Zdrowie

Depresja tłamsi nie tylko umysł, ale i ciało. Osoby na nią chorujące, cierpią też fizycznie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 września 2016
Fot. iStock / © Larisa Lofitskaya
 

Depresja kojarzy się większości z nas z zupełną niemocą i niechęcią do podejmowania działań przez osobę chorą. Z czasem spędzanym pod kocem na kanapie, izolowaniem się od rodziny i znajomych, niemożnością podjęcia walki o powrót do normalności. Ale depresja to nie jedynie cierpienie psychiczne, któremu ciężko się przeciwstawić samodzielnie, ale również fizyczne, które wbrew pozorom powiązane jest silnie z tą chorobą. 

Przyczyny depresji

Do tej pory uznawano, że depresja wywodzi się z nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego na poziomie komórkowym czy białkowym (przyczyny biologiczne). Wpływ na ujawnienie się depresji mają także czynniki psychologiczne, takie jak – negatywny sposób myślenia, kłótnie, konflikty w domu, tragiczne wydarzenia rzutujące na dotychczasowe funkcjonowanie osoby. Badacze szukają także genu, który odpowiadałby za ujawnienie się depresji, ponieważ pacjenci, u których wystąpiła depresja w rodzinie, sami częściej zapadają na tę chorobę. Jeszcze inne badania skupiają się na powiązaniu przyczyn powstawania depresji z zaburzeniem mikroflory jelitowej, co już znalazło potwierdzenie w badaniach nad szczurami laboratoryjnymi. Mimo postępów w odkrywaniu przyczyn tej choroby, do jej zlikwidowania jeszcze daleko, a osoby pogrążone w depresji mogą odczuwać zarówno dyskomfort psychiczny, jak i fizyczny, rzeczywisty ból ciała.

Umysł związany z ciałem

Zauważono, że stany depresyjne odbijają się nie tylko na umyśle, ale „zatruwają” ciało od wewnątrz, co odczuwane jest na płaszczyźnie fizyczności. To właśnie osoby cierpiące na depresję częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, wcześniej umierają. Sara Jiménez-Fernández, której badania opublikowano w magazynie Journal of Clinical Psychiatry, przedstawiła wnioski z przeprowadzonych 29 badań, w których łącznie udział wzięło niemal 4 tysiące osób. Wszystkie badania wykazały, że depresja jest związana z tzw. stresem oksydacyjnym, czyli brakiem równowagi w organizmie, co zaburza pozbywanie się toksycznych substancji z ciała.

Można powiedzieć, że depresja zaburza homeostazę organizmu i sprawia, że gromadzą się w nim trujące toksyny, które powinny, ale nie są usuwane. To dlatego osoby cierpiące na tę chorobę są bardziej podatne na choroby jak np. nowotwory. Po tradycyjnym leczeniu (psychoterapią i farmakoterapią), objawy zazwyczaj ustępują.

Fot. iStock / Mixmike

Fot. iStock / Mixmike

Inne objawy, choć mniej poważne, również bywają dokuczliwe

Ból i depresja są ze sobą ściśle powiązane. Wiadomo, że przewlekły ból powoduje zwiększenie ryzyka depresji, zaś depresja może prowadzić do bólu fizycznego, ponieważ oba stany wpływają na te same chemiczne receptory w mózgu. Osoby cierpiące na depresję trzykrotnie częściej mogą cierpieć na przewlekłe bóle. Chorzy mogą doświadczać zaburzeń ze strony przemiany materii, zmniejszenia apetytu, gwałtownego chudnięcia. Zanika też popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia snu, pojawia się ogólne osłabienie, męczliwość, obfite pocenie się, niechęć do podejmowania wysiłku. Chory odczuwa ból lub dyskomfort ze strony różnych części ciała, pojawiają się nerwobóle czy bóle stawów i pleców.

Najczęściej chorzy uskarżają się na przykre objawy ze strony:

Migrenowego bólu głowy

Osoby z głęboką depresją są aż trzykrotnie bardziej narażone na ataki migrenowe. Natomiast osoby cierpiące na przewlekłe migreny są aż pięciokrotnie bardziej narażone na rozwinięcie się u nich depresji!

Bólu w klatce piersiowej

Specjaliści uważają, że istnieje silna zależność między depresją i chorobami serca — depresja wpływa na zwiększenie się ryzyka chorób serca oraz odwrotnie, osoby, które doświadczyły ataku serca są bardziej podatne na depresję.

Problemów z układem trawiennym

Wiemy już, że układ mózg-jelita mają ze sobą silne powiązania, a nawet, że jelita nazywane są drugim mózgiem człowieka. Oba układy wpływają na siebie, to dlatego wiele osób ma problemy z żołądkiem lub nudności, kiedy się stresuje lub martwi. Depresja może być przyczyną mdłości, niestrawności, rozwolnienia, przewlekłych zaparć. Problemy z trawieniem przekładają się na kłopoty z wagą oraz uczuciem chronicznego zmęczenia.

Rozregulowanego apetytu

Depresji także mogą towarzyszyć utrata apetytu lub jego nadmiar. Jedzenie zaczyna spełniać funkcję pocieszyciela, pozwala zapomnieć o problemach, ale powoduje tycie i konsekwencje pod postacią różnych chorób. Brak apetytu i niedożywienie wcale nie jest lepsze. W jego efekcie chory traci na wadzę, pojawia się uczucie chronicznego zmęczenia. Często depresję łączy się z zaburzeniami żywieniowymi takimi jak bulimia, anoreksja oraz zespół gwałtownego objadania się.


źródło: charaktery.euwww.psychiatria.plwww.punktzdrowia.pl


Zdrowie

Konkurs „Pomóż dziecku odkryć fascynujący świat i zachęć je do nauki”

Redakcja
Redakcja
5 września 2016
Fot. iStock/FamVeld
 

Co jest największą zmorą rodziców, kiedy zaczyna się wrzesień? Oczywiście zachęcenie dziecka do nauki. My wiemy, jakie to ważne, ile w życiu znaczy, ale dzieciaki najzwyczajniej w świecie miewają w nosie tabliczkę mnożenia, zasady ortografii, poznawanie nowych historii, dowiadywanie się o miejscach na ziemi więcej niż z przyhotelowych basenów i z pocztówek.

Myślimy: „Ile byśmy oddali, by wrócić do szkoły”. I nasze dzieci pewnie też kiedyś będą tak myśleć. Tymczasem pozostaje nam szukanie sposobu, by nasze dziecko polubiło naukę. By z chęcią siadało do podręczników i poszerzało swoje zainteresowanie i wiedzę na tematy, które je fascynują.

Tak naprawdę wcale nie musimy stosować przymusu, wcale nie trzeba krzyczeć i wymagać nieustannie. Bardzo często wystarczy podsunąć dziecku coś, co je zainteresuje. Czymś takim może być chociażby książka, którą nasze dziecko będzie czytać z wypiekami na twarzy, a która stanie się początkiem fascynacji nowymi historiami, innymi kulturami, światami. Odwieczne pytanie brzmi – jak trafić na taką książkę. My mamy dla was kilka propozycji, a nawet książek do wygrania w naszym konkursie „Pomóż dziecku odkryć fascynujący świat i zachęć je do nauki”. Chcielibyśmy, byście w komentarzach pod tym tekstem napisali, w jaki sposób wy zachęcacie dziecko do nauki, jakie macie sprawdzone sposoby, jak radzicie sobie z zaszczepieniem w dziecku ciekawości nauką i zdobywaniem wiedzy. Z pewnością komentarze okażą się inspirujące dla innych rodziców. My te najlepsze nagrodzimy wyjątkowymi książkami dla dzieci wydawnictwa WILGA. Zapraszamy do udziału.

„Pomóż dziecku odkryć fascynujący świat i zachęć je do nauki”

 

Zasady:

  1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do tego artykułu napisz: „Jak zachęcasz dziecko do nauki”.
  2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze platformy do komentowania.
  3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi Organizator weźmie pod uwagę pod czas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.

Nagrody:

Na podstawie najciekawszych komentarzy wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Każdy otrzyma nagrodę w postaci jednej wybranej spośród podanych niżej książek.

Franek Einstein i turbomózg

Franek Einstein to genialny dziecięcy naukowiec, który wraz z przyjaciółmi musi pomóc przyjaciółce trenującej baseball przed ważnych zawodami. Czasu jest mało, więc pomóc mogą jedynie niezwykłe wynalazki Franka. Czy młodzi naukowcy zdołają uwolnić moc kryjącą się w ludzkim ciele?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Olimpiada pana Lemoncella

Z biblioteki pana Lemoncella, autora gier, giną książki. Czy ktoś usiłuje cenzorować to, co czytają dzieci? Pomiędzy zagadkami, od których mózg dymi, dzieci będą musiały połączyć siły, żeby dotrzeć do sedna zagadki… To już nie jest gra – czy pan Lemoncello zdoła znaleźć prawdziwych obrońców książek i mistrzów bibliotek?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Atlas magicznych stworzeń Pip Bartlett

Pip Bartlett potrafi rozmawiać ze zwięrztami, ale nie za dobrze wychodzi jej porozumiewanie się z ludźmi. Pip spędza całe lato u cioci Emmy, która prowadzi lecznicę dla magicznych stworzeń w Clovertown. Dziewczynka jest w swoim żywiole – obserwuje nowe gatunki zwierząt, dyskutuje ze zrzędliwym psiwronem, pomaga jednorożcowi opanować strach przed światem i… prowadzi śledztwo w sprawie plagi kłąbków, która nawiedziła miasteczko. Czy Pip i jej nowym przyjaciołom uda się rozwikłać tajemnicę wybuchających ogniem stworzonek, zanim będzie za późno?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Ścieżka bestii

Kiedy Złotka, Żabismark i Krasa wracają do Klejnotu, odkrywają, że miastem znów rządzi Naczelnik, a ulice kontrolują błogosławieni stróże i armia bezwzględnych najemników. Muzeum Duntu jest w niebezpieczeństwie. Przyjaciele będą musieli użyć całego swego sprytu i odwagi, by obalić brutalny reżim Naczelnika, nim ten zdoła dokończyć obławę na dzieci Klejnotu. Czy tym razem im się uda?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Spirit Animals tom 6 książka ukaże się na rynku 29 września

Głęboko na pustyni kryje się piękna oaza rządzona przez władcę, jakiego próżno szukać na całej Erdas. To Cabaro – lew władający królestwem zwierząt i zazdrośnie strzegący swojego złotego talizmanu. Żaden człowiek nie postawił dotąd stopy na jego terytorium. Czy bohaterom tej niezwykłej opowieści uda się dotrzeć do oazy? W końcu już dokonywali rzeczy niemożliwych.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Termin trwania konkursu: 05.09.2016 – 16.09. 2016. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 19.09/2016

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.


Zdrowie

Pora na nagą prawdę! Rozmiar nie ma znaczenia, chcemy być szczęśliwe!

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
5 września 2016
Rozmiar nie ma znaczenia
Screen Instagram/Woman’s Health UK

Niby każda z nas wie, że rozmiar, który nosi nie jest jej definicją. „Niby”, bo jednak każdego dnia spoglądając w lustro chciałybyśmy coś w sobie zmienić. Najczęściej jest to właśnie numerek na metce przy ubraniu. Na szczęście są kobiety, które postanawiają uświadamiać innym, że najważniejsze jest własne szczęście. Jedną z nich jest Iskra Lawrence. Krągła modelka i aktywistka body positive, współpracująca z National Eating Disorders Association, postanowiła wyznać nagą prawdę o sobie. A co za tym idzie, pokazać szczęście, które płynie z samoakceptacji.

Ogromną popularnością cieszą się ostatnio modelki plus size. Terminem tym określa się dziewczyny, które prezentują rozmiar powyżej 40. Jak mówi Iskra, to bardzo przestarzała nazwa. „Plus size naprawdę przynosi złe skojarzenia. Warto pamiętać, że ten termin dotyczy aż 60% kobiet!”

Dla modelki najważniejsza jest samoakceptacja, która daje jej ogromną satysfakcję i radość. „W końcu zrozumiałam, że wcale nie muszę się zmieniać.” – mówi Woman’s Health UK – „To nastawienie się zmieniło. Ja jestem piękna taka, jaka jestem.”  To  najważniejsze przesłanie, jakie niesie Iskra. Każdego dnia, każda z nas może zacząć tą zmianę. „Każdy dzień to nowy początek. To szansa na lepszą mnie!”

Brytyjska modelka to niezwykle pozytywna postać w świecie mody. Przy niej nie można się nie uśmiechnąć. „Daję światu tylko to, co pozytywne. Wierzę w prawo karmy, więc jeśli oddaję komuś swój optymizm, on do mnie wraca. Gdybym dała z siebie coś złego, uderzyłoby to we mnie z podwójną siłą.”  Trudno się z nią nie zgodzić, czyż nie?

Każdego dnia Lawrence udowadnia 2.5 mln swoich followersów na Instagramie, że zdrowe życie nie musi być trudne. Ona sama uwielbia gotować, przez co ciągle eksperymentuje z żywieniem. Mówi, że jedzenie sprawia, iż jest wdzięczna za bycie na tym świecie. Wiemy jednak, że odpowiednie odżywianie to tylko połowa sukcesu. Wszystko leży w głowie. A pod blond czupryną Iskry, kryje się prawdziwa pewność siebie. „Kiedy myślę o moim ciele, wiem, że jest naprawdę silne. Może na takie nie wygląda, ale kocham je! To mój dom, mój statek, którym płynę przez życie.” Modelka podkreśla, że problemy z nagością też przestały być dla niej problemem. Sekret? Akceptacja! „Pokochałam siebie! Kiedy jestem naga, czuje się cholernie seksowna! Zaakceptowałam każdy milimetr mojego ciała. Czuje się w nim po prostu szczęśliwa!”

Może się wydawać, że tak optymistycznie nastawionej do życia osobie nie trzeba już niczego. Dla Iskry to jednak dopiero początek. Ciągle dąży do lepszej i zdrowszej wersji siebie. Może pora ruszyć tą drogą razem z nią?


Źródło: Woman’s Health UK


Zobacz także

Prosty trening dla pośladków i nóg

Krew - elementy morfotyczne, grupy krwi, morfologia

Krew – skład, funkcje i grupy krwi. Co warto wiedzieć o krwi?

Banalnie proste koktajle, które oczyszczą twój organizm po świątecznym przejedzeniu