Go to content

Terapia śmiechem w szpitalach – jak uśmiech pomaga w powrocie do zdrowia

Dr Clown

Uśmiech może być szeroki, nieśmiały, olśniewający i… może być dobry dla zdrowia! To udowodnione naukowo, że śmiech poprawia odporność organizmu, dotlenia mózg i przyspiesza rekonwalescencję po chorobie. Prozdrowotne właściwości śmiechu z powodzeniem wykorzystuje Fundacja Dr Clown, prowadząc od 1999 r. „terapię śmiechem” w polskich szpitalach i placówkach opiekuńczych.

Oddział pediatryczny. W sali leży mały Kacper. Chłopiec jest przygnębiony, odwrócony buzią do ściany. Na każdą osobę wchodzącą do środka reaguje płaczem. Boi się, tęskni za domem i bliskimi. Nagle na korytarzu słychać wesołe głosy. Na salę wchodzą Doktorzy Clowni. Przedstawiają się Kacprowi, który nieśmiało zerka na nich przez ramię. Dr Gapa macha na powitania. Dr Kolorowanka robi zabawną minę. Twarz chłopca rozjaśnia się, pojawia się na niej pierwszy uśmiech. Dr Czupryna widząc to, rozpoczyna pokaz sztuczek. Po chwili Kacper śmieje się i prosi o kolejne.

Kilkuletnia Maja – pacjentka okulistyki. Przez to że dziewczynka jest bardzo zestresowana i spięta, rehabilitacja po operacji nie przynosi żadnych rezultatów i nadal musi pozostać w szpitalu. Na salę wchodzą Doktorzy Clowni. Najpierw sprawdzają magiczne zdolności Mai, wręczają najpiękniejszego niebieskiego słonia z balona, a na koniec chwalą dziewczynkę za umiejętność cenioną w każdej ekskluzywnej restauracji, czyli rozkręcanie talerza. Wychodząc z sali wolontariusze mijają się
z lekarzem, którzy przyszedł sprawdzić postępy oka Mai. Kilka minut później jej mama podbiega do nich na korytarzu i z radością oznajmia, że dzisiaj wychodzą do domu, bo okazało się, że zaopatrzenie się w rozkręcony talerzyk podziałało jak najlepsza rehabilitacja na świecie!

Tak wyglądają wizyty wolontariuszy Fundacji Dr Clown. Ich celem jest odwrócenie uwagi od szpitalnej rzeczywistości i przywrócenie radości hospitalizowanym dzieciom. Uśmiech dla każdego pacjenta Doktorzy Clowni czyli wolontariusze Fundacji Dr Clown, wspierają małych pacjentów w procesie leczenia wykorzystując dobroczynne właściwości uśmiechu. W fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją chorego. W swojej pracy sięgają po iluzję, żonglerkę, zabawne akcesoria, wspierają także obecnością i rozmową. Przez zabawę starają się odwrócić uwagę dziecka od zabiegów i badań, co ma prosty cel – zwrócić chociaż na chwilę dzieciństwo zabrane przez szpital i chorobę, dziecko ma ponownie poczuć, że jest dzieckiem, a nie pacjentem i to jest właśnie trzon terapii śmiechem.

Program śmiechoterapii jest realizowany przez Fundację Dr Clown od 1999 roku. Aktualnie wolontariusze odwiedzają podopiecznych w 150 placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce. Uśmiech dodaje pacjentom energii i wzmacnia motywację do walki z chorobą i trudnościami, co z kolei przekłada się na efektywną rehabilitację i pozwala skrócić czas rekonwalescencji. Odwiedziny wolontariuszy sprawiają, że pacjenci zapominają o trudnościach i cierpieniach spowodowanych
chorobą. Dzieci chętniej poddają się zabiegom i rutynowym badaniom, a osoby starsze dzięki bliskości i rozmowie z wolontariuszami, są spokojniejsze i zrelaksowane. Doktor Clown jest zawsze czujny na emocje podopiecznego i reaguje na jego potrzeby – pacjent jest zawsze w centrum uwagi.

– Od ponad 20 lat obserwujemy jak śmiech pomaga w trudnych sytuacjach. Wielokrotnie widzieliśmy, jak u ciężko chorych dzieci w szpitalach, po wizycie naszych wolontariuszy poprawiała się saturacja czy wyniki badań krwi. Dlatego nasze motto brzmi „uśmiech leczy”, a jako Doktorzy Clowni uśmiech zalecamy każdemu w dowolnych dawkach – mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji Dr Clown.

1,5 % podatku przekaż na uśmiech

Odwiedziny wolontariuszy pomagają przetrwać trudny czas leczenie oraz złagodzić napięcia spowodowane trudną sytuacją pacjentów. Dzięki środkom z 1,5% podatku, Doktorzy Clowni mogą realizować program terapii śmiechem w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce i dotrzeć z uśmiechem wszędzie tam, gdzie go brakuje. Wpłaty przeznaczane są m.in. na rozwój działalności 18 oddziałów Fundacji Dr Clown w Polsce, na zakup materiałów plastycznych i akcesoriów niezbędnych
do prowadzenia zabaw przez Doktorów Clownów, a także na upominki dla dzieci w szpitalach.

1,5% podatku = 150% uśmiechu chorych dzieci
KRS 0000024181
www.drclown.pl