Gdy temperatura przekracza 30 stopni, a żar leje się z nieba nie wolno zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. W upalne dni Twoim nieodłącznym towarzyszem powinna być butelka wody mineralnej, ale możesz też nawadniać się innymi orzeźwiającymi napojami, które pomogą Ci przetrwać gorące lato. Sprawdź nasze pomysły na owocowe koktajle, chłodzące lemoniady czy pobudzające mrożone kawy!
Wysokie temperatury zazwyczaj zmniejszają apetyt, ale powodują wzmożone pragnienie, którego nie można lekceważyć. Choć latem podstawę spożywanych płynów powinna stanowić woda, warto też urozmaicać swoje menu m.in.: lemoniadą lub mrożoną herbatą. Przedstawiamy pomysły na orzeźwiające napoje, po wypiciu których poczujesz przyjemne uczucie chłodu.
Mrożona herbata na upały
Mieszkańcy krajów arabskich z upałem radzą sobie pijąc gorącą herbatę, ale jeśli latem nie masz ochoty na ciepły napój możesz śmiało postawić na jego mrożoną wersję. Najprostszym sposobem będzie zaparzenie dużej ilości ulubionej herbaty i pozostawienie dzbanka z nią do ostudzenia. Gdy napój ostygnie pora na dodatki – orzeźwiający smak nadadzą mu cytrusy, świetnie smakować będą również truskawki lub pokrojone w duże plastry brzoskwinie. Jeśli masz pod ręką świeże zioła koniecznie dodaj je do napoju – klasycznym uzupełnieniem mrożonej herbaty jest mięta, ale smak napoju podkręcisz także kilkoma listkami bazylii, a nawet… gałązką rozmarynu! Nieodłącznym elementem mrożonej herbaty są kostki lodu, które możesz zastąpić mrożonymi owocami, dzięki czemu wzbogacisz smak napoju i unikniesz jego rozwodnienia.
– Herbatę mrożoną możemy przyrządzić z każdego jej rodzaju, ale latem warto przygotować napój na bazie herbaty zielonej lub białej. Ich delikatny aromat nie przyćmi smaku owocowych czy ziołowych dodatków. Jeśli napój będzie za mało słodki można dodać do niego odrobinę miodu – najlepiej, gdy płyn będzie jeszcze lekko ciepły – wtedy miód ładnie się rozpuści i nie straci swoich wartości zdrowotnych. Zdarza się, że chęć na mrożoną herbatę przychodzi w momencie, gdy nie mamy czasu na jej parzenie, a następnie wystudzanie naparu. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po gotowe owocowe mieszanki herbat przeznaczone do parzenia na zimno – mówi Luiza Wilczewska, dietetyk kliniczny współpracujący ze sklepem internetowym Bee.pl.
Różne oblicza kawy mrożonej
W upalne dni brakuje Ci energii, a kubek gorącej kawy nie brzmi zachęcająco? To znak, aby przygotować mrożoną wersję tego energetycznego napoju. Jeśli chcesz zmodyfikować klasyczny przepis na kawę z lodem i zimnym mlekiem, zastąp je roślinnym napojem kokosowym, który nada całości tropikalny posmak. Możesz też spienić mleko za pomocą spieniacza, a jeśli go nie masz – szczelnego słoika lub shakera, którym będziesz potrząsać aż do uzyskania mlecznej pianki. Innym pomysłem na kawę na zimno jest zamrożenie podwójnego espresso w pojemniczku do robienia lodu. Tak powstałe kawowe kostki lodu dodaj do mleka lub napoju roślinnego – np. owsianego lub migdałowego. Zamrożona kawa będzie powoli uwalniać swój aromat, a napój nabierać intensywności w trakcie picia. Ciekawą propozycją na mrożoną kawę jest też dalgona coffe, która zdobyła sławę na TikToku i podbiła serca internautów na całym świecie. Jej wykonanie jest banalnie proste – wystarczy, że zachowasz odpowiednie proporcje. Ilość kawy rozpuszczalnej powinna być taka sama jak ilość cukru i wrzątku – jeśli chcesz zrobić kawę z dwóch łyżeczek, dodaj tyle samo pozostałych składników. Następnie trzeba je ubić – możesz to zrobić mikserem lub spieniaczem, ale intensywne mieszanie łyżką też powinno zdać egzamin. Kawową piankę zalej zimnym mlekiem i dodaj kilka kostek lodu – niesamowite wrażenia smakowe gwarantowane!
Lemoniada nie tylko z cytrynami
Myśląc o napojach na lato nie sposób pominąć lemoniady – chyba każdy ma swój ulubiony przepis na ten orzeźwiający napój na bazie wody, cytryny i lodu. Nie oznacza to jednak, że lemoniada nie może być przyrządzona z nieco innych składników. Wersję podstawową urozmaicisz dodając do niej plastry ogórka, pokrojonego w kostkę ananasa czy maliny. Możesz też pójść o krok dalej i, po wcześniejszym usunięciu pestek, zblendować soczyste owoce jak gruszki lub arbuz, dolać do tak powstałego musu wodę i odstawić do schłodzenia. Co ciekawe, modyfikować można nie tylko dodatki do lemoniady, ale również zastąpić zwykłą wodę innym napojem. W roli jej zamiennika świetnie sprawdzi się sok z aloesu, brzozy lub woda kokosowa.
– Zamieniając wodę innym napojem lub dodając go do lemoniady, wzbogacamy nie tylko jej smak, ale zyskuje ona też dodatkowe właściwości zdrowotne. Oczywiście mowa o takich napojach jak woda kokosowa lub napój z aloesu czy sok brzozy. Woda kokosowa to naturalny izotonik, dlatego świetnie nawodni organizm w trakcie upałów, jest też obfita w witaminy i minerały. 3 w gorące dni daje uczucie orzeźwienia, zawiera również niacynę, która działa pobudzająco. Woda brzozowa to natomiast źródło wielu składników odżywczych, a dzięki jej słodkiemu smakowi nie trzeba dodatkowo dosładzać lemoniady – komentuje Luiza Wilczewska, dietetyk współpracujący ze sklepem internetowym Bee.pl.
Koktajl, smoothie albo owocowy chłodnik
W wakacje warto wykorzystać bogactwo świeżych i dojrzałych owoców. Na ich podstawie przygotujesz pyszne koktajle i smoothie, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale zapewnią też uczucie sytości. W upalne dni ukojenie przyniesie melonowy shake, który przyrządzisz blendując melona z lodem, miętą, sokiem z limonki i wodą mineralną – najlepiej gazowaną. Inną, bardziej sycącą propozycją, jest jagodowo-bananowe smoothie z roślinnym napojem waniliowym. Jeśli chcesz, aby koktajl był bardziej gęsty zastąp mleko jogurtem, najlepiej typu greckiego. Dzięki bananom nie musisz się martwić, że Twoje smoothie będzie za kwaśne – występujący w nich naturalnie cukier zapewni optymalną słodycz napoju. W zależności od tego, jak podasz smoothie może być ono zarówno koktajlem jak i… chłodnikiem! Po prostu wybierz swoje ulubione sezonowe owoce dodaj do nich wodę, napój kokosowy lub jogurt naturalny i zmiksuj do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie przelej do miseczek. Ważnym elementem tradycyjnych chłodników są dodatki, dlatego pamiętaj o dodaniu do swojej owocowej wersji listków mięty, kleksa ze śmietany, gałki lodów lub chrupiących orzechów.
Samodzielnie przygotowane napoje wspaniale zaspokoją pragnienie i urozmaicą codzienne menu. W upalne dni nie zawsze ma się siłę i ochotę na spędzanie czasu w kuchni, dlatego warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć lodówkę w chłodzące napoje. Doskonale w tej roli sprawdzi się woda kokosowa w puszce, napój na bazie aloesu bez dodatku cukru czy kombucha.