Psychologia

18 rzeczy, które robisz, jeśli dorastałaś w poczuciu osamotnienia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 kwietnia 2019
Fot. iStock/lolostock
 

Dorastając, większość z nas nie uczy się o naszych uczuciach i zdrowiu psychicznym. Więc jeśli byłaś dzieckiem borykającym się z uciążliwym poczuciem samotności, być może łatwo wpadłaś w pułapkę myślenia, że coś jest z tobą nie tak.

To, co może wyglądać na nieśmiałość, dużą wyobraźnię, często oznacza ogromną wewnętrzną walkę, jaką toczymy podświadomie.

Jeśli dorastałaś w poczuciu osamotnienia, możesz mieć następujące doświadczenia:

Przyciąganie i relacji z ludźmi, którzy biorą od ciebie uczucia, ale ci ich nie dają. Ta spirala sama się nakręca. Pewnie nigdy nie czułaś się bardziej samotna niż wtedy, gdy zdałaś z sobie sprawę, że zostałaś wykorzystana i odrzucona

Wymyślasz wiele historii i rzeczy na swój temat, aby sprawić, żeby inni odbierali cię jako silną osobę.

Nadmiernego mówienia za każdym razem, gdy jest ktoś, z kim można porozmawiać, ponieważ zakładasz, że taka okazja może się długi nie powtórzyć.

Dorastałaś odizolowana. Może przyjaźniłaś się z bezdomnymi zwierzętami, czułaś, że nikt o ciebie nie dba, ani cię nie rozumie.

Nigdy nie miałaś ani jednego najlepszego przyjaciela, bliskiej osoby. Zawsze zgłaszałaś się na ochotnika do różnych szkolnych imprez, ta praca dawała ci satysfakcję. Teraz jest podobnie. Masz swój związek i nic poza tym. Myślisz, że nic nie potrzebujesz.

Dużo czytasz. Zanim zaczęłaś czytać, miałaś już żywą wyobraźnię. Kiedy nikt nie chciał się z tobą bawić, gdy byłaś dzieckiem lub gdy nie miałaś nikogo, z kim mogłabyś wieczorem już jako dorosła osoba, czytanie zastępowało ci przyjaciela.

Zawsze czułaś się samotna i uważałaś to za bardzo niepokojące. Szukałaś uwagi ludzi, starając się ich zadowolić za wszelką cenę.

Czujesz się niezręcznie wśród nieznajomych. Chcesz się dopasować.

Masz silne przekonanie, że zawsze będziesz samotna, z tym przekonaniem zmagasz się do dziś. Nigdy nie myślałaś o sobie jako o prawdziwym przyjacielu kogokolwiek.

Szukasz w samotności ucieczki, relaksu.

Rozmawiasz z samą sobą. Kiedy dorastałaś, obsesją byli muzycy lub znani aktorzy.

Rozpaczliwie szukasz akceptacji i uczucia innych, nie zawsze dobrze dobierasz sobie przyjaciół.

Masz obsesję na punkcie osoby, która chce się z tobą przyjaźnić lub z tobą rozmawiać.

Jako dziecko byłaś pozbawiona uwagi, więc rozwinęłaś zachowania skupiające uwagę. Tworzyłaś pozorne światy z udawanymi przyjaciółmi, aż dorosłaś.

Natarczywie oferujesz innym swoją pomoc, bo wydaje ci się, że jeśli pomożesz, będziesz z nimi bardziej związana.

Nigdy nie nauczyłaś się tworzyć i utrzymywać przyjaźni.

Nie czujesz się, jakbyś należała gdziekolwiek.

Masz bardzo żywą wyobraźnię. Miałaś mnóstwo wyimaginowanych przyjaciół i zwykłaś wyobrażać sobie swoje życie daleko stąd, gdzie indziej.


Na podstawie: themighty.com


Psychologia

Menopauza. Nietypowe objawy, o których warto wiedzieć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 kwietnia 2019
Menopauza. Nietypowe objawy, o których warto wiedzieć
Fot. iStock / yacobchuk
 

Słyszymy menopauza, myślimy uderzenia gorący i brak miesiączki. Tak najczęściej kojarzy nam się menopauza. Czy słusznie? Menopauzę możemy zdiagnozować po 12 miesiącach bez miesiączki, są jednak objawy, które szybciej powinny zwrócić naszą uwagę.

Dziewięć nietypowych objawów menopauzy , o których każda kobieta wiedzieć powinna.

Menopauza to utrata jędrności piersi

Niektóre kobiety już w początkach menopauzy mogą zauważyć, że ich piersi nie są tak pełne jak wcześniej, że biustonosz staje się nieco luźniejszy. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest zmiana estrogenu. Kobiety rzadko jednak utratę jędrności piersi łączą z menopauzą.

Menopauza może powodować bezsenność

Bezsenność może być istotnym objawem menopauzy. Wiele kobiet, które wchodzą w okres menopauzalny ma problemy ze snem, ponieważ spada ich poziom estrogenów i zaczyna pojawiać się problem z kontrolą temperatury ciała. Możesz obudzić się zlana potem i za chwilę ponownie zasnąć. Warto upewnić się, czy w sypialni masz chłodno i lepiej nie pić zbyt dużo płynów przed snem.

Menopauza powoduje suchość skóry

Kolejnym objawem menopauzy jest sucha skóra. I znowu jest temu winny zmniejszony poziom estrogenu. Bez estrogenu skóra staje się napięta, może swędzieć, szczególnie w nocy, gdy śpimy. Pamiętaj, żeby stosować kremy nawilżające. Im grubsza warstwa tłustego kremu, tym łatwiej ukoić skórę podczas menopauzy.

Menopauza wywołuje metaliczny posmak

Jest to bardzo rzadko objaw, ale jednak się pojawia. Niektóre kobiety przechodzące menopauzę mogą odczuwać ból lub pieczenie na języku, wargach, dziąsłach. Może też zmienić się dla nich smak potraw. Ponownie winowajcą jest brak równowagi hormonalnej. Malejące hormony mogą wpływać na kubki smakowe i zwiększać wrażliwość na ból.

Może być przyczyną wypadania włosów

Menopauza sprawia, że nasze włosy stają się słabsze, przyczyną może być sucha skóra głowy. Dlatego warto pamiętać o używaniu nawilżającego szamponu i odżywki, które pomogą wzmocnić włosy.

Może powodować problemy z pamięcią

Niestety menopauza wpływa również na umiejętności językowe i inne funkcje związane z pamięcią. Dlatego, podczas przechodzenia menopauzy i spadku estrogenu można mieć trudności z zapamiętywaniem nowych informacji lub przypominaniem sobie starych. Innym powodem problemów z pamięcią jest bezsenność, która często towarzyszy menopauzie. Trudniej jest się skoncentrować, gdy jesteśmy zmęczone. Terapia hormonalna i regulacja snu może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji naszego mózgu.

Menopauza to problemy stomatologiczne

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że menopauza może wywoływać problemy z zębami i dziąsłami. Kiedy poziom estrogenów spada, całe ciało, w tym usta, wysuszają się. A kiedy usta stają się suche, łatwiej bakteriom się rozwijać powodując próchnicę, krwawienie lub cofanie się dziąseł. Między innymi dlatego tak ważne jest picie dużej ilości wody w czasie menopauzy.

Menopauza jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała

Kiedy spada poziom estrogenu, gruczoł podwzgórza czuje się oszukany, myśląc, że się przegrzewasz, więc musisz się pocić. Nadmierne pocenie się, podczas uderzeń ciepła, może powodować niezbyt przyjemny zapach ciała. Możesz zapobiegać uderzeniom gorąca pilnując zdrowej diety, panując nad stresem. Poza tym noś oddychające ubranie, kąp się częściej w razie potrzeby i używaj silniejszego dezodorantu z antyperspirantem.

Menopauza niekorzystnie wpływa na paznokcie

W czasie menopauzy można zauważyć, że paznokcie stają się bardziej suche i kruche niż zwykle. Wszelkie zmiany mogą być spowodowane (a jakże) niższym poziomem estrogenu. Podobnie jak skóra, tak i paznokcie potrzebują nawilżenia.


Psychologia

Ranking antyoksydantów. Najlepsze przeciwutleniacze

Redakcja
Redakcja
8 kwietnia 2019
Fot. Materiały prasowe

Na rynku co roku pojawia się coraz więcej suplementów diety, dlatego większość osób ma problem z tym, który preparat wybrać, ponieważ ich składy nie wiele nam mówią, a do tego często większą uwagę zwracamy na ich cenę, a nie zawartość. Jest to błąd, ponieważ suplementy, które mają skuteczne działanie muszą mieć sprawdzony i bezpieczny skład. W przypadku preparatów, które mają działanie antyoksydacyjne należy pamiętać, że w składzie muszą znaleźć się substancje, które wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Najlepiej jeżeli w suplementach nie ma zbędnych dodatków, takich jak barwniki, czy wypełniacze, ponieważ im bardziej naturalny skład tym lepiej dla naszego zdrowia. Przygotowaliśmy dla was listę popularnych suplementów diety zwalczających wolne rodniki i spowalniających procesy starzenia się organizmu. Koniecznie sprawdźcie, który z nich jest najlepszy.

1. NoOXI – Formuła Antyoksydacyjna

Nie bez powodu ten preparat znalazł się na pierwszym miejscu w dzisiejszym rankingu. Jest to suplement, który wyróżnia się na tle innych swoim naturalnym składem, który złożony jest z przebadanych i sprawdzonych produktów, które mają rzeczywiste działanie przeciwutleniające. Zdaniem tego preparatu, jest:

 • Usuwanie wolnych rodników,
 • Spowolnienie procesów starzenia,
 • Zmniejszanie ryzyka rozwoju stresu oksydacyjnego,
 • Poprawianie pracy układu immunologicznego,
 • Wspomaganie pracy układu krążenia,
 • Zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Jest to formuła antyoksydantów, która składa się z najwyższej jakości składników aktywnych pochodzenia naturalnego. W składzie znajduje się między innymi witamina C, ekstrakt z pestek winogron, witamina E, ekstrakt z owoców pomidora zwyczajnego, koenzym Q10 i kwercetyna. Wszystkie te składniki, to silne antyoksydanty, które wspomagają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, a także zwalczają stres oksydacyjny. Mają one działanie ochronne na komórki w ustroju, a dzięki temu spowalniają procesy starzenia. Dodatkowo jest to preparat przeznaczony również dla wegetarian, ponieważ w składzie znajdują się produkty pochodzenia roślinnego. W składzie nie znajdzie się miejsce dla dwutlenku tytanu, czyli sztucznego barwnika, więc jego spożywanie jest jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia i przynosi wiele korzyści.

Co do ceny tego suplementu diety, to jest ona bardzo przystępna, ponieważ jest to około 99,90 złotych za 60 kapsułek. Zalecana dawka na dzień to dwie kapsułki na dzień, więc za opanowanie za miesiąc płacimy mniej niż 100 złotych.

2. Antioxidant MAX

To kolejny suplement diety na naszej liście. Jest on nieco bardziej ubogi w skład, ponieważ składa się on z witaminy C oraz ekstraktu ze skórek winogron. Nie jest to tak rozbudowany suplement diety, jak NoOxi, który w składzie ma znacznie więcej naturalnego pochodzenia antyoksydantów. Wydaje się więc, że jego poprzednik może mieć nieco lepsze i skuteczniejsze działanie ze względu na rozbudowany skład. Ten preparat ma za zadanie:

 • Zwalczać wolne rodniki,
 • Zmniejszać ryzyko rozwoju stresu oksydacyjnego.

Jest to preparat, który w składzie ma wiele składników wypełniających, takich jak octan potasu, dwutlenek krzemu. Dodatkowo w jednym opakowaniu znajduje się 50 kapsułek a za takie opakowanie w promocyjnych cenach trzeba zapłacić nawet 150 złotych. Jest to nieco więcej niż w przypadku NoOxi, dlatego osoby, które szukają tańszego, a skuteczniejszego preparatu powinny zdecydować się właśnie na ten przedstawiony powyżej. Producent nie podaje informacji, czy jest to preparat przeznaczony dla wegetarian, dlatego należy się dokładnie upewnić, czy jest on zgodny z oczekiwaniami klienta.

3. ANYY OX przeciwutleniacz KMAX

Jest to suplement diety, który zazwyczaj dostępny jest do kupienia w zestawach. Za zestaw na dwa miesiące należy zapłacić około 160 złotych. To kompleks składników o działaniu antyoksydacyjnym. Są to głównie substancje naturalnego pochodzenia, jednak znajdują się również składniki syntetyczne. Stosowanie tego suplementu diety może przyczynić się do:

 • spowolnienia procesów starzenia organizmu,
 • zmniejszać stres oksydacyjny,
 • dbać o wygląd i zdrowie włosów.

Skład to między innymi MSM, witamina C i Likopen. Jednak ponownie pojawia się pytanie, czy jest to preparat przeznaczony dla wegetarian. Producent w opisie nie informuje nas o tym, więc prawdopodobnie nie.

4. Super Antioxidants – Nowfoods

Po względem cenowym, jest to zdecydowanie najtańszy preparat oksydacyjny, ponieważ jego cena to zaledwie 60 złotych za 60 kapsułek. A jednak zalecana dawka to od 2-4 kapsułek na dzień, więc taka dawka może starczać na miesiąc lub tylko piętnaście dni. Jest to preparat, który ma przyczyniać się do zwalczenia wolnych rodników, dlatego jest on wzbogacony o antyoksydanty z roślin i owoców. W składzie znajduje się ekstrakt z kurkumy, ekstrakt z zielonej herbaty, a także rozmaryn lekarski oraz wiele innych składników naturalnego pochodzenia. Większość składników, to substancje naturalnego pochodzenia, które mają działanie antyoksydacyjne. Wydawać by się mogło, że jest to dobrej jakości preparat antyoksydacyjny, ale po raz kolejny producent nie informuje nasz, czy jest on również przeznaczony dla wegetarian.

Podsumowanie

Jak widać na liście znajdują się wysokiej jakości preparaty, które wspomagają walkę organizmu ze stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Wszystkie to preparaty wieloskładnikowe, ale tylko dwa z nich NoOxi i preparat z firmy Nowfood są w pełni naturalne. Najtańszy okazuje się preparat, który znalazł się na pierwszym miejscu listy, tak więc wygrywa on już pod względem cenowym i składu. Dodatkowo to co go wyróżnia wśród reszty, to że jest on przeznaczony dla wegetarian, co nie często jest spotykane na obecnym rynku suplementów diety.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Kochamy, ale jednak zdradzamy. Co takiego jest w zdradzie, że tak bardzo nas pociąga?

„Porzucona” zawsze dostaje dobre rady. Nie znam ani porzuconej ani tego mężczyzny ani ich związku. Milczę

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością