Pewnie zdarzało się wam nacierać końcówki włosów olejkiem, ale olejowanie? Hmmm, a co to? Nie słyszałyście jeszcze o tej metodzie pielęgnacji? Najwyższa pora. Coraz więcej głosów włoso-maniaków krzyczy: „Olejowanie! Uratuje niejeden włos!”. Dziś olejowe kompendium wiedzy – warto popróbować, bo to genialny ratunek dla włosów problemowych, zniszczonych, przesuszonych, farbowanych, porowatych etc.. Zadanie na dziś? Wieczorem nałóżcie olej na włosy i obejrzyjcie sobie jakiś fajny film!
Czym olejować?
Oczywiście możecie zakupić olej specjalnie przeznaczony do włosów, te jednak bywają koszmarnie drogie. Sama jestem posiadaczką takie fryzjerskiego olejku różanego (jest boski i mimo ceny – bardzo wydajny, więc nie żałuję), ale to rozwiązanie najbardziej korzystne, gdy smarujemy olejkiem włosy po myciu na końcówkach. Jeżeli marzy wam się kuracja „na bogato” trzeba by sporo wydać. Więc co będzie potrzebne?
Okazuje się, że nie wystarczy po prostu jakiś olej – bo rodzaj oleju dobieramy do rodzaju włosów, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Olej kokosowy: najlepszy do włosów prostych. Nie sprawdza się tak doskonale przy falowanych czy kręconych włosach (sprawdzałam).
Oleje spożywcze: rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, słonecznikowy, ryżowy. Tak , naprawdę nadają się jako kosmetyki! I tu wielka zaleta, nie zrażajcie się – jak z każdym kosmetykiem i przy olejowaniu, jakiś rodzaj może akurat wam „nie pasować”, przynajmniej zużyjecie go w kuchni.
Olej rycynowy: zakupicie go w aptece. Szczególnie zaleca się go do olejowania skalpu, czyli skóry głowy. Pomaga w przypadku wypadających włosów, przyspiesza nieco ich odrastanie. Można dodawać go do maski czy odżywki – sam w sobie nie jest wdzięczny w nakładaniu.
Dziecięca oliwka: można olejować nią włosy. Sama metoda ma tyle zwolenników co przeciwników – za sprawą zawartości parafiny. Ale jeśli chcecie spróbować, oliwka może nie jest najlepszym długoterminowym rozwiązaniem, natomiast da wyraźniejszy efekt zaraz po użyciu.
Oleje BIO: kokosowy, migdałowy, musztardowy, jaśminowy. I wiele innych „fikuśnych” olejów. Warto przetestować sobie rożne wersje i znaleźć swój ukochany i jedyny. Olej musztardowy stymuluje wzrost włosów.
Olej arganowy: nasz ukochany i dobrze znany. Pięknie pachnie!
Oleje możecie łączyć i mieszać.
Bardzo wiele osób poleca do olejowania włosów gotowe kosmetyki np. dla kobiet w ciąży czy dziecięce (przeznaczone teoretycznie do smarowania skóry w zapobieganiu rozstępom) ;). My w sieci złowiliśmy takie typy: Babydream, Babydream Fur Mama, Hipp, Alterra. Są to w sumie gotowe mieszanki olejów.
Jak poznać, że olej jest dobrze dobrany?
Zwyczajnie poczujesz efekty po 2-3 tygodniach.
Jaki rodzaj oleju?
Włosy średnioporowate: macadamia, sezamowy, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, ryżowy, olej z orzechów laskowych, olej z orzechów arachidowych, arganowy.*
Włosy niskoporowate: masło shea, olej palmowy, masło kakaowe, masło mango, cupuacu, olej kokosowy, babassu, rycynowy.*
Włosy wysokoporowate: olej z wiesiołka, olej z orzechów włoskich, lniany, olej z pachnotki, słonecznikowy, sojowy, olej z pestek dyni, sojowy, konopny, olej z kukurydzy, olej z pestek winogron.*
Po co olejować?
Chyba nie ma lepszej, domowej metody na realne poprawienie kondycji włosów. Doskonale nawilża, odżywia, poprawia sprężystość i gładkość . Należy pamiętać tylko o jednym – po jednym zabiegu odczujecie różnice, ale efektów spektakularnych należy przeprowadzić sobie regularna kurację.
Jak olejować włosy?
Sposobów jest naprawdę tyle – co kobiet. Bo tu nie rządzą twarde zasady. Najlepiej olejowaniem się pobawić i robić tak, jak nam najbardziej pasuje.
Jak często olejować włosy?
Najlepiej przed każdym myciem. Jeżeli brak ci czasu – postaraj się nakładać olej minimum raz w tygodniu.
Zanim zaczniesz zrób próbę uczuleniową
Jeśli po raz pierwszy korzystasz z jakiegoś oleju sprawdź na skórze czy zwyczajnie cię nie uczula.
Ile oleju użyć?
Kilka łyżek. Maksymalnie 4-5 łyżek. Większa ilość oleju nie da żadnego efektu oprócz uporczywego szorowania tłustych włosów.
Olejowanie skóry głowy?
To sprawa bardzo indywidualna. Jeśli mamy skórę problemową lepiej przedyskutować sprawę podczas wizyty u dermatologa.
Jak nakładać olej?
Jak długo? Hmm tutaj znów najlepiej wypróbować w domu. Mówi się o min 30 min pozostawieniu oleju na włosach, jeśli to wam nie wystarcza pozostawcie go na 2-3 godziny.
Pamiętajcie, że po olejowaniu zapewne będziecie musiały umyć włosy szamponem ze dwa razy, bo po jednokrotnym umyciu mogą nadal być tłuste.
Na sucho
Najszybciej. Olej nakładamy na suche, nieumyte włosy.
Na mokro
Nakłady olej na wcześniej zmoczone włosy (zwykłą wodą). Aplikacja jest łatwiejsza.
Na noc
Nałożony olej pozostawiamy na noc. Głowę owijamy ręcznikiem, a rano do mycia ;).
Na odżywkę
Nakładamy na włosy odzywkę a następnie na nią olej. To również fajna metoda i ułatwiająca aplikację.
Trick: Nalej kilka łyżek oleju do miseczki lub głębokie talerza. Maczaj w nim palce i rozetrzyj na dłoniach i gładź włosy pasmo po paśmie. W ten sposób unikniesz wyślizgiwania się butelki 😉
Na końcówki
Po umyciu głowy nakładamy roztartą krople lub dwie na najbardziej zniszczone i przesuszone końcówki włosów. Im dalej od skóry tym lepiej – nikt nie chce przetłuszczającej się głowy! Ułatwia rozczesywanie. Można wmasować olej we włosy i na sucho i na mokro. Naprawdę kropelkę lub parę kropel! Tu efekt wygładzenia jest widoczny natychmiastowo!
Po kilku tygodniach regularnego olejowania zobaczycie efekty, a po roku – efekt WOW! Warto spróbować!
Akcja „Bądź piękna każdego dnia”
Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.
Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.
A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.
Depilator IPL
Prostownicę
Lokówkę
Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016
Regulamin akcji dostępny jest tutaj.
Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji
Źródło: *Alinarose,