Go to content

5 prostych zasad, aby mieć piękny uśmiech. Ilu z nich przestrzegasz?

Fot. Pixabay / Y-Photography / CC0 Public Domain

Każda z nas może mieć zachwycający uśmiech. I nie musi być on tożsamy z idealnie równymi, wybielonymi zębami, nie wymaga również dużych nakładów finansowych, ani nadmiernego zachodu. Wystarczy poświęcić dziennie kilka minut na higienę jamy ustnej, oraz regularnie odwiedzać stomatologa, by uśmiechać się szeroko przez całe życie.

Pamiętaj o kilku prostych zasadach:

Szczotkowanie zębów to podstawa

Dwa razy dziennie, przez dwie minuty powinno się czyścic kolistymi i wymiatającymi ruchami zęby, zwracając uwagę na linię dziąseł, gdzie lubi osadzać się kamień nazębny. Nie kupuj pierwszej lepszej szczoteczki, wybierz taką, która twardością włosia będzie odpowiadała twoim potrzebom i wymieniaj ją regularnie. Pomyśl nad kupnem dokładniejszej w czyszczeniu szczoteczki elektrycznej, w tej materii dobrze doradzi stomatolog.

Pamiętaj o nitkowaniu zębów

Niech to się stanie dobrym nawykiem, podobnie jak płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Do wyboru jest tyle ich rodzajów, że bez problemu trafisz na swój ulubiony.

Rzuć nałogi

Jeśli palisz papierosy, masz słabość do coli, mocnej kawy i czerwonego wina, tych grzeszków twój uśmiech może ci nie wybaczyć! W ten sposób przyczyniasz się do powstawania przebarwień na zębach.

Dbaj o dietę

Jedz produkty sprzyjające wzmacnianiu szkliwa zębów: Mleko, ryby, świeże warzywa, owoce, produkty zbożowe. Jeśli nie możesz oprzeć się słodyczom, czyść po ich spożyciu zęby, aby nie rozwijały się na nich bakterie, a w konsekwencji próchnica.

Zaprzyjaźnij się ze stomatologiem

Umawiaj się na wizyty kontrolne raz na 6 miesięcy, zanim dopadnie cię ból zęba. Stomatolog poza kontrolą przeprowadzi instruktaż poprawnego szczotkowania, doradzi jeśli będziesz miała pytania dotyczące higieny. Ponadto zgodnie z potrzebą lub na prośbę, wyleczy zęby, zdejmie kamień, oceni stan założonych wypełnień, wybieli szkliwo zębów lub poleci wizytę u ortodonty. Regularne wizyty w gabinecie, oraz troska o codzienną higienę skutecznie zapobiegną powstawaniu próchnicy i stanów zapalnych w jamie ustnej.