Go to content

Syndrom Otella, czyli więcej niż patologiczna zazdrość

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością
Fot. iStock / SilviaJansen

Syndrom Otella jest patologią, która może mieć dramatyczne konsekwencje. Wszystko z powodu irracjonalnej i niekontrolowanej zazdrości, takiej, która w niektórych przypadkach może nawet sprawić, że uwierzysz, że jest ofiarą konspiracji, że poczujesz się zdradzona przez partnera.

Syndrom Otella – czym jest?

Syndrom Otella to zaburzenie psychotyczne, które polega na odczuwaniu patologicznej i nieustającej zazdrości o partnerkę seksualną. Niekiedy nazywany jest obłędem zazdrości lub obłędem alkoholowym – często zmagają się z nimi panowie nadużywający alkoholu. Mężczyzna zmagający się z syndromem Otella na każdym kroku podejrzewa swoją partnerkę seksualną o zdradę. Często nie mając ku temu najmniejszych podstaw. Partner nie ma zaufania do swojej kobiety i stale twierdzi, że jest obiektem westchnień innych mężczyzn. Zdarza się, że syndrom Otella diagnozowany jest u kobiet, jednak są to naprawdę sporadyczne przypadki. 

Oto niektóre sygnały, które mogą pomóc zadecydować, czy dana osoba cierpi na ten syndrom Otella:

  • Powtarzające się zachowania kontrolujące i ciągłe kwestionowanie nawyków partnera
  • Ciągłe podejrzenia o brak lojalności, o zdradę, o relację pozamałżeńską
  • Niezdolność do kontrolowania zazdrości, brak świadomości problemu
  • Niemożliwość sterowania impulsami
  • Ciągłe żądania wyjaśnień, poszukiwanie uzasadnienia dla swojego podejrzenia i niewłaściwe interpretacje zachowania współmałżonka

Przyczyny

Obecnie brak jest badań wykazujących w 100%, czym ten syndrom jest spowodowany, chociaż wiadomo, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jego rozwój. Niektóre z nich to alkoholizm, schizofrenia lub uzależnienia.

Niektóre badania wiązały zespół Otella z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona. Jeszcze inne wykazują związek między zespołem Otella a uszkodzeniem mózgu. Syndrom Otella może być wynikiem nieuświadomionego lęku przed porzuceniem, stratą i zdradą.

Zobacz również: Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?

Do czego może doprowadzić syndrom Otella?

Syndrom Otella ma niebezpieczne konsekwencje i nigdy nie przynosi żadnych korzyści. Mężczyzna podejrzewający partnerkę o zdradę może zacząć ją śledzić, nękać i prześladować. Zdarza się, że wynajmuje prywatnych detektywów, instaluje w domu kamery i podsłuch. Zachowuje się absurdalnie i nierozsądnie. Zdarza się, że ofiarą pada rzekomy, nowy partner, jego aktualnej partnerki. Taki związek nigdy nie kończy się happy endem. Najczęściej dochodzi do rozpadu.

Jak wygląda leczenie?

Czy można leczyć patologiczną zazdrość? Można, ale tylko przy profesjonalnej pomocy. Dzięki temu dana osoba nauczy się kontrolować, odnajdywać spokój osobisty, a wreszcie harmonię we własnej relacji. Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym podejściem do zespołu Otella jest terapia poznawczo-behawioralna. Ważna jest również terapia rodzinna i małżeńska, ponieważ zazdrość może czasami być związana z bardzo osobistą historią pacjenta.

Leczenie uzależnione jest od jego przyczyny. Jeśli syndrom jest wynikiem alkoholizmu, należy rozpocząć terapię. Samo zachowanie trzeźwości i długotrwałe odstawienie alkoholu nie jest rozwiązaniem i nie pomoże wyzbyć się chorobliwych podejrzeń. Niezbędna jest psychoterapia, która nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Zdarza się, że pacjent jest agresywny i wymaga podawania leków przeciwpsychotycznych. Syndrom Otella jest trudny do wyleczenia, a terapia może ciągnąć się latami.


Na podstawie: nospensees.fr