Lifestyle Psychologia

Naucz się odpoczywać. To wcale nie takie proste

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 lipca 2017
Fot. iStock / freemixer
Następny

Przez cały tydzień myślałeś tylko o tym, żeby wreszcie odpocząć, żeby był już weekend… ale gdy przychodzi do realizacji, okazuje się, że czeka cię prawdziwe wyzwanie.

Odpoczywać trzeba się nauczyć. I choć to niezmiernie trudne, naprawdę warto.

Dlaczego nie potrafimy odpocząć?

Tak bardzo czekamy na dzień wolnego, że gdy wreszcie nachodzi czujemy ogromną presję, żeby jak najlepiej wykorzystać każdą minutę. Zrobić jak najwięcej, wycisnąć każdą chwilę jak cytrynę. Tyle, że z odpoczywaniem nie ma to zbyt wiele wspólnego.

Według ekspertów, wymuszony odpoczynek może okazać się niezwykle męczący! Bo jeśli na co dzień, nie masz dla siebie w ogóle czasu, trudno wszystkie przyzwyczajenie przełamać jednym postanowieniem. Gotowi na trening odpoczywania?

Jest kilka trików, które pomogą nam zacząć odpoczywać naprawdę.

Zanim zaczniecie marzyć o zdobyciu szczytów mindfulness spróbujcie popracować nad rzeczami drobnymi, osiągalnymi, tymi, które zdarzają się każdemu z nas. Bo umiejętność

Szybka ściągawka dla Pracusia 😉

Naucz się odpoczywać

1. Zaplanuj czas na odpoczywanie, ale nie planuj wszystkich zajęć

2. Sprawdź, czy potrafisz się odłączyć

3. Znajdź sobie kryjówkę

4. Posprzątaj

5. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić?

Naucz się odpoczywać

Fot. iStock / pixdeluxe

Lifestyle Psychologia

5 ciekawostek na temat lodów, o których niewiele osób ma pojęcie

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2017
Fot. iStock / Kikovic
 

Lody tworzone są od tysięcy lat, a miliony ludzi na świecie delektują się nimi. Warto poznać kilka faktów na temat lodów, o których niewiele osób ma pojęcie. 

Jedzenie lodów daje szczęście

Badania przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii w Londynie wykazały, że jedzenie lodów daje szczęście. Uczestników poczęstowano lodami i za pomocą skanera fMRI obserwowano zmiany w mózgu. Okazało się, że mózg człowieka reaguje na jedzenie lodów tak samo jak na widok bliskiej osoby. Jedzenie lodów oraz radość z przebywania z drugą osobą działają na te same neurony, które są zlokalizowane w przedniej części kory mózgowej. Dzięki temu wiemy, że lody dodają nam energii, wywołują pozytywne emocje i motywują do działania!

Największe i najdroższe lody

Największy deser lodowy miał ok 4 metry wysokości. Do jego produkcji potrzebowano 16 tys. litrów lodów. Cena najdroższych lodów wyniosła 60 tys. dolarów, a do ich wytworzenia wykorzystano topniejący lodowiec na Kilimandżaro.

Lody ze śniegu?

Lody wymyślili Chińczycy ponad 4 tysiące lat temu! Owoce wówczas zgniatano i podawano razem ze skruszonym lodem. Prototyp współczesnych lodów także wziął się z Chin. Ok 2 tysiące lat temu powstał pomysł, żeby do papki z ryżu i mleka dodać owoce i zamrozić wszystko w śniegu. Legenda głosi, że lodową recepturę wykradł z Chin Marco Polo, którą następnie sprzedał cukiernikom. W ten sposób powstały kremowe weneckie lody śmietankowe, które uchodzą za pierwsze w Europie. Jednak Sycylijczycy uważają, że to właśnie oni są prekursorami europejskich lodów, a ich produkcję rozpoczęli już w IX albo X wieku.

Świecące lody

W Wielkiej Brytanii dostępne są lody fluorescencyjne. Ich światło jest tym silniejsze, im szybciej się je liże. Wszystko dzięki białku z meduzy. Producentem lodów jest Charlie Francis, założyciel firmy „Poliż mnie, jestem pyszny”. Jego marzeniem jest wynalezienie niewidzialnych zimnych deserów.

Lody ułatwiają… zasypianie

W lodach zawarty jest typtofan, czyli aminokwas wpływający na regulację poziomu hormonów odpowiedzialnych za sen. Wspomaga on wydzielanie melatoniny, która normuje dobowy cykl snu oraz ułatwia zasypianie. Delektowanie się zimnymi przekąskami przed przyłożeniem głowy do poduszki będzie świetnym sprzymierzeńcem w walce z lekką bezsennością. – Z roku na rok sprzedaż lodów w Polsce rośnie. Chociaż Polacy są tradycjonalistami w doborze lodów i chętnie sięgają po smak śmietankowy czy bakaliowy, nie brakuje im odwagi, by próbować bardziej egzotycznych smaków, takich jak mango czy słony karmel. Lody oprócz tego, że są smaczne, zawierają szereg pozytywnych właściwości, dlatego są naszym sojusznikiem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie – podkreśla Piotr Gąsiorowski, Dyrektor Marketingu PPL Koral, właściciela marki Bracia Koral – Lody Jak Dawniej.


 

Źródło: infowire


Lifestyle Psychologia

Wrocław – miasto, w którym nie sposób się nie zakochać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 lipca 2017
Wrocław - miasto, w którym nie sposób się nie zakochać
Fot. Flickr

To dla każdego będzie miłość od pierwszego wrażenia. Bo we Wrocławiu trudno się nie zakochać. Przepiękne miasto położone nad Odrą i jej czterema dopływami bardzo często nazywane jest Wenecją Północy zdaje się, że już nie potrzebuje reklamy i rekomendacji, by je odwiedzić. Bo to, że warto stanąć na Starym Mieście we Wrocławiu, zobaczyć Ostrów Tumski i poczuć na własnej skórze kawał historii, które nosi w sobie to miasto, nie ulega żadnej wątpliwości. 

Wrocław ma tylko jedną poważną wadę. Jest miastem tak wielu atrakcji, że kilkugodzinna wizyta w tym mieście z pewnością nie wystarczy. Jednak, jeśli ktoś z was w drodze na wakacje lub wracając z urlopu będzie przejeżdżał koło Wrocławia może wpadnie na szalony pomysł poznania tego miasta. Taką wizytę warto sobie zaplanować, by zobaczyć, choć część tego, co oferuje nam stolica Dolnego Śląska.

Wrocławskie Krasnale

Jeśli natkniecie się we Wrocławiu na krasnala, a za chwilę na następnego i kolejnego, niech was to nie zdziwi. Krasnale na stałe zamieszkały we Wrocławiu i jest ich już ponad 300 pochowanych w przeróżnych miejscach Jedna z historii głosi, że pojawiły się, by pomóc rozprawić się z Chochlikiem Odrzańskim, który przybył do Wrocławia na tratwie i stwierdził, że mieszkańcy tego miasta są idealnymi nieświadomymi chętnymi dla jego psikusów. W poszukiwanie krasnali bawią się i dorośli i dzieci. Ich śladem możecie zwiedzać Wrocław, co dostarczy wam ogromnej ilości zabawy i śmiechu.

Więcej informacji o krasnalach znajdziecie TUTAJ 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Jatki – pomniki zwierząt rzeźnych

We Wrocławiu oprócz krasnali i wielu innych pomników, spotkać można figury kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem, królika i cielaczka. Ich pomniki stanęły, jak głosi napis: „Ku czci zwierząt rzeźnych – Konsumenci”. Jatki – bo właśnie tam można spotkać pomniki zwierząt już od czasów średniowiecza były miejscem zakładów rzeźnych i sklepów mięsnych. Obecnie znajdują się tam sklepy z pamiątkami.

Dzielnica Czterech Wyznań

Nie sposób o tym miejscu nie wspomnień, zwłaszcza, że Wrocław jest miastem wielokulturowym, a Dzielnica Czterech Wyznań być może dla wielu z was stanie się miejsce refleksji zwłaszcza wobec tego, co się dzieje, a sama dzielnica nazywana jest także Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Jej granice wyznaczają stojące na końcach ulicy cztery kościoły: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. W tej dzielnicy działa wiele pubów i kawiarni. Warto się tam na chwilę zatrzymać, by poczuć magię tego miejsca.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Mostek Pokutnic

Świetne miejsce widokowe na Stare Miasto, które może przyprawić o zawrót głowy. Mostek Pokutnic łączy bowiem dwie  wieże kościoła Marii Magdaleny i znajduje się na wysokości UWAGA 45 metrów. Dlaczego pokutnic? Legenda głosi, że na tej kładce spotkać można dusze kobiet, które zamiast rodziny, dzieci, męża wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić po kładce łączącej wieże kościoła.

Uwaga – nie ma windy, 45 metrów w górę należy przejść po krętych schodkach.

Wrocław - miasto, w którym nie sposób się nie zakochać

Mat. prasowe

Afrykarium

A jeśli odwiedzacie Wrocław z dziećmi, koniecznie musicie zaplanować wizytę we wrocławskim zoo, a tam wejść do Afrykarium. To niesamowity kompleks Afrykarium, unikatowy na skalę światową który przedstawia ekosystemy związane ze tym, co dzieje się w wodzie Afryki. Zobaczyć tam można m.in. co dzieje w Morzu Czerwonym, przejść można 18 metrowym przezroczystym tunelem i zobaczyć żółwia zielonego, rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków ryb. Wszystkie szczegóły dotyczące ZOO i  Afrykarium znajdziecie pod TYM linkiem.

Muzea

Jeśli chcecie poznać historię Wrocławia, dotknąć na żywo kultury tego miasta, z pewnością warto odwiedzić choć jedno z licznych muzeów. Wrocław zaprasza do Centrum Poznawczego Hali Stulecia (LINK), gdzie a w sposób przystępny, nowoczesny i co najważniejsze ciekawy przedstawione zostały wiadomości z różnych obszarów naszego życia i życia miasta. Miejscem wartym uwagi jest Muzeum Pana Tadeusza, które w wyjątkowy sposób łącząc to, co było ze współczesnością przedstawia największe dzieło Adama Mickiewicza. (LINK). Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Panoramie Racławickiej, którą, kiedy już we Wrocławiu się jest, szkoda nie zobaczyć.

Wrocław - miasto, w którym nie sposób się nie zakochać

Mat. prasowe

Magiczny Ostrów Tumski

Nim powstał Wrocław, najpierw był Ostrów Tumski. Tam przenosimy się w inny świat, trochę jakby ktoś wymyślił maszynę do przenoszenia się w czasie. Ogród otoczony Odrą dał początek miastu, a jego architektura urzeka. To tu znajduje się gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża oraz najstarsze muzeum Wrocławia: Muzeum Archidiecezjalne.

Wrocław - miasto, w którym nie sposób się nie zakochać

Mat. prasowe

Plaża we Wrocławiu

A gdy już zmęczycie się wędrówką, gdy dopadną was letnie upały możecie odpocząć na… plaży. Tak, to we Wrocławiu znajduje się największa miejska plaża. By powstała, nad Odrą wysypano ponad tysiąc sto ton piasku. Tu wypoczniecie na leżakach w cieniu palm i wielkich parasolów. To doskonałe miejsce do zrelaksowania się i złapania oddechu przed dalszym zwiedzaniem miasta. TU znajdziecie więcej szczegółów.

Nie sposób wymienić w jednym miejscu wszystkich atrakcji, które oferuje nam Wrocław. Warto skorzystać z podawanych na stronach miasta tras spacerowych (KLIK) i krok po kroku poznawać najstarszy Wrocław. A jak nie chcecie chodzić – można wsiąść na rower i tu także z pomocą przychodzi internet, gdzie znaleźć można trasy rowerowe (KLIK).

Wrocław - miasto, w którym nie sposób się nie zakochać

Mat. prasowe

Jedno jest pewne – kto raz odwiedzi Wrocław z pewnością do tego miasta wróci, bo nie sposób się w nim nie zakochać i poznawać z każdą wizytą jeszcze bardziej.

 


Zobacz także

Sekret długiego życia tkwi w tych pięciu praktykach, dotyczących rodziny i związków. Potwierdzają stulatkowie

7 umiejętności, które zmienią twoje życie (i których nauczysz się w pół roku!)

Kinga Rusin opublikowała szokujące zdjęcie. Trudno nie odwrócić wzroku