Go to content

Obowiązek szkolny. Czy będą zatrzymania na lotnisku?

fot. FatCamera/iStock

Katarzyna Lubnauer, wiceminister Men, na pytanie dotyczące rodzinnych wyjazdów w trakcie roku szkolnego odpowiedziała, że resort przygląda się temu, jakie rozwiązania przyjąć, żeby rodzice zrozumieli, że obowiązek szkolny oznacza obowiązek szkolny. Od razu rodzi się pytanie: czy podróżowanie z dziećmi w trakcie roku szkolnego stoi pod znakiem zapytania?

Rodzinne wyjazdy w trakcie roku szkolnego

Resort edukacji od nauczycieli i dyrektorów szkół wciąż dostaje niepokojące informacje — są rodzice, którzy traktują szkołę jak miejsce, do którego dziecko może, ale nie musi chodzić.  Niektórzy rodzice w trakcie roku szkolnego zabierają dzieci na dwutygodniowe wakacje i „zwalniają” je z obowiązku nauki.

Katarzyna Lubnauer, która w rozmowie z radiem ZET została zapytana o rodzinne wyjazdy w trakcie roku szkolnego, poinformowała, że uczniowie nie powinni wyjeżdżać w trakcie roku szkolnego i każdy powinien zdać sobie sprawę, że to ze szkodą dla dziecka, jeśli przez 2 tygodnie nie chodzi do szkoły.

Wiceminister dodała również, że są kraje, w których rodzice próbujący wyjechać z dzieckiem na wakacje w trakcie roku szkolnego, mogą zostać zatrzymani na lotnisku. Podkreśliła, że polski resort bada sprawę i przygląda się temu, jakie rozwiązanie przyjąć, by rodzice uświadomili sobie, że obowiązek szkolny jest obowiązkiem szkolnym.  

Zobacz także: Jak przygotować się na wakacje, żeby naprawdę się zrelaksować? 5 dobrych rad na lato

Co na to rodzice?

Po wypowiedzi Katarzyny Lubnauer zapytano Polaków, co myślą o zakazie podróżowania z dziećmi poza okresem wakacji i ferii zimowych. Wyniki sondażu pokazują, że najbardziej niezadowoleni z takiej decyzji byliby rodzice co najmniej trójki dzieci (86 proc.) Za wprowadzeniem zakazu nie są też rodzice, który mają dwójkę uczniów w domu (73 proc.) i rodzice, którzy mają jedno dziecko (77 proc.).

Obowiązek szkolny

Obowiązek szkolny w Polsce rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko skończy 7 lat i trwa do ukończenia przez nie 18 roku życia. Konsekwencje mogą być poważne. Zgodnie z art. 42 Prawa Oświatowego niespełnienie obowiązku szkolnego i nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki jest grzywna w celu przymuszenia.