Niemal co czwarty Polak nie planuje żadnego wyjazdu wakacyjnego, a co piąty nie podjął w tym temacie jeszcze żadnej decyzji. Aż 66% badanych przyznaje, że na ich decyzje wakacyjne ma duży wpływ inflacja oraz rosnące ceny – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
59% Polaków jest zdania, że wyjazdy wakacyjne są w tym roku droższe niż w ubiegłym! Co zamierzamy z tym zrobić? 23% badanych nie planuje wyjazdu w czasie urlopu w tym roku, a kolejne 18% jeszcze nie podjęło decyzji.
„Nie wiem, jak w tym roku będą wyglądały nasze wakacje. Może pojedziemy do cioci na wieś albo do mojej koleżanki na działkę. To jedyne na co mnie stać w tym roku. Nawet nie myślę o obozach sportowych dla dzieci”, opowiada ze smutkiem Marianna.
Nowe pomysły na wakacje
Wielu Paków potrafi kombinować i przystosowywać się do obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej. Mamy doświadczenia z PRL-u, kiedy z niczego zawsze dało się zrobić coś. Dlatego wielu nie zmierza poddać. Niemal co piąty wybierze więc w tym roku tańsze kierunki wakacyjne, a 17% szuka też tańszych opcji noclegowych.
„Mam nowe pomysły na wakacje. Ponieważ pandemia spowodowała, że pracuję z domu teraz doszedłem do wniosku, że mogę to robić w zasadzie z każdego zakątka na kuli ziemskiej. Ogłosiłem wśród znajomych na Facebooku, że chętnie zaopiekuję się psem albo starszą osobą w zamian za nocleg w jakimś pięknym miejscu. Nie musiałem długo czekać. Zgłosiła się kuzynka z czerskiej Pragi i zaprosiła mnie na dwa tygodnie. Ona wtedy wyjechała z mężem nad Balaton, a ja podlewałem jej ogródek i wyprowadzałem psa na spacer, a dzięki temu mogłem zwiedzać zabytki Pragi”, chwali się Marek.
Warto zauważyć, że poszukiwania tańszych opcji wakacyjnych są szczególnie popularne (24%) wśród przedstawicieli najmłodszej badanej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat).
„Namówiłam przyjaciółkę, by zaczęła wynajmować swój domek nad Bugiem. Nigdy tego nie robiła, bo był dość zagracony i ona z rodziną jeździła tam tylko na weekendy. Jednak wspólnie z grupa znajomych postanowiliśmy pomóc jej wszystko posprzątać, a w zamian za to dostaliśmy bardzo preferencyjne ceny od niej na wakacje. Muszę też przyznać, że do wynajmu rodzinnej działki na pewno skłoniła ją sytuacje ekonomiczna i rosnące ceny”, opowiada Iwona.
Co wpływa na decyzje Polaków?
ARC Rynek i Opinia wysuwa wnioski: czynniki związane z wysoką inflacją, rosnącymi cenami czy sytuacją geopolityczną – wojną w Ukrainie – mają wpływ na decyzje wakacyjne Polaków. Zdecydowanie największy wpływ ma inflacja i rosnące ceny usług – aż 66% badanych przyznało, że ma to dla nich znaczenie. Również wojna w Ukrainie i ryzyko zakażeń COVID nie pozostają bez znaczenia. Co ciekawe, porównując dane z tymi z ubiegłego roku, okazuje się, że niemal dwukrotnie wzrósł odsetek osób planujących urlop wyłącznie za granicą. W zeszłym roku odsetek takich osób wynosił tylko 6%, o tyle w tym roku wynosi 11%. Powód? Mniejsze prawdopodobieństwo zadrażnień COVID 19 i zniesienie obostrzeń wyjazdowych.
- Zobacz także: Jak długo powinien trwać urlop?