Zazwyczaj odkrywamy go na zlocie z okazji 10-lecia matury… Bo wtedy zaczynają się pojawiać pytania, jak to w ogóle możliwe, że część z nas prawie się nie zmieniła, podczas, gdy koleżanki z ławki nie poznałabyś na ulicy… Jak to się dzieje, że jednym udaje się zachować młodzieńczą energię i wygląd o wiele dłużej od innych?
Tajemniczy wiek metaboliczny
Zazwyczaj okazuje się, że to co masz zapisane w dokumentach, może mieć niewiele wspólnego z tym, w jakim stanie jest twój organizm.
Do oceny faktycznego stanu twojego ciała służy tzw. wiek metaboliczny – czyli w dużym skrócie ocena, jak zachowuje się twoje ciało. Nierzadko okazuje się, że ciało 30-latki „zachowuje się”, jakby miało lat… pięćdziesiąt.
Jeżeli z szacunkiem traktujesz swoje ciało, odwdzięczy ci się dobrą formą i biologiczną metryką nieco niższą niż liczba widniejąca w dowodzie osobistym, jeżeli nie… no cóż, werdykt może szokować.
Aby zmierzyć swój wiek metaboliczny najlepiej udać się do dietetyka. Za pomocą specjalnego urządzenia, korzystającego z prądu o niskim natężeniu, można zmierzyć ilość wody, tkanki tłuszczowej i masę mięśniową w organizmie oraz podstawową przemianę materii. I co dalej?
Pierwszym i najważniejszym punktem w walce o metaboliczną młodość, jest to jak się odżywiamy. Więc jak obniżyć swój wiek metaboliczny w kilku prostych krokach?
Zacznij pracę u podstaw, na tym nie da się stracić!
źródło: www.elle.pl, www.mojdietetyk.pl, shapeit.pl