Go to content

Niezwykłe rasy kotów, które musisz poznać

Fot. Materiały prasowe

Jeśli jesteś kociarzem, z pewnością chcesz poznać przynajmniej kilka ras kotów. A może jesteś w trakcie poszukiwań pupila dla siebie? Nawet jeśli nie interesują cię koty, niektóre rasy mogą cię zaskoczyć. Poznaj wyjątkowe rasy kotów. Kto wie, może któraś z nich okaże się idealnym wyborem dla ciebie?

Rasy kotów, które poznasz w poniższym artykule:

  • kot norweski leśny
  • angora turecka
  • kot savannah
  • kot amerykański krótkowłosy
  • kot jawajski

Na końcu tekstu czeka na ciebie niespodzianka!

Kot norweski leśny

Wyjątkowość tej rasy polega na tym, że powstała bez pomocy człowieka. Koty norweskie leśne posiadają długą sierść, a jedna z jej warstw jest wodoodporna. To rasa, które świetnie poradzi sobie w bardzo mroźnych warunkach. Często nazywa się ją pierwotną rasą olbrzymów – kot norweski potrafi ważyć nawet 8 kg! Jego sierść jest pluszowa i bardzo miła w dotyku, a jej umaszczenie przypomina to spotykane u kotów domowych. Te zjawiskowe koty są na ogół bardzo łagodne i towarzyskie. Do tego łatwo przywiązują się do swojego ukochanego człowieka.

Dla kogo kot norweski leśny?

Koty tej rasy nie są szczególnie wymagające. Bywają dość ruchliwe, jednak wystarczy zapewnić im wysoki drapak i ogrodzony balkonik. Jednak te koty nie powinny być trzymane pojedynczo! Wówczas będą bardzo nieszczęśliwe. Dzieci i psy również nie stanowią przeszkody w posiadaniu tego pięknego zwierzęcia. Nie musisz szczególnie dbać o ich sierść – doskonale poradzą sobie same.

Angora turecka

To z kolei jedna z najstarszych ras świata. Wyglądem zdecydowanie różni się od kota norweskiego leśnego. Angora turecka jest bowiem bardzo elegancka. Jej sierść jest wyjątkowo jedwabista, najczęściej biała. Co ciekawe, w Turcji do dziś nie uznaje się angory o innym umaszczeniu niż białe. Te koty są inteligentne i uwielbiają różne zabawy. Jednocześnie są bardzo ufne, więc swobodne wypuszczanie ich może być bardzo niebezpieczne.

Dla kogo angora turecka?

Dzięki swej łagodności i ufności to idealny koci przyjaciel dla całych rodzin. Nawet w ferworze zabawy angora nie będzie agresywna, nie musisz więc obawiać się o twoje dziecko podczas wspólnej zabawy. Jedyne, na co trzeba się przygotować, to ewentualne choroby tej rasy. Często spotykana jest ataksja, która jest chorobą wrodzoną. Dlatego dokładnie dopytaj hodowcy o zdrowie wybranego przez ciebie kociaka!

Kot Savannah

Savannah to dość młoda rasa, która zdecydowanie wyróżnia się swoim umaszczeniem. Te koty często mają specyficzne cętki i są bardzo smukłe. Swoim wyglądem nieco przypominają geparda. Koty Savannah są bardzo aktywne, więc trzeba im zapewnić dużo rozrywek albo miłego towarzysza zabaw. Nieraz te koty są określane nawet „psami w ciele kota”.

Dla kogo kot Savannah?

Koty tej rasy idealnie sprawdzą się dla każdego, kto lubi wielogodzinne zabawy ze swoim pupilem. To także wspaniały towarzysz dla osób aktywnych – kota Savannah można nawet wyprowadzać na spacer czy nauczyć go aportowania. To bardzo ciekawska rasa, więc warto zabezpieczyć balkon specjalną siatką.

Kot amerykański krótkowłosy

To przyjacielskie, inteligentne i ciekawskie koty. Mają silny instynkt łowiecki, mogą polować nawet na nieożywione przedmioty (stąd dobrą zabawką dla nich będzie np. laser). Łatwo się przystosowują do różnych warunków, jednak źle znoszą samotność. Jednocześnie to rasa bardzo zdrowa i odporna. To również idealny kot rodzinny, który dobrze znosi towarzystwo dzieci, a nawet psów.

Dla kogo kot amerykański krótkowłosy?

Ten kot jest polecany rodzinom z dziećmi, a nawet seniorom. Jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Ważne jednak, byśmy często bywali w domu lub zapewnili mu towarzysza. Samotny kot tej rasy szybko stanie się bardzo nieszczęśliwy.

Kot jawajski

Kot jawajski jest z kolei bardzo żywy i temperamentny. Bardzo zżywają się ze swoim opiekunem, mogą nawet bywać zaborcze. Potrzebują dużo ruchu, zabawy i jak najwięcej uwagi swojego ukochanego człowieka. Zdarza im się zachowywać głośno i źle znoszą pobyt w zamknięciu. Kot jawajski nie jest szczególnie wymagający w kwestii pielęgnacji.

Dla kogo kot jawajski?

Ten kot nie jest polecany rodzicom z dziećmi. Nie lubi niedelikatnego traktowania. Podobnie nie lubi samotności, więc najlepiej nada się dla seniorów, osób samotnych czy domatorów. Przez swoją dużą aktywność potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, które jako jego właściciel, musisz mu zapewnić.

Bonus! Czym jest szylkret?

Szylkret to nie tyle rasa, co kolor umaszczenia: futerko w rude i czarne plamki. Stąd wzięła się nazwa szylkretowy kot. To jedno z najpiękniejszych kocich umaszczeń. Każdy z kotów szylkretowych jest absolutnie niepowtarzalny. Powszechnie uważa się, że to koty bardzo zmienne, nieobliczalne i nieco burzliwe. Większość kotów szylkretowych to samice, bardzo rzadko pojawiają się kocury. Ciekawym jest, że w Japonii wierzy się, że szylkretowe koty przynoszą szczęście.

Warto pamiętać, że kot rasowy nie jest gwarancją zdrowia i nie musi być taki, jak opisuje go hodowca. Zawsze mogą zdarzyć się wyjątki, więc warto być otwartym i wybierać kota nie tylko ze względu na jego wygląd. Nie zapomnij też, że to żywe zwierzę, które zasługuje na miłość i odpowiednią opiekę. Ale myślę, że prawdziwych kociarzy nie trzeba do tego przekonywać.


Artykuł sponsorowany