Go to content

Tłusta cera – jak o nią prawidłowo dbać? Co zrobić, by przestała się błyszczeć?

Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Fot. iStock/tłusta cera

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Cerę wysuszoną nawilżamy, a tłustą staramy się zmatowić. Tłusta cera jest zmorą wielu kobiet, które sięgają różnych metod i sposobów by ich twarz przestała się nadmiernie błyszczeć. Wyjaśniamy, jak należy pielęgnować tłustą cerę.

Tłusta cera – czyli jaka?

Tłusta cera charakteryzuje się błyszczącym filmem w strefie T czyli na czole, policzkach i nosie. To obszary z największą ilością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje, że skóra jest lepka, tłusta i wygląda nieestetycznie. Nadaktywność łojowa przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych i wykwitów skórnych o bakteryjnym podłożu. Choć tłusta cera często jest prawdziwym utrapieniem, to później pojawiają się na niej zmarszczki i proces starzenia jest spowolniony.

Jak dbać o tłustą cerę?

Posiadaczki tłustej cery powinny przestrzegać kilku zasad, które pomogą rozwiązać uporczywy problem. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednio oczyszczaj

Kobiety z tłustą cerą starają pozbyć się nadmiernego wydzielania sebum. Zaczynają dokładnie myć, a czasami wręcz szorować cerę różnego rodzaju płynami i piankami zawierającymi w składzie silne detergenty. W konsekwencji osiągają efekt odwrotny od zamierzonego. Wspomniane produkty bardzo mocno wysuszają skórę, która by nie pozostać suchą, ze zdwojoną siłą zaczyna produkować sebum. Dziewczyny, nie tędy droga. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie? Kosmetyki do mycia tłustej cery nie powinny posiadać detergentów, muszą być delikatne i nie mogą podrażniać skóry. Najlepiej sprawdzi się tłusty płyn micelarny, a następnie delikatny żel. Skórę dokładnie myjemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.  Kobiety często sięgają po preparaty oczyszczające zawierające w składzie alkohol. Liczą, że pomoże on w walce z nadmiarem sebum i usunie powstałe krostki. Pamiętaj, alkohol usunie nie tylko sebum  i szkodliwe bakterie, ale i mikroflorę, która chroni przed drobnoustrojami.

Dokładnie nawilżaj

Kobiety z tłustą cerą często rezygnują z nawilżenia. Niby po co mają nawilżać i tak przetłuszczającą się skórę? To największy błąd jaki mogą popełnić. Wysuszona skóra, której nie dostarczymy odpowiednich składników, zacznie produkować jeszcze więcej sebum, który sprzyja tworzeniu się niedoskonałości. Do nawilżania tłustej cery wcale nie trzeba stosować kosmetyków matujących, wystarczy głęboko ją nawilżyć, co pomoże zmniejszyć produkcję łoju. Zapamiętaj – im mniej nawilżasz i pielęgnujesz skórę, tym staje się ona tłustsza.

Zobacz również: Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi

Stosuj maseczki z glinki

To właśnie maseczki z glinki posiadają działanie antybakteryjne, normalizują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia. Bez obaw mogą być stosowane do cery tłustej. Najważniejsze, by maseczka nie pozostała zbyt długo na twarzy – nie może zmienić się w suchą, popękaną skorupę. Zbyt długo trzymana na twarzy doprowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry, co z kolei doprowadzi do zwiększonej produkcji sebum.

Używaj kosmetyków beztłuszczowych

Do pielęgnacji tłustej cery warto używać kosmetyków beztłuszczowych czyli oli-free. Najlepiej sprawdzi się płyn micelarny bez zawartości alkoholu)  lub żel do demakijażu. Niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji jest peeling i bibułki matujące. By zebrać nadmiar sebum, bibułki matujące można co kilka godzin przykładać do twarzy.

Zobacz również: Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta

Nie wyciskaj zaskórników!

Mechaniczne wyciskanie zaskórników może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W miejsce usuniętej krostki, zaraz pojawi się nowa. Skóra będzie uzupełniała sebum, które właśnie zostało usunięte.