Go to content

Nie narzekaj na samotność, bo to najlepszy sposób na… relaks

Fot. iStock/MundusImages

Nareszcie wolny wieczór! Już planujesz gorącą kąpiel z pianą, kieliszek wina i dobrą książkę. Nie odbierasz telefonów od znajomych, piszesz do nich tylko wiadomości „dzisiaj zostaję w domu, bawcie się dobrze, pa”. I nie przeszkadza ci w ogóle, że spędzisz go samotnie. Wręcz traktujesz to, jako największą zaletę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie wybrałaś najlepszy sposób na odprężenie. Zdaniem naukowców najlepiej relaksujemy się właśnie w samotności.

W dzisiejszym świecie, kiedy mamy mnóstwo obowiązków na głowie, odpoczynek to podstawa. Jak najlepiej się odprężyć, aby naładować baterie i zyskać energię? Zdaniem zespołu badawczego powołanego przez BBC, najlepiej zrelaksujemy się w samotności. Grupa ekspertów z dziedziny antropologii i neurologii wysnuła taki wniosek na podstawie internetowej ankiety, w której udział wzięło 18 tysięcy osób ze 134 krajów z całego świata.

Formularz zawierał listę najbardziej relaksujących czynności. W czołówce znalazło się czytanie, obcowanie z naturą, słuchanie muzyki i „nie robienie niczego konkretnego”. Naukowcy uznali, że są to przyjemności, które możemy wykonywać w samotności, bez potrzeby posiadania towarzystwa. Czyli najlepiej jest nam po prostu samym ze sobą.

Ankietę wypełnili introwertycy oraz ekstrawertycy. Okazało się, że osoby o towarzyskim i otwartym podejściu do życia również bardziej cenią sobie samotne chwile od chwil spędzonych z innymi ludźmi. Jednak nie ma to jak odpoczynek we własnym towarzystwie…

Wyniki badań mają pomóc w opracowaniu systemu pracy, który pomoże ograniczyć stres i pozwoli na częstszy wypoczynek. Dzięki temu może zostać zminimalizowane ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego, depresji czy zespołu przewlekłego zmęczenia. A to one należą do najczęstszych czynników, które nas dołują oraz odbierają chęć i motywację do działania.

Fot. iStock/MundusImages

Fot. iStock/MundusImages

Dlatego nie miej już nigdy więcej wyrzutów sumienia odmawiając znajomym wyjścia na miasto. Nie czuj się także źle, zamykając się w łazience na klucz i oddając czynnościom, które sprawiają ci przyjemność. Masz prawo do odpoczynku w samotności. Dzięki temu zyskasz i ty, i osoby w twoim otoczeniu. Będziesz szczęśliwsza, odprężona i będziesz miała większy zapał do pracy i pokonywania codziennych trudności.

A singielki powinny docenić to, że mają czas, który mogą przeznaczyć dla siebie. Bo matkom i mężatkom jest dużo ciężej wygospodarować trochę wolnego wyłącznie na swoje przyjemności.


Źródło: bbc.co.uk