Lifestyle Psychologia

Myślisz, że jesteś inteligentny? Kilka nieoczywistych cech osób z wysokim IQ – zobacz, czy je posiadasz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2018
Fot. iStock / peepo
Następny

Ci, którzy mają wysokie IQ najczęściej kojarzą się nam z ludźmi posiadającymi ogromną wiedzę, obytych w świecie, którzy nienagannie się zachowują. Ostatnio jednak te przekonania zostały wywrócone do góry nogami. Bo nagle dowiadujemy się o tym, jakim Einstein był człowiekiem – z pewnością daleko mu było od naszej wizji kogoś niezwykle inteligentnego. A Doda? Której poziom IQ jest podobno sporo wyższy niż przeciętny? 

Trochę nie chce nam się wierzyć, że ktoś, kto się awanturuje, ma niewyparzony język i zawsze mówi to, co myśli, może górować nad innymi inteligencją. A jednak! Zresztą podobnie myślimy o sobie, czujemy, że gdzieś w nas tkwi potencjał, ale w siły naszego IQ już niekoniecznie jesteśmy pewni. Tymczasem inteligencja to nie tylko wiedza i obycie, to także zestaw często całkiem nieoczywistych cech.

Ciekawość świata

Albert Einstein powiedział: „Nie mam specjalnych talentów, jestem tylko namiętnie ciekawy”. Ta namiętna ciekawość świata może być jednym z kluczy do inteligencji, być może dlatego, że inteligentni ludzie potrafią zafascynować się tym, co inni uważają za zupełnie oczywiste. Dobra wiadomość jest taka, że tę ciekawość możemy rozwijać w sobie nieustannie w codziennym życiu.

Elastyczność

Ostatnie badania psychologów wskazują, że inteligencja polega na możliwości zmiany własnych zachowań tak, aby skuteczniej radzić sobie w życiu lub wprowadzać do niego zmiany. Inteligentni ludzie pokazują, co można zrobić bez względu na komplikację lub ograniczenia. Zawsze szukają i znajdują rozwiązania nawet najtrudniejszych sytuacji.

Pokora

I chodzi tu o pokorę wobec wiedzy. Inteligencję cechuje przede wszystkim przyznanie się, że czegoś nie wiem, a nie wywyższanie się wiedzą, którą posiadam i udawanie mądrzejszego niż w rzeczywistości jestem.

Empatia

Inteligencja to niezwykła umiejętność wchodzenia w sytuację innych ludzi, współodczuwanie emocji i ich zrozumienie. Ludzie inteligentni rozpoznają potrzeby drugiego człowieka, próbują mu pomóc nie oczekując niczego w zamian.  Ponadto nNiektórzy psychologowie twierdzą, że empatia, dostrojenie się do potrzeb i uczuć innych i działanie w sposób wrażliwy na te potrzeby, jest podstawowym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Osoby inteligentne emocjonalnie są zazwyczaj bardzo zainteresowane drugim człowiekiem, wyrażają olbrzymią chęć poznania go.

Otwartość

Ludzie z wysokim IQ nie zamykają się w ciasnych schematach swoich głów. Wręcz przeciwnie – są skłonni zaakceptować i rozważyć poglądy innych, nie zamykają się uważając, że oni wiedzą lepiej. Inteligencja to otwartość na alternatywne, czasami wydawałoby się szalone i o dużym ryzyku, rozwiązania.

Przyjaźń

Inteligencja nie jest samotna, ale też nie przyjaźni się z wszystkimi. Ci, którzy są inteligentni bardzo ostrożnie używają słowa „przyjaciel” i nie nazywają tak większości swoich znajomych, tylko wybrane osoby. Jeśli się przyjaźnią, to do końca życia.

Strona 1 z 2
czytaj dalej na następnej stronie

Lifestyle Psychologia

7 domowych peelingów na wągry

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 czerwca 2018
Fot. iStock / ISMODE
Następny

Paskudne i czarne. Nie cierpimy ich z całego serca, a gdy nikt nie widzi… wyciskamy – nawet, gdy sumienie nas potem gryzie. 😉 Czy sa lepsze sposoby na wągry? Oczywiście. Oprócz setnej serii super kosmetyków, warto czasem sięgnąć po domowe i proste sposoby… czyli peelingi.

Oczyszczają skórę i pomagają się rozprawić z wągrami. Dodatkowo większość składników do przygotowania domowego peelingu znajdziecie w domu!

7 domowych peelingów na wągry

czytaj dalej na następnej stronie


Źródło: steptohealth.com

Lifestyle Psychologia

Poznaj narcyza po jego… brwiach. Okazuje się, że one wiele mówią o człowieku

Redakcja
Redakcja
10 czerwca 2018
Fot. iStock / domoyega

Jeśli oczy są oknem naszej duszy, to czym są brwi? Według nowych badań opublikowanych w Journal of Personality, brwi mogą wiele powiedzieć o psychice człowieka. Okazuje się, że posiadanie i dbanie o wyraziste i grube brwi charakteryzuje osoby, które cechuje ekstrawagancki i interpersonalnie dominujący narcystycznych styl.

Miranda Giacomin i Nicholas Rule z uniwersytetu w Toronto przeprowadzili badanie, wykonując zdjęcia twarzy uczestników, które zostały przycięte, tak by można było zobaczyć tylko brwi przed pokazaniem ich uczestnikom badania, którzy stwierdzili, że cienkie brwi są oznaką uwodzenia, zaś grube i gęste oznaką pewności, pewnej wyrazistości.

Naukowcy twierdzą, że brwi ułatwiają rozpoznawanie twarzy.  Narcyzi mogą utrzymywać wyraźne, grube i gęste brwi, by zwiększyć swoją rozpoznawalność oraz dać do zrozumienia, że są zmotywowanie do tego, by osiągnąć wyznaczony cel. Być może takie brwi wspomagają potrzebę bycia zapamiętanym i lubianym przez innych.

Oprócz krzaczastych brwi, inne poparte naukowo wskaźniki narcyzmu to nadwrażliwość, obsesyjne mówienie o sobie i poważny brak empatii – o tym warto przede wszystkim pamiętać.

A wy, jeśli spotkaliście w swoim życiu osoby narcystyczne, przypomnijcie sobie, jakie miały brwi. Ciekawe, czy badanie faktycznie się zgadza.


 

źródło: Independent

 


Zobacz także

Poseł PiS ma przepis na „idealną żonę”. Tak właśnie panoszy się przemoc w polskich domach

Regulamin konkursu „Przygody latającego Zibiego”

Konkurs „Kreatywnie od kołyski”