Psychologia

Jak relacje rodzinne mogą doprowadzić do depresji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 lipca 2018
Fot. iStock/cassinga
 

W jaki sposób twoje relacje z matką i rodzeństwem wpływają na zdrowie psychiczne, kiedy osiągniesz „wiek średni”? Naukowcy odkryli, że depresja osób po 45 roku życia najczęściej wiąże się właśnie ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, szczególnie w przypadku kobiet.

Naukowcy z Iowa State University badali typowe i zrozumiałe zmiany w relacjach, jakie zachodzą kiedy wkraczamy w wiek średni. Typowym przykładem są emocjonalne następstwa wkraczania naszych dzieci w dorosłość i opuszczania przez nie domu rodzinnego (syndrom „pustego gniazda „) których doświadcza wiele osób, i które mogą przyczynić się do depresyjnego nastroju. Inną, „stresogenną” sytuacją jest obserwowanie naszych starzejących się i coraz bardziej niedołężnych rodziców, którzy zaczynają wymagać większej, a nawet nierzadko stałej opieki. Na depresję coraz częściej zapadają osoby, które doświadczyły jednej lub obu tych nieuniknionych zmian.

Nowe badania zwracają naszą uwagę na coś dodatkowego: okazuje się, że ogromne znaczenie ma również jakość naszego związku z rodzeństwem i z matką. Te dwa typy relacji mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Jakiekolwiek, długotrwałe napięcia w tych relacjach mogą nas doprowadzić do przewlekłego stanu smutku i odrętwienia.

Warto jeszcze zauważyć, że wiek średni to często moment, w którym na nowo odkrywamy i nawiązujemy relacje z rodzeństwem, niekiedy będąc zmuszeni do dzielenia opieki nad rodzicami.

Nie powinniśmy ignorować smutku, poczucia zmęczenia emocjonalnego i poczucia, że „nie dajemy rady”. Mają one mocny wpływ na jakość życia i dobre samopoczucie, a nawet zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Jeśli ona zastanawia się, czy ci na niej jeszcze zależy, jest już za późno. Nie spodziewałeś się, prawda?

Redakcja
Redakcja
5 lipca 2018
Fot. iStock/swissmediavision
 

Zostałeś sam? Jesteś zdziwiony? Dlaczego? Nikt cię nie uprzedził, nikt ci nie powiedział, prawda?… Nikt nie wyjaśnił kilku podstawowych rzeczy, jak ta, że ona nigdy nie powinna się zastanawiać, czy zamierzasz kiedyś oddzwonić, odpisać, czy jesteś lojalny, czy ci jeszcze zależy. Nie powinna się martwić i gdybać o tym, w jakim momencie życia jesteś. Nie powinna mówić to skomplikowane, gdy jej przyjaciele pytają o wasz związek.

Powinna czuć się pewna, wiedzieć, że ​​zostaniesz przy niej w trudnych momentach. Nie powinna mieć wątpliwości co do tego, jak się czujesz, kiedy jest przy tobie. Powinna wiedzieć głęboko w swoim sercu, że ją kochasz, że troszczysz się o nią, że nigdy nie zrobiłbyś nic, by ją zranić. Jasne, każdy popełnia błędy, ale co innego ranić tego, kogo kochasz specjalnie, bez końca, by coś na tym zyskać. Co innego zwodzić świadomie i trzymać na emocjonalnej uwięzi, by zapewnić sobie jej miłość i przywiązanie. Pewność, ze cię nie opuści.

Nie powinna kwestionować twoich uczuć do niej. Nie powinna wątpić, czy mówisz prawdę, kiedy mówisz jej, że tęsknisz za nią i ją kochasz, i nie chciałbyś być z nikim innym niż ona. Twoja znajoma, ta, które wypisuje SMS-y po 23 ciej, to tylko koleżanka, czy ktoś bliski?

Jeśli myślisz o dziewczynie, z którą jesteś poważnie, powinieneś wyjaśnić, że jest jedyną osobą, której pragniesz. Uwolnij się od swoich historii z przeszłości. Zaangażuj się, naprawdę. Opowiedz o niej swoim bliskim. Zdefiniuj w końcu tę relację jako związek. Przestań być tchórzem.

Nie zostawiaj jej samej z tysiącem pytań, nie każ się domyślać, co masz na myśli, gdy mówisz, że jesteście w związku, ale nie planujesz wam życia, bo się boisz. Nie każ jej rozszyfrowywać twoich dziwnych, niejednoznacznych wiadomości, które mówią, że kochasz, ale właściwie to nie jesteś pewien. Że chcesz z nią być, ale nie chcesz się wiązać i nie wiesz, co dalej. Że w tej chwili niczego jej nie możesz obiecać, choć nie jesteście razem od wczoraj.

Nie powinieneś dawać jej powodu, by wątpiła, by myślała, że dla ciebie jest niewystarczająca. Jeśli nie jest pewna, czy troszczysz się o nią, nie będzie długo czekać. Znajdzie w sobie siłę, by odejść mimo całej miłości, którą dla ciebie czuje. Zrozumie, ile jest warta. I zrozumie, że kocha samą siebie. Zawsze kochała, ale przez ciebie o tym zapomniała.

Żadna kobieta nie chce być w związku, który jest jednostronny. Każdy, kto kocha, w pewnym momencie chce podzielić się tą miłością ze światem. Chce opowiedzieć o niej wszystkim swoim przyjaciołom, pokazać, jak jest szczęśliwy.

Kiedy ona zaczyna zastanawiać się, czy ci na tym zależy, jest już za późno. Już ją straciłeś. Zasługuje na kogoś, kto widzi jej wartość od samego początku. Ktoś, kto nigdy nie wzbudza w niej wątpliwości, czy jego uczucia są autentyczne

Popatrz, zostałeś sam. Nie spodziewałeś się, prawda?

*Tekst dedykujemy wszystkim kobietom, które podjęły decyzję o odejściu od swoich partnerów.


Psychologia

Błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że najlepsze szampony i odżywki nie działają

Redakcja
Redakcja
5 lipca 2018
Fot. istock/piskunov

Mycie włosów jest pozornie bardzo prostą czynnością, którą wykonujemy codziennie, więc nie powinno to być trudne ani wymagać specjalnej wiedzy. Jest jednak kilka szczegółów, które sprawiają, że robimy to źle, szkodząc naszym włosom i pogarszając ich kondycję.

Błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że najlepsze szampony i odżywki nie działają

1.  Wybierasz niewłaściwe produkty do pielęgnacji włosów

Szampon należy wybierać zależnie od rodzaju skóry, rodzaju i struktury włosów. Jeśli masz tłustą skórę głowy, nie kupuj „ciężkich szamponów” zawierających agresywne substancje. Wysuszają skórę głowy i zwiększają produkcję sebum. Pielęgnacyjne i nawilżające szampony szybciej zmywają kolor z farbowanych włosów. Jeśli chcesz zachować kolor przez dłuższy czas, wybierz szampon do włosów farbowanych.

2. Używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów zamiennie

Wiele osób uważa, że ​​balsam do włosów można zastąpić maską do włosów. Celem balsamu jest  pokrycie włosa warstwą ochronną, a maski – pielęgnacja włosów. Używanie maski zamiast balsamu może prowadzić do przeciążenia włosów produktem.

3. Wydaje ci się, że dobry szampon dokona cudów

Głównym zadaniem szamponu jest oczyszczenie twoich włosów. Nie nawilża, nie pielęgnuje, nie wpływa na porost włosów.

4. Nie stosujesz ochrony termicznej

Jeśli lubisz używać suszarki do włosów i prostownicy, nie zapomnij o ochronie termicznej . Dobra ochrona termiczna zapewnia bezpieczeństwo włosów i ułatwia proces stylizacji.

5. Nakładasz maskę lub balsam na bardzo mokre włosy

Zanim nałożysz maskę lub balsam na włosy, powinieneś lekko je osuszyć. Rzecz w tym, że woda jest barierą między włosami a maską odżywczą. Oczywiście włosy będą miękkie i lśniące, ale nie wchłoną wszystkich składników odżywczych z maski. Nie trzyj włosów, wystarczy je delikatnie osuszyć i owinąć w ręcznik na kilka minut.

6. Masz nadzieję, że dobra odżywka ​​może uratować twoje włosy

Rozszczepione końcówki lub uszkodzone włosy możesz tylko pociąć i poczekać, aż odrosną.

7. Nie używasz ochrony przeciwsłonecznej

Nasze włosy, podobnie jak nasza skóra, wymagają  ochrony UV w lecie. Promieniowanie UV sprawia, że ​​włosy są suche, kruche i matowe.


Na podstawie: brightside.com

 


Zobacz także

7 oznak, że jesteś wyczerpana emocjonalnie i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy

10 rzeczy, o których możesz zapomnieć, jeśli naprawdę siebie kochasz

Nie można kochać za bardzo, więc nie bój się, że miłością „zepsujesz” dziecko