Go to content

Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤

fot. Ridofranz/iStock

Wiele lat temu, jako uczennica, powiedziałbym, że świetnym nauczycielem jest ktoś, kto zapewnia rozrywkę w klasie i zadaje niewiele prac domowych. Nie trzeba dodawać, że po wielu latach spędzony w szkole i kolejnych na obserwacjach szkoły, do której chodzi moje dziecko, perspektywa uległa zmianie. 

Dziś wiem, że nauczanie jest darem. Niektórym przychodzi z łatwością, urodzili się, by nauczać. Inni muszą włożyć mnóstwo pracy, że osiągnąć sukces w tym trudnym zawodzie. Jednak korzyści są ogromne — zarówno dla nauczyciela, jak i dla jego uczniów. Czy może być dla nauczyciela lepsza nagroda, niż uczniowie, którzy myślą o nim, gdy pamiętają go jeszcze długo po zakończeniu nauki? (Zajrzyjcie niżej – to nasze zadanie konkursowe w tym tygodniu!)

Nauczanie to ciężka praca, a niektórzy nauczyciele nigdy nie wychodzą poza przeciętność. Robią niezbędne minimum i niewiele więcej. Wielcy, mądrzy nauczyciele natomiast niestrudzenie pracują nad stworzeniem ambitnego, opiekuńczego środowiska dla swoich uczniów. Wydaje się, że wspaniałe nauczanie ma mniej wspólnego z wiedzą i umiejętnościami, a więcej z podejściem pedagoga do uczniów, przedmiotu i pracy.

Chociaż ta lista z pewnością nie jest wyczerpująca, wybrałyśmy dziewięć cech wielkiego nauczyciela, które uważamy za najważniejsze w kontaktach z uczniami, niezależnie od ich wieku

1. Świetny nauczyciel szanuje uczniów. W klasie świetnego nauczyciela cenione są pomysły i opinie każdej osoby. Uczniowie czują się bezpiecznie, wyrażając swoje opinie i uczucia, jednocześnie ucząc się szanować i słuchać innych. Taki nauczyciel tworzy przyjazne środowisko do nauki dla wszystkich uczniów.

2. Świetny nauczyciel tworzy poczucie wspólnoty i przynależności w klasie. Wzajemny szacunek w klasie mądrego nauczyciela zapewnia wspierające środowisko do pracy i… życia. W tej małej społeczności obowiązują zasady, których należy przestrzegać i zadania do wykonania, a każdy uczeń ma świadomość, że jest ważną, integralną częścią grupy. Świetny nauczyciel daje uczniom do zrozumienia, że ​​mogą polegać nie tylko na nim, ale i na całej klasie.

3. Świetny nauczyciel jest ciepły, dostępny, entuzjastyczny i opiekuńczy. To nauczyciel, do którego uczniowie wiedzą, że mogą przyjść z jakimikolwiek problemami lub obawami, a nawet podzielić się zabawną historią. Świetni nauczyciele mają dobre umiejętności słuchania i poświęcają czas każdemu, kto ich potrzebuje. Jeśli nauczyciel ma zły dzień, nikt o tym nie wie – zostawia osobisty bagaż przed drzwiami szkoły.

4. Świetny nauczyciel stawia wysokie wymagania wszystkim uczniom. Zdaje sobie sprawę, że oczekiwania, jakie ma wobec swoich uczniów, mają ogromny wpływ na ich osiągnięcia; wie, że uczniowie na ogół dają nauczycielom tyle, ile się od nich oczekuje.

5. Świetny nauczyciel ma zamiłowanie do nauki i inspiruje uczniów swoją pasją. Sam nieustannie się uczy, chcąc przekazać uczniom możliwie najwięcej. Taki nauczyciel nie boi się uczyć nowych strategii nauczania lub włączać nowych technologii do lekcji i zawsze wydaje się być tym, który jest chętny do dzielenia się wiedzą nie tylko z uczniami, ale i z kolegami.

6. Świetny nauczyciel to wykwalifikowany przywódca. Skuteczni nauczyciele skupiają się na wspólnym podejmowaniu decyzji i pracy zespołowej, a także na budowaniu społeczności. Wspaniały nauczyciel przekazuje uczniom poczucie przywództwa, zapewniając każdemu z nich możliwość objęcia ról przywódczych.

7. Świetny nauczyciel potrafi „zboczyć z drogi” i jest elastyczny, gdy coś na lekcji nie działa. Taki nauczyciel ocenia swoje nauczanie już podczas lekcji i znajduje nowe sposoby prezentowania materiału, aby upewnić się, że każdy uczeń rozumie materiał.

8. Świetny nauczyciel na bieżąco współpracuje z kolegami. Zamiast myśleć, że prośba o sugestie lub pomoc to oznaka słabości, on postrzega współpracę jako sposób uczenia się od innego profesjonalisty. Świetny nauczyciel wykorzystuje konstruktywną krytykę i porady jako okazję do rozwoju.

9. Świetny nauczyciel zachowuje profesjonalizm we wszystkich dziedzinach — od wyglądu po umiejętności organizacyjne i przygotowanie na każdy dzień. Jego umiejętności komunikacyjne są wzorowe, niezależnie od tego, czy rozmawia z dyrektorem, jednym ze swoich uczniów czy współpracownikiem. 

 


#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 2:

W tym tygodniu spróbujmy jednocześnie cofnąć się nieco w czasie i spojrzeć w przyszłość. Czy w pamięci i sercu masz jakiegoś wyjątkowego nauczyciela? Pamiętasz kogoś, kto może zmienił twoje życie, może sprawił, że spojrzałaś na nie zupełnie inaczej niż dotychczas? Może dzięki niemu odkryłaś swój ukryty talent i dziś jesteś szczęśliwa właśnie dzięki temu?

I druga strona – o jakich nauczycielach dla swoich dzieci marzysz?

Piszcie w komentarzach – czekamy! 

REGULAMIN AKCJI KONKURSOWEJ „OH!SZKOŁO”


Nagrody:

 

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

  • Plecak MSI Air
  • Mysz MSI M92
  • Zestaw Fan Day Pack
  • Długopis MSI
  • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

  • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
  • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na Facebooku, Twitterze i Instagramie.


10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151 

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, Facebook, Instagram

 

Informacje o produktach:

  • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
  • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.