Lifestyle

Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2022
 

Trądzik traktuje się jako przypadłość wieku nastoletniego. Komu z nas nie wyskakiwały krępujące krosty akurat na dzień przed imprezą? Chociaż u większości osób trądzik kończy się wraz z wejściem w dorosłe życie, niektórym towarzyszy jeszcze przez lata. Czym charakteryzuje się cera trądzikowa i jak odpowiednio ją pielęgnować, żeby pozbyć się problemów skórnych?

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa występuje u osób ze skórą tłustą lub mieszaną. Cechą charakterystyczną tego typu cery są zaskórniki otwarte i zamknięte, grudki, czyli niewielkie czerwone wykwity, krosty, nacieki zapalne i torbiele. Przy cerze trądzikowej pory są rozszerzone i widoczne, a skóra zaczerwieniona. Ponieważ gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, skóra osoby z cerą trądzikową stale się błyszczy. Co ciekawe, choć przy tym rodzaju cery występuje nadprodukcja łoju, skóra może być odwodniona. Dlatego tak istotne jest, by w pielęgnacji cery trądzikowej nie tylko zadbać o wyciszenie stanów zapalnych i zapobiec powstawaniu nowych zmian skórnych, ale też głęboko nawodnić skórę (stosując np. kwas glikolowy).

Przy cerze trądzikowej na twarzy mogą pojawić się blizny, a także przebarwienia potrądzikowe. Z tego też powodu w pielęgnacji stosuje się kwasy zmniejszające przebarwienia i wyrównujące koloryt.

Czym jest trądzik?

Trądzik wydaje się tylko problemem estetycznym, a tak naprawdę zalicza się go do chorób przewlekłych. Dla wielu osób trądzik, szczególnie ten trudno poddający się leczeniu, to prawdziwa zmora. Choroba związana jest z mieszkami włosowymi i gruczołami łojowymi znajdującymi się w skórze. Trądzik występuje w różnych postaciach i może pojawić się również na skutek zmian hormonalnych (zachwiana gospodarka hormonalna). Do najczęstszych odmian tego schorzenia należy trądzik pospolity (zwyczajny), za który odpowiedzialne są androgeny, czyli tzw. męskie hormony (występujące również u kobiet). Przybiera on formę zaskórników i w tym przypadku nie obserwuje się zmian zapalnych gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Jest to łagodna forma trądziku, a pomóc w jego leczeniu może właściwa pielęgnacja cery trądzikowej.

Kolejną odmianą tego skórnego schorzenia jest trądzik różowaty, którego przyczyny nie do końca jeszcze poznano. Przypuszcza się, że powodem tej bardzo trudnej do leczenia przewlekłej choroby mogą być np. zmiany hormonalne czy też nadwrażliwość układu nerwowego na bodźce zewnętrzne (naczynia krwionośne w okolicach twarzy przestają prawidłowo działać). W trądziku różowatym występuje stały rumień, grudki, krostki, a gruczoły łojowe są przerośnięte.

Inne odmiany trądziku

Wśród odmian tego schorzenia wyróżnia się jeszcze:

 • trądzik ropowiczy – ciężki w przebiegu i leczeniu; charakterystyczne dla niego są czerwone i ropne zmiany, które mogą pozostawiać blizny;
 • trądzik skupiony – zmiany występują w konkretnych miejscach; ropne krosty są duże, mogą się zlewać i prowadzić do powstawania blizn;
 • trądzik bliznowaty – zmiany skórne zamieniają się w bliznowce;
 • trądzik niemowlęcy – odmiana trądziku pospolitego występująca u noworodków;
 • trądzik zawodowy – występujący na skutek pracy w niekorzystnych warunkach.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Co stosować na trądzik? Jak prawidłowo pielęgnować cerę trądzikową, żeby ograniczyć pojawianie się wyprysków i krost? Przede wszystkim ważna jest systematyczność, czyli stosowanie wybranych produktów do cery trądzikowej nie od czasu do czasu, ale tak, jak zaleca to producent. Drugi krok w walce z wykwitami skórnymi, świeceniem się skóry i nieestetycznymi krostami to odpowiednie oczyszczanie i stosowanie się do kilku zaleceń. Pielęgnacja cery trądzikowej polega na:

 • myciu twarzy dwa razy dziennie i po każdym spoceniu się żelem lub pianką do cery trądzikowej;
 • nieużywaniu ziarnistych peelingów, które rozsiewają bakterie i powodują powstawanie kolejnych krost;
 • niewyciskaniu zaskórników i wyprysków;
 • stosowaniu produktów pielęgnacyjnych niezatykających porów;
 • stosowaniu peelingów zawierających kwasy złuszczające – również korzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych z użyciem tych kwasów;
 • dogłębnym nawilżaniu skóry;
 • nawadnianiu się i stosowaniu diety, która sprzyja zdrowiu Twojej cery (niektóre produkty mogą nasilać zmiany trądzikowe – wiesz najlepiej, co nie służy Twojej skórze);
 • stosowaniu odpowiednich, niezatykających kosmetyków z filtrami UV;
 • używaniu kosmetyków kolorowych przeznaczonych do cery trądzikowej.

Żeby usunąć wypryski na twarzy i powstrzymać powstawanie kolejnych zmian skórnych, oczyszczaj i tonizuj skórę twarzy każdego wieczora. Raz lub dwa razy w tygodniu nakładaj na twarz peeling enzymatyczny. Jeśli nie możesz poradzić sobie z problemem trądzikowym za pomocą kosmetyków dostępnych w drogeriach lub aptece, korzystaj z profesjonalnych zabiegów z kwasami. Nawilżaj skórę niezapychającymi kremami i unikaj tych o tłustej formule na bazie olejów. Sięgaj po serum redukujące przebarwienia lub normalizujące. Żeby zapobiec błyszczeniu się, nakładaj na twarz kremy matujące, najlepiej z filtrem UV, bo pod wpływem słońca zmiany trądzikowe się nasilają.

Jak pozbyć się trądziku? Co najlepiej na niego działa?

Pomocne w pielęgnacji cery trądzikowej okazują się kwasy, takie jak np. migdałowy, pirogronowy, azelainowy, salicylowy oraz glikolowy. Każdy z nich działa na konkretny problem cery z zaskórnikami i wypryskami.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy, należący do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA, czyli kwasów owocowych), wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Jednocześnie jest delikatny dla skóry i pomocny w łagodzeniu trądziku, wygładzaniu skóry twarzy, usuwaniu przebarwień i pierwszych oznak starzenia się.

Kwas pozyskiwany z gorzkich migdałów działa skutecznie w pielęgnacji cery trądzikowej, a dodatkowo może być bezpiecznie stosowany u tych osób, których skóra jest wrażliwa. Cząsteczki kwasu migdałowego należą do największych spośród wszystkich kwasów AHA. Dlatego też kwas ten powoli wnika w skórę, a przez to jest mniej drażniący. Substancja przyspiesza odnowę komórek – stosuje się ją więc jako produkt złuszczający.

Kwas migdałowy reguluje produkcję sebum, odtyka pory i zmniejsza zapalenia. Stosując go, możesz więc zredukować wypryski na twarzy.

Kwas pirogronowy

Ten rodzaj kwasu AHA wykazuje działanie keratolityczne (rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka), przeciwbakteryjne i ograniczające wydzielanie sebum. Oprócz tego kwas pirogronowy działa antyoksydacyjnie i zmniejsza przebarwienia, a dodatkowo zapewnia skórze głębokie nawilżenie, co pobudza wytwarzanie kolagenu.

Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym dogłębnie oczyszcza skórę, zmniejszając wypryski, wygładzając blizny i inne drobne niedoskonałości. Kwas pirogronowy stosuje się więc przy cerze trądzikowej, przy trudnym do leczenia trądziku zapalnym i przy umiarkowanych problemach skórnych. Wybierz dla siebie kosmetyk oczyszczający, który pomoże Ci złagodzić zmiany trądzikowe i zmniejszyć przebarwienia.

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy obecny w jęczmieniu, pszenicy i życie należy do grupy kwasów dikarboksylowych (kwas AA). Substancja działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, keratolitycznie oraz rozjaśniająco, stosuje się ją więc w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym kwas ten hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Działanie przeciwzapalne kwasu azelainowego okazuje się pomocne w trądziku różowatym i wspiera jego leczenie. Preparaty z kwasem AA poleca się też osobom borykającym się z zaskórnikami, ponieważ substancja reguluje wydzielanie sebum i przeciwdziała blokowaniu ujść gruczołów łojowych.

W większości przypadków kwas azelainowy jest dobrze tolerowany przez skórę. Nie wykazuje działania fototoksycznego, dlatego też można stosować go przez cały rok.

Kwas salicylowy

Zalicza się go do grupy kwasów beta-hydroksylowych i – jako jedyny kwas BHA – stosuje się w kosmetyce. Substancja ta występuje naturalnie w wielu roślinach (np. w liściach brzozy, malin czy w korze topoli), ale jako związek chemiczny wyodrębniono go z kory wierzby.

Kwas salicylowy ma działanie złuszczające. Usuwa też nadmiar sebum i reguluje jego produkcję, przez co działa skutecznie na zatkane pory. Wykazuje delikatne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Z tego też względu kwas salicylowy znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej.

Kwas glikolowy

Podobnie jak kwas migdałowy, należy do grupy kwasów AHA. Pozyskuje się go naturalnie z trzciny cukrowej, ale wytwarza też syntetycznie w laboratoriach. Cząsteczki kwasu glikolowego są bardzo małe, dlatego też przenikają przez naskórek i dostają się do głębszych warstw skóry. Kwas glikolowy wykazuje silne działanie złuszczające, ale i nawilżające. Pomaga usuwać martwe komórki i wspomaga tworzenie się nowych. Oprócz tego substancja ta zmniejsza stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i chroni przed promieniowaniem UVB.

Kwas glikolowy ogranicza powstawanie wyprysków na twarzy i krost trądzikowych. Rozjaśnia cerę, zmniejszając przebarwienia, wygładza drobne zmarszczki i poprawia elastyczność skóry.

Choć kwas ten uznaje się za bezpieczny, u osób z wrażliwą cerą może powodować podrażnienia (szczególnie w stężeniu wyższym niż 10%).

 

Źródła:

https://www.healthline.com/health/mandelic-acid#uses

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/glycolic-acid-vs-salicylic-acid#about-glycolic-acid

https://www.nature.com/articles/s41598-020-69530-w

https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/816/Cira_Jurzak_Drag_Substancje_w_preparatach_do_pielegnacji_cery_tradzikowej_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/acne-prone-skin#skin-care-routine

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf


Lifestyle

Jak zatrzymać nawilżenie we włosach – sprawdź!

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2022
 

W jaki sposób możesz sprawić, aby Twoje włosy były cały czas nawilżone? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę i jakich kosmetyków powinnaś w tym celu używać?

Przesuszone włosy

Przesuszone włosy to problem wielu kobiet – szczególnie w sezonie letnim. Problem ten objawia się przede wszystkim matową fakturą włosów i ich szorstkością, a do tego są nieprzyjemne w dotyku. Czasem nawet mogą wydawać lekko skrzypiący głos podczas pocierania. Wszystko to sprawia, że zarówno nawilżenie włosów, jak i utrzymanie tego nawilżenia to absolutne priorytety. Stale przesuszone włosy często pojawiają się np. po częstym farbowaniu lub stosowaniu nieodpowiednich specyfików do tego celu. Bardzo niekorzystnie działa też stosowanie takich urządzeń jak prostownica, lokówka czy suszarka ustawiona z mocno gorącym nawiewem. Działanie wysokiej temperatury skutkuje odprowadzeniem wody z włosa, co naturalnie zmniejsza faktyczny poziom nawilżenia. Oczywiście nie znaczy to, że jeśli nie farbujesz włosów i nie korzystasz z prostownicy, nie będziesz miała przesuszonych włosów – ogromny wpływ na taki stan ma bowiem również niewłaściwa pielęgnacja. Trzeba też podkreślić, że przesuszone włosy nie zawsze wiążą się z ich puszeniem. Powodów puszenia się włosów może być bardzo wiele, a tylko w niektórych przypadkach odpowiada za to zbytnie odparowanie wody ze struktury włosa.

Nawilżanie przesuszonych włosów

Odpowiednie nawilżenie włosów pomoże Ci przywrócić im miękkość oraz blask. Przy codziennej pielęgnacji warto stosować kosmetyki zawierające humektanty, czyli składniki nawilżające. Warto przyjrzeć się choćby używanym szamponom, w końcu mycie włosów to jeden z najczęstszych zabiegów, jakim je poddajesz. Dobrej jakości szampon powinien być pozbawiony takich składników jak alkohol czy mocne substancje myjące. Nie bez znaczenia pozostaje technika mycia włosów, najpierw rozpień szampon z wodą, zamiast aplikować go wprost z butelki. Masaż głowy wykonuj w sposób delikatny, nie musisz też myć włosów dwa razy. W kontekście przesuszonych włosów bardzo niewskazane są również tzw. suche szampony. Choć wiele kobiet docenia ich funkcjonalność, nie możemy zapominać, że skutki ich częstego stosowania mogą być bardzo niekorzystne. Podczas działania suchego szamponu skóra rozpoczyna reakcję obronną, w wyniku czego dochodzi do większego wytwarzania łoju. Praktyczne i skuteczne szampony, które nie tylko umyją włosy, ale również zapewnią Ci odpowiednie ich nawilżenie, znajdziesz w ofercie marki Avon. Dodatkowo wszystkie artykuły w asortymencie dostępne są w przystępnych i atrakcyjnych cenach.

Nawilżenie włosów to oczywiście nie tylko szampon, lecz cała moc innych kosmetyków. W ich składzie oprócz wspomnianych wcześniej humektantów na wyróżnienie zasługuję proteiny i emolienty. Odnośnie do utrzymania nawilżenia, największe znaczenie mają wymienione jako ostatnie emolienty. To substancje powlekające, które wygładzają pasma i zapobiegają utracie nawilżenia oraz odparowaniu wody z włosa. Znajdziesz je m.in. w odżywkach czy maseczkach do włosów. Samo nawilżanie to nie wszystko – przy niekorzystnych czynnikach, włosy mogą dość szybko wrócić do pierwotnego stanu. Dlatego zdecydowanie powinnaś zadbać także o to, aby optymalny poziom nawilżenia po prostu utrzymać.

Domowe sposoby na nawilżenie włosów

Ciekawostką jest, że nawilżyć włosy możesz także za pomocą wielu substancji, które prawdopodobnie masz w swoim domu. Nie podejmujemy się oceny, czy jest to lepsze rozwiązanie niż profesjonalne kosmetyki, warto jednak wiedzieć o takim rozwiązaniu. Chodzi tu np. o miód, zarówno lejący, jak i krystaliczny, czy po prostu cukier. Oprócz tego polecany jest np. żel z siemienia lnianego oraz żel aloesowy.

Nawilżenie przesuszonych włosów jest tak samo istotne, jak utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Kroki, jakie musisz podjąć w tym celu, nie są na szczęście specjalnie skomplikowane. Koniecznie sprawdź aktualną ofertę marki Avon, aby znaleźć najlepsze kosmetyki, które pozwolą Ci odzyskać świetną kondycję Twoich włosów!


Lifestyle

Zmiany skórne – jakie są rodzaje?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
14 czerwca 2022
fot. VLG/iStock

Zmiany skórne pojawiające się na twarzy czy ciele nie powinny być bagatelizowane. Choć zazwyczaj okazuje się, że nie są powodem do niepokoju, zdarza się, że stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jakie rodzaje zmian skórnych wyróżniamy?

Rodzaje zmian skórnych

Zmiany skórne mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Bywają wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, ale także efektem choroby skóry lub innego schorzenia. Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska. Zdarza się, że przebiegają bezobjawowo, jednak zazwyczaj towarzyszy im zaczerwienienie, świąd, pieczenie i obrzęk. Zmiany skórne dzielimy na:

 • pierwotne – to wykwity pojawiające się w początkowej fazie choroby. Są efektem zachodzących procesów patologicznych w naskórku lub skórze właściwej.
 • wtórne – związane z ustępowaniem schorzenia.

Rodzaje zmian skórnych pierwotnych:

 • plama – ma wyraźnie zakończone brzegi, nie przekracza poziomu skóry, a od tkanki prawidłowej różni się tylko kolorem,
 • grudka – wyniesiona jest ponad powierzchnię skóry, od której się wyraźnie odgranicza,
 • krosta – zmiana skórna wystająca ponad powierzchnię skóry, o średnicy do 1 cm, wypełniona treścią ropną,
 • pęcherz – oddzielenie naskórka od skóry właściwej, o średnicy powyżej 0,5 cm, wypełniony treścią surowiczą,
 • bąbel – zmiana wyniesiona ponad zdrową skórę i wyraźnie od niej odgraniczona, ma gładką powierzchnię i różowy kolor,
 • guzek – to uwypuklenie skóry o różnej wielkości, któremu często towarzyszy naciek zapalny.

Rodzaje zmian skórnych wtórnych:

 • blizny,
 • owrzodzenia,
 • strupy,
 • łuski.

ZOBACZ: Remedium na zmiany skórne 

Barwnikowe zmiany skórne

Znamiona barwnikowe występują u większości z nas. To symetryczne, płaskie lub delikatnie wypukłe plamki o jednolitym kolorze. Najczęściej nazywane są pieprzykami. Zmiany barwnikowe są wynikiem nadmiaru lub niedoboru komórek odpowiedzialnych za zabarwienie naskórka. U osoby dorosłej pojawia się ich średnio od 15 do 25 – ich ilość uwarunkowana jest genetycznie. U dzieci znamiona stopniowo powiększają się wraz z upływem lat.

Zmiany skórne na twarzy

Zmiany skórne na twarzy są zwykle problemem natury estetycznej, który nierzadko wpływa na niską samoocenę. Najczęstszą przyczyną choroby skóry są schorzenia dermatologiczne np. trądzik, którego wersja młodzieńcza jest wynikiem zmian hormonalnych zaburzających pracę gruczołów łojowych, czy atopowe zapalenie skóry. Krosty, wypryski najczęściej pojawiają się na nosie, czole i brodzie. Zdarza się, że obejmują całą twarz, a nawet dekolt i plecy. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się także w wyniku reakcji alergicznej lub chorób autoimmunologicznych.

Zobacz również: Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, ale to może ocenić tylko specjalista. Kiedy i jak usuwać znamiona?

Atopowe zapalenie skóry

To przewlekła, nawracająca, zapalna choroba skóry. Istotną rolę w jej rozwoju odgrywają skłonności genetyczne – znacznie częściej pojawia się u dzieci, których rodzice także się z nią zmagali. Atopia w większości przypadków swój początek ma już w wczesnym dzieciństwie, u osób dorosłych rzadko kiedy pojawia się samoistnie. Przyczyny choroby do końca nie zostały jeszcze poznane, jednak przeprowadzone badania dowodzą, że jest głównie wynikiem czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Na jej rozwój mają również wpływ mutacje genów odpowiedzialnych za czynniki, które sprzyjają rozwojowi innych chorób skóry np. łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry ma dość charakterystyczne objawy, do których zaliczymy silny świąd i suchość skóry, zaczerwienienia i rumień, grudki i pęcherzyki często wypełnione płynem surowiczym.

Zobacz również: Gronkowiec na twarzy powoduje trudne w leczeniu zmiany przypominające trądzik. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie gronkowcem?


Zobacz także

Regulamin Akcji „List do dziecka”

7 dziwnych pytań, które pomogą ci odnaleźć sens w życiu

Jak dbać o zdrowie zimą? Kreatywne rady