Lifestyle Psychologia

Odczuwasz frustrację i niepokój? Sześć sposobów, które pozwolą wyrzucić negatywną energię z duszy i ciała

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/KristinaJovanovic
 

W codziennej gonitwie za rzeczami materialnymi często gubimy sens tego, co naprawdę jest dla nas istotne. I zamiast oczekiwanej satysfakcji, odczuwamy frustrację, niepokój, bo nie potrafimy pogodzić tego, co robimy z  tym, co chcemy robić. Kumulujemy w sobie negatywną energię, dusimy złe emocje.

Zbyt mocno przeżywamy niepowodzenia, rozdrapujemy rany, robimy sobie  i innym wyrzuty. Ciężkie myśli rzutują na ciało, które  może w wyraźny sposób dawać znać, że coś jest nie do końca w porządku. Odczuwamy bóle głowy, gorsze samopoczucie, zmienne nastroje. A jeżeli coś, co do tej pory nas cieszyło teraz już tylko irytuje, jest to znak, że czas zrobić porządek w życiu, pozbywając się negatywnej energii, oczyszczając głowę z ciężkich myśli. Choć usuwanie tych energetycznych barier nie jest wcale takie łatwe, warto podjąć wysiłek i zrobić w swoim życiu więcej miejsca dla dobrej energii.

6 sposobów, które pozwolą wyrzucić negatywną energię z ciała

1. Rozpal ogień

Ogień symbolizuje oczyszczenie i jest elementem, który wpływa zarówno na destrukcję, jak i tworzenie czegoś nowego. Nie musisz palić ogniska, możesz w sposób umowny zapalić świeczkę. Wypisz na kartce rzeczy, które cię blokują, wprawiają w złe samopoczucie, a następnie tę kartkę podpal nad płomieniem świecy. Niech to wszystko się ulotni symbolicznie wraz z dymem.

2. Uderz w dłonie

Bardzo często, kiedy jesteśmy spięci zezłoszczeni, silnie zaciskamy dłonie w pięści, hamując w ten sposób całą energię. Wg filozofii Wschodu w dłoniach znajdują się czakry, które mogą być zablokowane. Aby otworzyć te swoiste bramy energetyczne i usunąć z nich negatywną energię, trzeba otworzyć dłonie i uderzyć w nie. Tym sposobem to co, jest dla nas obciążające ulatuje. Warto jednocześnie wyobrażać sobie ucieczkę złej energii z ciała.

3. Śpiewaj

Śpiewanie, słuchanie, czy wykonywanie muzyki wspaniale koi myśli i poprawia samopoczucie. To doskonały sposób, by wyrzucić z siebie złe emocje i dodać dobrej energii.

4. Spaceruj nad morzem

Ten sposób jest idealny na lato, ze względu na temperaturę wody. Jeżeli tylko masz możliwość spaceru nad morzem, przejdź się wzdłuż brzegu i o ile to możliwe, niech fale dotykają stwoich stóp. To łagodnie uzupełni energię płynącą z Natury. Zwolennicy tej metody podkreślają, że sól w wodzie morskiej jest silnym środkiem usuwającym negatywną energię.

5. Wpraw ciało w ruch

Tańcz, ćwicz, spaceruj. Dzięki ruchowi, w twoim ciele rozpocznie się produkcja dobroczynnych hormonów, które odpędzą negatywne uczucia. Wprawisz w ruch, a następnie rozluźnisz mięśnie, zrelaksujesz umysł i bardzo pozytywnie się zmęczysz. Wytworzone endorfiny doskonale poprawiają humor.

6. Weź czyszczającą kąpiel

Wypełnij wannę gorącą wodą, dodaj odmierzony w równych częściach rozmaryn, lawendę, cytrynową skórkę oraz sól. Zmieszaj składniki w wannie i relaksuj się, oddalając się od problemów. Taka mieszanka doda energii i oczyści z negatywnych emocji. Jeśli nie masz możliwości skorzystać z oczyszczającej kąpieli, możesz co rano wypłukać dłonie w zimnej wodzie wyobrażając sobie, jak ten rytuał oczyszcza aurę ze złej energii.

źródło:  themindsjournal.com 


Lifestyle Psychologia

Nadszedł czas, żeby nauczyć się wybaczać. Jak to zrobić?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 stycznia 2019
Fot. iStock/ipopba
 

Mam dla was propozycję. Zamiast tworzyć listę noworocznych postanowień, stawiać sobie kolejne cele, może w tym roku skupić się na wybaczeniu… Zaskoczeni? Nigdy nie zrobimy kroku do przodu, jeśli będziemy w sobie nosić urazy, żyć przeszłością i złością na to, co nas kiedyś spotkało.
Wybaczenie to uwolnienie energii, to możliwość dalszego rozwoju.

Przebaczaj i rozwijaj się

Przebaczenie nie polega na pogrzebaniu przeszłości i udawaniu, że nic bolesnego nas nie spotkało. Dla wielu stare powiedzenie „wybacz i zapomnij” nie brzmi wcale dobrze, bo jak można zapomnieć? Zapomnieć i pozwolić ponownie siebie zranić? Nie o to przecież chodzi. Podobnie jak „wybaczaj i zapamiętaj” – jak iść do przodu skupiając się na przeszłości?

Od dziś zacznij wyznawać zasadę: „wybaczaj i rozwijaj się”. Uwolnij uczucia, puść je i czerp z doświadczeń, które były twoim udziałem. Ucz się, rozwijaj, rób krok do przodu.

Odnajdź spokój w przeszłości

Myślenie: „to nie powinno się wydarzyć” może postawić nas w toksycznej niezgodzie z rzeczywistością. Oczywiście, nikt z nas nie chciałby przeżywać traumy, straty czy głębokiego rozczarowania. Jednak noszenie w sobie i przechowywanie złych wspomnień z przeszłości sprawia, że czujemy się bierni i pozbawieni mocy.

Nawet z bolesnych przeżyć można wyciągnąć pozytywne dla siebie wnioski. Postaraj się to zrobić, by móc żyć pełnią życia. Wiem, że to nie jest proste, że może cię oburzać, ale pomyśl: naprawdę chcesz żyć z tą zatruwającą cię niezgodą na to, co się stało, czy może lepiej to puścić? Chcesz, by demony przeszłości kierowały twoim teraźniejszym życiem?

Przebaczenie jest swojego rodzaju uzdrowieniem. Znajdź w empatię dla siebie samego, wybacz sobie wybory, zachowania, słowa. Pomyśl, co zrobić, by nie popełniać tych samych błędów. Wyciągnij wnioski i idź dalej, sięgaj po więcej. Niech to będzie postanowieniem na nowy rok.


Lifestyle Psychologia

Jacy mężczyźni działają destrukcyjnie na kobiety? Jest kilka typów, których warto się wystrzegać

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 stycznia 2019
Fot. iStock/g-stockstudio

Nie tak łatwo trafić jest na partnera nie tyle idealnego, ile po prostu dobrego, zakreślonego na miarę każdej z nas. Indywidualne cechy, odmienny temperament, różne wady mogą zmniejszać szanse na wspólną przyszłość. Nawet jeżeli coś zapowiada się całkiem sympatycznie, może rozczarować. Jeśli kobieta, która ceni sobie stabilizację, trafi na Piotrusia Pana, wątpliwe, by była z nim szczęśliwa. 

Prędzej czy później przy takim rozdźwięku przychodzi rozczarowanie, a czasem i boleśniejsze skutki.

Warto wspomnieć, że istnieje kilka męskich postaw, które wyjątkowo negatywnie wpływają na kobiety. Kogo unikać, żeby oszczędzić sobie bolesnej pomyłki?

7 męskich postaw, które działają destrukcyjnie na kobiety

1. Opiekun

Mężczyzna, który względem partnerki przybiera rolę opiekuna, na pierwszy rzut oka jest partnerem idealnym. Taki facet proponuje bezpieczeństwo, wsparcie, opiekę, co kobiety marzące o stabilizacji bardzo sobie cenią. Jednak istnieje spore ryzyko, że ktoś, ktopodejmuje rolę opiekuna, ojca, przestaje postrzegać kobietę jako równą sobie i zaczyna traktować ją z góry. Oplata ją swoją troską tak, że odbiera wszelką swobodę. Taki mężczyzna dąży do tego, by podporządkować partnerkę swoim potrzebom i własnym decyzjom, traktując ją jakby nie miała nic do powiedzenia.

2. Zły chłopiec

Taki partner wyjątkowo pociąga kobiety. Bad boy jest zazwyczaj postrzegany jako niezwykle ekscytujący, odważny, otwarty na nowe, ekstremalne doznania. Adrenalina to jego drugie imię, co w połączeniu z niewątpliwą urodą działa niczym magnes na kobiety. Niestety mimo obietnicy kuszących wspólnych chwil, zły chłopiec nie jest najlepszym partnerem. Zazwyczaj nie ma w stosunku do swojej aktualnej wybranki zbyt wielu skrupułów i często zmienia obiekt swoich uczuć, nie żałując sobie przygód i cielesnych uciech na boku.

3. Święty

Święty to facet, który na pierwszy rzut oka jet marzeniem każdej córki i jej matki. Grzeczny, szarmancki, uczynny, ofiaruje kobiecie zrozumienie i pomocy. Z najwyższą radością poświęca się, aby zyskać aprobatę ukochanej, nie próbując nawet wyjawiać posiadania własnego zdania. Święty ma jednak jedną zasadniczą wadę — jest po prostu bezbarwny i kobieta po czasie nadskakiwania zaczyna się po prostu w takim związku nudzić.

4. Rycerz

Kobiety marzą o rycerzu na białym koniu, który mężnie wybroni je z każdej opresji. Czasem nawet i silne kobiety lubią się oprzeć na męskim ramieniu, ale żadna nie chce czuć się od kogoś zależną. Tymczasem taki wybawca będzie lepiej wiedział, co jest dobre, a co nie dla jego kobiety, cały czas ratując nawet z wydumanych opresji. Ten typ dominacji sprawia, że partnerka powoli zatraca umiejętność walki o samą siebie, staje się nieporadna, bo czuje się zwolniona z pewnej zaradności, mając przy sobie takiego bohatera.

5. Pracoholik

Taki facet bywa bezsprzecznie zakochany w swojej pracy i bardzo chętnie poświęca każdą godzinę swojego życia na jej rozwój. To facet, który zapytany o pierwszą miłość odpowiada, że jest to firma/praca. I teraz tak, jeśli  kobiecie przede wszystkim zależy na wygodnym życiu, to z takim pracoholikiem zarabiającym niemałe pieniądze, może być jej bardzo dobrze. Jednak jeżeli oczekuje priorytetowego traktowania, czułości, poświęcenia i miłości, może się rozczarować.

6. Piotruś Pan

To chyba jeden z najgorszych typów, które mogą zakręcić się obok kobiety. Piotruś Pan to facet, który nigdy nie wyrasta ze swoich chłopięcych spodenek, „wisząc” na swojej partnerce, która sama ogarnia wspólne życie. Raz jest on irytujący i kapryśny, a raz uroczy, czym chwilowo wynagradza wszelkie niedogodności. Lubi żarty i dobrą zabawę, jest bardzo spontaniczny, ale nigdy nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny. Często pozostawia rozwiązanie zmartwień na głowie swojej partnerki. Najczęściej  nie radzi sobie z emocjami, jakie pojawią się w prawdziwym życiu i obarcza własnym ciężarem kobietę.

7. Bawidamek

Taki uwodziciel potrafi niczym lew zawalczyć o kobietę, która go interesuje. Komplementami sypie, nieba przychyla, obietnice piękne składa. Niestety to zainteresowanie jest zazwyczaj krótkotrwałe i kończy się złamanym sercem wybranki. Uwodziciel, często o narcystycznych cechach, kocha atrakcyjne kobiety i nawet szczera miłość do partnerki nie sprawi, że będzie trzymał się od innych pań z daleka. Miłośnik kobiecych wdzięków jest naprawdę kiepską inwestycją na przyszłość.

źródło:  themindsjournal.com 


Zobacz także

Flagi serc

Radio internetowe? Jak działa i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z nim na dobre

8 oczywistych sygnałów, że masz do czynienia z hipokrytą. On jest ponad wszystko, dla niego to tylko słowa…