Go to content

Pewność siebie? Nic prostszego, wystarczy nie popełniać tych kilku błędów

Fot. iStock/Petar Chernaev

Czego zazdrościmy często innym? Przyznacie, że często pewność siebie – to towar deficytowy, zwłaszcza w naszym społeczeństwie. Cóż, pewności siebie można się nauczyć, choć wymaga ona rzeczy, które wydają się nam być wbrew jakimkolwiek naszym przyzwyczajeniom i nawykom.

Chcesz być pewną siebie osobą? Nie popełniaj tych 10 błędów

Nie szukaj wymówek

Że czasu było za mało, że korki i nie zdążyłaś, że nie było Internetu, że świat oszalał, a w o ogóle to, że z czegoś się nie wywiązałaś, to wina kogoś innego. Pewni siebie ludzie są szczerzy ze sobą i mówią: „Dałem ciała, mogłem to zrobić lepiej/inaczej zaplanować dzień/nie jestem jednak wystarczająco dobry”. Tego się trzymają i dążą do poprawy tego, co wcześniej schrzanili. Do skutku.

Nie uciekaj ze strachu

Zmierz się z własnym lękiem, oswój to, czego się boisz, nazwij to i nie pozwól, by strach zdominował twoje życie. To pozwoli ci pójść do przodu, a nie w kółko robić te same rzeczy, bez możliwości rozwoju.

Nie przyzwyczajaj się do swojego komfortu

Jasne, że tu gdzie jesteś jest bezpiecznie, ale to miejsce, w którym umierają marzenia. Chcesz je realizować, osiągać wymarzone cele – musisz poczuć dyskomfort, on – da ci wiedzę, która pomoże tobie osiągnąć sukces.

Nie odkładaj nic na „poniedziałek”

Nie mów sobie: „od jutra na pewno już zacznę”, „poniedziałek to dobry dzień na zmiany”. Nie, jeśli chcesz być pewna siebie, pewna tego, co robisz zacznij teraz, po co cokolwiek odkładać na później, czekać na lepszą okazję – a jak ona nigdy się nie trafi?

Nie bierz zbytnio do siebie opinii innych

Bo ludzie pewni siebie nie pozwalają sobie wmówić, że coś im się nie uda, że nie warto czegoś robić, bo i tak im nie wyjdzie. Nie bazują na tych opiniach, nie pozwalają by negatywne myślenie innych przeniosło się na nich. Wręcz przeciwnie, pewne siebie osoby pozytywnie wpływają na swoje otoczenie motywując wiele innych osób do działania. A jeśli ktoś ma inne zdanie, jest malkontentem, nie tracą energii na udowadnianie mu swoich racji.

Nie oceniaj innych

Pewni siebie nie mają potrzeby oceniania innych, co więcej wyrażania opinii na ich temat wśród osób trzecich. Ich po prostu to nie zajmuje. Są tolerancyjni, a sami otaczają się ludźmi, który akceptują, więc nie mają potrzeby plotkowania na ich temat.

Nie porównuj się z innymi

Nie rywalizuj z nikim oprócz samego siebie.  O ludziach pewnych siebie mówi się, że oni konkurują o bycie lepszym zawsze z jedną osobą – z osobą, którą byli wczoraj. I tego się trzymaj, bo przecież każdy człowiek ma inną historię, inne kompetencje. Nie ma co się porównywać.

Konfrontuj się z problemami

Wydawałoby się, że ludzie pewni siebie, to ci, którzy nie doświadczają żadnych problemów. A to nieprawda, oni po prostu niczego nie zamiatają pod dywan, nie udają, że nic się nie stało. Konfrontują się z różnymi kłopotami wiedząc, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Nie skupiają się na problemie, tylko jego rozwiązaniu.

Nie przejmuj się porażkami

Każde niepowodzenie przekuj na kolejną lekcję, na zdobywanie doświadczenia. Wyciąga wnioski z niepowodzeń, one zawsze uczą czegoś nowego, nie warto tego przegapić załamując ręce. Ci, którzy są pewni siebie wcale nie zakładają, że wszystko zawsze im się uda, wręcz przeciwnie, są świadomi, że nie raz zdarzy im się porażka.

Nie opieraj się na jednym planie

Chcesz coś osiągnąć, gdzieś dojść, zrealizować marzenie? Nie możesz mieć tylko jednego planu, zawsze stwarzaj plan B, a na G i H, choćby najbardziej szalony, najmniej realny. Gdy nie masz planu awaryjnego usiądziesz i załamiesz ręce, a pewne siebie osoby nigdy tego nie robią, bo po prostu zmieniają wcześniej ustalony plan, wykorzystują kolejną ewentualność.

To tyle. Pewność siebie, to właściwie nic trudnego, wystarczy zacząć od teraz zmieniać swoje nastawienie i uwierzyć w siebie, nie czekać na niczyje pozwolenie. Bo jedną z myśli przewodnich osób pewnych siebie jest: „Bo jak nie my, to kto”. No właśnie? Kto?


źródło: lifehack.org