IQ to wskaźnik oznaczający iloraz inteligencji i jest używany do ogólnego pomiaru inteligencji. Poniższy test refleksji poznawczej pochodzi z artykułu „Cognitive Reflection and Decision Making” Shane’a Fredericka. Być może najciekawszym aspektem tego badania jest to, jak proste jest pozornie. Cóż, niestety tylko na pierwszy rzut oka. Jednakże, gdy przejdziesz do próby odpowiedzi na pytania, okazuje się to znacznie bardziej skomplikowane, niż się wydawało.
Spośród 3 428 osób 33% nie odpowiedziało na wszystkie trzy pytania. A 83% z nich pomyliło się co najmniej jeden raz. Tylko 48% studentów MIT było w stanie poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Spójrz na pytania, oblicz swoje odpowiedzi, a następnie porównaj je z poprawnymi, które umieszczamy poniżej.
- Kij i piłka kosztują łącznie 1,10 $. Kij kosztuje o 1,00 $ więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka? _____ centy
- Jeśli wykonanie 5 gadżetów zajmuje 5 maszynom 5 minut, ile czasu zajmie 100 maszynom wykonanie 100 gadżetów? _____ minut
- W jeziorze znajduje się skrawek lilii. Każdego dnia plaster podwaja swój rozmiar. Jeśli zajmie to 48 dni, zanim pokryje całe jezioro, ile czasu zajmie jej pokrycie połowy jeziora? _____ dni
Jakie odpowiedzi wymyśliłeś? Oto poprawne odpowiedzi:
(1) 5 centów (nie 10)
(2) 5 minut (nie 100)
(3) 47 dni (nie 24)
- ZOBACZ TEŻ: Myślisz, że jesteś inteligentny? Kilka nieoczywistych cech osób z wysokim IQ – zobacz, czy je posiadasz
1. Jeśli piłka kosztuje X, a kij kosztuje 1,00 $ więcej, równanie wynosi x + 1. X+ (X+1)= 1,1, następnie 2x=0,1, a więc X= 0,05.
2. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w pytaniu. Jeśli wykonanie 5 gadżetów zajmuje 5 maszynom 5 minut, jeden gadżet jest tworzony w ciągu 5 minut. Tak więc wykonanie 100 gadżetów zajęłoby 100 maszynom 5 minut.
3. Każdego dnia, idąc do przodu, plaster podwaja się. Tak więc każdy dzień wstecz oznaczałby, że łata zmniejsza się o połowę. Tak więc w dniu 47 jezioro jest w połowie pełne, a nie w dniu 24.