Koenzym Q10, czyli ubichinon, to substancja wytwarzana przez ludzki organizm, obecna we wszystkich jego komórkach. Jest on niezbędny w procesie wytwarzania energii w komórkach, utrzymuje w formie serce oraz organy wymagające energii do podjęcia stałej pracy, ochroni przed wpływem wolnych rodników, opóźnia starzenie, przeciwdziała odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach oraz poprawia dotlenienie komórek. Jego rola w organizmie jest nie do przecenienia.
Nasz organizm samodzielnie produkuje koenzym Q10 i najwyższe jego stężenie występuje między 19 a 21 rokiem życia. Po 35 r.ż. spadek się pogłębia, by koło czterdziestki osiągnąć ok. 80% swojego pierwotnego stanu. Po prostu organizm zaczyna się starzeć.
Koenzym Q10 na talerzu
Jego poziom można podnieść dzięki odpowiedniej diecie. Trzeba wiedzieć, że jest on wrażliwy na wysokie temperatury podczas gotowania czy pieczenia. Pamiętajcie również, że do jego przyswojenia niezbędny jest tłuszcz, a witaminy z grupy B (szczególnie kwas foliowy i wit. B12) są konieczne do wytwarzania koenzymu przez organizm. Dużo koenzymu zwierają podroby – nerki, wątróbka, a także chrząstki, można więc gotować zupy na kościach i przygotowywać domową galaretkę z nóżek. Jednak nie każdy lubi takie gotowanie, więc proponujemy inne produkty bogate w koenzym Q10.
7 produktów bogatych w koenzym Q10:
1. Łosoś
Dużo ubichinonu znajduje się w rybach morskich, a gatunki, jak łosoś czy np. sardynki, makrela są szczególnie bogate w ten koenzym. Ponadto ryby morskie są bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3 i omega 6, które są niezbędne do produkcji koenzymu Q10.
2. Kurczak
Szczególnie udka kurczaka są bogate w ten związek. Najwięcej jest go w mięsie surowym, ale w tym przypadku obróbka termiczna jest konieczna. Kurczak jest lepszy od czerwonego mięsa (tu także dużo tej substancji), ze względu na mniejsze stężenie niezdrowych tłuszczów.
3. Orzechy
Orzeszki ziemne są jednym ze źródeł roślinnych, które mają największą ilość tego związku. Ponadto zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, znajdujące się również w innych orzechach, wpierają wytwarzanie koenzymu oraz zdrowe funkcjonowanie organizmu.
4. Brokuły
Koenzym Q10 jest również obecny w brokułach i kiełkach brokułów, o ile są one świeże, a nie zamrożone lub z puszki. Zawartość witamin i cennych składników znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu.
5. Ser tofu
Zawiera dużą ilość koenzymu Q10 i wapnia, które chroni kości. Tofu obfituje w białko, witaminy z grupy B, które niezbędne są do wytwarzania koenzymu przez organizm.
6. Szpinak
To drugi, po brokułach roślinny „dostawca” koenzymy Q10. Poza tym jest bogaty w witaminy, błonnik i minerały, składniki odżywcze, takie jak beta-karoten i luteinę. Wszystkie te elementy są odpowiedzialne są za ochronę komórek organizmu przed uszkodzeniem.
7. Oleje roślinne
Stosowane np. na zimno do sałatek, są dobrym źródłem koenzymu Q10, oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. Np. w oleju rzepakowym znajduje się optymalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, tj. 2:1. Pamiętajmy tylko, żeby jak najmniej smażyć na nich, bo koenzym w wysokich temperaturach ginie nawet w 40%.
źródło: steptohealth.com, mojadietetyczka24.pl