Lifestyle

Sześć filarów przyjaźni według Rafała Ohme, psychologa. Jeśli ich nie ma, to nie ma przyjaźni

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2021
Nasze życie to wybory. To my decydujemy, gdzie chcemy być. Kochana Przyjaciółko, co wybierasz?
Fot. iStock / piranka
 

Słyszeliście teorie, że przyjaciel czasem może pomóc nam bardziej niż terapeuta? Pod warunkiem, że więź z nim jest silna, głęboka, prawdziwa. A jak zrobić szybki test na przyjaźń?

Filar 1. WSPARCIE

Przyjaciele nie muszą być wobec nas obiektywni. Co więcej, nie powinni. Przynajmniej, na początku, kiedy słyszą o naszym problemie. W tych pierwszych momentach oczekujemy wsparcia i zrozumienia. Jeśli kobieta opowiada przyjaciółce, że zdradził ją mąż, nie chce słyszeć, że powinna szukać winy w sobie. Jeśli sama robi coś głupiego i przerażona dzwoni do przyjaciela, nie chce usłyszeć: “Zwariowałaś! Ale będą konsekwencje”.

Filar 2. REALIZM 

Wsparcie nie wyklucza tego, że przyjaciel potrafi nas sprowadzić na ziemię. Profesor Rafał Ohme więź z przyjacielem porównuje do więzi z rodzicem. Idealny rodzic daje nam bezwarunkowe wsparcie, czujemy to, ale jednocześnie potrafi postawić nas do pionu. Kto jak nie przyjaciel ma powiedzieć nam, że w pogoni za sukcesem nie zauważamy już ludzi, kto ma nam pomóc zrozumieć, że kogoś ranimy. Ale dobry przyjaciel wie, że nie może do nas przemawiać, jak surowy i karzący ojciec. “Jesteś beznadziejna, zmień się”. Pokazuje nam tylko te kawałki nas, których na danym etapie, w danym momencie nie możemy, nie potrafimy dostrzec.

Filar 3. WIEDZA

Siłą terapeuty jest bezstronność i obiektywizm, znajomość mechanizmów rządzących ludźmi. Ale tylko przyjaciel wie, jacy naprawdę jesteśmy. Co lubimy, jakie mamy wartości, jak reagujemy w sytuacjach kryzysowych. I ta wiedza też pomaga mu dobrze nas wspierać. Jeśli wiem, że najważniejsze wartości dla mojej przyjaciółki to wolność i doświadczanie życia, nie będę namawiała jej na małżeństwo z “dobrym” facetem, bo dzięki niemu poczuje
się stabilna. Nie będę namawiała jej na pracę na etacie, bo tak bezpieczniej. Zrozumiem jej potrzebę eksploracji świata i będę w tej eksploracji ją wspierać.

Filar 4. RÓWNOWAGA

W przyjaźni, jak twierdzi prof. Ohme, wielkość importu musi równać się wielkości eksportu. Co to znaczy? Dajemy tyle, ile dostajemy. Bierzemy, ale oddajemy. Nie chodzi o to, że mamy sobie dawać w tych samych obszarach. Wiadomo, że my możemy lepiej słuchać, nasza przyjaciółka lepiej działać. My przyjedziemy ratować ją po rozstaniu, ona pomoże nam pomalować ściany. Ona gotuje, my organizujemy wyjazd. Nie można niczego nie oczekiwać, mówić: “to nieważne”, bo wtedy prędzej czy później ktoś poczuje się źle i niesprawiedliwie. Nie chodzi też o to, żeby zawsze dawać sobie tyle samo. To nie sklep, że za towar płaci się określoną sumę. Mówimy o ogólnym bilansie przyjaźni.

Filar 5. RADOŚĆ

Przyjaciel to ten, który zniesie twój prawdziwy sukces. Polacy, jak pokazują badania, są świetnymi “towarzyszami niedoli”. Umiemy wspierać, gdy ktoś cierpi, gorzej nam bycie przy człowieku, który odniósł sukces, przeżywa swoje pięć minut. Oczywiście, nie należy wymagać od siebie za dużo. Jeśli marzę o miłości, a moja przyjaciółka nagle ją przeżywa, mogę poczuć ukłucie zazdrości. Jeśli marzę o awansie, a dostaje go ona, mogę na chwilę poczuć się wybita z rytmu. Chodzi o to, czy będę potrafiła to przerobić i wrócić prawdziwe do naszej relacji. I do głębokiej radości, że jej się udało. Tak, przyjaciele są z nami, gdy świętujemy największe sukcesy!

Filar 6. PODOBIEŃSTWO

Nie musimy mieć podobnych cech charakteru, być na podobnym etapie życia. Ale już wartości, system moralności i zasady muszą nas łączyć.

Rafał Ohme, profesor nadzwyczajny SWPS w Warszawie. Z jego odkryć sięgają firmy badawcze m.in USA, Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii. Jest ekspertem w dziedzinie emocji i podświadomości.


Lifestyle

Jesteś mądra czy inteligentna? Sprawdź, bo to nie to samo!

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2021
Photo by TRAVIS NESBITT on Unsplash
 

Mądrość jest istotnym elementem w osiąganiu satysfakcji życiowej. Jednak w dzisiejszych czasach chyba większy nacisk kładzie się na zdobywanie wiedzy i rozwijanie inteligencji. A ty, jesteś mądra czy inteligentna? Przekonaj się!


Doskonałe osiągnięcia w pracy pokazują, że potrafisz logicznie myśleć, rozumiesz pojęcia, jesteś zdeterminowana i wytrwała. I choć wydaje się, że cechy te są godne podziwu, to badania przeprowadzone przez socjologów dowodzą, że inteligencja nie jest wskaźnikiem dobrego samopoczucia.

Mądrość a inteligencja – jaka jest miedzy nimi różnica?

Mądrość to umiejętność wykorzystania swojego doświadczenia i wiedzy w celu podejmowania rozsądnych decyzji.

Inteligencja to zdolność do myślenia, rozumowania i rozumienia, zamiast robienia rzeczy automatycznie lub instynktownie.

Tak więc kluczową różnicą wydaje się być fakt, że mądrość wykorzystuje perspektywę zdobytą z doświadczeń życiowych, podczas gdy inteligencja sprowadza się do zdobywania empirycznych faktów i wiedzy. Z inteligencją poniekąd się rodzimy, jednak stale musimy ją pielęgnować, by wykorzystać swój potencjał. Z kolei mądrość nie jest cechą wrodzoną, a nabytą.

Inteligencja to wiedza, jak coś zrobić, a mądrość to świadomość czy i kiedy należy coś zrobić. Inteligencja to przykładowo umiejętność włamania się do sieci komputerowej, a mądrość to zrozumienie, że nie jest to dobry pomysł.

Być mądrą – co to właściwie znaczy?

Już Albert Einstein mówił : „Mądrość nie jest wytworem edukacji, ale trwającej całe życie próby jej zdobycia”.

Z kolei Konfucjusz powtarzał: „Wiedzieć, co wiesz i wiedzieć, czego nie wiesz. To jest prawdziwa mądrość”.

Mądrości potrzebujemy by radzić sobie z emocjami, w głównej mierze tymi negatywnymi. To dzięki niej dokonujemy właściwych wyborów, rozumiemy i obserwujemy.

Jak mówią socjolodzy, autorzy wspomnianego badania: „… mądre rozumowanie wiąże się z większą satysfakcją z życia, mniejszym negatywnym afektem, lepszymi relacjami społecznymi, mniej depresyjnymi ruminacjami, większą liczbą pozytywnych i negatywnych słów używanych w mowie oraz dłuższym życiem.”

Od dawna trwa dyskusja, czy mądrość ma wpływ na nasze samopoczucie. Sprawie przyjrzeli się naukowcy, którzy do badania zaprosili 340 osób dorosłych mieszkających w Kalifornii, których średnia wieku wynosiła 62 lata. Co się okazało? Mądrzejsi ludzie w mniejszym stopniu doświadczali samotności.

Mądrzy ludzie posiadają „umiejętność” patrzenia na sprawy z szerszej perspektywy, co prowadzi do bardziej optymistycznego punktu widzenia. Podczas gdy osoby zamknięte, nastawione negatywnie, zazwyczaj w tej samej sytuacji widzą tylko przygnębienie i zagładę.

Kolejnym pozytywem, który idzie w parze z mądrością, jest większa tolerancja i bardziej zrównoważona reakcja emocjonalna. Samoświadomość, która towarzyszy mądrości, chroni przed negatywnymi emocjami, takimi jak gniew i frustracja. Z mądrością wiąże się również umiejętność patrzenia na sytuacje z dystansu – to bez wątpienia najważniejszy czynnik w podejmowaniu lepszych decyzji. Podchodząc z dystansem, patrzymy na sytuację w szerszym kontekście. Nie skupiamy się tylko na krzywdzie jaką wyrządził nam facet, ale chociaż po części staramy się zrozumieć jego zachowanie. Dzięki temu częściej udaje nam się dojść do porozumienia i osiągnąć „satysfakcjonujący wynik”.

Wszystko powyższe dowodzi, że oprócz przyswajania ogromnej ilości wiedzy, wykorzystywania naszego potencjału i bycia najlepszą w wybranej dziedzinie, ważne jest kultywowanie mądrości. Bo właśnie dzięki temu możemy osiągnąć dobrostan emocjonalny.

Jak stać się mądrzejszą osobą?

Mądrość nie jest domeną starszego pokolenia – burza siwych włosów czy pomarszczona twarz, nie są warunkiem koniecznym do bycia mądrym. Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozwinąć swoją wewnętrzną mądrość.

Oto 5 najważniejszych:

1. Spokój i wyciszenie

Pracą w nadgodzinach być może zaimponujesz swojemu szefowi, ale dodatkowe zadania nie uczynią cię mądrzejszą. Postaraj się, aby każdego dnia mieć czas dla siebie – czas wyciszenia i spokoju. Wykorzystaj go na czytanie, czy oglądanie wartościowych filmów. Nawet spacer po lesie pozwoli ci się zrelaksować, odetchnąć i zastanowić nad wieloma sprawami. Kiedy umysł nie będzie pochłonięty pracą i obowiązkami, otworzą się przed tobą nowe perspektywy i zrodzą ciekawe pomysły.

2. Najpierw pomyśl, potem powiedz

Zamiast poddawać się pokusie natychmiastowej odpowiedzi, spróbuj dać sobie przestrzeń i czas na refleksję, chwilę zastanowienia. „Wiedza to wiedzieć, co powiedzieć. Mądrość to wiedzieć, czy to powiedzieć, czy nie”.

3. Nie wszystko jest albo czarne, albo białe

Postaraj się nie dokonywać natychmiastowych osądów. Tak naprawdę niewiele rzeczy jest czarno-białych. Zamiast pochopnie oceniać drugą osobę, spróbuj ją poznać. Spojrzeć na nią z szerszej perspektywy.

4. Rozwiń dociekliwy umysł

Najprawdopodobniej ukończyłaś już wszystkie szkoły, odbyłaś kursy i dodatkowe zajęcia. Wszystko masz już za sobą. Zakończyłaś edukację, ale nie naukę. Jeśli przestaniesz karmić swój umysł nowymi „doświadczeniami”, ulegnie atrofii. Musisz uruchomić naturalną ciekawość świata i chęć eksperymentowania. Bądź głodna nowych doświadczeń, bo to właśnie one są kluczem do sukcesu.

5. Odrobina pokory

Tak naprawdę wciąż niewiele wiemy i do ogromnej, prawdziwej mądrości jeszcze daleka droga. Zaakceptowanie własnych ograniczeń jest ważnym krokiem na drodze do większej mądrości. Z kolei odrobina pokory pozwoli szanować i doceniać zdolności i mądrości innych.

Inspiracja: https://www.aconsciousrethink.com/


Lifestyle

8 cech prawdziwego przyjaciela. Masz kogoś takiego przy sobie?

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2021
przyjaciolki-kobiety-przytulaja-sie
Fot. iStock

Znajomych, szczególnie na Facebooku, mamy setki. Ale przyjaciół z reguły kilku, czasem jednego. To dzięki nim nasze życie jest bardziej znośne, dajemy radę brnąć przez trudności, bo zawsze towarzyszy nam świadomość, że ktoś nas podniesie, kiedy upadniemy. Ktoś poskleja, kiedy rozpadniemy się na kawałki. Prawdziwy przyjaciel to wsparcie, inspiracja, dobry wspólny czas, przyjaciel to życie. 

Jak go znaleźć? Często to przypadek, ale warto przyglądać się ludziom, żeby nie przegapić kogoś, kto ma te 8 wyjątkowych cech, dzięki którym może w naszym życiu odegrać piękną rolę. Sprawdzajmy!

Prawdziwy przyjaciel:

1. Dodaje ci energii

Czujesz chemię, bardzo szybko rodzi się między wami więź, skraca dystans, czujecie to samo i w lot łapiecie, o co wam nawzajem chodzi. Czujesz się swobodnie przy tej osobie i masz wrażenie nieustannego przepływu energii.

2. Daje poczucie przynależności

Poznajesz kogoś, odkrywasz, że podzielacie wspólne wartości i zainteresowania. Być może lubicie podobnie spędzać wolny czas, czytacie te same książki, oglądacie podobne filmy. Macie te same przekonania dotyczące związku, wychowania dzieci. Jeśli tak, nie wpadaj w stereotyp, że prawdziwa przyjaźń to tylko ta, która trwa od dzieciństwa. W dorosłym życiu też można się zaprzyjaźnić.

3. Współczuje

Dobrzy przyjaciele okazują wiele empatii. Rozumieją twój ból, współczują i wspierają, ale tak samo cieszą się z twoich sukcesów. Są jak cheerleaderki zachęcające do podejmowania codziennych wyzwań.

4. Dostrzega

Dobry przyjaciel słucha z zainteresowaniem i reaguje wspierająco na twoje myśli, uczucia i pomysły. Jest – to ładne określenie – dostrojeny do rozmowy, kiedy trzeba mówić – mówi, kiedy słuchać – słucha.

fot. Priscilla du Preez/Unsplash

5. Akceptuje

Może nie zawsze cię rozumie, może nie zawsze popiera twoje pomysły, ale nie zamyka się, nie mówi: „To głupie”, tylko rozmawia próbując dowiedzieć się, o co tobie w tym wszystkim chodzi. I nawet jeśli nie będzie się zgadzać, będziecie cię wspierać.

6. Nie udaje

Nikogo nie udaje, nie próbuje się przypodobać. Masz pewność, że go znasz, że wiesz, kim jest, nawet w swoim najdziwniejszych i najgorszych odsłonach. Znacie nawzajem swoje wady i zalety, i akceptujecie to, kim jesteście.

7. Jest solidny

Zawsze możesz na nim polegać. Jest dla ciebie przewidywalny, wiesz, czego możesz się po nim spodziewać. Jeśli coś obiecuje – na pewno dotrzyma słowa. Zawsze możesz na niego liczyć

8. Ma poczucie humoru

Podobne poczucie humoru jest niezwykle ważne w przyjaźni. Kiedy możesz się z kimś śmiać, relaksujesz się, odsuwasz od siebie stres, łatwiej ci nabrać dystansu do problemów. Często obśmiewamy rzeczy, które powodują napięcie lub dyskomfort, kiedy śmiejesz się z przyjacielem, dzielisz z nim podobne punkty bólu w swoim życiu, masz pewność, że rozumiecie się nawzajem.


Zobacz także

Pieniądze „na chwilę”? Czasem za tę chwilę, płacisz długie lata – szczęściem, zdrowiem i życiem, które ktoś chce z ciebie wyszarpać razem z odsetkami

Jutra czasami nie ma. Mamy czas dla swoich rodziców dopiero, gdy umierają

Co pokazuje osoba, która przechodzi emocjonalną traumę. Nie daj się zwieść pozorom