Lifestyle Psychologia

Co ci się dzisiaj śniło, jakie miewasz sny? O symbolice snów i ich znaczeniu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
27 listopada 2015
8 zaskakujących faktów o śnie
Fot. iStock / Kladyk
 

Chyba każdy z nas sprawdził chociaż raz znaczenie swojego snu. Są tacy którzy doskonale zapamiętują swoje sny. Są takie, które na długo zapadają nam w pamięć. Często bardzo wymowne, te które budzą w nas strach i takie które wywołują uśmiech. Niektórzy przywiązują bardzo dużą uwagę do tego, co im się śni. Czy słusznie?

Nad naszymi snami od dawna pochylają się naukowcy. Badają, co się za nimi kryje. Zaczęło się od Zygmunta Freuda, tyle, że on szukał jedynie symboli tłumaczących naszej seksualności.  Dzisiaj wiadomo, że w czasie snu bardziej aktywna jest prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za wyobrażenia i skojarzenia. Jej współdziałanie z lewą półkulą tworzy nasze sny.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że odczytując znaczenie snów nie powinniśmy kierować się wprost definicjami podanymi w różnego rodzaju sennikach. Każdy symbol powinniśmy przefiltrować przez własne doświadczeni tego kim jesteśmy i na jakim etapie życia się znajdujemy, w jakie kulturze zostaliśmy wychowani. Przykładowo biurko będzie dla studenta oznaczać naukę, dla urzędnika – miejsce pracy, dla petenta – miejsce załatwiania różnych spraw.

Są sny których znaczenie jest uniwersalne dla wszystkich ludzi. Mowa tu o żywiołach: woda, ogień, powietrze, ziemia. Osoby zajmujące się interpretacją snów próbują w różny sposób je usystematyzować. Z mniejszym bądź większym sukcesem.

Spróbujemy przywołać jak najbardziej ogólną symbolikę snów. Wszystkich z pewnością nie da się tu umieścić. Ważne jednak by przy ich interpretacji zajrzeć też w głąb siebie i poszukać przyczyny takiego, a nie innego snu i pojawiającego się symbolu.

Żywioły

Ogień: w snach może ukazać się między innym w postaci: pożaru, ogniska, płonącej świecy, burzy, strażaka, kowala, wojennych i wosjkowych akcesoria, a nawet kuchenki czy kominka. J Ogień to wielkie emocje, gorące uczucia, działania, namiętność, pasja, zmiany. Ważna jest jego siła. Jeśli ma się panowanie nad ogniem (ognisko, świeca, palnik) to symbolizuje on bezpieczne uczucia, związek. Nieokiełznany to już siła niszcząca – wypalające uczucia zazdrości żądzy, namiętności. Jest jeszcze jeden ważny symbol – spalenie starych rzeczy oznacza narodzenie się czegoś nowego. Słaby ogień może być znakiem wygasającego uczucia, zaś pożar lękiem przed zmianami, zagrożeniem.

Woda: to symbol naszych tęsknot, marzeń, ukrytych barier, uczuć i przeżyć, zahamowań. Śni się nam w różnej postaci: jezior, rzek, kałuż, wody płynącej z kranu. Interpretując sny w których pojawia się ten żywioł trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jaką wodą mamy do czynienia. Czysta ma zawsze pozytywne znaczenie. Brudna wskazuje na jakieś złe, nieuczciwe działania uderzające w innych. Jest też symbolem depresji i choroby. Mętna może wskazywać, że nie widzimy prawdy, czegoś, co dzieje się za naszymi plecami. Wszelka roślinność, przeszkody, które utrudniają nam poruszanie się w wodzie to nasze lęki, przekonania, które hamują rozwój. Woda pitna oznacza, ze znaleźliśmy dobre uczucia pijąc ją sycimy się miłością wrzątek, że emocje nas parzą, zimna – brak uczuć, oziębłość.

Powietrze: w śnie może je symbolizować samolot balon, wiatrak, lotnicy, kosmici i anioły, ptaki i owady. Powietrze to przede wszystkim symbol nieskończoności, wieczności, pamięci, natchnienia i potrzeby wolności. Powietrze to również umiejętność latania unoszenia się, wyrastających skrzydeł, to wszystko jest dążeniem do pełnej swobody i potrzeby nieograniczonych możliwości.

Ziemia: ten żywioł w snach może pokazać się jako góry, pustynie, skały, głazy, jaskinie, lasy, kamienie szlachetne, a także wszelkie budynku publiczne: kościoły, zamki, szkoły, szpitale, itp. Z ziemią związane są także zawody: górnik, rolnik, a także zwierzęta roślinożerne. Ziemia to symbol gruntu pod naszymi stopami. Jeśli jest twardy, stabilny to jesteśmy pewni podejmowanych decyzji, drogą którą podążamy. Grzęzawisko oznacza niepewność w pracy, życiu, związku. W zależności od tego czym się zamartwiamy, o czym myślimy. Ziemia zorana, która da obfite plony to symbol sukcesów, miłości, a nawet ciąży.

Czas

Bywa, że śni się nam coś z przeszłości, co wydarzyło się naprawdę. Oznacza to, że mamy jakieś niepozamykane sprawy, z czymś się nie uporaliśmy, nie zamknęliśmy jakiejś sprawy. Jeśli ponownie zdajemy egzamin, to sugeruje, że stoimy przed jakimś trudnym wyborem, decyzją. Jeśli w snach wracamy do tego, co było miłe, do pierwszych miłości, to może nam pokazywać, czego brakuje nam w obecnym związku. Przyszłość to znowu domena snów proroczych.

Emocje

Podobno emocje w snach nie kłamią i mają one bardzo istotne znaczenie w interpretacji tego o czym śnimy. Odczuwanie złości, lęku, gniewu powinna kierować nas w stronę nierozwiązanych konfliktów, problemów, z których świadomie możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Powinniśmy jednak skupić się na poszukiwaniu źródła właśnie tych emocji, zmierzyć się z tym w realnym już świecie. Dobre uczucia dają znowu sygnał dla rozwoju nas samych. Spokoju i dążeniu do realizacji celów i marzeń, a także odczuwanego spokoju. Rozumienie swoich emocjonalnych snów, ich przyczyny może być doskonałym wstępem do samorozwoju, do zrozumienia siebie. Trzeba tylko chcieć zmierzyć się z tym, co nasze sny chcą przekazać.

Zmiany

Śnisz o tym, że jesteś biedny, wykluczony ze społeczeństwa, nie masz przyjaciół, twoje życie legło w gruzach? Jeśli tak, to może znaczyć, że zmagasz się ze zmianami, które niesie ci życie. Decyzjami, które musisz podjąć, a które wyrwą cię ze strefy komfortu. Strach przed nimi jest czymś zupełnie naturalnym. Śnisz o upadku – to wcale nie znaczy, że zostaniesz na kolanach, wręcz przeciwnie może to być symbol przeobrażenia, powstania, zaczęcia czegoś nowego, albo od nowa. Kłótnie z innymi ludźmi to uwalnianie się od negatywnych emocji, po to by móc iść do przodu. Rozwijać się. Takie sny to nasze wewnętrzne lęki, rozterki i wątpliwości przed tym, co nas czeka.

Śmierć

Umieranie, choroby pojawiające się w snach wcale nie muszą oznaczać niczego negatywnego, nie są zapowiedzią złych informacji. Jeśli śnimy o śmierci czy chorobie, to jest to symbol naszej wewnętrznej zmiany i zmian zachodzących w naszym życiu. Jest to sygnał, ze to co było dotychczas jest już za nami, umiera w sposób symboliczny by dać przestrzeń nowemu. Zrywamy z tym, co trzymało nas w miejscu i nie pozwalało się wyrwać z dotychczasowego stanu. Według Junga jeśli śnimy o śmierci kogoś bliskiego, to znaczy uwalniamy się od tej osoby, a gdy widzimy śmierć osób których już nie ma to znak, ze chcemy ją naśladować, kierować się podobnymi zasadami w życiu. Natomiast własna śmierć to oczyszczenie, odrodzenie się na nowo, to sygnał, że muszę się zmienić. Gdy w twoim śnie umiera ktoś ci znany, to sygnał że nie umiesz bez tej osoby żyć. Śmierć to także umieranie uczuć, które w tobie były, może oznaczać śmierć związku, w którym jesteś. Wszystko zależy od tego w jakim momencie swojego życia się znajdujesz. Na przykład dla sportowców sen o śmieci to symbol zwycięstwa, utożsamiana jest z osiągnięciem celu.

Jak widać symbolika snów nie może być odczytywana jednoznacznie i w ten sami sposób dla wszystkich. Jeśli obudzisz się mając w głowie sen, który ci się przyśnił, a który wywarł na tobie duże wrażenie, poleż przez chwilę i pomyśl, co sam sobie chciałeś przekazać. Nie sięgaj po sennik, najpierw skup się na sobie. Może sam znajdziesz odpowiedź na to, co twój sen mógł dla ciebie znaczyć.


Źródło: sennik-mistyczny.pl


Lifestyle Psychologia

„Szkoła otwarta na sztukę”, czyli galeria żywych obrazów. To trzeba zobaczyć!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
27 listopada 2015
Galeria żywych obrazów. Dama z gronostajem
Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile
 

Chcieli inaczej zorganizować Święto Szkoły. Bez ceregieli, nudnych apelów i przytaczania po raz kolejny historii patrona. Gronu pedagogicznemu w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile przyświeca w tym roku hasło „Otwartej Szkoły”.

I kiedy patrzy się na takie efekty współpracy nauczycieli i uczniów, to naprawdę wraca wiara, że wiele dobrego może w szkole się wydarzyć. Plastyczka szkoły Karolina Bereda zaproponowała przygotowanie przez dzieci żywych obrazów, na podobieństwo tych najbardziej znanych. Rezultat przerósł oczekiwania wszystkich.

Trzeba dziecku dać pomysł, zarazić pasją i uczynić naukę przyjemną, a wyniki tego koniecznie musicie obejrzeć. To pokazuje, jak można wychowywać inaczej.

„Szkoła otwarta na sztukę” – oby dla innych byli inspiracją!

Wielkie brawa dla nauczycieli i uczniów!

Galeria żywych obrazów

„ŚNIADANIE NA TRAWIE” – CLAUDE MONET

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„FRIDA KAHLO” – FRIDA KAHLO

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„DZIEWCZYNKA Z CHRYZANTEMAMI” – OLGA BOZNAŃSKA

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„OSTATNIA WIECZERZA” – LEONARDO DA VINCI

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„DZIEWCZYNKA W NIEBIESKIM KAPELUSZU” – STANISŁAW WYSPIAŃSKI

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„GRAJĄCY W KARTY” – PAUL CEZANNE

12241021_839509016146581_1168978619726162_o

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„LEKCJA ANATOMII DOKTORA TULPA” – REMBRANDT

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„SPACER W DESZCZU” – TERESA KLUSZCZYŃSKA

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„CHŁOPSKIE WESELE” – PIETER BRUEGHEL

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„KAZANIE” – DANIEL PIELUCHA

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„DAMA Z GRONOSTAJEM” – LEONARDO DA VINCI

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„KARNAWAŁ” – ABRAHAM BEHRMAN

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„CZWORO DZIECI Z TRĄBĄ” – TADEUSZ MAKOWSKI

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„TROJE DZIECI POD DROGOWSKAZEM” – TADEUSZ MAKOWSKI

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„NIEDZIELNE POPOŁUDNIE NA WYSPIE”- GEORGES SEURAT

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„BITWA POD GRUNWALDEM” – JAN MATEJKO

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„SŁONECZNIKI” – VINCENT VAN GOGH

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

„LEKCJA TAŃCA” – EDGRAR DEGAS

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile

Fot. za zgodą SP nr 12 w Pile


Lifestyle Psychologia

Halo, ja tu marznę! Rozgrzej się ciepłym posiłkiem. I pamiętaj – rozgrzewający nie znaczy tłusty

Dominika Bagińska
Dominika Bagińska
27 listopada 2015
Fot. iStock / SolStock

Jesień i zima to idealny czas na trenowanie łakomstwa. Zimno, ciemno, nudno, bo dzień jest krótki. Co robić? Jeść! Twój organizm podsuwa coraz to lepsze pomysły na smakołyki. Ciągnie cię do słodyczy. Efekty znamy. Dlatego trzeba się ratować – działać na gorąco. I wcale nie restrykcyjną dietą. Żadnych sałat, surowego selera czy odtłuszczonych jogurtów prosto z lodówki. O tym zapomnij do wiosny. Teraz na stół wjeżdżają zawiesiste zupy, kasze, duszone warzywa i ciepłe śniadania. A jogurt też, tylko koniecznie z ciepłą wkładką.

Dlaczego mnie ssie?

O tej porze roku w naszym klimacie brakuje nam naturalnych źródeł energii: światła słonecznego i ruchu na świeżym powietrzu. Dodatkowo nasze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 20 proc. Organizm wykorzystuje zdobyte wcześniej zapasy, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Stąd bierze się większy apetyt i chęć na podjadanie między posiłkami. Ciągnie nas do ciepłych dań, słodyczy. Oczywiście każdy ratuje się, jak może – zupka z kubka, pizza, batonik, słodki rogalik, czekolada, dodatkowa kawa. Przez moment robi się przyjemnie, a za chwilę tylko gorzej. Pojawia się senność, rozdrażnienie i znów marzniesz. Dlaczego?

Te potrawy bazują wyłącznie na węglowodanach, czyli cukrach. Są one, owszem, najlepszym źródłem prostej energii, którą nasz organizm jest w stanie błyskawicznie spożytkować, ale też bardzo szybko odczuwamy jeszcze większe zmęczenie, spowodowane spadkami cukru we krwi. Co gorsza węglowodany (nawet te zdrowsze, złożone) podnoszą poziom serotoniny – substancji odpowiedzialnej za uczucie odprężenia. W efekcie po zjedzeniu posiłku masz ochotę położyć się na kanapie. A kiedy sięgasz, na przykład, po ciężkostrawną pizzę – cała energia jest zużywana przez żołądek na trawienie. Nie zostaje już nic dla mózgu. Czujesz się senna i odprężona. Także kawa tylko pogarsza sprawę, bo częściej po niej odwiedzasz toaletę i w efekcie jesteś odwodniona. To z kolei zaburza naturalną termoregulację twojego ciała i zaczynasz marznąć. Żeby sobie pomóc, może warto sprawdzić, co radzi nam przed zimą wschodnia wiedza medyczna kuchni pięciu przemian? Precyzyjnie dzieli potrawy na rozgrzewające i wychładzające.

Chińskie po polsku

Cytrusy, jogurty, twarogi, surowe warzywa i owoce, biała mąka, lody są na czarnej liście potraw, które mogą wychładzać. Z kolei to, co jest na ciepło, i to, co długo się gotuje – rozgrzewa. Wiemy o tym bez znajomości chińskiej medycyny. Gdy jesz ciepły posiłek, nie musisz wydatkować energii na jego ogrzanie. Na ogrzanie 200 ml wypitej zimnej wody organizm potrzebuje 100 kcal, które w przypadku wyziębienia i zmęczenia są nam bardzo potrzebne. Z kolei gorąca czarna herbata, według wschodnich lekarzy, także może sprzyjać marznięciu. Jak znaleźć w tym szaleństwie metodę? Jak zwykle trzeba zachować zdrowy rozsądek i wybierać w diecie to, co lokalne. Bo to nam służy. Korzenie chińskiej medycyny są w górach, gdzie zimą temperatura spada do minus 40 stopni.

Nasze zimy już od lat są łagodne. Nosimy puchowe kurtki i ciepłe buty, a nie trzcinowe łapcie. Poza tym bliżej nam w tradycji kulinarnej do polskiego chłopa, który dzień zaczynał od miski żuru z kartoflami lub kaszy gryczanej z omastą, a jego napojem było krowie mleko. Oczywiście zimny nabiał czy sok z lodówki to potrawy dobre na lato. Zresztą i tak nas teraz do nich nie ciągnie. Co nie znaczy, że nie można zastosować trików, by dodać im „ognia”. Wystarczy poznać kilka zasad. Oto proste sposoby na rozgrzanie bez tycia.

Śniadanie

Brytyjczycy mówią, że dziewczyny, które nie jadają śniadań, noszą wielkie majtki. I marzną – dodajmy. To najważniejszy posiłek, bo dobrze skomponowany zmniejsza uczucie głodu w ciągu dnia. Jako jedyny zostaje całkowicie wykorzystany. Modelowo powinien ci dostarczyć 30 proc. energii ze wszystkich posiłków. Dodatkowo jesienią i zimą musi być na ciepło, jeśli nie chcesz szybko myśleć o przekąsce. Wybór jest duży: kasza jaglana (rozgrzewa, „suszy” katar, zmniejsza ochotę na słodycze) z dodatkami (suszone i pieczone owoce, miód, orzechy) na ciepło. Jajecznica, najlepiej bez tłuszczu lub na odrobinie masła klarowanego, owsianka na wodzie lub mleku.

A dla amatorek kanapek – tylko zapiekane w piecu lub opiekaczu i najlepiej z pieczywa pełnoziarnistego. Unikaj zimnego jogurtu lub dodaj do niego ciepłe owoce. Najprościej będzie, jeśli obrane jabłko, banana czy brzoskwinię zagrzejesz w garnuszku w niewielkiej ilości wody lub w warunkach biurowych w kuchence mikrofalowej. Gorące owoce wylewasz na jogurt. Całość możesz posypać kruszonymi orzechami.

Zupy

Nasz polski powód do dumy, można jeść także na śniadanie lub na drugie śniadanie, gdy za oknem zimno. Zawiesisty żurek, zagryziony kromką razowego chleba, stanowi bombę cieplną, która będzie cię ogrzewać przez wiele godzin. Zupy warzywne i rosoły dostarczają energii oraz ciepła pozostającego w nas dłużej niż najgorętsza nawet herbata. Można więc bulionem czy barszczykiem popijać kanapki. Spece od żywienia mówią, że zimą nie wolno nam zrezygnować z warzyw, tylko raczej ograniczyć surowe. Zupy są doskonałym sposobem na zalecane spożycie jednego z głównych posiłków na bazie warzyw. I wcale nie mówimy tu tylko o poczciwej jarzynowej, choć to zacna potrawa. Atrakcyjniej mogą prezentować się wszelkie zupy kremy z warzyw korzeniowych czy dyni. Wystarczy zeszklić w rondlu cebulę, czosnek, dodać przyprawy, np. szczyptę chilli czy imbiru, wrzucić obrane i pokrojone warzywa, dolać trochę bulionu lub wody i ugotować. Następnie zmiksować i już. Zamiast sięgać po tuczące i pracochłonne grzanki, zupę można posypać pestkami dyni, słonecznika, migdałami, orzechami.

Takie danie łatwo zabrać ze sobą do pracy, jeśli masz możliwość jego podgrzania. Zupy dobrze jest zagęszczać soczewicą, szczególnie czerwoną – rozgotowuje się po 10 minutach i daje wspaniałą kremową konsystencję, a nie jest tak bezwartościowa i tucząca jak mąka. Amatorki tradycyjnych smaków ucieszy fakt, że rosół został oficjalnie uznany przez amerykańskich naukowców za skuteczny środek do walki z mikroorganizmami chorobotwórczymi. Krótko mówiąc – podnosi odporność. Można zrobić ukłon w stronę chińskiej kuchni pięciu przemian i przyrządzić energetyczny rosół na drobiu i cielęcinie, gotowany 4-6 godzin.

Rozgrzewający posiłek? Zupa!

Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Kasza i jeszcze raz ryż

Dania z nich przyrządzone dają nam ciepło na dłużej, bo uwalniają swoją energię stopniowo. Są najlepszym rozwiązaniem, jeśli się śpieszysz. Ryż ciemny, kaszę jaglaną, kaszę gryczaną gotuje się około 20-30 minut, a są bazą do wielu potraw. Z dodatkiem duszonych warzyw, przypraw, orzechów i pestek mogą być błyskawicznym daniem. Warto ugotować więcej i zapas zamrozić, by mieć zawsze na szybko pod ręką. Kasze i ciemny ryż to także naturalne towarzystwo dla chudego gulaszu czy nadzienie gołąbków, papryki lub element śródziemnomorskiej paelli. Oczywiście miej świadomość, że są źródłem głównie węglowodanów. Dlatego przed nocnym dyżurem w pracy lepiej zjeść danie na bazie białka, np. grillowane mięso, rybę z dodatkiem warzyw na ciepło. Zresztą potrawy bogate w białko są naturalnym spalaczem tkanki tłuszczowej. Podkręcają naszą przemianę materii o 40 proc. Dlaczego więc nie przestawić się na dietę białkową? Bo jak każdy ekstremizm – na dłuższą metę szkodzi.

Przyprawy

Nie żałujemy sobie ostrego chilli, imbiru, chrzanu, pieprzu Cayenne, ponieważ wspaniale rozgrzewają. Ale nie tylko to, co ostre, jest wskazane. Dla osób o delikatnym żołądku poleca się łagodniejsze przyprawy: rozmaryn, goździki, tymianek, oregano, bazylię,  cynamon, kardamon, kurkumę. Mają one właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Czyli podnoszą odporność i oporność na zimno. Cebula, czosnek są znanymi od wieków naturalnymi antybiotykami. Ich moc zmniejsza się podczas gotowania, dlatego zdrowsze będą na surowo.

Napoje

Jesień i zima nie sprzyja piciu zimnych napojów. Zazwyczaj o tej porze roku pijemy za mało (bo nie ciągnie nas tak do wody, jak latem) albo głównie kawę czy herbatę, które zawierają kofeinę i w efekcie odwadniają. Tymczasem porcja dzienna 1,5-2 litra płynów obowiązuje cały rok. Skoro czarna herbata wychładza organizm, trzeba jej dodać temperatury – dosypując cynamon, imbir, a do kawy kardamon. Dla kawoszy jest zresztą dobry przepis na kawę gotowaną według pięciu przemian: w garnuszku zagotuj półtorej szklanki wody, dodaj dwie łyżeczki kawy naturalnej, szczyptę cynamonu, szczyptę imbiru i łyżkę naturalnego kakao. Gotuj około 5 minut. Pij, gdy fusy opadną na dno, możesz posłodzić miodem. Napój silnie rozgrzewa, dodaje energii i jest łagodny dla żołądka.

Suszone przyprawy łatwiej stosować. Jednak te świeże mają mocniejsze działanie. Oto przepis na herbatę imbirową, która nie tylko rozgrzewa, ale też leczy przeziębienie, bo wygania chłód z organizmu: około 10 cm pokrojonego surowego kłącza imbiru wrzuca się do litra wrzątku i gotuje 15-20 minut. Następnie trzeba wkroić kilka plasterków cytryny i dodać miodu do smaku. Pić gorące. A z babcinych przepisów też nie rezygnuj i pij silnie rozgrzewające herbaty ziołowe z czarnego bzu, malin i lipy. No i coś na deser – herbata z konfiturą, np. z róży. Nie dość, że rozgrzewa, to jeszcze tak słodko smakuje.

Jak nie dać się zimowemu łakomstwu
– Regularne posiłki co ok. 3 godziny
– Minimum 4-5 posiłków dziennie
– Jedno z głównych dań zbudowane na bazie warzyw
– Węglowodany nie w każdym posiłku
– Zamiast słodyczy bakalie lub orzechy w gorzkiej czekoladzie
– Ruch na powietrzu – minimum pół godziny dziennie


Konsultacja: Alicja Kalińska, Dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, dietetyk, doradca żywieniowy.


Zobacz także

Kilka ważnych rzeczy, których nauczyłam się razem z wiekiem. Dobrze jest się starzeć

Zdradzał mnie, ale wmawiał, że to moja chorobliwa zazdrość projektuje problemy i rzuca fałszywe oskarżenia. Gaslighting – byłam jego ofiarą

O co tyle hałasu? Żadna tam „noworoczna gorączka”. Nerw codzienny, tyle