Lifestyle

Trzy diety, o których nie miałaś pojęcia

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
4 lipca 2016
Fot, iStock / M_a_y_a
 

Przeciętna Polka próbuje schudnąć 9 razy w swoim życiu, często tracąc na tym więcej zdrowia i nerwów, niż kilogramów. Kolejna dieta cud, która ma cię oswobodzić od nadprogramowych kilogramów? Przykładowe plany diet możesz znaleźć wszędzie, łącznie z bardzo kreatywnymi pomysłami na ich wykonanie. Te popularniejsze, promowane przez celebrytów, możesz wypróbować zawsze. Chociaż dieta pudełkowa nie jest na każdą kieszeń, a picie samych koktajli może przerażać, mamy trzy pomysły na odchudzanie, o których pewnie nie słyszałaś!

Trzydniowa dieta militarna

Dieta w czasie której możesz jeść lody waniliowe, a do tego stracić cztery kilogramy w tydzień?! Dieta, która ma różne źródła pochodzenia, od tych militarnych po szpital w Cleveland, zakłada szybką utratę wagi bez ćwiczenia, ale za to w stosunkowo krótkim czasie. Jak?  Eksperci uważają, że to zasługa ograniczenia kalorii do 1000 dziennie przez trzy dni z rzędu. Przez te trzy kolejne dni, trzymamy się rygorystycznego planu diety. I tak na przykład, pierwszego dnia na śniadanie mamy zjeść pół grapefruita i kromkę chleba z masłem orzechowym. Brzmi strasznie? Dla niektórych to całkiem normalne śniadanie, jednak obiad tego samego dnia nie napawa optymizmem, bo to tylko kromka ciemnego pieczywa z filiżanką tuńczyka. Oczywiście jak przy każdej diecie, należy dużo pić, a do tego po trzech pierwszych dniach mordęgi, zaczyna się robić całkiem sympatycznie – możesz zjeść cokolwiek chcesz, byle zawartość kaloryczna nie przekraczała 1500 kalorii. Eksperci nie są fanami tej diety. Ostrzegają, że może i przyniesie efekty, ale na dłuższą metę nie jest zbyt zdrowa. Produkty, które mamy spożywać przez pierwsze trzy dni zawierają dużo soli i… tłuszczu! Zastosowanie militarnego odżywiania raz na jakiś czas może pomóc, jednak po dłuższym stosowaniu na pewno wylądujesz u lekarza.

Dieta kanapkowa

Czy którakolwiek z was zwróciła kiedyś uwagę na ulotki Subway’a? Kanapkowy fastfood przytacza historię swojego klienta, który schudł 111 kg jedząc przez 11 miesięcy tylko i wyłącznie kanapki w Subway’u. Owy student, Jared Fogle, zawsze zaznacza, że najważniejsze są zdrowe wybory, nawet w czasie jedzenia w niezbyt zdrowych restauracjach. Typowa dieta kanapkowa pochodzi z Hiszpanii i może się wydawać jeszcze bardziej absurdalna niż ta stosowana przez Jareda. Zakłada ona bowiem, że możesz jeść cokolwiek chcesz, byle zmieściło się pomiędzy dwie kromki chleba pełnoziarnistego. I tak oto możesz zjeść cheeseburgera, kanapkę ze schabowym, ale też taką pełną sałaty i warzyw. Czy działa? I tak i nie. Naukowcy przeprowadzają badania, które pokazują, że jedząc na większych talerzach, zjadasz większe porcje, analogicznie jedząc na mniejszych zjadasz mniej. W ten sam sposób działa dieta kanapkowa, jako swoiste ograniczenie ilości. Nie może być jednak stosowana za długo, bo przy niezbyt odpowiedzialnym doborze składników do kanapki, możemy się nabawić anemii. No i przede wszystkim, burgery z popularnych sieciówek też mieszczą się między dwa kawałki pełnoziarnistego pieczywa, a nie jesz ich, żeby schudnąć.

Odżywianie słoneczne

Pamiętacie lekcje biologii czy przyrody z podstawówki, na których uczyliśmy się o fotosyntezie roślin? Odżywianie słoneczne polega dokładnie na tym samym, z tym że jest przełożona na „ludzkie” warunki. Chińczycy udowodnili, że ludzie także są zdolni do fotosyntezy i co najważniejsze, mogą się w ten sposób odżywiać. Czy to działa? Działa, i to jak! Wystarczy, że zamienisz jeden talerz pożywienia na 44 minuty kąpieli słonecznej każdego dnia. Chińczycy wierzą, że nie tylko tracisz na wadze, ale także pobierasz energię od Słońca, która napawa cię optymizmem i siłą do działania przez kolejny dzień. Naukowcy udowodnili, że kiedy promienie słoneczne zderzają się z naszą skórą, wytwarza się tlenek azotu. Myszy, które zostały poddane eksperymentowi, w czasie którego żywiły się energią słoneczną, powoli traciły na wadze, a poziom cukru w ich krwi stopniowo malał. To właśnie dlatego naukowcy uważają, że tlenek azotu nie tylko pobudza metabolizm, ale dobrze wpływa na poziom cukru we krwi i pomaga zwalczać cukrzycę drugiego stopnia.

Czy warto sie na nie zdecydować? No cóż, jeżeli zależy wam na zdrowej utracie wagi – najlepiej wybrać się do dietetyka lub skorzystać z jednej z tych propozycji, które zaliczają się do bezpiecznych diet (a jest w czym wybierać). Bo żeby nie wpaść w sidła popularnego jojo, lepiej nie ulegać trendom – a po prostu żyć zdrowo na co dzień.


Lifestyle

Regulamin Akcji „To lato jest Twoje”

Redakcja
Redakcja
4 lipca 2016
Fot. iStock / Remains
 

Regulamin Akcji „To lato jest Twoje

WEŹ UDZIAŁ w akcji „To lato jest Twoje”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu pod nazwą Akcja „To lato jest Twoje” zwanego dalej „Konkursem”, jest Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od 04.07.2016 do 15.08.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia.
 3. Sponsorami nagród w Konkursie są:  Bioline, by Insomnia, Diu Vitam, FootMedica, Eveline, Nova Kosmetyki, – zwani dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  ZADANIE KONKURSOWE: Pod wpisami dotyczącymi naszej akcji (wpisy będą się pojawiać dwa razy w tygodniu) zamieść komentarz, w którym napiszesz, co zrobiłaś, co udało się się zrobić, jak przełamać, co jest najtrudniejsze. Wśród najaktywniejszych z was wybierzemy i nagrodzimy najfajniejsze komentarze! Po trzech tygodniach – rozdamy pierwsze nagrody, a po zakończeniu naszej akcji wyłonimy pozostałe laureatki! Bądźcie z nami!
 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze portalu społecznościowego Facebook.
 3. Jedna osoba może zamieścić dowolną liczbę komentarzy. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 26 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia; na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorami nagród w Konkursie są  Bioline, by Insomnia, Diu Vitam, FootMedica, Eveline, Nova Kosmetyki,
 2. Laureatami Konkursu zostaną 24 osoby, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
  Nagrody:
  Od marki Diu Vitam:
  3 x  tygodniowy pakiet wody Diu Vitam (3 kartony)  Od marki Eveline:
  5 zestaw składający się z:- kremu z lini Express Face Care
  – kremu z lini AquaHybrid
  – kremu z lini LiftHybrid krem 40+


  Od marki NOVA KOSMETYKI:3 x zestaw kosmetyków zawierający:
  – pianka do mycia twarzy GoCranberry
  – maseczka do twarzy GoCranberry
  – krem ochronny z SPF 10


  Od marki Bioline:

  5 x  wybrany produkt do pielęgnacji ciała (body oil coconut, body oil monoi lub balsam sweet almond ) + mydełko aleppo


  Od marki by Insomnia:

  3 x  T-shirt Nell z nadrukiem


  Od marki FootMedica:

  3 x konsultacja podologiczna (wraz z drobnym zabiegiem w przypadku potrzeby)
  2 x  badanie stóp (obejmujące badanie manualne i badanie komputerowe stóp)

 3. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 4. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 5. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 6. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 7. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Sponsora a za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

Lifestyle

Przeklęte japonki! Dlaczego tak szkodzą stopom (i nie tylko)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 lipca 2016
Szkodliwe japonki - uważaj na stopy
Fot. iStock / Susan Chiang

Szkodzą stopom – tere fere, tak, nasłuchałyśmy się tego już całkiem sporo, ale co te niewinne klapeczki mogą nam tak naprawdę zrobić? Odpowiedź jest zaskakującą – i niestety część z tych przykrych skutków udało mi się odczuć na własnej… stopie.

Więc japonkom – pomimo tego, że doczekały się własnego święta (tak, 17 czerwca klapki świętują swoją popularność), już podziękujemy! Widzimy się co najwyżej na basenie.

Jak japonki szkodzą stopom?

Jeżeli wydaje się wam, że japonki zagrażają tylko naszym biednym stopom – pora na zmierzenie się rzeczywistością. Modne i „wygodne” klapeczki dają nam porządnie w kość – bo ich noszenie wpływa nie tylko na stopy, ale i na kregosłup, kolana i stawy biodrowe. To prawdziwe przekleństwo ortopedów oraz podologów. Dlaczego?

quote rozowy ohme2Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Auburn klapki japonki mają kilka poważnych wad: nie amortyzują stopy, nie podpierają jej w podbiciu, a także wymuszają stawianie krótszych niż zwykle kroków. Aby klapki się nie zsunęły, ich właściciele zwykle zaginają do dołu duże palce u stóp, zmuszając mięśnie do wykonywania nienaturalnej dla nich pracy.*

1. Najbardziej cierpią palce

Noszenie japonek wymusza ich podkurczanie – palce nie mając stabilnie umocowanego buta, bezwiednie podtrzymują go podczas chodzenia. Długotrwałe noszenie japonek – jako zwykłego obuwia na lato, powoduje cały szereg zmian zwyrodnieniowych. Najczęstsze to: tzw. młotowacenie palców – przewlekłe przykurczanie, które w pewnym momencie zamiennia się w normę dla twoich stóp – owocuje w bardzo bolesne wygięte palce i zgrubiałe guzy, w promocji  można dorzucić urazy, które będą powstawały podczas noszenia zwykłego obuwia (otarcia, pęcherze etc.).

Drugą zmorą stóp w japonkach są haluksy – przykurcz dużego palucha (który usiłuje utrzymać but za pomocą jedynie cienkiego sznureczka) wymusza silne wygięcie palca do środka stopy (w kierunku pozostałych palców) – efekt, bolesne i trudne w korekcie haluksy (zazwyczaj zadanie dla chirurga).

2. Wpływają na sposób chodzenia – wpływają na całe ciało i jego postawę

quote rozowy ohme2(…) japonki wymuszą podczas chodzenia zmianę układu mięśni i ścięgien w całym ciele. – Chodzenie to czynność powtarzalna. Im dłużej chodzimy w klapkach, tym większy efekt wywierają małe nawet zmiany – tłumaczy Justin Shroyer, szef zespołu badawczego. *

Trudno z tym dyskutować. Zresztą spróbujcie sobie przypomnieć pierwszy (absolutnie pierwszy) raz, gdy je założyłyście – musiałyście się do nich „przyzwyczaić”, żeby nie spadały, prawda?

3. Mają zbyt cienkie podeszwy

Nie amortyzują, nie chronią, nie zabezpieczają przed urazami. W konsekwencji łatwo nabawić się tzw. zapalenia powięzi stopy.

4. Są zazwyczaj plastikowe!

Plastik na lato… hmmm. Chyba nie trzeba zbyt długo nad tym się zastanawiać! Oprócz komfortu i higieny – warto wziąć pod uwagę fakt, jak szybko zdeptujemy podeszwę – obejrzyjcie koniecznie zeszłoroczne japonki.

5. Nie chronią przed słońcem

Niby taki detal, a jednak! Ile razy (tak szczerze) posmarowałaś wierzch stopy kremem z filtrem przed wyjściem? Właśnie. Skóra – to skóra.

6. Są jak lep na bakterie

Przeprowadzono badanie mikrobiologiczne wymierzone w japonki. Jak się okazało, niewinna para letnich kalpeczków (jedna!) była domem dla 18.000 różnych rodzajów bakterii. w bezpośrednim kontakcie z naszymi stopami zamieszkały: bakterie kałowe (ludzkie i szczurze), bakterie zasiedlające skórę, układ oddechowy i mieszkańcy ludzkich wymiocin. Czyli wszystko, co kiedyś, w różnych okolicznościach znalazło się na chodniku. Można tutaj śmiało pobudzić swoją wyobraźnię.

7. Całkowity szlaban na japonki

Jeżeli masz nadwagę, jesteś po „urazach” kończyn dolnych lub chorujesz na cukrzycę – powinnaś pożegnać się z nimi raz na zawsze.

8. Nie do miasta!

W tramwaju czy autobusie – marny pomysł. Podeptana stopa odczuje to o wiele mocniej niż, gdyby chroniło ją porządne obuwie. Skaleczenia, otarcia na zawołanie… Do tego dołóżcie sobie nasz punkt 6… marny pomysł. To też dość ryzykowne obuwie do prowadzenia samochodu – naprawdę łatwo się zsuwają ze stopy.

Japonki kochamy – trudno je pożegnać, ale dla własnego dobra, zdrowia i urody – zostawmy je sobie tylko na „szczególne” okazje.


Źródło: *warszawa.naszemiasto.pl, zdrowie.wp, ofeminin 


Zobacz także

cera

Dojrzały emocjonalnie – co to właściwie znaczy

Nowy Rok – pomyśl o wakacjach wcześniej niż zwykle!

Ideał faceta? Oj, jest kilka cech, na którym nam, kobietom, zależy. I wcale nie są takie oczywiste