Go to content

Bonding zębów – nieinwazyjny sposób na piękny uśmiech. Jakie są zalety i wady tej metody?

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu
Fot. iStock

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda na szybką poprawę jakości uśmiechu. Jest ona chętnie stosowana przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, przy niewielkiej ilości wad. Na czym polega bonding zębów, jak wygląda zabieg i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest nieinwazyjnym zabiegiem często stosowanym w ramach stomatologii estetycznej. Polega on na odbudowie zęba lub likwidacji widocznych przebarwień, bez ingerencji w jego tkanki, za pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych. Bonding to chętnie stosowany sposób na natychmiastową poprawę wyglądu uzębienia, ze względu na dobre dopasowanie koloru żywicy do odcienia szkliwa. Już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym można uzyskać piękny uśmiech. Zalet bondingu jest znacznie więcej, przy stosunkowo niewielkiej ilości wad.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock 

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Bonding zębów jest świetną metodą na poprawę uśmiechu, jeśli problemy z uzębieniem nie są zbyt duże. Można go zastosować u pacjentów skarżących się na diastemę, zniekształcenie lub ukruszenie, pęknięcie czy złamanie korony zęba. Poradzi sobie również przy wyrównywaniu niewielkich dysproporcji w długości poszczególnych zębów. W efekcie wszelkie widoczne niedoskonałości można ukryć na długi czas.

Przebieg zabiegu

Bonding zębów nie jest skomplikowany ani specjalnie czasochłonny. Można przeprowadzić go z powodzeniem już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dokładny czas trwania zabiegu uzależniony jest od zakresu poprawek i doświadczenia stomatologa. Czasem wystarczy mniej niż godzina spędzona w fotelu stomatologicznym, by wrócić do domu z odmienionym uśmiechem.

Przy bondingu bywa konieczne nieznaczne zmniejszenie powierzchni zęba. Następnie szkliwo wytrawia się specjalnym kwasem, po czym stomatolog nakłada na tak przygotowaną powierzchnię zębów żywicę kompozytową oraz warstwę właściwego kompozytu. Aby utwardzić nowo nałożoną warstwę, konieczne jest naświetlenie jej przy pomocy lampy stomatologicznej.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock/Bonding zębów

Czy bonding zębów boli?

Na szczęście cały zabieg nie tylko nie wymaga spędzenia wielu godzin na fotelu dentystycznym, ale nie wymaga również podania znieczulenia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, co jest zdecydowaną zaletą, szczególnie dla osób obawiających się przykrych odczuć w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Jakich efektów można się spodziewać po bondingu zębów?

Jeśli kolor wypełnienia został dobrze dobrany do pozostałych zębów, efekt pięknego i naturalnego uśmiechu zostanie osiągnięty. Dobrze wykonany bonding zębów pozwala ukryć przebarwienia i drobne ubytki, pęknięcia w szkliwie zęba. Przeprowadzona korekta długości, szerokości czy kształtu zęba daje natychmiastowy i zauważalny efekt, wpływając na estetykę całego uśmiechu.

Zalety bondingu zębów

Zabieg jest chętnie stosowany przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, i niewiele wad:

  • nie narusza struktury zęba — zabieg jest mało inwazyjny i odwracalny. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy pacjent w przyszłości planuje np. założenie licówek porcelanowych;
  • krótki czas trwania zabiegu (od 30 do 60 minut) w przypadku pojedynczego zęba i zamknięcie poprawek już na jednej wizycie;
  • nie powoduje bólu, nie wymaga wstrzyknięcia znieczulenia;
  • pozwala na osiągnięciu natychmiastowego efektu ładniejszego uśmiechu, bez przebarwień i różnych uszczerbków;
  • generuje niski koszt —  cena za bonding zębów jest zdecydowanie niższa w porównaniu z trwalszymi metodami, takimi jak np. wstawienie licówek porcelanowych.
Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock

Wady bondingu zębów

  • określona wytrzymałość materiału – zazwyczaj kompozyt utrzymuje się na zębach do mniej więcej 4-5 lat, choć może się wcześniej się przytrafić, że kruszy się on i konieczne są wcześniejsze poprawki;
  • nie jest odporny na ewentualne przebarwienia. Osiągnięty efekt mogą popsuć przebarwienia, jeśli w codziennej diecie nie brakuje dużych ilości mocnej kawy, dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Szkodzi również palenie tytoniu. Uchronić przed skutkami wypijania barwiących napojów i pokarmów może regularne polerowanie kompozytów i piaskowanie przeprowadzone przez stomatologa.

Bonding zębów — jak długo można cieszyć się efektem?

Jeśli bonding zębów przeprowadzono prawidłowo, efekt pracy specjalisty utrzyma się na zębach ok. 4-5 lat. Wpływ na to mają nie tylko umiejętności stomatologa, ale także jakość wykorzystanych materiałów oraz zwyczaje higieniczne i żywieniowe osoby, u której przeprowadzono zabieg. Aby efekt bondingu cieszył przez maksymalny okres trwałości, ważne jest odpowiednie zachowanie higieny. Obowiązkowe należy szczotkować zęby, usuwać resztki pokarmu przy pomocy nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Cena — ile kosztuje bonding zębów?

Cena za bonding zębów uzależniona jest od kilku czynników. Na koszt zabiegu wpływa wielość miejscowości, indywidualny cennik i renoma oraz doświadczenie stomatologa, całokształt i ilość wprowadzonych poprawek. Koszt pojedynczego zęba poddanego bondingowi może wynosić tyle, co koszt założenia wypełnienia, ale w przypadku szerzej zakrojonych poprawek, może sięgnąć kwoty ponad 1000 zł, w zależności od nakładu czasu i pracy koniecznej do osiągnięcia efektu.


źródło: www.zatokapiekna.pl