Go to content

Co ci się dzisiaj śniło, jakie miewasz sny? O symbolice snów i ich znaczeniu

8 zaskakujących faktów o śnie
Fot. iStock / Kladyk

Chyba każdy z nas sprawdził chociaż raz znaczenie swojego snu. Są tacy którzy doskonale zapamiętują swoje sny. Są takie, które na długo zapadają nam w pamięć. Często bardzo wymowne, te które budzą w nas strach i takie które wywołują uśmiech. Niektórzy przywiązują bardzo dużą uwagę do tego, co im się śni. Czy słusznie?

Nad naszymi snami od dawna pochylają się naukowcy. Badają, co się za nimi kryje. Zaczęło się od Zygmunta Freuda, tyle, że on szukał jedynie symboli tłumaczących naszej seksualności.  Dzisiaj wiadomo, że w czasie snu bardziej aktywna jest prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za wyobrażenia i skojarzenia. Jej współdziałanie z lewą półkulą tworzy nasze sny.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że odczytując znaczenie snów nie powinniśmy kierować się wprost definicjami podanymi w różnego rodzaju sennikach. Każdy symbol powinniśmy przefiltrować przez własne doświadczeni tego kim jesteśmy i na jakim etapie życia się znajdujemy, w jakie kulturze zostaliśmy wychowani. Przykładowo biurko będzie dla studenta oznaczać naukę, dla urzędnika – miejsce pracy, dla petenta – miejsce załatwiania różnych spraw.

Są sny których znaczenie jest uniwersalne dla wszystkich ludzi. Mowa tu o żywiołach: woda, ogień, powietrze, ziemia. Osoby zajmujące się interpretacją snów próbują w różny sposób je usystematyzować. Z mniejszym bądź większym sukcesem.

Spróbujemy przywołać jak najbardziej ogólną symbolikę snów. Wszystkich z pewnością nie da się tu umieścić. Ważne jednak by przy ich interpretacji zajrzeć też w głąb siebie i poszukać przyczyny takiego, a nie innego snu i pojawiającego się symbolu.

Żywioły

Ogień: w snach może ukazać się między innym w postaci: pożaru, ogniska, płonącej świecy, burzy, strażaka, kowala, wojennych i wosjkowych akcesoria, a nawet kuchenki czy kominka. J Ogień to wielkie emocje, gorące uczucia, działania, namiętność, pasja, zmiany. Ważna jest jego siła. Jeśli ma się panowanie nad ogniem (ognisko, świeca, palnik) to symbolizuje on bezpieczne uczucia, związek. Nieokiełznany to już siła niszcząca – wypalające uczucia zazdrości żądzy, namiętności. Jest jeszcze jeden ważny symbol – spalenie starych rzeczy oznacza narodzenie się czegoś nowego. Słaby ogień może być znakiem wygasającego uczucia, zaś pożar lękiem przed zmianami, zagrożeniem.

Woda: to symbol naszych tęsknot, marzeń, ukrytych barier, uczuć i przeżyć, zahamowań. Śni się nam w różnej postaci: jezior, rzek, kałuż, wody płynącej z kranu. Interpretując sny w których pojawia się ten żywioł trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jaką wodą mamy do czynienia. Czysta ma zawsze pozytywne znaczenie. Brudna wskazuje na jakieś złe, nieuczciwe działania uderzające w innych. Jest też symbolem depresji i choroby. Mętna może wskazywać, że nie widzimy prawdy, czegoś, co dzieje się za naszymi plecami. Wszelka roślinność, przeszkody, które utrudniają nam poruszanie się w wodzie to nasze lęki, przekonania, które hamują rozwój. Woda pitna oznacza, ze znaleźliśmy dobre uczucia pijąc ją sycimy się miłością wrzątek, że emocje nas parzą, zimna – brak uczuć, oziębłość.

Powietrze: w śnie może je symbolizować samolot balon, wiatrak, lotnicy, kosmici i anioły, ptaki i owady. Powietrze to przede wszystkim symbol nieskończoności, wieczności, pamięci, natchnienia i potrzeby wolności. Powietrze to również umiejętność latania unoszenia się, wyrastających skrzydeł, to wszystko jest dążeniem do pełnej swobody i potrzeby nieograniczonych możliwości.

Ziemia: ten żywioł w snach może pokazać się jako góry, pustynie, skały, głazy, jaskinie, lasy, kamienie szlachetne, a także wszelkie budynku publiczne: kościoły, zamki, szkoły, szpitale, itp. Z ziemią związane są także zawody: górnik, rolnik, a także zwierzęta roślinożerne. Ziemia to symbol gruntu pod naszymi stopami. Jeśli jest twardy, stabilny to jesteśmy pewni podejmowanych decyzji, drogą którą podążamy. Grzęzawisko oznacza niepewność w pracy, życiu, związku. W zależności od tego czym się zamartwiamy, o czym myślimy. Ziemia zorana, która da obfite plony to symbol sukcesów, miłości, a nawet ciąży.

Czas

Bywa, że śni się nam coś z przeszłości, co wydarzyło się naprawdę. Oznacza to, że mamy jakieś niepozamykane sprawy, z czymś się nie uporaliśmy, nie zamknęliśmy jakiejś sprawy. Jeśli ponownie zdajemy egzamin, to sugeruje, że stoimy przed jakimś trudnym wyborem, decyzją. Jeśli w snach wracamy do tego, co było miłe, do pierwszych miłości, to może nam pokazywać, czego brakuje nam w obecnym związku. Przyszłość to znowu domena snów proroczych.

Emocje

Podobno emocje w snach nie kłamią i mają one bardzo istotne znaczenie w interpretacji tego o czym śnimy. Odczuwanie złości, lęku, gniewu powinna kierować nas w stronę nierozwiązanych konfliktów, problemów, z których świadomie możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Powinniśmy jednak skupić się na poszukiwaniu źródła właśnie tych emocji, zmierzyć się z tym w realnym już świecie. Dobre uczucia dają znowu sygnał dla rozwoju nas samych. Spokoju i dążeniu do realizacji celów i marzeń, a także odczuwanego spokoju. Rozumienie swoich emocjonalnych snów, ich przyczyny może być doskonałym wstępem do samorozwoju, do zrozumienia siebie. Trzeba tylko chcieć zmierzyć się z tym, co nasze sny chcą przekazać.

Zmiany

Śnisz o tym, że jesteś biedny, wykluczony ze społeczeństwa, nie masz przyjaciół, twoje życie legło w gruzach? Jeśli tak, to może znaczyć, że zmagasz się ze zmianami, które niesie ci życie. Decyzjami, które musisz podjąć, a które wyrwą cię ze strefy komfortu. Strach przed nimi jest czymś zupełnie naturalnym. Śnisz o upadku – to wcale nie znaczy, że zostaniesz na kolanach, wręcz przeciwnie może to być symbol przeobrażenia, powstania, zaczęcia czegoś nowego, albo od nowa. Kłótnie z innymi ludźmi to uwalnianie się od negatywnych emocji, po to by móc iść do przodu. Rozwijać się. Takie sny to nasze wewnętrzne lęki, rozterki i wątpliwości przed tym, co nas czeka.

Śmierć

Umieranie, choroby pojawiające się w snach wcale nie muszą oznaczać niczego negatywnego, nie są zapowiedzią złych informacji. Jeśli śnimy o śmierci czy chorobie, to jest to symbol naszej wewnętrznej zmiany i zmian zachodzących w naszym życiu. Jest to sygnał, ze to co było dotychczas jest już za nami, umiera w sposób symboliczny by dać przestrzeń nowemu. Zrywamy z tym, co trzymało nas w miejscu i nie pozwalało się wyrwać z dotychczasowego stanu. Według Junga jeśli śnimy o śmierci kogoś bliskiego, to znaczy uwalniamy się od tej osoby, a gdy widzimy śmierć osób których już nie ma to znak, ze chcemy ją naśladować, kierować się podobnymi zasadami w życiu. Natomiast własna śmierć to oczyszczenie, odrodzenie się na nowo, to sygnał, że muszę się zmienić. Gdy w twoim śnie umiera ktoś ci znany, to sygnał że nie umiesz bez tej osoby żyć. Śmierć to także umieranie uczuć, które w tobie były, może oznaczać śmierć związku, w którym jesteś. Wszystko zależy od tego w jakim momencie swojego życia się znajdujesz. Na przykład dla sportowców sen o śmieci to symbol zwycięstwa, utożsamiana jest z osiągnięciem celu.

Jak widać symbolika snów nie może być odczytywana jednoznacznie i w ten sami sposób dla wszystkich. Jeśli obudzisz się mając w głowie sen, który ci się przyśnił, a który wywarł na tobie duże wrażenie, poleż przez chwilę i pomyśl, co sam sobie chciałeś przekazać. Nie sięgaj po sennik, najpierw skup się na sobie. Może sam znajdziesz odpowiedź na to, co twój sen mógł dla ciebie znaczyć.


Źródło: sennik-mistyczny.pl