Go to content

Nie czekaj do Nowego Roku. Już dziś wprowadź 10 zmian, które uczynią twój każdy dzień lepszym

Fot. iStock / Georgijevic

Z nadejściem każdego nowego, w założeniu lepszego roku, stawiamy sobie za cel wprowadzenie zmian. Zakładamy ambitne cele, czasem nowe, a czasem mocno wyświechtane. Po raz kolejny marzymy, by doprowadzić do skutku to, czego nie udało się osiągnąć w upływającym roku, a czasem i parę ładnych lat wstecz. 

Co prawda do grudnia daleko, ale zawsze jest dobry czas, by uczynić swoje życie lepszym, pełniejszym, ciekawszym. Nie oglądaj się na kalendarz, zrób sobie święto już teraz i zrealizuj kilka rzeczy, które uczynią każdy dzień lepszym.

10 zmian, na które nie warto czekać do Nowego Roku

1. Pokochaj rutynę o poranku

Rutyna, choć kojarzy się z nudą, jest w życiu potrzebna. Dzięki ustalonemu porządkowi rzeczy nie będziesz biegała w popłochu z mokrą głową rano, zastanawiając się, czego jeszcze nie zrobiłaś. Przewidywalność pozwala lepiej zorganizować czas, którego nie masz zbyt wiele, szczególnie na zmarnowanie.

2. Stawiaj na jakość, a nie ilość

Odpuść śmieciowe jedzenie, byle jakie produkty, bo nie bez powodu mówi się „jesteś tym, co jesz”. Podobnie z ubraniami i dziesiątkami niepotrzebnych bibelotów. Lepiej mieć kilka porządnych rzeczy, niż szafę wypchaną szmatkami, których nie założysz, bo rozciągnęły się po pierwszym praniu.

3. Organizuj wcześniej dzień

Dobra organizacja pozwala nie tylko poukładać dzień, ale sprawia, że łatwiej odnajdziesz się w sytuacji, gdy coś nagle ci wypada. Nie sposób przewidzieć wszystkiego co do minuty, ale zarys obowiązków sprawi, że będziesz miała na uwadze najważniejsze rzeczy. Lista powinna zawisnąć w widocznym miejscu, np. na lodówce, przyczepiona magnesem.

4. Pozwól sobie na przyjemności

Życie to nie tylko wyścig do wytyczonego celu, czasem po trupach. Niekiedy w pogoni za ambicjami, ty sama ponosisz największą ofiarę. Brak czasu dla siebie i ograniczanie przyjemności, prowadzi do pogubienia sensu działań, utracenia radości. Bądź czasem nieszkodliwą egoistką i nie zapominaj, że jesteś najważniejsza wśród tego, co cię otacza. Dbaj o siebie.

5. Ciesz się jedzeniem

Nie traktuj posiłków jako ekspresowego zapychania żołądka, aby gonić dalej. Usiądź przy stole, naciesz oczy wyglądem jedzenia na talerzu, zadbaj o zdrowe produkty i miłą dla oka prezentację. Czerp przyjemność z jedzenia i rozmów z bliskimi, a zdziwisz się, jak dużą różnicę zrobi tak niewielka zmiana.

6. Uporządkuj swoje biurko

Otaczająca cię przestrzeń ma ogromny wpływ na twoje funkcjonowanie i samopoczucie. Ład i porządek ułatwiają życie, zapobiegają przykrym konsekwencją bałaganu. Jeśli do tej pory miałaś problem z utrzymaniem ładu wokół siebie, zacznij od biurka. Niech to będzie symboliczna zmiana, mniejszy cel, ale bardzo ważny, w wyrobieniu na stałe dobrych nawyków. Z czasem naturalnie przyjdzie chęć uporządkowania większej przestrzeni.

7. Naucz się przyjmować dobro

Przyjmowanie podarunków, pomocy czy komplementów, może krępować i zawstydzać, ale prawda jest taka, że każdemu z nas należy się coś pozytywnego od życia. Niezależnie od tego, czy jest to komplement, słowo wsparcia czy realna pomoc w trudnych chwilach, doceń tych, którzy ofiarowują dobro z głębi serca.

8. Naucz się odmawiać

Jeśli doskonale wiesz, czym jest asertywność, ale nie korzystasz z niej zbyt często, poćwicz jej wprowadzenie w życie. Uprzejmość i uczynność zawsze jest w cenie, ale prawda jest taka, że nikt lepiej o ciebie nie zadba, niż ty sama. Umiejętność odmawiania pozwoli ci bronić swoich granic i osobistego interesu.

8. Ogranicz czas poświęcony oglądaniu TV

Telewizja to wyjątkowo skuteczny morderca czasu. Niby przysiadasz tylko na chwilę z pilotem w reku, aż kilku minut robi się godzina. Podobnie jest z zaglądaniem do internetu. Spróbuj ograniczyć te czynności do minimum a czas, jaki uzyskasz, przeznacz na coś twórczego. Nawet jeśli po prostu położysz się do łóżka, będzie to lepsze od bezsensownego patrzenia w telewizor, który wbrew pozorom, nie ułatwia zaśnięcia.

9. Spaceruj

Nie zawsze masz czas i ochotę na aktywność fizyczną, choć dobrze wiesz, jak bardzo jest ona istotna dla zdrowia. Jeśli do tej pory twoje ambicje rozpływały się w czasie i karnet na siłownie zdążył się zawieruszyć, zacznij od małego kroku — dosłownie. Podejdź przystanek dalej, jeśli masz czas, zrezygnuj z wyprawą samochodem do sklepu dwie ulice dalej. Wydłuż spacer z psem lub wyciągnij na przechadzkę przyjaciółkę. Zyskacie na tym obie.

10. Nie rozpraszaj uwagi

Skup się na jednej kwestii, zaangażuj w konkretnym zadaniu. Nie pozwól, by twoja uwaga ulatywała do spraw mało istotnych, co utrudnia porządne wykonanie zadania. Często lepiej zrobić mniej a lepiej niż wszystko po łebkach.

źródło: purestyle.pl