Lifestyle

Światowy Dzień Rzucenia Palenia okazją do rozwodu z nałogiem

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2021
fot. ljubaphoto/iStock
 

18 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Rzucenia Palenia – to ten moment, w którym po raz kolejny powinniśmy pomyśleć o porzuceniu szkodliwego nałogu. Co jednak, jeżeli mimo usilnych prób nie jesteśmy w stanie zerwać z paleniem?

Nauka podpowiada nam, że istnieją potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy dla papierosów, takie jak choćby papierosy elektroniczne, czyli e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Według większości międzynarodowych badań naukowych są one o około 90-95 proc. mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów, bo nie zawierają najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych. Naukowcy podkreślają, że nie chodzi tu o przerzucenie się z papierosów na mniej szkodliwe zamienniki, ale o ich pomocną rolę w bardzo trudnej „fazie przejściowej”. Cel jest bowiem jasno określony – całkowite porzucenie wszelkich używek.

Bardzo ważne jest, by sięgać wyłącznie po sprawdzone, przebadane produkty i chociaż na rynku oczywiście można wybierać spośród wielu, to jednym z najbardziej istotnych elementów, na które powinno się zwracać uwagę, jest bezpieczeństwo użytkowania oraz jakość gwarantowana systemem testów. I tak, np. podgrzewacze glo hyper + poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom
w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano 500 woluntariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. biomarkerów narażenia oraz biomarkerów potencjalnej szkody w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić [1].

Są jednak i inne alternatywy. Naukowcy badający ekspozycję organizmu na szkodliwe czynniki stworzyli tzw. skalą obniżania ryzyka (risk continuum), wg której najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), potem produkty doustne, w tym saszetki nikotynowe, następnie e-papierosy dostępne w systemach otwartych oraz zamkniętych, jak np. Vuse ePen, sproszkowany tytoń i wspomniane podgrzewacze tytoniu, a na szarym końcu tradycyjne papierosy i cygara.

Wielka Brytania najprawdopodobniej stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym e-papierosy będą przepisywane przez lekarzy publicznej służby zdrowia jako produkt medyczny dla osób chcących rzucić palenie. Pod koniec października brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zaktualizowała wytyczne dla osób chcących rzucić palenie i poinformowała, że producenci e-papierosów mogą zgłaszać swoje produkty do takiego samego procesu zatwierdzania, jaki obowiązuje w przypadku innych leków.

Na temat ograniczania ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem wypowiadał się też m.in. prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

Faktycznie można stwierdzić, że e-papieros może być drogą do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez tradycyjne papierosy. Programy z użyciem e-papierosów wdraża się w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie programy redukcji szkód za pomocą e-papierosów są już realizowane na poziomie rządowym. (…) Ja osobiście widzę bardzo duży potencjał w e-papierosach jako narzędziu wspomagającym rzucenie palenia, o ile ten proces będzie wspomagany przez inne metody zwalczania nałogu – mówi naukowiec.


Lifestyle

Nie umiesz odmawiać? Naucz się w końcu mówić NIE

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
17 listopada 2021
fot. Tharakorn/iStock
 

NIE to jedno z krótszych, ale zarazem jedno z trudniejszych do wypowiedzenia słów. W szczególności do osoby bliskiej, cenionej, kochanej. Odmawiając czujemy się winni. Mamy wyrzuty sumienia. Boimy się, że narazimy się innym i wpadniemy w konflikt. Jak odmawiać bez poczucia winy?

Odmawianie nie jest złe

Mówiąc TAK, cieszymy się, że możemy pomóc. Czujemy się potrzebni, niekiedy docenieni i dowartościowani. Jednak nie da się żyć, nie odmawiając. Nie możemy godzić się na wszystko. Nie możemy żyć wbrew naszej woli, wbrew temu co czujemy i czego potrzebujemy. Odmawianie nie jest niczym złym, trzeba tylko nauczyć się, jak sobie z nim radzić.

Dlaczego nie powinniśmy czuć się winni mówiąc NIE? Poczucie winy jest emocją, która pojawia się gdy robimy coś złego. Krzywdząc i raniąc powinniśmy czuć się winni, jednak nie odmawiając, zwłaszcza w przemyślany, niebolesny i niekrzywdzący sposób.
Często czujemy się winni, ponieważ w naszym mniemaniu nie tylko krzywdzimy drugą osobę, ale oczekujemy odwetu. Myślimy „Ona mnie znienawidzi”, „On się wścieknie”. Jednak to tak nie działa. Ludzie inteligentni, mądrzy i dobrzy – a takimi powinniśmy się otaczać – nie szukają zemsty. Nie chcą wyrządzić nam krzywdy. Zareagują rozsądnie, tak jak ty.

Jak odmawiać bez poczucia winy?

Zaproponuj alternatywę

To najłatwiejszy sposób, by powiedzieć „nie”. Odrzuć prośbę, ale zaproponuj inne rozwiązanie. Jednak upewnij się, że nie oferujesz alternatywy tylko i wyłącznie z powodu poczucia winy, a wyłącznie z dobrych chęci.

Okaż współczucie

Odmawiając, okaż współczucie. Spraw, by druga osoba poczuła, że ją rozumiesz i wspierasz, jednak w obecnej sytuacji nie możesz jej pomóc. Zainteresuj się problemem, nie lekceważ, ale kulturalnie odmów.

Powiedz dlaczego odmawiasz

Nie chodzi o to, by dokładnie tłumaczyć całą sytuację. Wystarczy kilka słów wyjaśnienia, tak by druga osoba nie poczuła się odtrącona i zlekceważona. Czasami jedno zdanie wyjaśni całą sytuację.

Nie kłam

Odmawiając drugiej osobie nie kłam i nie wymyślaj niestworzonych historii. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Poza tym kłamiąc możesz mieć wyrzuty sumienia. Nie oszukuj, że masz wizytę u lekarza, a szczerze powiedz, że jesteś zmęczona po pracy i chcesz wrócić do domu.

Zmień w komplement

Postaraj się by słowo NIE, nie skrzywdziło. Odmawiając nie zapomnij o komplemencie ”Niestety nie mogę. Dziękuję bardzo, że o mnie pomyślałaś. To bardzo miłe z twojej strony.”

Nie przepraszaj

Jedną z gorszych rzeczy jest przepraszanie, które dodatkowo wpędzi cię w poczucie winy. Przeprosiny powinny się pojawić wówczas, gdy zrobimy coś złego. Choć w niektórych sytuacjach nawet słowo przepraszam i bukiet czerwonych róż nie pomogą. Jednak odmawianie nie jest niczym złym. Pamiętaj, że między brakiem przeprosin, a byciem nieuprzejmym granica jest naprawdę cienka.

Bądź stanowcza

Niektórzy od razu zrozumieją, że nie jesteś w stanie pomóc. Jednak duża grupa osób będzie prosić, naciskać, a niekiedy i szantażować. Bądź konsekwentna, stanowcza i nieuległa. Jeśli choć raz, pod wpływem nacisków zmienisz zdanie – będziesz stracona. Zawsze ktoś będzie próbował tobą manipulować i wpływać na zmianę decyzji. Nie musisz być bezduszna, oschła i niemiła. Przytul, wesprzyj, wysłuchaj, ale nie pozwól sobą manipulować.

Odmawiaj szybko

NIE powinno być szybkie, wyraźne i stanowcze. Choć odmawianie może wydawać ci się niewłaściwe, nie ma w nim nic złego. Nie zwódź, nie dawaj nadziei i nie pozostawiaj wątpliwości, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc.

Uświadom sobie, jakimi intencjami kierujesz się odmawiając. Jeśli nie chcesz nikogo zranić, skrzywdzić czy ośmieszyć, daj sobie prawo do odmowy. Zmierz się z tym faktem. Zrozum i zaakceptuj, że nie zawsze i nie każdemu będziesz w stanie pomóc. Mimo najszczerszych chęci, nie możesz rezygnować z siebie na rzecz innych.

Inspiracja: Quick and Dirty Tips https://www.quickanddirtytips.com/


Lifestyle

Jak powstają modzele i czym różnią się od odcisków? Sposoby na pozbycie się problemu ze stóp

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 listopada 2021
modzele
Fot. iStock

Modzele to częste zmiany, które tworzą się na stopach bez względu na wiek jak i płeć. Powstają one z powodu ciągłego ucisku na skórę, wywołanym różnymi czynnikami. Przy tym problemie warto wiedzieć, jak powstają modzele, czym różnią się od odcisków i w jaki sposób można pozbyć się ich ze skóry.

Modzele — czym są?

Modzele to nieestetyczne zmiany pojawiające się na stopach i dłoniach, które są częstą przypadłością. Wynikają one z nadmiernego pogrubienia naskórka, które wygląda jak kremowo–żółty placek. Powstają one w efekcie obrony skóry przed powtarzającym się uciskiem. Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp w okolicy pięty lub nad kośćmi śródstopia. Może je powodować za ciasne obuwie, jak i praca fizyczna, hobby.

modzele

Fot. iStock/modzele

Modzele a nagniotki (odciski) — czym się różnią?

Najczęściej istnieje problem z określeniem, co jest modzelem, a co nagniotkiem. Obie zmiany bywają ze sobą mylone, choć istnieją różnice pozwalające je od siebie odróżnić. Pogrubienia naskórka w obu postaciach odróżniają się od zdrowej skóry żółtym zabarwieniem i są twarde w dotyku. Na modzelach można bez problemu zauważyć linie narośniętej skóry. Natomiast nagniotek wyróżnia się tym, że zmiana posiada  rogowy czop (rdzeń), który u modzeli nie występuje, i może sprawiać ból. Bywa, że wokół nagniotków pojawia się rumień i niekiedy występują też szczeliny.

Z jakiego powodu tworzą się modzele?

Skóra na stopach jest specyficzna, ponieważ jest o kilka razy grubsza niż na innych obszarach ciała. To sprawia, że stopy są dobrze chronione przed urazami podczas chodzenia, ale z drugiej strony gruba i pozbawiona gruczołów łojowych, szybko może się przesuszać oraz rogowacieć.

Do powstawania modzeli przyczynia się m.in.: 

  • zbyt ciasne, wąskie i niewygodne obuwie, lub odwrotnie, buty zbyt duże, w których stopa przesuwa się podczas aktywności;
  • powstawaniu modzeli sprzyja częste noszenie butów na wysokim obcasie;
  • noszenie butów ze zbyt cienką podeszwą, która nie chroni przed urazami;
  • wkładanie butów na bosą stopę.
modzele

Fot. iStock

Modzele — leczenie zmian

Jeśli pojawi się modzel, lub modzele na stopie, nie od razu trzeba szukać pomocy lekarskiej. Do dermatologa warto wybrać się w przypadku zmian opornych na pierwotnie zastosowane domowe leczenie.

Modzele głównie usuwa się dzięki zastosowaniu preparatów złuszczających dostępnych w aptece. Najczęściej w ich składzie znajduje się mocznik w stężeniu powyżej 10% i kwas salicylowy w stężeniach powyżej 5%.  Obecność tych substancji powinna poradzić sobie skutecznie z problemem, szczególnie gdy preparat będzie stosowany zgodnie z zaleceniem producenta. Jeśli problem jest nasilony i nie cofa się po użyciu domowych sposobów, lekarz dermatolog zdecyduje o zastosowaniu silniej działających preparatów.

Dobry efekt przynosi mechaniczne ścinanie i wygładzanie skóry. W przypadku zmian przewlekłych być może konieczne się okaże usunięcie ich przez chirurga. W takim przypadku należy zadbać op to, by wyeliminować czynnik wywołujący modzele. Zazwyczaj wystarczy kupić odpowiednio dobrane, wygodne buty, które nie będą wywierały niepotrzebnego ucisku na stopy. Ważne jest przy tym, by było ono wykonane z oddychających materiałów.

Ważną rolę pełni zmiana nawyków na sprzyjające zdrowiu stóp. Warto sięgnąć po specjalne nawilżające i natłuszczające skórę stóp kremy, które poprawiają elastyczność skóry, wzmocnią jej odporność na uszkodzenia, ucisk i tarcie. Pomocne są również specjalne skarpetki złuszczające, które zawierają różne kwasy (glikolowy, salicylowy, mlekowy), o działaniu silnie złuszczającym, zmiękczającym skórę.  Intensywnie zmiękczają one skórę oraz usuwają jej martwe warstwy.

W profilaktyce modzeli dobrze pamiętać o delikatniej działających, ale wartościowych peelingów gruboziarnistych, które, delikatnie, ale skutecznie pozwalają złuszczyć naskórek. Regularne stosowanie jest w tym przypadku kluczem do pokonania problemu. Uważać należy z kolei na ostre nożyki do samodzielnego wycinania modzeli. Ich nieumiejętne zastosowanie może skutkować skaleczeniem skóry i ryzykiem rozwinięcia się infekcji.

modzele

Fot. iStock/modzele

Domowe sposoby na modzele

Istnieje kilka domowych sposobów na modzele. Są one tanie i proste w zastosowaniu. Wystarczy kilka produktów z lodówki, by w warunkach domowych próbować pozbyć się problemu.

Soda oczyszczona na modzele

Soda oczyszczona działa złuszczająco na skórę, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wystarczy 3 łyżki sody oczyszczonej rozpuścić w misce z ciepłą wodą, i następnie zanurzyć w roztworze stopy. Po około 30 minutach moczenia wysusz je, przyłóż plasterek cebuli, obwiąż bandażem. Po kilku godzinach z takim okładem o wiele łatwiej będzie pozbyć się nadmiaru martwego naskórka.

 Miks cebuli, soli i cytryny

Cytryna i cebula oczyszczają skórę i zmiękczają ją, natomiast sól jest naturalnym środkiem peelingującym. Ukrój plaster cebuli, skrop go obficie sokiem z cytryny i posyp solą. Przyłóż taki okład do odcisku i przymocuj na całą noc. Powtarzaj to przez kilka wieczorów z rzędu, aż zrogowaciały naskórek będzie można usunąć bez większego oporu.

Okład z aspiryny na modzele

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to pochodna kwasu salicylowego, stosowanego do złuszczania naskórka. Aby wykorzystać aspirynę do walki z modzelami, w szklance wody rozpuść 2 tabletki, zamocz w tym okład i połóż go na 15  minut nas modzele, przykrywając zmiany folią spożywczą. Po kwadransie zdejmij okład i usuń zrogowaciały naskórek specjalną tarką do stóp lub pumeksem.


źródło:  www.mp.pl, krokdozdrowia.com 

Zobacz także

Gonisz za kimś, kto wcale nie chce być z tobą. Prędzej czy później zrozumiesz, że to nie ma sensu

Czego nie nauczyła cię mama, a powinna. Zapomnij o idealnym facecie – mieszka nad morzem, szczęśliwy ze swoim chłopakiem

Kim są „trudni” ludzie w twoim życiu. Tak, to naprawdę oni