Lifestyle Zdrowie

Nie narzekaj na samotność, bo to najlepszy sposób na… relaks

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
4 maja 2017
Fot. iStock/MundusImages
 

Nareszcie wolny wieczór! Już planujesz gorącą kąpiel z pianą, kieliszek wina i dobrą książkę. Nie odbierasz telefonów od znajomych, piszesz do nich tylko wiadomości „dzisiaj zostaję w domu, bawcie się dobrze, pa”. I nie przeszkadza ci w ogóle, że spędzisz go samotnie. Wręcz traktujesz to, jako największą zaletę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie wybrałaś najlepszy sposób na odprężenie. Zdaniem naukowców najlepiej relaksujemy się właśnie w samotności.

W dzisiejszym świecie, kiedy mamy mnóstwo obowiązków na głowie, odpoczynek to podstawa. Jak najlepiej się odprężyć, aby naładować baterie i zyskać energię? Zdaniem zespołu badawczego powołanego przez BBC, najlepiej zrelaksujemy się w samotności. Grupa ekspertów z dziedziny antropologii i neurologii wysnuła taki wniosek na podstawie internetowej ankiety, w której udział wzięło 18 tysięcy osób ze 134 krajów z całego świata.

Formularz zawierał listę najbardziej relaksujących czynności. W czołówce znalazło się czytanie, obcowanie z naturą, słuchanie muzyki i „nie robienie niczego konkretnego”. Naukowcy uznali, że są to przyjemności, które możemy wykonywać w samotności, bez potrzeby posiadania towarzystwa. Czyli najlepiej jest nam po prostu samym ze sobą.

Ankietę wypełnili introwertycy oraz ekstrawertycy. Okazało się, że osoby o towarzyskim i otwartym podejściu do życia również bardziej cenią sobie samotne chwile od chwil spędzonych z innymi ludźmi. Jednak nie ma to jak odpoczynek we własnym towarzystwie…

Wyniki badań mają pomóc w opracowaniu systemu pracy, który pomoże ograniczyć stres i pozwoli na częstszy wypoczynek. Dzięki temu może zostać zminimalizowane ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego, depresji czy zespołu przewlekłego zmęczenia. A to one należą do najczęstszych czynników, które nas dołują oraz odbierają chęć i motywację do działania.

Fot. iStock/MundusImages

Fot. iStock/MundusImages

Dlatego nie miej już nigdy więcej wyrzutów sumienia odmawiając znajomym wyjścia na miasto. Nie czuj się także źle, zamykając się w łazience na klucz i oddając czynnościom, które sprawiają ci przyjemność. Masz prawo do odpoczynku w samotności. Dzięki temu zyskasz i ty, i osoby w twoim otoczeniu. Będziesz szczęśliwsza, odprężona i będziesz miała większy zapał do pracy i pokonywania codziennych trudności.

A singielki powinny docenić to, że mają czas, który mogą przeznaczyć dla siebie. Bo matkom i mężatkom jest dużo ciężej wygospodarować trochę wolnego wyłącznie na swoje przyjemności.


Źródło: bbc.co.uk


Lifestyle Zdrowie

Co lepiej pobudzi twój mózg niż kawa? Kawa z dodatkiem czekolady

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
4 maja 2017
Fot. iStock/pixelfit
 

Czujesz, że potrzebujesz silnego kopa energetycznego? Sięgnij po filiżankę kawy z dodatkiem kakao. Naukowcy dowiedli, że takie połączenie jest najlepszym dopalaczem dla mózgu. Dlatego już nie musisz sobie odmawiać dodatku do kawy i śmiało sięgaj po kakao lub gorzką czekoladę.

Kofeina i ziarno kakaowca to doskonale dobrany duet. Dowodzi tego badanie przeprowadzone na Clarkson University i University of Georgia. Zaproszonych uczestników podzielono na cztery grupy, na których testowano oddziaływanie kakao i kofeiny.

Jednej grupie podawano wyłącznie kakao, druga dostawała do picia kakao wzbogacone o dodatkową ilość kofeiny (kakao zawiera niewielkie „zasoby własne” tego związku). Osoby z kolejnych grup spożywały placebo w postaci napoju z dodatkami smakowymi i kolorystycznymi oraz analogiczny napój z dodatkiem kofeiny.

Uczestnicy zostali poddani serii 26-minutowych testów oceniających ich nastrój, motywację oraz uwagę: raz przed podaniem napojów i trzykrotnie po ich spożyciu. Po 48 godzinach powtórzono procedurę. Co się okazało? Że osoby, które otrzymywały kakao, popełniały mniej błędów fałszywego alarmu (polegają one na wykonaniu określonej reakcji mimo braku sygnału prowokującego taką reakcję). Taki stan utrzymywał się do dwóch godzin od spożycia napoju.

Dodatkowo wśród osób spożywających kakao z kofeiną stwierdzono niższy poziom niepokoju i nerwowości w porównaniu z ochotnikami, którzy pili wyłącznie napój z kofeiną, a także większą dokładność i niższy wskaźnik błędów związanych z niedopatrzeniem podczas wykonywania zadań niż w przypadku osób z grupy kontrolnej.

Dowodzi to, że połączenie kofeiny i kakao to… dobre połączenie. Kofeina redukuje zmęczenie, pobudza i podnosi poziom energii. Jednak po jej wypiciu pojawia się często uczucie niepokoju, a kakao obniża ten stan. Dodatkowo poprawia krążenie i dopływ krwi do mózgu, polepsza koncentrację. Taki duet sprawia, że mamy więcej siły i jesteśmy bardziej skoncentrowane oraz spokojniejsze.

Fot. iStock/a_crotty

Fot. iStock/a_crotty

Jednak naukowcy apelują, aby nie mylić takiego połączenia z mokką, która jest jednym z wariantów kawy latte. Składa się ona z espresso, gorącego mleka i ciemnej lub mlecznej czekolady. Często zawiera dodatek w postaci bitej śmietany i jest osłodzona syropami oraz pokaźną dawką cukru.


Źródło: hellozdrowie.pl


Lifestyle Zdrowie

10 rzeczy, których szczęśliwe pary nigdy nie robią

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 maja 2017
Fot. iStock/grki

Kto by z nas nie chciał przepisu na szczęśliwy i udany związek? Bralibyśmy w ciemno bez zastanowienia. Jest jednak kilka rzeczy, które wprowadzone we wspólne życie mogą sprawić, że będzie nam ze sobą dobrze i że uznamy nasz związek za naprawdę szczęśliwy.

Bo szczęśliwe pary nie robią tych 10 rzeczy:

Nie analizują swojego związku z rodziną i przyjaciółmi

Jeśli pojawia się problem nie opowiadają o nim na prawo i lewo słuchając opinii i podszeptów innych. Oni siadają i wspólnie szukają rozwiązania. Rozmawiają, dyskutuję, spierają się, ale między sobą, nie konsultując swoich opinii z nikim, kogo bezpośrednio dana sytuacja nie dotyczy.

Nie porównują się z innymi

Szczęśliwy związek cechuje akceptacja, przyjmowanie siebie nawzajem takimi, jakimi jesteśmy. Porównywanie siebie z innymi jest po pierwsze niesprawiedliwe wobec tego, kogo kochamy, po drugie zupełnie oderwane od rzeczywistości, bo przecież każdy z nas jest inny, na czym innym mu zależy, co innego jest dla niego ważne.

Nie grają roli ofiary

Szczęśliwe pary biorą odpowiedzialność za swoje uczucia i ich rolę w związku. Tu nikt nikogo nie obwinia za swoje problemy czy błędy.

Nie traktują siebie śmiertelnie poważnie

Oni wiedzą, że wspólne życie to też śmiech i zabawa, których nie może zabraknąć. Szczęśliwe pary dużo się śmieją, dobrze się ze sobą bawią. Przecież i tak jesteśmy wystarczająco zestresowani i zmęczeni, więc nie ma potrzeby dokładać sobie stresu w związku.

Nie krytykują siebie

Krytyka nie ma na celu zranić, skrzywdzić, wytknąć błędy. Ci, którzy są szczęśliwi w swoich związkach uczą się wyrażać swoje potrzeby w delikatny sposób. Jeśli coś ich drażni w drugiej osobie, nie atakują, a rozmawiają o tym dlaczego tak jest i czy można coś z tym zrobić.

Nie ignorują swoich finansów

Pieniądze to często punkt zapalny w związkach. Jednak, ci którzy są ze sobą szczęśliwi rozmawiają o swoich finansach, nie mają przed sobą tajemnic, wspólnie planują wydatki – te obowiązkowe, a także te dla przyjemności. Aby stworzyć szczęśliwy związek, trzeba o pieniądzach rozmawiać.

Nie czytają sobie w myślach

Podstawą każdego szczęśliwego związku jest komunikacja. Szczęśliwe pary wiedzą, jak mówić o swoich uczuciach i potrzebach, nie boją się tego robić niezależnie od tego, co czują. Nie czekają aż druga strona się domyśli, o co im chodzi.

Nie pilnują obsesyjnie swoich ról

Każdy z nas wyniósł jakieś stereotypowe przekonania na temat związku, jak chociażby te, że kobieta dba o dom, a mężczyzna zarabia na rodzinę. Jednak szczęśliwe pary nie trzymają się obsesyjnie tych przekonań. Tu każdy potrafi wyjść poza swoją rolę, oprzeć swój związek na prawdziwym partnerstwie, a nie sztywno przypisanych obowiązkach i zadaniach.

Wspierają się

A nie gderają, że odbiło ci, bo chcesz zmienić pracę – to przykład. W udanych związkach każdy może liczyć na wsparcie, na podsycanie motywacji do działań, do osiągania celów, a także do zmian, które wiadomo, że nie zawsze są dla nas łatwe.

Nie są dla siebie dobrzy na zewnątrz

Ci, którzy żyją w udanych związkach nie mają potrzeby epatowania swoim szczęściem i miłością na zewnątrz. Dla nich jest to tak oczywiste, że nie obnoszą się z tym, nie dzielą swoimi uczuciami na forum przez chociażby wyznawanie sobie miłości na portalach społecznościowych. Jest to im kompletnie obce i zupełnie do szczęścia niepotrzebne.


źródło: womenshealthmag.com

 


Zobacz także

Czy można być jednocześnie inteligentnym i szczęśliwym w związku?

Odkryj magię i klimat Mazur. Niech końcówka roku cię zaskoczy

Agentki świata łączą się – wspaniałe aktorki w kobiecym filmie akcji „355”