Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny dla organizmu jest sen. To czas regeneracji i odpoczynku po wydarzeniach minionego dnia. I choć kładziemy się spać by wypocząć, to chyba nie ma nic bardziej frustrującego jak obudzenie się o poranku jeszcze bardziej zmęczonym i niewyspanym. Znasz to uczucie?
Przyczyn niespokojnej i nieprzespanej nocy może być wiele – poczynając od chrapania, przez nadmierną aktywność umysłu aż po problemy z trawieniem. Jednak zdaniem ekspertów możemy temu zaradzić. Wystarczy zmienić pozycję spania!
Poprawa samopoczucia
Prawidłowe ułożenie pozycji ciała jest jednym z ważniejszych aspektów mających wpływ na jakość snu, a spośród wielu możliwości najbardziej zalecane jest spanie na boku. Pozycja jaką przyjmujemy podczas snu wpływa nie tylko na jakość snu, ale także zdrowie psychiczne, fizyczne i kondycję serca. Wiele osób cierpi na bezdech senny, czyli niebezpieczne przerwy w oddychaniu podczas snu. Część głośno chrapie, nieustannie się obraca, a nawet rzuca przez sen. Spanie na plecach tylko pogarsza problem i nasila nieprzyjemne dolegliwości.
Specjaliści snu zalecają, by osoby cierpiące na choroby układu oddechowego spały na boku. Taka pozycja jest również lepsza dla tych zmagających się z problemami serca czy układu pokarmowego. Spanie na lewym boku stymuluje pracę serca i prawidłowy drenaż limfy, czyli chłonki transportującej kluczowe dla organizmu składniki np. immunoglobuliny, glukozę czy komórki układu odpornościowego. Z kolei spanie na prawym boku odciąża serce, a tym samym zalecane jest osobom zmagającym się z niewydolnością serca.
Sen na lewym boku przynosi ulgę tym, którzy cierpią na zgagę czy refluks. Treść żołądka nie dostaje się do przełyku, dzięki czemu możemy zapomnieć o nieprzyjemnych, nocnych dolegliwościach. Dodatkowo pozycja ta stymuluje jelita do pracy i przyspiesza trawienie. Niestety często kładziemy się na brzuchu lub plecach, bo tak nam po prostu najwygodniej, a w nocy walczymy o każdą minutę snu. Budzimy się jeszcze bardziej zmęczeni i niewyspani niż położyliśmy się spać. Nie rozumiemy, dlaczego tak się dzieje. Winą obarczamy materac, rozpychającego się partnera czy niewygodną poduszkę. A wystarczyłoby tylko zmienić pozycję snu i położyć się na boku.
Mózg pracuje lepiej
A jakby tego było mało, spanie na boku pozwala na łatwiejsze usunięcie toksyn z mózgu. Oznacza to, że zmniejsza się nagromadzenie blaszek miażdżycowych w mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera.
Dla kobiet w ciąży
Zdrowy sen jest szczególnie ważny w przypadku kobiet w ciąży, dlatego biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty nasuwa się jeden wniosek – ciężarne powinny spać na lewym boku. Taka pozycja zapewnia im nie tylko dobre trawienie, prawidłową pracę serca czy zdrowie umysłu, ale przede wszystkim odpoczynek i regenerację organizmu. Podczas spania na plecach, ciężar brzucha uciska na naczynia krwionośne, co utrudnia transport tlenu, co może przyczynić się do niedotlenienia płodu.