Ilu masz przyjaciół? Nie, nie „znajomych”. I nie, nie na Facebooku. Czy masz gdzieś obok, jedną lub dwie bliskie osoby, które są z tobą i w trudnych i w radosnych chwilach? Kogoś, do kogo odezwać możesz się zawsze i wiesz, że otrzymasz wsparcie? Czy w twoim życiu jest miejsce i czas dla prawdziwej przyjaźni? Poznaj jej zasady.
1. Akceptacja
Prawdziwy przyjaciel akceptuje cię taką, jaką jesteś, nie próbując zmieniać i tworzyć nowej ciebie, pasującej do jego wizji. Nie wyolbrzymia też twoich niedoskonałości. Przyjaciel widzi w tobie dużo pozytywnych cech, często wtedy, gdy ty sama ich już nie dostrzegasz. „Toksyczny” przyjaciel sprawia, że w jego obecności czujesz się gorszy, nie wystarczająco dobry.
2. Na dobre i na złe
Czujesz, że cokolwiek się wydarzy, on będzie obok by podać pomocną dłoń. W ciężkich chwilach, w razie problemów, ale też wtedy, gdy jesteś szczęśliwa. Jeśli twój przyjaciel jest zazdrosny o twoje szczęście albo umniejsza sukcesy, które odnosisz, to nie jest dobra znajomość. Tak samo powinnaś wystrzegać się osób, które są zazdrosne o twoich innych przyjaciół, próbują zdyskredytować ich w twoich oczach, a także starają się kontrolować twoje życie. Co innego razem szukać dobrego rozwiązania, co innego próbować kimś kierować.
3. Bez tajemnic
Uważaj na to, co komu mówisz. Toksyczny przyjaciel zawsze w jakiś sposób wykorzysta tę wiedzę przeciw tobie. Dobry, skorzysta z niej tylko w dobrej wierze i nie podzieli się nią z innymi bez twojej zgody. Zna sekrety twojego serca, twoje plany i marzenia, czasem potrafi nawet czytać w twoich myślach.
4. Spotkanie w połowie drogi
Prawdziwy przyjaciel nie oczekuje od ciebie tego, że zawsze odezwiesz się pierwsza. Spotkacie się zawsze „w pół drogi”. Tak jak ty, chwyci za telefon żeby zadzwonić, napisać. Interesują się tobą i twoim życiem, nie musisz prosić go o to, by był w nim obecny, nie musisz zabiegać o jego uwagę. Dajecie tej przyjaźni z siebie tyle samo.
5. Samopoczucie
Przyjaciel potrafi powiedzieć coś takiego, tak zadziałać, że szybko powrócisz do równowagi emocjonalnej. Mimo, że jeszcze przed chwilą wylewałaś wiadra łez, teraz powoli wraca ci ochota do życia, a poziom energii podnosi się. Tę energię dajecie sobie wzajemnie, mnożycie i dzielicie, ale nigdy jej sobie nie odbieracie. Warto zwrócić na to uwagę po spotkaniu ze znajomymi: czujesz, że opadasz z sił, czy przeciwnie, unosisz się nad ziemią…?
6. Szczerość
Może nawet taka, jakiej byś nie chciała. Może trudna i bolesna. Ale zawsze – prawda. Przyjaciel nie powie ci tego, co chcesz usłyszeć, ale to co trzeba, żebyś w danej chwili usłyszała. Jeśli tylko rozumiesz, że nie chodzi mu o to by cię zdołować, dokopać leżącemu, nauczysz się doceniać tę szczerość. Celem przyjaciela jest pomóc ci spojrzeć na sprawy inaczej, dokonać właściwych wyborów.
6. Przebaczanie
Prawdziwy przyjaciel nie oczekuje od ciebie, że nie będziesz popełniać błędów. Nie obrazi się , choć może nieraz zdarzy mu się „strzelić fochem”. Nie sprawi też, że będziesz tańczyć wokół niego w oczekiwaniu na wybaczenie i akceptację. W prawdziwej przyjaźni przebaczanie sobie sprzeczek i nieporozumień to kwestia oczywista.
7. Lojalność
Prawdziwi przyjaciele nigdy nie rozmawiają o tobie z innymi za twoimi plecami. Jeśli bliska osoba ma z tobą jakiś problem, powie ci to osobiście. Bo cię szanuje. Nawet jeśli w cztery oczy wygarnie ci nie przebierając w słowach co myśli o tobie, czy twoich życiowych wyborach, to w towarzystwie innych stanie za tobą murem.
Istnieją przyjaźnie, które trwają całe życie. I są znajomości, które gdzieś, pod wpływem różnych zdarzeń kończą się zanim się na dobre zaczną… Może niedostatecznie je pielęgnowano, może zabrakło w nich dbałości, by każdy z przyjaciół funkcjonował w tych relacjach na równych zasadach. A może tylko zdawało nam się, przez chwilę, że znalazłyśmy bratnią duszę. Tak przecież bywa nie tylko z miłością, prawda? 😉