Go to content

Po intensywnym dniu w pracy umierasz z głodu? Znamy przyczynę

Jedzenie emocjonalne
Fot. iStock/Jedzenie emocjonalne

Po ciężkim dniu w pracy jesteś nie tylko przemęczona, ale i bardzo głodna. O niczym innym nie możesz myśleć. Planujesz, co przygotujesz do jedzenia, kiedy tylko wrócisz do domu. Czasami od razu po wyjściu z pracy odwiedzasz pobliski sklep, by kupić coś do przekąszenia. Brzmi znajomo? Wiemy, dlaczego po intensywnym dniu pracy, nawet tej za biurkiem, umierasz z głodu. Przekonaj się.

Wyczerpanie fizyczne

Przeprowadzone badania opublikowane w czasopiśmie Current Biology dowodzą, że wyczerpanie psychiczne może męczyć tak samo jak praca fizyczna. Kiedy koncentrujemy się na obciążającym psychicznie zadaniu, mózg nie tylko staje się zmęczony, ale i odczuwa głód. Dyplomowana dietetyczna, Nuna Kamhawi mówi, że każda komórka naszego ciała potrzebuje energii, by móc funkcjonować. Dotyczy to także mózgu.

Nasz układ trawienny, mięśnie, a nawet mózg zużywają energię w chwilach całkowitego relaksu. Nic więc dziwnego, że gdy nasze narządy pracują ciężej, wymagają więcej energii do funkcjonowania – i nie dotyczy to tylko naszych mięśni podczas ćwiczeń, ale także naszych mózgów, gdy wchodzimy w głęboką koncentrację – podkreśla Kamhawi.

Naukowcy stwierdzili również, że kiedy jesteśmy skupieni i całą swoją uwagę koncentrujemy na wyczerpującym psychicznie zadaniu, to w przedniej części mózgu mogą gromadzić się toksyczne produkty uboczne, głównie glutaminian. I to właśnie on może być przyczyną oznak długotrwałego zmęczenia, których doświadczamy po długim dniu pracy.

Zobacz także: Dieta na menopauzę – co jeść w czasie menopauzy?

A co z głodem?

Nagromadzenie się glutaminianu związane jest ze zmęczeniem. Z kolei hormony stresu sprawiają, że nasz apetyt rośnie. Zatem co zrobić,  kiedy dzień w dzień spędzamy długie godziny w pracy? Jak zasilić organizm i zaspokoić głód?

Węglowodany złożone

Głównym źródłem paliwa naszego mózgu jest glukoza, dlatego niezwykle istotne jest włączenie do diety dużej ilości węglowodanów – wyjaśnia Kamhawi.

Zamień proste węglowodany np. słodkie przekąski, białe pieczywo na węglowodany złożone np. chleb razowy, brązowy ryż i brązowy makaron. Połącz je także z dobrym źródłem białka np. mięsem, rybami, fasolą, roślinami strączkowymi i zdrowymi tłuszczami np. oliwą z oliwek lub awokado.

Omega-3

Ważnym elementem budulcowym mózgu, który odgrywa istotną rolę w zapamiętywaniu i prawidłowym „działaniu” funkcji poznawczych są kwasy omega-3.

Aby uzyskać dzienną dawkę, dodaj do swojej diety tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela lub świeży tuńczyk. Warto dodać także produkty spożywcze, takie jak orzechy włoskie, nasiona chia lub suplementy diety – dodaje Kamhawi.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze chronią mózg przed stresem oksydacyjnym, który powoduje pogorszenie funkcji poznawczych. 

Jedz owoce i warzywa – im jaśniejszy kolor, tym wyższe stężenie przeciwutleniaczy. Wybieraj warzywa pełne beta-karotenu, np. marchewkę. Likopen znajdziemy w pomidorach, a antocyjany w jagodach – mówi Kamhawi.

Źródło: Womenshealthmag