Go to content

Pokaż mi swój tatuaż, a powiem ci, jaka jesteś. Oto, co można wyczytać ze wzoru i miejsca rysunku na skórze

Niegdyś tatuaże kojarzyły się z przestępczym światkiem i więzienną celą, a teraz są powodem do podziwu, wręcz dumy właścicieli. To nie tylko specyficzna, trwała ozdoba ciała, traktowana na równi z biżuterią, ale i często symbol, pamiątka ważnych dla nas wydarzeń. Powodów do zrobienia tatuażu może być wiele i są one wyłącznie sprawą osoby nimi zainteresowanej.

Co jakiś czas pojawia się nowa moda na popularne wzory i miejsce ich umieszczenia. Kilka lat temu furorę robiły tribale, a dziś „rządzi” znak nieskończoności. Podobnie jest z miejscem na ciele, na którym powstają tatuaże. Od ramienia, po kark, żebra i szyję. Psychologowie pokusili się nawet o pewien rys cech osób, które wybierają konkretne miejsca na wzory:

  • szyja — to miejsce wybierają osoby odważne, które nie przejmują się konwenansami i wcale nie mają zamiaru kryć się ze swoimi tatuażami,
  • dekolt — wg dr Reef Karima tatuaż umieszczony blisko serca jest nośnikiem szczególnie ważnych dla tej osoby treści. To miejsce często wybierają osoby kierujące się sercem, o niebanalnym podejściem do życia,
  • tors — czyli plecy, boki, brzuch to doskonała lokalizacja na pierwszy w życiu tatuaż, którym nie chcemy się chwalić całemu światu. Wg Personality Research Form Manual kobiety, które umieszczają tutaj tatuaże, są niezależne i konkretne,
  • biodra — miejsce doskonałe dla osoby świadomej swej seksualności. Wg psychologa Michaela Mantella kobieta z takim tatuażem przejawia entuzjastyczne podejście do erotyki,
  • uda — im tatuaż jest wyżej i bardziej niewidoczny, pełni rolę erotycznego wabika. Niektórzy porównują ich obecność do noszenia pięknej, seksownej bielizny przez świadomą siebie kobietę,
  • kostki u stóp i dłoni — idealne miejsce na maleńkie, niezobowiązujące i pamiątkowe tatuaże. Zazwyczaj ich właściciele nie przywiązują do ich znaczenia większej uwagi, to ma być po prostu oryginalny ozdobnik, niczym subtelne wspomnienie z wakacji.

Jeśli jesteście ciekawi znaczenia najpopularniejszych obecnie 10 symboli wykorzystywanych w tatuażu, zajrzyjcie dalej:

źródło: www.menshealth.pl, pomyslnatatuaz.plwww.tattooers.net, tuszpodskora.blogspot.com

 

1/10 Znak nieskończoności

Jest wręcz rozchwytywany, szczególnie z wplecionym w niego piórkiem czy słowami wyrażającymi coś ważnego dla osoby, która go nosi. Sama nieskończoność jest symbolem czegoś niezmiennego.

 

2/10 Pióro

Najczęściej wybierane są pojedyncze, delikatne pióra, symbolizujące duchowość, ulotność, wewnętrzną siłę i gotowość do nowej drogi w życiu.

Fot. iStock/MadKruben

3/10 Kwiaty

Kwiaty, najczęściej delikatne, kolorowe, wybierane są przez te z nas, które są świadome swojej kobiecości. Wg psychologów, kwiaty z kolcami wybierają osoby, które zostały głęboko zranione.

Fot. iStock/AnaBGD

4/10 Gwiazda

Wg psychologa Michaela Mantella często wybieramy ten rodzaj motywu, aby uwiecznić jakieś ważne wydarzenie z życia.

Fot. iStock/claudio.arnese

5/10 Motyl

Motyl jest symbolem przemiany w coś doskonalszego, piękniejszego. Często pojawia się, jako uwiecznienie tego, co dana osoba szczęśliwie przeszła w życiu i tego, że czuje się wzmocniona.

Fot. iStock/Rawpixel Ltd

6/10 Serce

Tatuaże z sercami są symbolem miłości, namiętności czy adoracji. Złamane lub przebite serce symbolizuje utraconą i trudną miłość. Tatuaże serca ze skrzydłami najczęściej symbolizują zamiłowanie do wolności.

Fot. iStock/jakkapan21

7/10 Kotwica

Kotwica symbolizuje stabilizację życiową, przysłowiowe dobicie do portu. Jest też wyrazem nadziei oraz głębokiej duchowości.

Fot. Instagram/whiterattattoo

8/10 Zegar

Zegar jest wyrażaniem szacunku do wspomnień, respektu przed upływającym czasem, jego nieuchronnością. Bardzo często upamiętnia konkretne wydarzenia, o których chcemy pamiętać.

Fot. iStock/Dragonvanish

9/10 Łapacz snów

Ten popularny motyw symbolizuje marzenia, zaufanie do siebie, wejrzenie w wewnętrzne ja, nadzieję, a także chroni przed negatywną energią.

Fot. iStock/PumpizoldA

10/10 Zwierzęta

Znaczenie takich tatuaży jest zróżnicowane. Mogą wyrażać pasję, ulubione zwierzę lub podkreślać cechy charakteru (np. odwaga czy niezależność u wilka), które dla każdego mają indywidualne znaczenie.