Go to content

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę. Czy wiesz, że dzięki niej będziesz wyglądać pięknie?

Fot. iStock/eyyazalacam

Przez długi czas zielona herbata była jednym z najzdrowszych napojów w historii ludzkości. Czy wiecie, że pierwszy zapis, w którym zwrócono uwagę na korzyści z picia zielonej herbaty powstał około 600 roku, kiedy to chiński mnich Lu Yu napisał „Klasyczną herbatą”, w której zawarł istotę kultywowania, robienia i picia herbaty.

Zielona herbata ma wiele zdrowotnych korzyści, między innymi zmniejsza stany zapalne naszego organizmu. Jednak niewiele osób wie, że zielona herbata wpływa także pozytywnie na naszą skórę.

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Zielona herbata chroni skórę przed fotostarzeniem

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się komórek skóry spowodowane niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Na szczęście zielona herbata, która zawiera przeciwutleniacze, może nas przed tym procesem ochronić i pozwolić na zachowanie młodości i elastyczności skóry, działając przeciwzapalnie. Według przeprowadzonych badań wśród osób, które piły zieloną herbatę lub robiły sobie okłady z jej naparu doszło do poprawy elastyczności skóry.

Zielona herbata chroni przed rakiem skóry

Zawarty w zielonej herbacie przeciwutleniacz korzystnie wpływa na naszą skórę, ale jedną z jego najważniejszych funkcji jest ochrona przed rakiem skóry spowodowane promieniowaniem UV.

Zielona herbata korzystnie wpływa na nasze zęby

Zespół z Uniwersytetu Kyushu w Japonii przeanalizował stan zdrowia zębów 940 mężczyzn i stwierdził, że ci, którzy regularnie pili zieloną herbatę, mieli silniejsze zęby i zdrowsze dziąsła niż inni uczestnicy. Badanie to wykazało również, że osoby, które nie piją zielonej herbaty obciążone były większym ryzykiem utraty części zębów w procesie starzenie się.

Zielona herbata chroni oczy przed jaskrą

Jaskra jest chorobą oczu, przy której nadmierne wytwarzanie płynów oka powoduje ucisk nerwu wzrokowego prowadzący do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Według przeprowadzonych badań przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą chronić oko przed jaskrą.  Ponadto zielona herbata zmniejsza negatywne skutki dla oczu wywołane przez cukrzycę.

Zielona herbata wspomaga odchudzanie

Każdy, kto pije zieloną herbatę potwierdzi, że w pomogła mu ona w utracie wagi. Jest to jeden z nielicznych napojów, który ma bardzo mało kalorii. W jednym z badań publikowanych w zagranicznej prasie podano, że przeciwutleniacze występujące w zielonej herbacie spowalniają przyrost masy nawet w przypadku diety wysoko tłuszczowej.

To jak? Po obiedzie filiżanka zielonej herbaty?


źrodło: www.stevenaitchison.co.uk