Lifestyle

10 lekcji, które powinien odrobić każdy z nas, by dobrze żyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 marca 2020
"Wczoraj chciałam odebrać sobie życie, jutro je komuś uratuję"
Fot. iStock / Enrico Fianchini
 

Dobrze żyć, to znaczy jak? Pewnie dla każdego z nas „dobre” życie oznacza co innego. Niektórzy chcą jedynie spokoju, stabilizacji, bezpieczeństwa, inni do  szczęścia potrzebując ciągłych zmian i nowych, inspirujących ludzi w pobliżu. Są jednak takie uniwersalne lekcje, które każdy z nas powinien odrobić, by dać sobie szansę na dobre życie.

10 lekcji, które powinien odrobić każdy z nas, by dobrze żyć

1. Naucz się być wdzięcznym

Pewnie uważasz, że niektóre rzeczy po prostu ci się należą. Wsparcie bliskich, miłość rodziców, dobro, które do ciebie wraca, bo wcześniej wysłałeś je w świat… Tak, oczywiście – zasługujesz na wszystkie te rzeczy. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś być za nie wdzięczny. Dziękuj i doceniaj to, co dostajesz każdego dnia. Okazuj wdzięczność również za gorsze momenty w twoim życiu – to dzięki nim się rozwijasz, uczysz siebie.

2. Naucz się powstrzymywać od powiedzenia niektórych rzeczy

Czasem lepiej jest po prostu przemilczeć coś, niż wyrazić swoje zdanie i kogoś zranić. Nie krytykuj, nie oceniaj, pamiętaj, że czasem widzisz tylko połowę prawdy i nie znasz wszystkich okoliczności. Coś, co z twojego punktu widzenia może wydawać się oczywiste, dla kogoś innego już takie nie jest. Nie jesteś ekspertem w każdej sprawie, nie znasz się na „wszystkim”.

3. Miłość to czyny, nie słowa

Pokazuj, że kochasz, daj to poczuć, a nie przechwalaj się swoją miłością. Oczekuj tego samego w zamian. Choć to słowa sprawiają, że zwracamy na siebie uwagę, jedynie czyny i gesty mogą uczynić naszą miłość mocną i stałą. To, jak postępujesz, jak pielęgnujesz ten związek i uczucie zwiększa lub zmniejsza twoje szanse na udane życie miłosne.

4. Odpuść wszystko to, co już się wydarzyło

Zatrzymaj jedynie lekcję, którą odebrałeś. Ciągłe napięcie, życie tym, na co nie masz już wpływu, czego nie zmienisz, nie naprawisz, nie ma sensu. Sprawia jedynie, że cierpisz. Przyjmij, że każdy z nas ma jakąś przeszłość, a naukę, która z tej przeszłości płynie, można wykorzystać do budowania czegoś wspaniałego. Również we dwoje.

5. Nie rezygnuj z tego, co kochasz

Jeśli masz w swoim życiu coś (lub kogoś), dzięki czemu czujesz się naprawdę szczęśliwy, coś co nadaje sens twojemu życiu – nie pozwól sobie tego odebrać. Kontynuuj, idz za tym, nie rezygnuj z tego, chyba, że pojawią się jakieś wyjątkowe okoliczności, w obliczu których staniesz przed wyborem.

6. Dbaj o wewnętrzną harmonię

Nie pozwól innym odebrać sobie spokoju ducha – nie przejmuj się plotkami, nie zastanawiaj się nadmiernie o tym, co myślą o tobie inni, jak cię widzą, jak oceniają. Niech nie denerwują cię „drobnostki” – rzeczy błahe, niewiele znaczące. O ile nie dzieje się nikomu krzywda – naprawdę nie warto się nimi przejmować.

7. Naucz się cierpliwości

Jak mówią poeci i psychologowie – życie jest zmianą. To, co złe w końcu minie, przyjdzie nowe. Od ciebie zależy, czy lepsze. Pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć, innych – zatrzymać.

8. Strach jest czymś naturalnym

Nie ma nic złego w tym, że odczuwasz strach, że się boisz. Ale nie możesz dopuścić do tego, żeby strach cię blokował, żeby cię niszczył. A przede wszystkim, nie możesz pozwolić, żeby lęk odebrał ci radość życia i szansę na realizację marzeń, na bycie tym, kim chcesz.

9. Żyj chwilą obecną, ale…

…patrz też do przodu. Zapewnisz sobie komfort psychiczny, będziesz spokojniejszy i głębiej przeżyjesz twoje „tu i teraz”.

10. Traktuj innych z życzliwością

Uśmiechaj się do nich, pomagaj, jeśli jest to możliwe. Wspieraj, jeśli potrafisz. A przede wszystkim – nie osądzaj, tylko słuchaj. Nigdy nie wiesz, kiedy sam będziesz potrzebował pomocy.

 


Lifestyle

Jak dobrać zegarek męski do garnituru?

Redakcja
Redakcja
9 marca 2020
Fot. Materiały prasowe

Czy w czasach, w których moda zezwala na łamanie zasad i umożliwia dużą dowolność w tworzeniu stylizacji, można odpuścić sobie sztywne zasady dobierania zegarków do garnituru? Nic bardziej mylnego – elegancja jest ponadczasowa i rządzi się swoimi prawami. Dowiedz się zatem, jaki zegarek do garnituru wybrać i prezentuj się bez zarzutu.

Zegarek do garnituru – jak go wybrać?

Wybierając się na jakąkolwiek ważną uroczystość lub idąc do pracy wymagającej elegancji, nie zakładamy sportowej czapki, odpuszczamy sobie także adidasy czy tenisówki. Z należytą powagą należy podejść też do kwestii dodatków, jakimi bez wątpienia są zegarki. Nie jest to przesadna skrupulatność – gdy zegarek będzie nieodpowiedni, wyglądu mężczyzny nie uratuje nawet najdroższy garnitur. Jaki zegarek do garnituru warto wybrać? Czym kierować się podczas przeglądania kolejnych kolekcji? Oto kilka ważnych wskazówek.

Rozmiar i grubość koperty zegarka męskiego

Kupując elegancki zegarek do garnituru, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiary – jednym z powszechnych błędów jest kupowanie modelu o zbyt szerokiej tarczy. Obecnie za najbardziej stylowe zegarki uważa się te o średnicy od 30 mm do 35 mm. Wielu mężczyznom takie modele wydają się jednak zbyt kobiece – mogą oni wybrać zegarek o szerokości tarczy do 40 mm.

Najważniejsze jest, aby tarcza zegarka nie była większa niż nadgarstek. Na te spore prędzej powinni sobie pozwolić mężczyźni wysocy i dobrze zbudowani. U niższych i szczuplejszych lepiej będzie wyglądał zegarek męski z tarczą o małej lub średniej tarczy.

Zegarek do garnituru nie może być gruby – w zasadzie im bardziej płaska jest koperta (obudowa tarczy), tym czasomierz będzie lepiej się prezentował.

Fot. Materiały prasowe

Zegarek do garnituru – pasek czy bransoleta?

Jaki zegarek do garnituru – na bransolecie czy pasku? Nad tym zagadnieniem głowi się wielu mężczyzn. Wielu też ostatecznie dochodzi do wniosku, że najbardziej eleganckie zegarki męskie to modele właśnie na bransolecie. Niesłusznie!

Jeżeli zależy ci na dobrej stylizacji i chcesz uniknąć wpadek, to do garnituru zawsze noś zegarki na skórzanym pasku, z przeszyciami w kolorze skóry.

Prostota zegarka do garnituru

W przypadku zegarka męskiego do garnituru – przede wszystkim tego eleganckiego – świetnie sprawdzi się zasada: im mniej, tym więcej. Najlepiej byłoby, gdyby wybrany model spełniał tylko jedną funkcję – mierzył czas. Dopuszczalnym wyjątkiem jest dyskretny datownik.

Ponadto warto pamiętać, że w tym przypadku lepiej prezentują się cyfry rzymskie, a nie arabskie. Można też całkiem z nich zrezygnować i wybrać model, który na tarczy będzie posiadał jedynie indeksy.

Oczywiście obowiązuje tutaj zasady prostoty kształtu – zegarek męski ma być po prostu okrągły, bez żadnych wariacji na ten temat.

Jaki kolor zegarka do garnituru?

Szukając odpowiedniego zegarka męskiego do garnituru, zwróć uwagę na kolorystykę poszczególnych modeli. Najpierw uwzględnij kolor dodatków w swojej stylizacji, czyli sprzączki od paska oraz spinek do mankietów. Jeśli są srebrne, wybierz zegarek ze srebrną kopertą. Z kolei kolor paska dobierz odpowiednio do kolorów butów i paska (np. brązowy pasek i brązowe buty – zegarek męski z brązowym paskiem).

Kolor koperty nie powinien kontrastować z barwą tarczy, ale może być od niej różny. Najbardziej klasyczny i elegancki model zegarka męskiego to ten ze srebrną kopertą oraz białą, dyskretną i cienką tarczą.

Odpowiedni mechanizm zegarka

Co świadczy o wysokiej jakości zarówno zegarka męskiego, jak i damskiego? Między innymi rodzaj mechanizmu. Przed zakupem upewnijmy się, na jakim mechanizmie pracuje wybrany przez nas model zegarka. Najlepsze są oczywiście mechanizmy automatyczne oraz nakręcane – niestety, zdarza się, że nawet bardzo drogi zegarek pracuje na mechanizmie kwarcowym.

Fot. Materiały prasowe

Jaki zegarek do garnituru? Praktyczne wskazówki

Aby zegarek męski spełniał swoją rolę i delikatnie podkreślał elegancję stroju, należy pamiętać o jeszcze kilku drobiazgach.

Zegarek męski schowany pod mankietem koszuli

Epatowanie zegarkiem jest w bardzo złym guście – a tak właśnie zostaniesz odebrany, jeżeli twój zegarek nie będzie mieścił się pod mankietem koszuli. Z tego właśnie powodu najlepsze eleganckie zegarki męskie to te z płaską kopertą.

Zegarek bez marki

Idealnie byłoby, gdyby na tarczy zegarka nie była naniesiona marka. W szczególności jest to ważne, gdy mężczyzna zakłada frak lub smoking – tutaj kładzie się nacisk na wyjątkową elegancję.

Wysoka jakość zegarka do garnituru

Jeżeli potrzebujesz kilku zegarków, nie kupuj paru tańszych modeli. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup wysokiej jakości egzemplarza i dokupienie kilku pasków pasujących do różnych okazji.

Klamerka zegarka

Należy pamiętać, że zapięcie eleganckiego zegarka to zawsze tylko i wyłącznie klasyczna klamerka.

Czy można eksperymentować z doborem zegarka do garnituru?

Zarówno garnitur, jak i zegarek powinny być dopasowane do funkcji, jaką w danym momencie pełni mężczyzna. Jeśli jesteś prezesem dużej spółki, to w zasadzie nie możesz pozwolić sobie na wyjątki. Jeśli natomiast pracujesz w marketingu i na co dzień preferujesz sportową elegancję (i sportowe garnitury), możesz pokusić się o małe odstępstwo od normy – np. wybierając zegarek na tkaninowym pasku. Eksperymentuj jednak tylko, jeśli czujesz się w tym naprawdę mocny.

Fot. Materiały prasowe

Gdzie kupić zegarek do garnituru?

Jeżeli równie mocno jak dobry wygląd cenisz sobie szeroki wybór i możliwość porównania różnych produktów, to pamiętaj, że wszystko to znajdziesz na www.ceneo.pl. Przebieraj spośród tysięcy modnych zegarków męskich i wybierz ten, który spełni twoje wymagania na 100% – w kwestii elegancji nie ma bowiem miejsca na kompromisy.


Autor: Robert Wojtaś

Artykuł partnetra


Lifestyle

TOP 5 źródeł witaminy D – co mamy jeść?

Redakcja
Redakcja
9 marca 2020
Fot. Materiały prasowe

Ludzki organizm, oprócz niezbędnych składników pokarmowych, takich, jak białka, tłuszcze i węglowodany, do prawidłowego rozwoju potrzebuje również mikro-i makroelementów oraz witamin. Odpowiednia ilość tych ostatni w pożywieniu ma podstawowe znaczenie w rozwoju całego organizmu, jego wzroście i prawidłowej czynności narządów – od momentu poczęcia, aż do końca życia człowieka. Gdzie można znaleźć tę witaminę?

Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta zwiększa odporność, a tym samym zapobiega występowaniu wielu chorób. Jeszcze do niedawna krzywica, będąca głównie wynikiem niedoboru witaminy D, była bardzo częstym zjawiskiem wśród dzieci, zwłaszcza na wsi i w dużych miastach przemysłowych o większym zapyleniu. Choroba ta zwiększała śmiertelność wśród niemowląt. Nieleczona, często doprowadzała do trwałego kalectwa w postaci zniekształceń w układzie kostnym. Obecnie, dzięki upowszechnieniu wiedzy na temat roli witaminy D w rozwoju niemowląt i dzieci, a także opieki oraz działań prowadzonych przez służbę zdrowia, krzywica występuje w Polsce sporadycznie.

Co to jest witamina D i dlaczego jej potrzebujemy?

Witamina D, według naukowców, właściwie jest hormonem. Poznane dotąd jej postaci: D2 (ergokalcyferol) oraz D3 (cholekalcyferol) są biologicznie nieczynne. Ich przemiana do form aktywnych zachodzi w wątrobie i nerkach – nieaktywny czynnik hormonalny (metabolit witaminy D3) wytwarzany w wątrobie zostaje uaktywniany w nerkach. Proces ten jest regulowany przez hormony tarczycy i przytarczyc oraz stężenie wapnia i fosforu w płynach ustrojowych (z tego powodu u dzieci chorych na nerki często pojawiają się zmiany w kościach, przy równoczesnym niedoborze wapnia i fosforu w organizmie). Naturalnym źródłem witaminy D3 dla dziecka jest witamina wewnątrzustrojowa (lub gotowe preparaty farmaceutyczne), która powstaje w wyniku naświetlania prowitaminy skóry promieniami ultrafioletowymi słońca. Niestety, proces ten nie zachodzi zimą nawet w słoneczne dni, ani w zapylonym środowisku miejskim (nawet latem). Czynna witamina D3 działa głównie w nabłonku jelita cienkiego. Bierze tam udział w tworzeniu białka umożliwiającego wchłanianie i przenoszenie wapnia z jelit do krwi i płynów ustrojowych. Wywiera również wpływ na błonę komórek kostnych (osteoblasty), przez uaktywnianie białkowych nośników wapnia i fosforu. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie https://poznajsienatluszczach.pl/2017/09/12/witamina-d/.

Dlaczego witamina D jest taka ważna?

Witamina D odgrywa podstawową rolę w rozwoju kośćca i zębów, ponieważ reguluje przyswajanie wapnia i fosforu w organizmie – główne materiały budulcowe kości. Zapobiega krzywicy i osteoporozie. Warunkuje także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Stwierdzono także, że prawidłowe stężenie witaminy D zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym: raka płuc, prostaty, jelita grubego i czerniaka. Wzmacnia ponadto układ immunologiczny, dzięki czemu zwiększa odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe, chroni przed zawałem serca, udarem, cukrzycą, chorobą Alzheimera i depresją. W połączeniu z wapnem pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym, astmą i alergiami.

Objawy niedoboru witaminy D

Ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D najczęściej ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, z powodu niekorzystnych warunków klimatycznych Polski. Pojawia się wówczas uczucie zmęczenia, bezsenność, obniżenie nastroju, nerwowość, a nawet depresja. Często występują choroby dziąseł, osłabienie mięśni, kości i zębów. Nieraz obserwuje się problemy ze strony układu pokarmowego, zmniejsza się odporność na infekcje. Rośnie ponadto ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Warto w tym okresie wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości witaminy D lub zastosować suplementację odpowiednimi preparatami medycznymi.

Źródła witaminy D

Najlepiej przyswajalne są naturalne źródła witaminy D, ponieważ chroni to organizm przed przedawkowaniem. Składnik ten znaleźć można przede wszystkim w tłustych rybach morskich – głównie węgorzu i łososiu. Duże ilości witaminy D zawiera także jajko, mleko i ser. W mniejszych ilościach występuje także w wątróbce oraz olejach roślinnych – więcej czytaj tutaj.

Oprócz właściwej diety i odpowiedniej suplementacji należy pamiętać także o zbawiennym wpływie promieni słonecznych, dzięki którym zachodzi synteza witaminy D na skórze. Warto spędzać więcej czasu na spacerach, jeździe na rowerze, czy innej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

A ty wychowałbyś dziecko homo sapiens? Ta uliczna sonda pokazuje wstrząsająco – śmieszny poziom naszej (nie) wiedzy

Obejrzycie nową reklamę allegro i spróbujcie się nie wzruszyć… „Bo to czego szukasz, jest bardzo blisko”

Johnny Deep to po prostu fajny facet… na pewno? Świat woli wierzyć znanym i kochanym