Go to content

Porażka nie musi oznaczać przegranej. Naucz się wyciągać z niej korzyści!

Fot. iStock/Massonstock

Kto nie robi nic, ten nie popełnia błędów. Niestety, jedynie brak podejmowania jakichkolwiek działań, ochroni nas przed możliwością porażki i odczuwania jej przykrych konsekwencji. Nikt nie lubi mijać się z założonym celem, nie realizować marzeń lub przyjmować po raz kolejny krytykę szefa na swoje barki. 

Porażka jest zdecydowanie przykrą lekcją, z której należy nauczyć się czerpać korzyści. Bo wbrew pozorom, nawet z niemiłego zaskoczenia daną sytuacją, można wyciągnąć budujące wnioski na przyszłość. Gdy porażka zachwieje twoją samooceną, pamiętaj o powiedzeniu, że porażki są wpisane w każdy sukces, naucz się sobie z nimi radzić.

Radź sobie z przeciwnościami losu

Istnieją ludzie, którzy dążą do osiągnięcia celu mimo napotykania przeszkód na swojej drodze. Oni traktują to jak chwilowy przystanek na przyjęcie krytyki, po czym stawiają kolejny krok rozwiązując problem. I idą naprzód. Wyciągają wnioski, przyswajają nabyte doświadczenia i wiedzę, robiąc z nich użytek w omijaniu kolejnych niepowodzeń. Nawet jeśli ty nie masz jeszcze takiej siły w sobie, możesz nauczyć się kilku sposobów na pokonywanie trudności.

Zachowaj zdrowy dystans

To zrozumiałe, że w sytuacji, kiedy dotyka cię krytyka lub nie udaje się ci osiągnąć zamierzonego celu, bierzesz to do siebie i analizujesz pod każdym kątem. Jednak zanim się zdążysz obejrzeć, dana sytuacja z pracy przenosi się na życie rodzinne. Gdy za bardzo przejmujesz się doświadczoną porażką – tracisz głowę, myślisz tylko o tym, co się wydarzyło negatywnego. Idź za przykładem silnych ludzi i zamiast zadręczać siebie i bliskich, złap dystans, skup myśli na czymś innym niż przykra sytuacja. Łatwiej ci będzie uspokoić emocje i regulować negatywne myśli.

Podejmuj próby

Nie zamiataj sprawy pod dywan, tylko znajdź jej rozwiązanie. Na przekór swojej niechęci lub obawy konfrontacji, potraktuj to jako okazję do sprawdzenia innych dróg do osiągnięcia celu. Siedząc w miejscu nie możesz oczekiwać, że rozwiązanie samo do ciebie przyjdzie, a im więcej będziesz się ćwiczyć w tej materii, tym więcej siły znajdziesz w siebie do pokonania kryzysu. Zanim podejmiesz nowe działania, miej pod ręką wyjście awaryjne, plan B. Zbierz w całość wszystkie zdobyte informacje, postaraj się o nowe, których dotychczas brakowało, zniweluj błędy i zacznij od nowa.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Nie jesteś alfą i omegą, daj sobie więc prawo do popełniania błędów i ponoszenia porażek. Zamiast karcić się w duchu, że coś poszło nie po twojej myśli, raczej weź oddech i powiedz sobie, że tak po prostu bywa. Ludzie silni psychicznie są dla siebie łagodni w takich sytuacjach, sami siebie podnoszą się na duchu, tym samym zachęcając się by zacząć od nowa.

Miej świadomość swoich wad

Ale nie traktuj tego jako spisu cech najgorszych, które nie pozwolą ci osiągnąć sukcesu. Potraktuj to inaczej — niech twoje niedoskonałości staną się nie rzeczą która ściąga cię w dół, ale taką, która wokół niedociągnięć pozwoli skutecznie pracować nad sobą. To także inwestycja w rozwój osobisty, która zawsze się opłaca.

Bądź silna, nie arogancka

Arogancja i zrzucanie odpowiedzialności na innych lub zaistniałą sytuację, nie ma nic wspólnego z wewnętrzną siłą do pokonywania problemów. Jeśli doskonale wiesz, na co cię stać, potraktuj to nie jedynie jako tarczę dla krytyki, ale jako bazę do zrobienia kroku naprzód. Słuchaj wskazówek innych osób, które mogą wnieść dobre pomysły do realizacji twojego projektu.

Miej swoje wartości

Ślepe zapatrzenie w osiągnięte sukcesy czy maniakalne zliczanie i rozpamiętywanie porażek, mogą być taką samą przeszkodą do osiągnięcia celu. Poczucie własnej wartości oprzyj o inne czynniki niż tylko praca. Przecież w życiu ważna jest także rodzina, która daje siłę i motywację do działania, pasja niosąca odprężenie czy przyjaciele przy których znikają meczące problemy. Przeżywanie przez cały czas wyłącznie problemów z pracy sprawi, że trudniej będzie ci stanąć ponownie do walki.

I pamiętaj, że w życiu czeka cię jeszcze kilka niepowodzeń, zmień więc swoje nastawienie do porażek i daj sobie prawo do popełniania błędów.


 

źródło: charaktery.euwww.psychologia-spoleczna.pl