Serce to centralny narząd układu krwionośnego. Pompuje krew, która dostarcza organizmowi tlen, a wraz z nim wiele ważnych składników odżywczych. Ile waży serce dorosłego człowieka, ile krwi pompuje w ciągu doby? Przedstawiamy kilka ciekawych faktów o sercu.
15 ciekawostek o sercu. Serce może zaskoczyć!
- Serce nie jest wcale ciężkim narządem. W przypadku kobiet waży około 280 gram, z kolei mężczyźni mają większe serca – około 350 gram. Co ciekawe, serce płetwala błękitnego może ważyć nawet do kilkuset kilogramów.
- Mięsień sercowy to narząd, który pojawia się między 2. a 3. tygodniem ciąży.
- Serce bije około 110 tys. razy każdego dnia.
- Mięsień sercowy, w ciągu minuty, pompuje około 5-6 litrów krwi, w ciągu godziny ponad 300 litrów, a w ciągu całego dnia ponad 7 tys.
- Na przestrzeni całego życia, liczba skurczy mięśnia sercowego przekracza 2,5 miliarda.
- Pojedynczy cykl pracy serca, na który składa się skurcz przedsionków i faza rozkurczowa, trwa jedynie 0,8 sekundy.
- Najwięcej zawałów serca ma miejsce w poniedziałek, między godziną 6. rano a 12. w południe. Z czym to jest związane? Najprawdopodobniej jedną z przyczyn jest stres. Zwiększona aktywność hormonów stresu może wywołać spontaniczną homeostazę czyli krzepnięcie krwi.
- W wyniku wysiłku fizycznego, ilość krwi przepływającej przez mięsień sercowy może wzrosnąć nawet czterokrotnie.
- Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, co roku w Polsce umiera 200 tys. osób.
- W 1896 roku odbyła się pierwsza udana operacja na ludzkim sercu. Było to zszycie trzycentymetrowej rany prawej komory serca.
- W 1967 roku, w RPA, miał miejsce pierwszy przeszczep serca.
- Serce może bić nawet po wyjęciu z organizmu. Jak to wytłumaczyć? Mięsień sercowy nie potrzebuje sygnałów z zewnątrz, by jego komórki wytwarzały i rozprowadzały elektryczne impulsy powodujące skurcz. Serce będzie biło tak długo, jak długo będzie miało dostęp do tlenu i jak długo będzie posiadało energię w postaci nośnika ATP.
- Serce wieloryba bije 9 razy na minutę, słonia 25 razy, lwa 40, świni 60, a kozy około 90 razy. Z kolei mięsień sercowy psa, w zależności od rasy, uderza od 100 do 200 razy na minutę. Serce kolibra uderza nawet 1200 razy w ciągu minuty!
- Przez setki lat uważano, że to właśnie serce odpowiedzialne jest za emocje i uczucia. Jednak wraz z postępem medycyny, kiedy odkryto działanie układu nerwowego, okazało się, że nie jest to prawdziwa informacja.
- Co ciekawe, struktura mięśnia sercowego może się zmienić, a w szczególności u sportowców, u których dochodzi do jego przerostu, który wynika z powiększenia się komór.
Zobacz również: 21 ciekawostek o mózgu – produkuje tyle energii, że rozświetliłby żarówkę