Uroda

5 najczęstszych przyczyn utraty jędrności biustu. Da się ich uniknąć

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
Fot. iStock/max-kegfire
 

Piękny, jędrny, choć nie zawsze duży biust, to marzenie większości kobiet. Niestety wraz z upływającym czasem i popełnianymi błędami, piersi tracą swój pierwotny kształt i wygląd. Zmieniają rozmiar, mogą pojawiając się rozstępy, gdy mocno chudniemy lub przechodzimy przez okres ciąży i karmienia. 

Utraty jędrności biustu nie da się zupełnie uniknąć, ponieważ z upływem lat włókna w skórze rozpadają się i nie mają już tej samej elastyczności. Skóra wiotczeje, a piersi zaczynają coraz bardziej obwisać. Im większy biust, tym większy może być kłopot z jego wyglądem. Jednak im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepsze efekty osiągniemy.

5 najczęstszych przyczyn utraty jędrności biustu. Tego unikaj

1. Źle dobrany stanik

Staniki zbyt luźne w obwodzie i niedopasowane miseczki to główne zbrodnie popełniane na piersiach przez kobiety. Co więcej, nie zawsze mamy wiedzę, jakiego stanika potrzebujemy i jaki mamy rozmiar, kupujemy więc staniki „na oko”. Najlepiej skorzystać z pomocy brafitterki, która w idealny sposób dobierze stanik na miarę i wyjaśni, jak należy robić to poprawnie.

2. Nieodpowiednie ćwiczenia fizyczne

Pewne dyscypliny sportowe, takie jak bieganie, jazda konna, szczególnie gdy uprawiane są bez zakładania dopasowanego sportowego stanika, mogą szkodzić skórze piersi. Przysłuży się im natomiast pływanie, które doskonale wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. Należy pamiętać, że piersi składają się z tkanki tłuszczowej, więc przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych spalamy tkankę tłuszczową także z piersi.

3. Nieodpowiednia dieta

Dieta uboga w składniki odżywcze ma negatywny wpływ na skórę całego ciała, w tym piersi. Aby była ona jędrna i nie starzała się przedwcześnie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie zabrakło w niej wody i zielonej herbaty, ryb i produktów bogatych w kwasy omega-3, pięciu porcji warzyw i owoców.

4. Zamiłowanie do opalania

Słońca w naszej strefie klimatycznej nie ma zbyt wiele, a gdy nastaje lato, opalamy się na potęgę. A nadmierne działanie promieni słonecznych przyspiesza powstawanie przebarwień i zmarszczek także na skórze dekoltu.

5. Gorące kąpiele

Gorąca woda rozszerza pory skóry, działa na nią wysuszająco, przez co straci swoją elastyczność i staje się bardziej skłonna do podrażnień.

6. Spanie na brzuchu

Układanie się do snu w pozycji na brzuchu sprawia, że piersi deformują się i spłaszczają. Taki długotrwały ucisk fatalnie wpływa na ukrwienie tkanek biustu. Spanie w staniku również nie jest dobrym pomysłem.


 

źródło: krokdozdrowia.comkobieta.onet.pl


Uroda

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
Fot. iStock/RyanKing999
Następny

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Rocznie zapada na niego około 500 tysięcy kobiet, a umierają 233 tysiące. To przeraża, ale profilaktyka i wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na powrót do zdrowia. Należy przypomnieć, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń. 

Niestety, im zmiany bardziej zaawansowane, a nowotwór inwazyjny, tym bardziej maleją szansę na zdrowie. Najczęściej zmiany zauważane są po raz pierwszy podczas badania ginekologicznego, gdy są już widoczne. Kobiety często zapominają, jak ważne są regularne kontrole, co dodatkowo utrudnia zadanie. A cytologia szyjki macicy, proste i bezbolesne badanie, pomaga w wykryciu patologicznych komórek, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka szyjki macicy.

U większości kobiet pokutuje błędne przekonanie, że na ten typ nowotworu chorują jedynie kobiety po menopauzie, gdzie w rzeczywistości można zachorować w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 45.–59. rok życia. Dodatkowo na niekorzyść pacjentek działa to, że rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne. Warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka i  jakie sygnały wysyła ten rodzaj nowotworu, bo wiedza pozwala ratować życie.

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy

Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Bardziej zaawansowana choroba może dawać wyraźne sygnały ze strony różnych organów.

1. Krwawienie między miesiączkami

To najczęściej samodzielnie zauważany przez kobiety objaw, niestety zazwyczaj pojawia się w bardziej zaawansowanej postaci raka. Mogą pojawiać się krwiste plamienia, samoistne lub po stosunku, obfite, często cuchnące upławy, krwawienia, które pojawiają się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi, przybierające początkowo raczej formę uporczywych plamień. Bardzo często są one mylone przez kobiety z zaburzeniami regularnego krwawienia miesiączkowego.

2. Krwawienie po stosunku

Bolesny i nieprzyjemny stosunek płciowy może, choć nie musi, świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy. Jeśli towarzyszą mu krwawienia występujące po stosunku, tzw. krwawienia kontaktowe, nie można zwlekać z wizytą u specjalisty.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Gdy przerzuty nowotworu dotykają pęcherza lub innych części dróg moczowych, może dojść do utraty kontroli pęcherza moczowego, w połączeniu z pojawieniem się krwi w moczu.

3. Zaparcia

Niedrożność jelit i problemy z wypróżnieniem są związane z najbardziej zaawansowaną postacią raka i zajmowaniem przez nowotwór innych tkanek.

4. Parcie na mocz

Rak może naciekać pęcherz moczowy, co powoduje dyskomfort (np. kłucie, pieczenie, uczucie napięcia) podczas oddawania moczu oraz bolesne parcie.

strona 1 z 2
czytaj dalej

Uroda

6 sygnałów, że stałaś się ofiarą przemocy słownej

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
Fot. iStock/Abel Mitja Varela

Słowa mogą boleć, ranić niewidocznie, ale naprawdę głęboko. Agresja słowna nie zawsze musi oznacza ostrej kłótni, podczas której partnerzy obrzucają się nawzajem wyzwiskami i przekleństwami. Przemoc słowna nie zostawia po sobie widocznych śladów i siniaków. Gorzej, bo zostawia głębokie szramy na duszy, uczucia i przekonania, których ciężko jest się pozbyć z głowy. 

Osoba poddawana długotrwałej przemocy może cierpieć z powodu niskiej samooceny, wykształcenia biernych mechanizmów radzenia sobie z przemocą, zmagać się z wysoką zależnością emocjonalną od swoich partnerów, podwyższonym niepokojem i depresją, poczuciem winy za to, co dzieje się związku. To tylko część z konsekwencji, jakie ponosi ofiara.

Oblicza przemocy werbalnej bywają znacznie łagodniejsze, a na pierwszy rzut oka wręcz niewinne. Przecież każdemu zdarza się powiedzieć coś złośliwego czy przykrego, prawda? Kiedy więc zwykły docinek staje się przemocą?

6 sygnałów, że stałaś się ofiarą przemocy słownej

1. Manipulowanie

Zapewne nie od razu to zauważyłaś, a może do tej pory nie masz świadomości, że to, jak partner się do ciebie odnosi, to przemoc słowna. Manipulant chętnie doradzi i wskaże ci, co możesz zrobić lepiej, umniejszając jednocześnie twoje chęci i starania. Wszytko to wygląda na troskę, ale nią nie jest, bo służy jedynie poprawie samopoczucia agresora.

2. Niesprawiedliwe porównywania

Pokazywanie, że ktoś jest lepszy, mądrzejszy, ładniejszy od ciebie nie jest w porządku. Niesprawiedliwe porównywanie oraz umniejszanie twoich cech czy umiejętności jest jednym z sygnałów, że partner stosuje wobec ciebie cichą przemoc słowną. Najbliższa osoba jest w rzeczywistości najzagorzalszym krytykiem.

3. Zawstydzanie

Opowiadanie „anegdotek” dotyczących ofiary, przytaczanie sytuacji ośmieszających, pokazujących partnera w złym świetle w szerszym gronie słuchaczy, to także przejawy agresji werbalnej.

4. Brak swobody wypowiedzi

Agresywny partner nie pozwala przedstawić ci twojego stanowiska, ucina podejmowane próby rozmowy. Odmienne opinie wywołują złość i werbalny atak, więc wolisz nie ujawniać tego, co tak naprawdę myśli.

5. Brak pewności siebie

Unikasz rozmów, słownych konfrontacji z partnerem, ponieważ czujesz się gorsza, mniej inteligenta, nie odnajdujesz się w rozmowie. To, co mówisz jest stale wyszydzane, spychane jako rzeczy mało istotne i ty sama tak zaczynasz się czuć. Wolisz przyznać mu rację, wycofać się, by mieć święty spokój.

6. Jawne kłótnie

To chyba najbardziej oczywista okazja do zastosowania słownej agresji. Pojawiają się wyzwiska, przekleństwa, wyciągane są najgorsze „brudy” i przewinienia. Co więcej, przemoc słowna często prowadzi do agresji fizycznej względem drugiej osoby, a także przedmiotów.


 

źródło: zwierciadlo.pl, krokdozdrowia.com


Zobacz także

Sprytny sposób na ochronę skórek podczas manicure. Wypróbujecie ten trick?

Wiosna w kolorze nude – relacja z Sephora Trend Report Wiosna 2016

Sephora dekoduje trendy WIOSNA-LATO 2016

Twoje włosy zasługują na to, co najlepsze. Jak zadbać o nie naturalnie?