Lifestyle

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę. Czy wiesz, że dzięki niej będziesz wyglądać pięknie?

Redakcja
Redakcja
12 stycznia 2018
Fot. iStock/eyyazalacam
 

Przez długi czas zielona herbata była jednym z najzdrowszych napojów w historii ludzkości. Czy wiecie, że pierwszy zapis, w którym zwrócono uwagę na korzyści z picia zielonej herbaty powstał około 600 roku, kiedy to chiński mnich Lu Yu napisał „Klasyczną herbatą”, w której zawarł istotę kultywowania, robienia i picia herbaty.

Zielona herbata ma wiele zdrowotnych korzyści, między innymi zmniejsza stany zapalne naszego organizmu. Jednak niewiele osób wie, że zielona herbata wpływa także pozytywnie na naszą skórę.

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Zielona herbata chroni skórę przed fotostarzeniem

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się komórek skóry spowodowane niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Na szczęście zielona herbata, która zawiera przeciwutleniacze, może nas przed tym procesem ochronić i pozwolić na zachowanie młodości i elastyczności skóry, działając przeciwzapalnie. Według przeprowadzonych badań wśród osób, które piły zieloną herbatę lub robiły sobie okłady z jej naparu doszło do poprawy elastyczności skóry.

Zielona herbata chroni przed rakiem skóry

Zawarty w zielonej herbacie przeciwutleniacz korzystnie wpływa na naszą skórę, ale jedną z jego najważniejszych funkcji jest ochrona przed rakiem skóry spowodowane promieniowaniem UV.

Zielona herbata korzystnie wpływa na nasze zęby

Zespół z Uniwersytetu Kyushu w Japonii przeanalizował stan zdrowia zębów 940 mężczyzn i stwierdził, że ci, którzy regularnie pili zieloną herbatę, mieli silniejsze zęby i zdrowsze dziąsła niż inni uczestnicy. Badanie to wykazało również, że osoby, które nie piją zielonej herbaty obciążone były większym ryzykiem utraty części zębów w procesie starzenie się.

Zielona herbata chroni oczy przed jaskrą

Jaskra jest chorobą oczu, przy której nadmierne wytwarzanie płynów oka powoduje ucisk nerwu wzrokowego prowadzący do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Według przeprowadzonych badań przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą chronić oko przed jaskrą.  Ponadto zielona herbata zmniejsza negatywne skutki dla oczu wywołane przez cukrzycę.

Zielona herbata wspomaga odchudzanie

Każdy, kto pije zieloną herbatę potwierdzi, że w pomogła mu ona w utracie wagi. Jest to jeden z nielicznych napojów, który ma bardzo mało kalorii. W jednym z badań publikowanych w zagranicznej prasie podano, że przeciwutleniacze występujące w zielonej herbacie spowalniają przyrost masy nawet w przypadku diety wysoko tłuszczowej.

To jak? Po obiedzie filiżanka zielonej herbaty?


źrodło: www.stevenaitchison.co.uk

 


Lifestyle

Jak smog wpływa na twoją skórę? 4 ślady smogu wypisane na twojej twarzy

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 stycznia 2018
Fot. iStock/Jaykayl
 

Wychodzisz rano z domu i zastanawiasz się, skąd ta mgła? Pudło. Najprawdopodobniej otacza cię smog. W ostatnim czasie media coraz częściej informują o zanieczyszczeniu powietrza i jego skutkach dla naszego zdrowia. Sami zresztą kontrolujemy stopień zanieczyszczenia powietrza instalując specjalne aplikacje, a w trosce o zdrowie i samopoczucie kupujemy maseczki antysmogowe. Jednak słysząc „smog”, obawiamy się przede wszystkim o nasze płuca. I słusznie, choć efekty intensywnego wdychania zanieczyszczeń dają o sobie znać dopiero po kilku latach. Do natychmiastowych reakcji organizmu na działanie smogu możemy za to zaliczyć bóle głowy, problemy z koncentracją, kaszel, a także… zły stan skóry.


Temat smogu powraca regularnie w okresie jesienno-zimowym, co zbiega się w czasie z rozpoczęciem sezonu grzewczego.  Do tego dochodzą jeszcze spaliny samochodowe. Gdy powietrze już już naprawdę mocno zanieczyszczone, pojawia się charakterystyczna mgła, składająca się między innymi z pyłów niskocząsteczkowych, dwutlenku siarki, tlenku azotu i metali ciężkich. Wszystkie te elementy, w połączeniu z wilgotnym o tej porze roku powietrzem, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Pyły i inne zanieczyszczenia zawieszone w smogowej mgle, to czynniki silnie alergizujące, mogące wywoływać astmę i zwiększające częstotliwość napadów właśnie tej choroby. Nie oznacza to jednak, że wszyscy inni mogą spać spokojnie. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza ma wpływ na każdego z nas. Powoduje gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją, kaszel, ogólne osłabienie i pogorszenie stanu skóry. O tym ostatnim większość z nas nie myśli, a to właśnie cera niszczy się najszybciej. Oto, co robi z nią smog.

4 ślady smogu wypisane na twojej twarzy

1. Zmarszczki

Wolne rodniki i zanieczyszczenia powietrza znacznie przyspieszają procesy starzenia się skóry. Łatwiej dochodzi wówczas do uszkodzenia włókien kolagenowych w skórze, a organizm znacznie trudniej produkuje kwas hialuronowy. Wszystko to powoduje, że skóra traci jędrność i sprężystość. Efekt? Zmarszczki.

2. Szara i zmęczona cera

Starasz się prowadzić mniej stresujący tryb życia i nawet coraz rzadziej chodzisz niewyspana, a twoja twarz i tak wygląda na zmęczoną? Winowajcą jest smog. Skóra, której brakuje świeżego powietrza i nieustannie ma kontakt z zanieczyszczeniami, będziesz szara i pozbawiona blasku. Jedynym, skutecznym ratunkiem będzie więc odpowiednia pielęgnacja regenerująca, która jednocześnie stworzy na skórze barierę ochronną.

3. Podrażnienia i zaczerwienienia

Ponieważ naruszona zostaje naturalna bariera ochronna skóry, można spodziewać się podrażnień i zaczerwienień. Osoby zmagające się z Atopowym Zapaleniem Skóry, w kontakcie ze smogiem natychmiast dostrzegają pogorszenie kondycji skóry i nasilenie zmian. Nie pomaga także zimowa aura – mróz, śnieg i intensywny wiatr, w połączeniu z zanieczyszczonym powietrzem, to dla skóry prawdziwy koszmar.

4. Trądzik i wypryski

Większości z nas wydaje się, że wypryski pojawiają się wtedy, gdy skóra jest tłusta. Otóż niekoniecznie. Bardzo często trądzik czy też pojedyncze, ropne krostki występują na cerze suchej czy mieszanej. Za ich powstawanie odpowiadają także zanieczyszczenia atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować skórę twarzy. Dokładny demakijaż w połączeniu ze specjalistycznymi kremami naprawczo-ochronnymi to podstawa.

Program naprawczo-ochronny dla skóry

Gdy zanieczyszczenia na dworze przekraczają wszelkie normy, zwykłe kosmetyki nie staną na wysokości zadania. Musisz sięgnąć po produkty specjalistyczne, dostosowane do aktualnych potrzeb twojej skóry.

Linia Oxygen Detox Mincer Pharma to prawdziwa bio-tarcza antysmogowa. Formuły ANTI-POLLUTION i ANTI-SMOG przeznaczone są do codziennej ochrony skóry i naprawy jej uszkodzeń. Uniemożliwiają przywieranie cząsteczek smogu do twarzy i stymulują odnowę pielęgnacji skóry i skutecznie ją natleniają.

Kosmetyki z linii Oxygen Detox Mincer Pharma dedykowane są kobietom świadomym zagrożeń, wynikających z przebywania w zanieczyszczonym środowisku, mieszkankom dużych miast, a także wszystkim tym z nas, które są posiadaczkami skóry wrażliwej i delikatnej, skłonnej do podrażnień, rogowacenia i powstawania wyprysków. Regularne stosowanie kosmetyków z serii Oxygen Detox skutecznie chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a także sprawia, że wygląda promiennie i zdrowo.

Linia Oxygen Detox składa się z pięciu kosmetyków:

 • N° 1501 OCHRONNY KREM-TARCZA NA DZIEŃ SPF 20

  Cena : 29,99 zł / 50ml

  Cena : 29,99 zł / 50ml

 • N° 1503 NAPRAWCZY KREM-MASKA NA NOC

  Cena : 29,99 zł / 50ml

  Cena : 29,99 zł / 50ml

 • N° 1505 SERUM-REMEDIUM DO TWARZY

  Cena: 29,99zł / 30ml

  Cena: 29,99zł / 30ml

 • N° 1504 KREM-ILUMINATOR POD OCZY I NA POWIEKI

  Cena : 29,99 zł / 15ml

  Cena : 29,99 zł / 15ml

 • N° 1511 CARBO-GEL OCZYSZCZAJĄCY

  Cena: 29,99zł / 250ml

  Cena: 29,99zł / 250ml

Stymulacja odnowy skóry oraz zwiększenie oddychania komórkowego to podstawy skutecznej regeneracji.  Dzięki poprawie natlenienia komórek, naskórek ulega wygładzeniu, istniejące zmarszczki są wyraźnie spłycone, a tworzenie się nowych jest zahamowane. Łagodne formuły i delikatne konsystencje bez kompozycji zapachowych zapewniają skuteczne działanie bez ryzyka podrażnień.

Zmiana nawyków

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla poprawy swojej skóry? Warto pomyśleć o zmianie swoich codziennych nawyków.

Smog to jedno, ale pytanie brzmi – jaki styl życia prowadzisz? Jeżeli twoja dieta jest uboga w warzywa i owoce, nałogowo palisz papierosy i każdego dnia wypijasz hektolitry kawy, z pewnością sobie nie pomagasz.

Sięgaj po produkty bogate w antyoksydanty, które eliminują wolne rodniki, odpowiedzialne między innymi za starzenie się skóry i procesy nowotworowe w organizmie. Przede wszystkim pomocne będą owoce i warzywa, bogate w witaminy C i E, a także beta-karoten. Jedz pomarańcze, grejpfruty, pomidory, pieczywo pełnoziarniste, pestki dyni i słonecznika. Kawę zamień za czystek, który jest bogatym źródłem polifenoli – antyoksydantów, skutecznie zwalczających wolne rodniki.

Oxygen Detox Mincer Pharma

Oxygen Detox Mincer Pharma


 

Artykuł powstał we współpracy z Mincer Pharma


Lifestyle

Narcystyczna matka uważa, że nie musi ci się z niczego tłumaczyć. Przecież jesteś tylko po to, by zaspokajać jej potrzeby

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 stycznia 2018
Fot. istock/DragonImages

Nie, nie każda narcystyczna matka wygląda jak z gwiazda filmowa ze zdjęcia, charyzmatyczna i próżna jednocześnie, „seks bomba”. Nie każda jest okrutną modliszką, przynajmniej nie otwarcie. Narcystyczna matka może być skromną nauczycielką z podstawówki, wiecznie nieszczęśliwą urzędniczką na kierowniczym stanowisku albo spełnioną zawodowo kobiecą sukcesu. Wydaje się, że na pierwszym miejscu stawia szczęście swoich dzieci. To niestety tylko pozory.

Większość narcystycznych matek działa subtelnie – tak, że trudno im zarzucić coś konkretnego. Swoim zachowaniem sprawiają, że czujesz się źle w jej towarzystwie, że masz poczucie winy, że jest ci ciężko, czujesz się nieszczęśliwa. Jest kilka niezupełnie oczywistych znaków, że masz z nią do czynienia.

Jest dla ciebie dobra, kiedy jesteś „posłuszna”

Kiedy próbujesz z nią walczyć (bo starasz się zachować w tej relacji samą siebie) atakuje cię bolesną krytyką i zasypuje uwagami i pytaniami. Może nawet nie wiesz, że złamałaś główną regułę, nie zorientowałaś się jeszcze, że twoim zadaniem jest sprawiać, żeby ona wyglądała jak najlepiej (jak kochający, troskliwy rodzic) i czuła się jak najlepiej. Jeśli się sprzeciwisz i zechcesz postawić na swoim, słono za to zapłacisz. Głównie poczuciem własnej wartości. Ona nie jest po to, by cię wspierać. Ona jest po to, by przy tobie błyszczeć.

Kiedy coś od niej otrzymujesz, to nigdy nie jest bezinteresowne

Trochę jest tak, że narcystyczne matki są „puste” wewnętrznie. Nie mogą nic dać od siebie – nawet najbliższym – nie oczekując nic w zamian. Dzieje się tak dlatego, że ofiarowując ci coś – niekoniecznie materialnego, bo może tu chodzić o jej uwagę, czas, uczucie (a raczej jego iluzję) – ona zawiązuje ci wokół nadgarstka niewidzialną nić przymusowej wdzięczności. W ten sposób ma nad tobą kontrolę, ma cię w garści. Nie jesteś i nie będziesz nigdy wolna.

Wbrew pozorom, twoje życie i ty sama, musicie być gotowi na zaspokajanie jej potrzeb

Kiedy u ciebie dzieje się coś ważnego zawodowo, uczuciowo i nie możesz od razu się nią zająć, od razu się obraża. Urządzi ci sceny, zarzuci, że jesteś beznadziejną córką, że jesteś niewdzięczna i będzie wodzić cię za nos w poczuciu winy. Jest w tym mistrzynią i jest cholernie męcząca. To zachowanie budzi w tobie skrajne uczucia – od agresji po poczucie, że ją zawodzisz, bo przecież powinnaś być dla niej zawsze, w każdym momencie. Pamięta tylko, że to nie działa w obie strony…

Nie uważa, że musi ci cokolwiek tłumaczyć

Kiedy próbujesz z nią porozmawiać o tym, jak niekomfortowo czujesz się z jej zachowaniem, reaguje na dwa sposoby. Albo histerycznie – płacząc, że ona tak bardzo się stara, żebyś była szczęśliwa, a ty ją odrzucasz. Przecież jedyne, co zrobiła, to starała się pomóc. Albo trzaska drzwiami i teatralnie znika z twojego życia (nie na długo). W obu przypadkach zamierzony efekt jest taki sam: wzbudzić w tobie poczucie winy. To ty masz się postarać, żeby naprawić waszą relację. To przecież ty ją popsułaś.

Nie przestrzega twoich granic, dla niej twoje życie osobiste jest również jej życiem

I ma w tym swój interes. Próbuje mieć cię pod kontrolą z egoistycznych pobudek. Ona musi wiedzieć wszystko o twoich relacjach z partnerem, ona żąda byś powiedziała jej jak się sprawy mają. Brak tu szacunku dla ciebie, brak rzeczywistej, szczerej chęci wsparcia czy pomocy. Narcystyczna matka zniszczy ci niejeden związek, jeśli tylko na to pozwolisz. Gdy spróbujesz ustalić granice, wkroczysz z nią na wojenną ścieżkę.

Jak się chronić przed narcystyczną matką

1. Uświadom sobie, że jej zachowanie jest nienormalne, a nie tylko „trudne”

Większość z nas chce zachować jak najlepsze relacje ze swoją matką, to naturalne. Ale sytuacja, w której jesteś przez nią kontrolowana na każdym kroku nie jest normą. To zachowanie, do którego ona nie ma prawa.

2. Ustal granice

Narcystyczny rodzic często przekracza wszelkie granice, tylko po to, aby udowodnić, że potrafi i że może, że jest bezkarny. Nie ma rady – musisz spróbować „zdyscyplinować” swoją matkę za pomocą jasnych reguł i konsekwentnego ich egzekwowania.

3. Nie daj się wyprowadzić z równowagi

Narcystyczna matka będzie starała ci się udowodnić, że wina jest po twojej stronie: źle pamiętasz jakąś sytuację, źle reagujesz, przesadzasz… Nie denerwuj się tym, bo szkoda twoich emocji. Jej nie przekonasz, nie zmienisz.

4. Zdaj sobie sprawę z tego, że znajomi mogą nie rozumieć twojej sytuacji

Przyjaciele i znajomi, którzy nie mają podobnych doświadczeń nie zrozumieją tego typu zaburzenia osobowości. Możesz się martwić, odczuć, że inni osądzą cię za stworzenie dystansu między tobą a twoją matką. Ale nie pozwól się wpędzić w poczucie winy z tego powodu, że obchodzisz się z narcyzem inaczej niż traktowałabyś emocjonalnie zdrowego rodzica.

5. Zaakceptuj fakt, że będziesz musiała odciąć więzi i iść dalej

Nawet jeśli przez długi czas uważałaś, że twoim obowiązkiem jest spróbować „wypracować to” jakoś z matką. Zasługujesz na coś lepszego. A przede wszystkim – na spokój.

To nie ty, to ona. Naprawdę. To po jej stronie leży wina, choć nigdy tego nie przyzna. Pierwszym krokiem do odzyskania przez ciebie równowagi jest nazwanie waszej relacji po imieniu. Bez wstydu.


Na podstawie: psychcentral.com

 


Zobacz także

IKEA przypomina: to posiłek, nie zawody! Ta reklama to kolejny strzał w dziesiątkę naszej ulubionej szwedzkiej marki

„Paczkę chusteczek, miłość, kopa w tyłek”. 10 rzeczy, które da ci tylko druga kobieta

5 powodów, dla których warto czasem poddać się złemu nastrojowi