg, który w sposób szybki poprawia wygląd czupryny, nadając jej połysk i zdrowy wygląd. Wygładzone, wzmocnione dzięki tej metodzie włosy, przestały być dobrem dostępnym jedynie w salonach fryzjerskich. Łatwo i tanio możesz wykonać samodzielnie w domu laminowanie włosów żelatyną, galaretką lub siemieniem lnianym.

Laminowanie włosów w domu to zabieg, który pokochały kobiety na całym świecie. Prosty w wykonaniu i tani pomysł rzeczywiście poprawia wygląd pasm.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Iwona Szpiech (@iwona.izabela84)

Co to jest laminowanie włosów?

Laminowanie, czyli pokrycie włosów odpowiednią warstwą preparatu sprawia, że ich łuski domykają się. Dzięki temu są błyszczące, bardzo przyjemne w dotyku, nie puszą się i stają się sypkie. Nie tylko wyglądają piękniej, ale także są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Aby przeprowadzić laminowanie włosów w domu nie potrzebujesz wielu akcesoriów. Jeśli tylko zajrzysz do kuchni i sięgniesz po siemię lniane, galaretkę lub żelatynę, zabieg wykonasz samodzielnie. Zanim przystąpisz do czynności, umyj włosy szamponem i zawiń je w ręcznik, by dobrze odsączyć nadmiar wody.

Laminowanie włosów żelatyną

Żelatyna dobrze wpływa na wygląd i kondycję włosów zniszczonych, ponieważ zawiera dużą ilość kolagenu, czyli białka, które chroni włosy i zamyka ich rozchylone łuski. Aby wykonać laminowanie włosów żelatyną, potrzebujesz:

  • 2 łyżki żelatyny,
  • 4 łyżki gorącej wody,
  • 2 łyżki maski lub odżywki do włosów, której używasz na co dzień.

Ilość składników z zachowaniem wymaganych proporcji dostosuj do długości i gęstości włosów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hairstore.pl (@hairstorepl)

Żelatynę przesyp do miseczki i rozpuść się w wodzie (pamiętaj, żeby nie gotować żelatyny!). Następnie dobrze wymieszaj roztwór z odżywką lub maską. Następnie podziel włosy na części po to, by było łatwiej nałożyć żelatynę. Zacznij od dolnej partii i pasmo po paśmie nakładaj bardzo dokładnie mieszankę na włosy. Gdy skończysz już nakładać całość na czuprynę, zawiń ją w folię lub nałóż na głowę reklamówkę i szczelnie owiń ręcznikiem. Ciepło przyspiesza i wzmacnia działanie żelatyny na włosy. Po upływie 30-40 minut zmyj z włosów warstwę laminującą.

Laminowanie włosów żelatyną – o czym powinnaś pamiętać?

Taki zabieg powinien dać efekt, który utrzyma się do kolejnego mycia. Możesz to powtórzyć co jakiś czas (najlepiej co 2-3 tygodnie) bez uszczerbku dla nich. Laminowanie włosów żelatyną wykonywane zbyt często może przeproteinować włosy, co negatywnie odbije się na ich kondycji. Szczególnie ucierpią na tym włosy zniszczone i wysokoporowate. Jak ze wszystkim, z laminowaniem należy zachować zdrowy umiar.

Laminowanie włosów galaretką 

To alternatywa dla czystej żelatyny, chwalona przez użytkowniczki za skuteczne i delikatniejsze działanie na włosach. Co prawda galaretka też opiera się na żelatynie, jednak dzięki dodatkowi nawilżającego cukru lepiej wpływa na włosy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez IzzyGoneCurly (@izzygonecurly)

Laminowanie włosów galaretką – jak wykonać?

Przygotuj:

  • 2 łyżki galaretki
  • 3 łyżki gorącej wody
  • 2 łyżki maski lub odżywki do włosów, której używasz na co dzień
  • pielęgnacyjny olejek do włosów

Gdy galaretka przestygnie i uzyska konsystencję żelu, zmieszaj ją dokładnie z maską lub odżywką i odrobiną olejku do włosów. Następnie rozprowadź ją na wilgotnych włosach, załóż na włosy folię i ręcznik. Po 15 minutach spłucz mieszankę z pasm.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Emanuela (@secrets_of_my_hair)

Podobnie jak w przypadku czystej żelatyny, nagminne stosowanie laminowania może doprowadzić do ich przeproteinowania, co źle wpływa na ich kondycję i wygląd.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

Laminowanie włosów można również przeprowadzić przy pomocy siemienia lnianego. Jest to też niezła metoda na wygładzenie i nabłyszczenie włosów, przy czym nieco bardziej łaskawa dla pasm po dłuższym stosowaniu. Siemię lniane jest skarbnicą wartościowego białka, cynku, a także kwasów tłuszczowych, które bardzo dobrze wpływają na kondycję włosów. Nie brakuje tu także witamin, m.in. A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K.

Siemię ma właściwości nawilżające i szczególnie poprawia stan włosów suchych, szorstkich i matowych. Zmniejsza rozdwajanie końcówek, łagodzi problem przetłuszczających się włosów, dogłębnie je nawilża.

Aby przeprowadzić zabieg potrzebujesz:

  • 3 łyżki siemienia lnianego,
  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki maski lub odżywki do włosów, której używasz na co dzień.

Zagotuj siemię lniane w dwóch szklankach wody przez około 10 minut. Przecedź przez grube sitko, by nasiona nie dostały się we włosy, skąd trudno je usunąć. Otrzymany gęsty wywar zostaw do przestudzenia. Jego konsystencja powinna mieć wygląd gęstego kisielu. Do tego dodaj maskę lub odżywkę do włosów i taką papkę nałóż na włosy oraz skórę głowy. Owiń głowę folią lub torebką foliową, załóż ręcznik i przytrzymaj w takim kompresie włosy przez 40 minut.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @werkafajterrka (@werkafajterrka)

Laminowanie siemieniem lnianym – efekty

Efekt będzie podobny do tego, który otrzymasz przez laminowanie włosów przy pomocy żelatyny. Włosy po siemieniu lnianym będą lśniące, mniej puszące się, ale też mniej sztywne niż w przypadku żelatyny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Martyna (@wszystkiego.smacznego)

A co zamiast laminowania włosów w domu?

Jeśli zależy ci na długotrwałym i naprawdę spektakularnym efekcie, powinnaś się udać do salonu fryzjerskiego. Tam specjalista zaproponuje tak zwane prostowanie włosów keratyną. Keratyna jest białkiem wypełniającym ubytki w  strukturze włosów. Zabezpiecza go przed uszkodzeniami, nadaje gładkości i połysk. Takie prostowanie keratynowe włosów przynosi efekt utrzymujący się nawet do pół roku, choć stopniowe wypłukiwanie keratyny będzie zauważalne wcześniej, wraz z upływającym czasem. Keratynowe prostowanie włosów znakomicie poradzi sobie z włosami niesfornymi, puszącymi się i mocno kręconymi, którym może nie dać rady laminowanie włosów żelatyną lub siemieniem lnianym. Musisz tylko wziąć pod uwagę koszt zabiegu, który może się wahać (w zależności od długości włosów) od 300 do 700 zł.


źródło: www.elle.pl , www.blondhaircare.com