Go to content

Osoby cierpiące na depresję narażone są na silniejsze odczuwanie bólu. Potwierdziły to badania

Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

Z powodu depresji cierpi spora rzesza ludzi na całym świecie, kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób pojedyncze objawy depresyjne. Ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją, jedynie połowa otrzymuje odpowiednie leczenie, które najczęściej umożliwia powrót do zwyczajnego funkcjonowania.

Depresja to nie tylko pogorszenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia czy apatia. Często towarzyszą temu symptomy fizyczne, ze strony ciała, które wbrew pozorom łączą się z tą chorobą.

Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu depresji, są bardziej od innych narażone na dotkliwe odczuwanie bólu. Badania przeprowadzone przed kilkoma latami wykazały, że jednym z możliwych przyczyn wystąpienia objawów depresyjnych, jak i bólu przewlekłego leżą zaburzenia neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Stwierdzono, że w depresji, jak i w procesie odczuwania bólu zaangażowane te same struktury mózgu, które tracą swoją neuroplastyczność i wykazują zmiany w funkcjonowaniu, a nawet w objętości tkanki mózgowej. Prawdopodobnie to tłumaczy, dlaczego u wielu pacjentów z bólem przewlekłym (np. nowotworowym) diagnozuje się również depresję. Silnie odczuwany ból nasila lęk, powoduje rezygnację. Natomiast u pacjentów z depresją, ból odczuwany jest silniej a tolerancja na ból mniejsza.

Ból i depresja są ze sobą ściśle powiązane, a dolegliwości bólowe podaje około 60% chorych na depresję. W depresji pojawiają się realne objawy bólowe, niewyjaśnione z medycznego punktu widzenia. Chorzy mogą doświadczać zaburzeń ze strony przemiany materii, zmniejszenia apetytu, gwałtownego chudnięcia. Skarżą się na bóle pleców, całego ciała, głowy, brzucha, zaparcia. Zanika też popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia snu, pojawia się ogólne osłabienie, męczliwość, obfite pocenie się, niechęć do podejmowania wysiłku. Chory odczuwa ból lub dyskomfort ze strony różnych części ciała, pojawiają się nerwobóle czy bóle stawów.

źródło: www.dwubiegunowa.net.pl