Go to content

Jak rozpoznać alergię na alkohol? Nie ignoruj tych sygnałów

Fot. iStock/VikaValter

Większość z nas podczas imprezy sięgnie po alkohol. Niektórzy stracą nawet rachubę, ile i co wypili. Choć wszyscy znamy konsekwencje picia alkoholu, czasem nie potrafimy się powstrzymać. Kac kacem, jakoś się to przeżyje. Ważne jednak, żeby w trakcie picia czuć się dobrze, prawda? Im więcej alkoholu spożyjemy, tym więcej różnych objawów nietrzeźwości się pojawi – zawroty głowy, mdłości, rozmazany obraz. Pytanie brzmi – jak odróżnić zwykle „upicie się” od alergii na alkohol? Być może zmagasz się z nią od lat i nawet nie masz o tym pojęcia. 

„Uczulenie na alkohol? Bzdura. Po prostu ten konkretny trunek mi nie wchodzi albo niepotrzebnie mieszałam, piłam na pusty żołądek, w trakcie antybiotykoterapii lub podczas przyjmowania jakichś leków czy suplementów diety” – zdarzało ci się w ten sposób tłumaczyć złe samopoczucie w trakcie picia alkoholu? Czasem dokładnie przyjrzeć się objawom, ponieważ możesz zaliczać się do grupy osób, które zmagają się z tą alergią. Bo skoro można być uczulonym na laktozę, pyłki czy lateks, to dlaczego nie na alkohol?

Jeśli po wypiciu zaczynasz czuć się trochę dziwnie, może to oznaczać coś więcej, niż tylko „o kilka kieliszków wina za dużo”. A jeśli często doświadczasz niepożądanych objawów podczas picia alkoholu, może to oznaczać, że występuje u ciebie reakcja alergiczna, w której organizm nie metabolizuje alkoholu tak, jak powinien.

Okazuje się, że jest kilka typowych objawów, które pojawiają się, gdy ktoś jest uczulony na alkohol Dr Sonia Batra, dermatolog i współtwórca programu telewizyjnego „The Doctors” wyróżnia cztery podstawowe. Ponieważ jednak niektóre z tych objawów występują także w innych typach schorzeń, warto odwiedzić alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy i postawi diagnozę.

Czerwona i gorąca skóra

Jeśli podczas picia alkoholu na twarzy zaczną pojawiać ci się rumieńce, to całkiem normalne. Gorzej, jeśli twarz zaczyna się robić bardzo czerwona i gorąca. To niepokojący objaw. „Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa zaczerwienienie” – mówi dr Batra. „Gdy pijesz, twoje ciało metabolizuje alkohol do aldehydu octowego. Ale kiedy twoje ciało nie jest w stanie zneutralizować wystarczająco acetaldehydu, naczynia krwionośne umiejscowione w obrębie twojej twarzy rozszerzają się, powodując dalsze zaczerwienienie, spowodowane uwolnieniem histaminy” – wyjaśnia. Możesz również odczuwać szybsze bicie serca. To sygnał, że alkohol ci nie służy.

Pokrzywka

W wyniku uwalniania histaminy, na skórze może pojawić się także pokrzywka. Różne trunki zawierają bowiem różne alergeny, o których zapominamy lub nie mamy świadomości, że nasz organizm ich nie toleruje – może to być pszenica i żyto wykorzystywane w produkcji wódki czy siarczyny i konserwanty stosowane, znajdujące się w winie. Na skórze mogą także pojawić się sińce i guzki. Najlepszym sposobem na uniknięcie objawów jest unikanie określonego rodzaju alkoholu.

Problemy z oddychaniem

Wzrost histaminy może powodować katar alergiczny, który już sam w sobie utrudnia oddychanie. Do tego dochodzi rozszerzenie naczyń krwionośnych i obrzęk śluzówki. Jak podkreśla dr Batra, objawy podobne do przeziębienia – swędzące oczy, drapanie w gardle i kichanie, również są skutkami ubocznymi nietolerancji histaminy i świadczą o alergii na alkohol.

Nudności i biegunka

Jeśli w trakcie picia alkoholu zaczyna boleć cię brzuch, winowajcą wcale nie musi być nieświeży posiłek. Alkohol powoduje zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych. Stąd mogą pojawić się mdłości. Biegunka natomiast wynika z dużej ilości płynów w jelitach, które również drażnią błonę śluzową w tej okolicy.

Spożycie dużej dawki alkoholu zawsze wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, z utratą przytomności i zagrożeniem życia włącznie. W przypadku osób uczulonych, nawet niewielka ilość może wywołać silną reakcję alergiczną, dlatego zawsze trzeba bacznie obserwować swój organizm. Szczególnie, gdy sięgamy po trunek, którego do tej pory nie próbowaliśmy.


 

Źródło: Pop Sugar/portal.abczdrowie