Lifestyle

Nie czekaj do Nowego Roku. Już dziś wprowadź 10 zmian, które uczynią twój każdy dzień lepszym

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2017
Fot. iStock / Georgijevic
 

Z nadejściem każdego nowego, w założeniu lepszego roku, stawiamy sobie za cel wprowadzenie zmian. Zakładamy ambitne cele, czasem nowe, a czasem mocno wyświechtane. Po raz kolejny marzymy, by doprowadzić do skutku to, czego nie udało się osiągnąć w upływającym roku, a czasem i parę ładnych lat wstecz. 

Co prawda do grudnia daleko, ale zawsze jest dobry czas, by uczynić swoje życie lepszym, pełniejszym, ciekawszym. Nie oglądaj się na kalendarz, zrób sobie święto już teraz i zrealizuj kilka rzeczy, które uczynią każdy dzień lepszym.

10 zmian, na które nie warto czekać do Nowego Roku

1. Pokochaj rutynę o poranku

Rutyna, choć kojarzy się z nudą, jest w życiu potrzebna. Dzięki ustalonemu porządkowi rzeczy nie będziesz biegała w popłochu z mokrą głową rano, zastanawiając się, czego jeszcze nie zrobiłaś. Przewidywalność pozwala lepiej zorganizować czas, którego nie masz zbyt wiele, szczególnie na zmarnowanie.

2. Stawiaj na jakość, a nie ilość

Odpuść śmieciowe jedzenie, byle jakie produkty, bo nie bez powodu mówi się „jesteś tym, co jesz”. Podobnie z ubraniami i dziesiątkami niepotrzebnych bibelotów. Lepiej mieć kilka porządnych rzeczy, niż szafę wypchaną szmatkami, których nie założysz, bo rozciągnęły się po pierwszym praniu.

3. Organizuj wcześniej dzień

Dobra organizacja pozwala nie tylko poukładać dzień, ale sprawia, że łatwiej odnajdziesz się w sytuacji, gdy coś nagle ci wypada. Nie sposób przewidzieć wszystkiego co do minuty, ale zarys obowiązków sprawi, że będziesz miała na uwadze najważniejsze rzeczy. Lista powinna zawisnąć w widocznym miejscu, np. na lodówce, przyczepiona magnesem.

4. Pozwól sobie na przyjemności

Życie to nie tylko wyścig do wytyczonego celu, czasem po trupach. Niekiedy w pogoni za ambicjami, ty sama ponosisz największą ofiarę. Brak czasu dla siebie i ograniczanie przyjemności, prowadzi do pogubienia sensu działań, utracenia radości. Bądź czasem nieszkodliwą egoistką i nie zapominaj, że jesteś najważniejsza wśród tego, co cię otacza. Dbaj o siebie.

5. Ciesz się jedzeniem

Nie traktuj posiłków jako ekspresowego zapychania żołądka, aby gonić dalej. Usiądź przy stole, naciesz oczy wyglądem jedzenia na talerzu, zadbaj o zdrowe produkty i miłą dla oka prezentację. Czerp przyjemność z jedzenia i rozmów z bliskimi, a zdziwisz się, jak dużą różnicę zrobi tak niewielka zmiana.

6. Uporządkuj swoje biurko

Otaczająca cię przestrzeń ma ogromny wpływ na twoje funkcjonowanie i samopoczucie. Ład i porządek ułatwiają życie, zapobiegają przykrym konsekwencją bałaganu. Jeśli do tej pory miałaś problem z utrzymaniem ładu wokół siebie, zacznij od biurka. Niech to będzie symboliczna zmiana, mniejszy cel, ale bardzo ważny, w wyrobieniu na stałe dobrych nawyków. Z czasem naturalnie przyjdzie chęć uporządkowania większej przestrzeni.

7. Naucz się przyjmować dobro

Przyjmowanie podarunków, pomocy czy komplementów, może krępować i zawstydzać, ale prawda jest taka, że każdemu z nas należy się coś pozytywnego od życia. Niezależnie od tego, czy jest to komplement, słowo wsparcia czy realna pomoc w trudnych chwilach, doceń tych, którzy ofiarowują dobro z głębi serca.

8. Naucz się odmawiać

Jeśli doskonale wiesz, czym jest asertywność, ale nie korzystasz z niej zbyt często, poćwicz jej wprowadzenie w życie. Uprzejmość i uczynność zawsze jest w cenie, ale prawda jest taka, że nikt lepiej o ciebie nie zadba, niż ty sama. Umiejętność odmawiania pozwoli ci bronić swoich granic i osobistego interesu.

8. Ogranicz czas poświęcony oglądaniu TV

Telewizja to wyjątkowo skuteczny morderca czasu. Niby przysiadasz tylko na chwilę z pilotem w reku, aż kilku minut robi się godzina. Podobnie jest z zaglądaniem do internetu. Spróbuj ograniczyć te czynności do minimum a czas, jaki uzyskasz, przeznacz na coś twórczego. Nawet jeśli po prostu położysz się do łóżka, będzie to lepsze od bezsensownego patrzenia w telewizor, który wbrew pozorom, nie ułatwia zaśnięcia.

9. Spaceruj

Nie zawsze masz czas i ochotę na aktywność fizyczną, choć dobrze wiesz, jak bardzo jest ona istotna dla zdrowia. Jeśli do tej pory twoje ambicje rozpływały się w czasie i karnet na siłownie zdążył się zawieruszyć, zacznij od małego kroku — dosłownie. Podejdź przystanek dalej, jeśli masz czas, zrezygnuj z wyprawą samochodem do sklepu dwie ulice dalej. Wydłuż spacer z psem lub wyciągnij na przechadzkę przyjaciółkę. Zyskacie na tym obie.

10. Nie rozpraszaj uwagi

Skup się na jednej kwestii, zaangażuj w konkretnym zadaniu. Nie pozwól, by twoja uwaga ulatywała do spraw mało istotnych, co utrudnia porządne wykonanie zadania. Często lepiej zrobić mniej a lepiej niż wszystko po łebkach.

źródło: purestyle.pl


Lifestyle

Kilka sygnałów ostrzegawczych, które wysyła osoba z myślami samobójczymi. Tragedii można zapobiec

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 czerwca 2017
Fot. iStock/Martin Dimitrov
 

Według oficjalnych danych, aż 70% ludzi, którzy popełniają samobójstwo, zwierza się uprzednio innym ze swoich planów, albo wysyła jakieś mniej lub bardziej wyraźne sygnały ostrzegawcze. Wielu tragediom można by było zapobiec, gdybyśmy tylko umieli je w porę odczytać. Specjaliści potrafią odróżnić kogoś, kto ma po prostu obniżony nastrój, od kogoś, kto decyzję o zakończeniu życia traktuje poważnie i naprawdę postanawia ją zrealizować. Nam ta wiedza jest niepotrzebna, ważne, żeby nie przechodzić obojętnie obok kogoś, kto woła o pomoc.

Niektóre znaki ostrzegawcze, które wysyłają osoby z myślami samobójczymi

Wypowiadane na głos zdania:

 • Nie warto jest żyć.
 • Byłoby wam/mojej rodzinie lepiej beze mnie.
 • Następnym razem wezmę wystarczająco dużo pigułek, żeby mieć pewność, że zadziałają.
 • Weźcie coś z mojej kolekcji, biżuterii, nie będę już tego potrzebować.
 • Nie martw się, nie będę cię dłużej męczył, żebyś mi pomógł sobie z tym poradzić
 • Będzie ci przykro, kiedy odejdę.
 • Nie będę już wam dłużej przeszkadzał.
 • Życie jest zbyt trudne, nie umiem sobie z tym wszystkim poradzić.
 • Nie będę dłużej dla nikogo ciężarem.
 • Nikt mnie nie rozumie – nikt nie czuje tego, co ja.
 • Nic nie mogę już zrobić, aby było lepiej.
 • Byłoby lepiej, gdyby nie istniał.
 • Czuję, że nie mam wyjścia.

Jedno lub kilka z następujących działań/objawów:

Załatwianie „ważnych spraw”, regulujących na przykład, sytuację prawną: spłata długów, zmiana testamentu

Rozdawanie bliskim przedmiotów  o wartości materialnej lub emocjonalnej

Znaki, że ktoś planuje samobójstwo: uzyskanie dostępu do dużej ilości leków, broni, pisanie listu pożegnalnego (ten sygnał bardzo trudno wyłapać, z reguły samobójcy starają się ukrywać swoje plany).

Typowe objawy ciężkiej depresji:

– wyraźnie obniżony, trwały depresyjny nastrój

– trudności z zasypianiem i przesypianiem nocy (permanentnie)

– istotna zmiana dotycząca ciężaru masy ciała, brak apetytu

– mówienie/działanie z zawrotną szybkością lub niezwykła powolnością

– utrata zainteresowania przyjemnościami płynącymi ze zwykłych, codziennych czynności

– wycofanie w kontaktach towarzyskich

– zmęczenie, utrata energii

– zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji, spowolnienie myślenia lub utrata umiejętności podejmowania decyzji

– poczucie bezwartościowości, wyrzuty sumienia lub poczucie winy

– myśli o śmierci, samobójstwie, chęć bycia martwym, zainteresowanie śmiercią.

Często bywamy bezradni w kontaktach z kimś, kto jest pogrążony w depresji albo ma myśli samobójcze. Bądźmy czujni i uważni. Starajmy się zachęcić taką osobę do szukania profesjonalnej pomocy u terapeuty, psychiatry czy pedagoga szkolnego. Twój znajomy lub ukochany musi wiedzieć, że jesteś dla niego, że ci na nim zależy i będziesz go wspierać.


Na podstawie: psychcentral.com

 


Lifestyle

Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle – nie rób tego. Dziś jest najlepszy dzień w twoim życiu, by zacząć się zmieniać

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 czerwca 2017
6 rzeczy, bez których świat byłby lepszy. Jak polubić swoje życie bez rewolucyjnych zmian?
Fot. istock / gruizza

Mówi się, że dziś jest najlepszy dzień w twoim życiu, żeby zdecydować się na zmiany. Drugi taki dzień był wczoraj. Bo ileż można mówić, pisać i czytać o tym, jak wiele możemy. Szukać dowodów na to, że na coś w końcu mamy wpływ w naszym życiu?

Jeśli nie chcesz spędzić życia „nie mogąc nic”, teraz jest twój czas. Zanim zaczniesz rewolucję na światową skalę, pomyśl nieco o sobie!

12 kroków, by zacząć samego siebie traktować z szacunkiem

1. Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle – nie rób tego

Nie szukaj miliona powodów, by jednak jakoś się zmusić. Wymówek, że to większe dobro… To nie działa, szczególnie w relacjach z drugim człowiekiem. Oczywiście nie chodzi o to, by z marszu nagle rzucić pracę i zostać na lodzie, ale jeśli jej szczerze nie cierpisz – właśnie teraz zrób wszystko, by znaleźć inną, lepszą, ciekawszą, bardziej satysfakcjonującą. Zacznij swoje zmiany i zrób pierwszy krok.

2. Mów dokładnie to, co myślisz

Nie marnuj swojego czasu i energii na zawoalowane intrygi i podchody. Mów jasno, co myślisz. Kulturalnie, nie raniąc innych – szybko zobaczysz, jak wiele naszych oczekiwań może się spełnić. Najczęstszym powodem konfliktów i rozczarowań jest problem w komunikacji.

3. Nie bądź dla innych przyjemnością lub wygodą. Jesteś człowiekiem

I przede wszystkim przestań innych ludzi usprawiedliwiać! Mamy tendencję do okłamywania samych siebie. Gdy sprawy idą nie po naszej myśli i musimy skonfrontować się z niewygodnym faktem (szczególnie, gdy dotyczy on osób nam bliskich) znajdujemy setki wytłumaczeń danej sytuacji. To pewien mechanizm obronny. Jeśli jednak przez takie ciągłe usprawiedliwienia, ktoś zaczyna cierpieć, pora się zatrzymać.

Kto cierpi najczęściej? My sami. Do perfekcji wytrenowaliśmy ten mechanizm w związkach: „bo on/a na pewno nie chciał/a tak powiedzieć”, „bo miał zły dzień/humor/miesiąc/rok…”, „bo…” – zapominamy przy tym, że bez względu na to, jakiego „bo” użyjemy, decyzja nadal pozostaje decyzją. Możemy nie mieć wpływu na większość rzeczy, które nas spotykają, ale na to, jak się w danej chwili zachowamy, wpływ mamy zawsze.

4. Ufaj swojej intuicji

Choć traktujemy ją z przymrużeniem oka, intuicja wiele więcej ma wspólnego z doświadczeniem niż magicznym wróżeniem z fusów. Instynktowne podejmowanie pewnych decyzji nie wynika z przypadku, a z działania podświadomości. Nasz umysł starannie kompletuje pewne fakty i zdarzenia, gdy „łączy” je w pewną całość, powstaje przeczucie. Zazwyczaj, gdy zaczniemy nasze „przeczucia” analizować, okaże się, że mają całkiem logiczne uzasadnienia – wynikające ze wcześniejszych doświadczeń, informacji, przykładów, które zaobserwowaliśmy.

Nie musisz porzucać logiki, ale nie umniejszaj wagi tego, co odczuwasz.

5. Nigdy nie mów o sobie źle

Wyobraź sobie banalną sytuację. Biuro. Czekacie na nowego szefa. Twoja dobra koleżanka (a może nawet przyjaciółka lub po prostu zaufana, kompetentna według ciebie osoba) opowiada ci, jaki dramat i nieszczęście na was spadło. Mimo szczerych chęci, karta tej przyszłej znajomości już nie jest czysta. Masz informacje (wiarygodne, bo pochodzą one od osoby, która nowego szefa zna dobrze, wie więcej od ciebie), które już zamieszkały w twojej głowie z etykietką „ostrożnie” lub „będzie źle”… A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś szefem, przychodzisz do nowej firmiy i zaczynasz opowiadać, że jesteś kiepski, niekompetentny i w ogóle twoja kariera zdarzyła się przez przypadek… Absurdalne?

To dlaczego mówisz o sobie źle w innych relacjach i kontekstach? Nigdy nie mów o sobie źle!

6. Nie bój się mówić „nie”

Nie ma niczego złego w stawianiu granic i w odmawianiu. Nikt nie powinie nieustannie ulegać presji innych osób. Nie zgadzaj się na wszystko, to pierwszy krok do bierności.

7. Nie bój się mówić „tak”

Nie wstydź się tego, że możesz czegoś chcieć, marzyć. I tego, że możesz po te marzenia sięgać. Mów sobie „tak”!

8. Bądź dla siebie dobry

Bo na to zasługujesz. Nie musisz zabiegać o uznanie w oczach innych i nagrody – zacznij od uczciwego docenienia siebie przed lustrem. Coś ci się nie podoba? Bądź dla siebie taka, jaka byłabyś dla innych. Zamiast się strofować, poszukaj rozwiązania problemu, pozwól sobie pomóc. Szanuj siebie tak samo, jak każdego innego człowieka.

9. Puść to, co „musisz” kontrolować (to, co wydaje ci się, że musisz kontrolować)

Jeśli czujesz, że brniesz bez sensu w niekończącą się drogę – daruj sobie, odpuść sobie i odetchnij głęboko! Naprawdę nie musisz wszystkiego kontrolować, nie musisz spędzić swojego życia na polowaniu na rzeczy, których złapać nie masz szansy.

Jeśli to dla ciebie trudne, ustal sobie granice i wyznacz czas. Puść stery na jeden, dwa dni – po to, by na własnej skórze doświadczyć, że świat się nie skończy. Być może coś zostanie zrobione inaczej, inne zadanie zostanie niewykonane, ale sama zobaczysz, że z tego powodu świat się nie zatrzyma. Zbyt często chcemy kontrolować nasze życie tak mocno i precyzyjnie, że na samo „życie” już nie wystarcza nam ani czasu, ani siły…

10. Unikaj „dramatów” i czarnowidztwa

Dobrze wiesz, że życie potrafi dać w kość. Nie dokładaj sobie więcej na plecy. Unikaj wampirów energetycznych, po których spotkaniu odechciewa ci się wstawać z łóżka. Jeśli nie możesz ich wyeliminować, ogranicz do minimum. Być może wydaje ci się to błahe, jeśli jednak codziennie będziesz słuchasz, jak źle jest wszędzie wokół, trudno uwierzyć, że są jeszcze dobre rzeczy na tym świecie, nawet jeśli będą pod twoim nosem.

11. Nie porzucaj swoich marzeń

To prawda, nie wszystkie uda się spełnić, ale nadejdzie taki czas, gdy te niespełnione zaczną się zmieniać. Nie rezygnuj ze swoich marzeń, udając zbyt dorosłego… Bo nawet zwykły deszczowy dzień, gdy dodać do niego szczyptę magii, potrafi wyczarować tęczę. Ty również potrafisz bardzo wiele wyczarować.

12. Kochaj

Bo miłość – obojętnie czy ta intymna miedzy partnerami, czy ta wielobarwna w relacjach z rodziną, czy też ta o szerokich ramionach, miłość do świata świadcząca o nadziei – buduje. Kochaj i czerp ze swojej miłości.

Siebie też kochaj. Wtedy każdy krok będzie łatwiejszy do zrobienia.


Zobacz także

Rozwód to nie koniec świata, zacznij budować nowe życie

Rozwiązanie konkursu: Rodzina to najlepszy prezent, jaki możemy otrzymać!

8 sekretów Japończyków, które czynią ich zdrowymi i szczupłymi