Go to content

10 lekcji, które powinien odrobić każdy z nas, by dobrze żyć

"Wczoraj chciałam odebrać sobie życie, jutro je komuś uratuję"
Fot. iStock / Enrico Fianchini

Dobrze żyć, to znaczy jak? Pewnie dla każdego z nas „dobre” życie oznacza co innego. Niektórzy chcą jedynie spokoju, stabilizacji, bezpieczeństwa, inni do  szczęścia potrzebując ciągłych zmian i nowych, inspirujących ludzi w pobliżu. Są jednak takie uniwersalne lekcje, które każdy z nas powinien odrobić, by dać sobie szansę na dobre życie.

10 lekcji, które powinien odrobić każdy z nas, by dobrze żyć

1. Naucz się być wdzięcznym

Pewnie uważasz, że niektóre rzeczy po prostu ci się należą. Wsparcie bliskich, miłość rodziców, dobro, które do ciebie wraca, bo wcześniej wysłałeś je w świat… Tak, oczywiście – zasługujesz na wszystkie te rzeczy. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś być za nie wdzięczny. Dziękuj i doceniaj to, co dostajesz każdego dnia. Okazuj wdzięczność również za gorsze momenty w twoim życiu – to dzięki nim się rozwijasz, uczysz siebie.

2. Naucz się powstrzymywać od powiedzenia niektórych rzeczy

Czasem lepiej jest po prostu przemilczeć coś, niż wyrazić swoje zdanie i kogoś zranić. Nie krytykuj, nie oceniaj, pamiętaj, że czasem widzisz tylko połowę prawdy i nie znasz wszystkich okoliczności. Coś, co z twojego punktu widzenia może wydawać się oczywiste, dla kogoś innego już takie nie jest. Nie jesteś ekspertem w każdej sprawie, nie znasz się na „wszystkim”.

3. Miłość to czyny, nie słowa

Pokazuj, że kochasz, daj to poczuć, a nie przechwalaj się swoją miłością. Oczekuj tego samego w zamian. Choć to słowa sprawiają, że zwracamy na siebie uwagę, jedynie czyny i gesty mogą uczynić naszą miłość mocną i stałą. To, jak postępujesz, jak pielęgnujesz ten związek i uczucie zwiększa lub zmniejsza twoje szanse na udane życie miłosne.

4. Odpuść wszystko to, co już się wydarzyło

Zatrzymaj jedynie lekcję, którą odebrałeś. Ciągłe napięcie, życie tym, na co nie masz już wpływu, czego nie zmienisz, nie naprawisz, nie ma sensu. Sprawia jedynie, że cierpisz. Przyjmij, że każdy z nas ma jakąś przeszłość, a naukę, która z tej przeszłości płynie, można wykorzystać do budowania czegoś wspaniałego. Również we dwoje.

5. Nie rezygnuj z tego, co kochasz

Jeśli masz w swoim życiu coś (lub kogoś), dzięki czemu czujesz się naprawdę szczęśliwy, coś co nadaje sens twojemu życiu – nie pozwól sobie tego odebrać. Kontynuuj, idz za tym, nie rezygnuj z tego, chyba, że pojawią się jakieś wyjątkowe okoliczności, w obliczu których staniesz przed wyborem.

6. Dbaj o wewnętrzną harmonię

Nie pozwól innym odebrać sobie spokoju ducha – nie przejmuj się plotkami, nie zastanawiaj się nadmiernie o tym, co myślą o tobie inni, jak cię widzą, jak oceniają. Niech nie denerwują cię „drobnostki” – rzeczy błahe, niewiele znaczące. O ile nie dzieje się nikomu krzywda – naprawdę nie warto się nimi przejmować.

7. Naucz się cierpliwości

Jak mówią poeci i psychologowie – życie jest zmianą. To, co złe w końcu minie, przyjdzie nowe. Od ciebie zależy, czy lepsze. Pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć, innych – zatrzymać.

8. Strach jest czymś naturalnym

Nie ma nic złego w tym, że odczuwasz strach, że się boisz. Ale nie możesz dopuścić do tego, żeby strach cię blokował, żeby cię niszczył. A przede wszystkim, nie możesz pozwolić, żeby lęk odebrał ci radość życia i szansę na realizację marzeń, na bycie tym, kim chcesz.

9. Żyj chwilą obecną, ale…

…patrz też do przodu. Zapewnisz sobie komfort psychiczny, będziesz spokojniejszy i głębiej przeżyjesz twoje „tu i teraz”.

10. Traktuj innych z życzliwością

Uśmiechaj się do nich, pomagaj, jeśli jest to możliwe. Wspieraj, jeśli potrafisz. A przede wszystkim – nie osądzaj, tylko słuchaj. Nigdy nie wiesz, kiedy sam będziesz potrzebował pomocy.