Lifestyle

Myślisz, że przeciwieństwa się przyciągają? Tymczasem łączy nas więcej, niż mogłoby się wydawać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 sierpnia 2018
4 sygnały, że spotykasz się z gniazdownikiem
Fot. iStock/svetikd
 

On flegmatyk, nie mówi zbyt wiele. Za to ona wulkan energii, który zawsze ma coś do powiedzenia. Albo odwrotnie – ona prorodzinna, lubiąca domowe zacisze, a on typ imprezowicza, towarzyski, goniący za przygodą.

Kiedy widzimy takie pary, co mówimy? No tak – przeciwieństwa się przyciągają. Jakby to było zupełnie oczywiste. I nam także wydaje się, że nasi partnerzy są zupełnie inni od nas, że takich szukamy, że różnice są dla nas atrakcyjne. Tymczasem okazuje się, że nie do przeciwieństw, ale do podobieństw dążymy w naszych relacjach.

Angela Bahns i Chris Crandall z University of Kansas i Wellesley College, prowadzący badania nad relacjami, udowodnili, że jesteśmy do siebie podobni już wtedy, gdy spotykamy się po raz pierwszy. Nie ma znaczenia, czy zostaniemy przyjaciółmi, czy stworzymy związek. To podobieństwa wzbudzają nasze zainteresowanie i sprawiają, że myślimy o wspólnej przyszłości.

Naukowcy mówią, że jeśli chcemy żyć w świecie, w którym będziemy czuć się komfortowo, to będziemy otaczać się ludźmi podobnymi do siebie, o podobnych poglądach, wartościach i trudno się z nimi nie zgodzić.

Okazuje się, że w związku z biegiem lat stajemy się bardziej komplementarni względem siebie. Na przykład, gdy jedno z nas może być postrzegane jako niezwykle towarzyskie, a drugie uchodzić za introwertyka, to jednak w rzeczywistości jesteśmy bardziej do siebie podobni niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Po prostu to, co nas różni, jest zdecydowanie bardziej zauważalne i wyróżniające się niż podobieństwa.

Zgodnie jedną z teorii psychologów – wolimy kogoś, kto jest podobny do nas w afiliacji (czuli i uważni ludzie przyciągają sobie podobnych) i przeciwny dominacji (dominujący łączy się z kimś, kto jest uległy). I chociaż dominujące i uległe cechy osobowości są sobie przeciwstawne, to jednak taki związek ma znacznie więcej podobieństw niż różnic w osobowości, ponieważ cechy partnerów wzajemnie się uzupełniają.

W wielu badaniach naukowych sprawdzano przeciwieństwa, które się przyciągają, jednocześnie tworząc kombinacje pasujące do ich życia. Wyróżniono hipotezę homogamii, heterogamii i komplementarności.

Spośród tych trzech zwycięzcą była zawsze homogamia, którą określa związek ludzi pochodzących z podobnych środowisk. Począwszy od lat 50. XX wieku, naukowcy społeczni wykonali ponad 240 badań, by sprawdzić, czy podobieństwo między cechami osobowości, postawami, zainteresowaniami, moralnością lub wartościami i innymi cechami jest motorem wzajemnego przyciągania. Psychologowie Matthew Montoya i Robert Horton przeanalizowali wyniki tych wszystkich badań i udowodnili, że podobieństwo jest ściśle związane z poziomem atrakcyjności.

Chcemy wierzyć, że przeciwieństwa się przyciągają, jednak tego, co nas łączy, jest w rzeczywistości znacznie więcej.


źródło: Peacequarters

 


Lifestyle

Pakujemy torbę na plażę!

Redakcja
Redakcja
1 sierpnia 2018
Fot. iStock / RossHelen
 

Słońce, morze i piasek… Wakacje w pełni. To czas totalnego relaksu i oderwania od codziennych problemów. Niemal każdy uwielbia wylegiwać się na plaży. Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie torby plażowej. Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, planując nadmorski wypoczynek. Zobacz naszą listę plażowych niezbędników!

Choć plażowanie to czas, kiedy nie musimy martwić się obowiązkami, warto dobrze przygotować się do wypoczynku. Ten czas może być jeszcze przyjemniejszy, gdy wcześniej zaopatrzysz się w kilka niezbędnych na plaży drobiazgów. Poza modnym bikini i ręcznikiem przyda Ci się coś jeszcze.

Torba plażowa

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przygotowania zacznij od wybrania odpowiedniego modelu torby plażowej. Skórzane czy zamszowe niekoniecznie sprawdzą się w tych okolicznościach. Dobrym rozwiązaniem będą torby materiałowe – np. w marynarskie wzory, które idealnie wpiszą się w nadmorski klimat. Taki model z łatwością zmieścisz w bagażu. Jeśli brak miejsca nie stanowi dla Ciebie problemu, pomyśl o torbie wykonanej z tworzywa, którą wykorzystasz nie tylko na plaży. Z powodzeniem możesz nosić ją także w mieście, czy do pracy. Jellybag jest odporna na zabrudzenia. Rozlany krem czy olejek do opalania nie będzie więc problemem. Ostatnio do łask powróciły także koszyki. Plecione torby świetnie uzupełnią Twój wakacyjny, plażowy look.

Ochrona przeciwsłoneczna

Przez cały rok powinniśmy chronić naszą skórę przed słońcem. Lato to czas, gdy należy zadbać o to w szczególności. Must have w torbie plażowej będzie więc krem z filtrami UV. Wartość SPF dobierz odpowiednio do swojego fototypu oraz poziomu nasłonecznienia. Pamiętaj, by stosować produkt kilkakrotnie podczas opalania – także, kiedy wyjdziesz z wody. Zabierz ze sobą również nakrycie głowy. Słomkowe kapelusze to prawdziwy hit tego sezonu! Plażowa stylizacja nie mogłaby obyć się bez okularów przeciwsłonecznych. Unikaj jednak przebywania na słońcu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia – 11.00 – 15.00. Opalanie w tym czasie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Klapki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Klapki to najbardziej praktyczna opcja na plażę. Są lekkie i wygodne. Możemy je szybko zdjąć i wrzucić do torby, by chodzić po piasku boso. Piankowe, brzydkie klapki to już przeszłość. Na plaży również możesz wyglądać stylowo. Klapki razem z bikini mają tworzyć ciekawy wakacyjny set. Nie bój się błysku i ozdobnych elementów. Takie detale pięknie podkreślą opaleniznę i pedicure. Możesz wybrać model z gumy, w którym bez problemu można wchodzić do wody. Postaw na jasne kolory lub pastele. Ale jeśli lubisz zaszaleć z neonowymi, mocnymi kolorami w wakacje nie musisz się powstrzymywać! Noś je z gładkim bikini lub pareo w stonowanej tonacji. W tym sezonie plażowe klapki nosimy także po mieście w luźnych, letnich stylizacjach. Możesz je zatem wykorzystać także po urlopie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Więcej inspiracji znajdziesz na: www.butyraj.pl


Artykuł powstał we współpracy z butyraj.pl


Lifestyle

12 niewiarygodnych cech osób, które urodziły się w sierpniu

Redakcja
Redakcja
1 sierpnia 2018
Fot. iStock/Astarot

Osoby urodzone w sierpniu są bardzo interesujące. Na ogół rządzą nimi Słońce i Księżyc, co czyni je wyjątkowymi. Są oszałamiający, inteligentni, magnetyczni i przyciągają innych swoim entuzjazmem.

Oto 12 niewiarygodnych cech osób, które urodziły się w sierpniu

Potrzebują swojej przestrzeni

Ci, którzy urodzili się w sierpniu potrzebują mieć miejsce na swoje „ja”, chwilę skupienia, samotności. Utrzymuje to ich przy zdrowych zmysłach i pomaga im radzić sobie z emocjami. Lubią być sami, łatwo się denerwują, gdy ktoś ich obserwuje, patrzy im na ręce.

Zawsze mają rację

Nie lubią się kłócić, ale uwielbiają udowadniać innym, że się mylą lub kłamią. Mają świetną intuicję, dzięki niej szybko poznają się na ludziach. Jeśli jesteś w związku z osobą urodzoną w sierpniu, nie próbuj jej okłamywać, nie próbuj też dyskutować chcąc wygrać pojedynek na argumenty. To może się nie udać.

Są wybuchowi

Miewają huśtawki nastrojów, które czasami wywołują wrażenie, jakby byli niegrzeczni. Trudno ich zrozumieć, zwłaszcza, że nagły wybuch emocji może nastąpić w dowolnym momencie. Poza tym, trudno im wyrazić, co czują, lepiej przychodzi im pisanie niż rozmowa twarzą w twarz o swoich emocjach. Jeśli chcą ci powiedzieć o czym ważnym, pewnie szybciej wyślą maila niż powiedzą.

Chcą czuć się wyjątkowo

W miłości mają wysokie standardy. Są ostrożni. Jeśli poczują prawdziwe, szczere zainteresowanie ich osobą, wówczas się otworzą, zrobią krok do przodu. Tak jest zarówno w miłości, jak i w przyjaźni. Nie angażują się w płytkie dla nich relacje.

Nie lubią marnować pieniędzy

Świetnie radzą sobie z finansami, raczej nie zobaczysz ich w długach. Są zależni tylko o wyłącznie od własnych decyzji i wyborów. Jeśli będziesz potrzebować pieniędzy, na pewno ci pożyczą. Oni sami kupują tylko to, co jest im naprawdę potrzebne.

Trudno je zatrzymać przy sobie

Urodzonych w sierpniu trudno zdobyć, ale jeszcze trudniej przy sobie zatrzymać. Mają krótkie okresy uwagi, najczęściej wkraczają do czyjegoś życia, żeby za chwilę z niego bez słowa zniknąć. Dlatego warto z nimi znaleźć wspólne zainteresowani, platformę porozumienia, która ich zaintryguje i zatrzyma na dłużej.

Są uparci

Wiemy już, że urodzeni w sierpniu potrzebują samotności, prywatności i nie są zbyt ekspresyjni w wyrażaniu uczuć. A co, gdy zostali zranieni, gdy cierpią? Cóż, nawet to nie sprawi, że będą bardziej otwarci na innych. Są zbyt dumni, żeby pokazać swoją wrażliwą twarz. Jasne, że nie jest to dla nich dobre, ale są zbyt uparci, by się zmienić.

Łatwo się denerwują i szybko obrażają

Urodzeni w sierpniu są bardzo inteligentni i nie potrafią poradzić sobie z ludźmi, którzy zadają głupie pytania. Tylko w przypadku głupich ludzi denerwują się bardzo szybko i nie ukrywają tego. Dlatego pomyśl dwa razy, nim zadasz im bezsensowne pytanie.

Są wysoce zmotywowani

Potrafią się sami motywować, szukać impulsu do pokonania problemów. Wiedzą, że życie jest pełne niespodzianek, a porażka jest wpisana w naszą codzienność. Dlatego też nie pozwalają sobie na to, by niepowodzenie zepsuło ich nastrój i zniszczyło chęć działania.

Są bardzo pracowici

Będą ciężko pracować, by osiągnąć swój cel, to, czego pragną w życiu. Są bardzo silni wewnętrznie i mogą stawić czoła każdej trudnej sytuacji. To świetni liderzy, poza tym lubią być w centrum uwagi i cieszyć się uznaniem. Ale, uwaga, bywają podatni na destrukcyjne wybuchy emocji, a ich pycha może stać na drodze do rozwoju. Jeśli pracujesz z sierpniowym Lwem musisz ogarnąć jego energię, jeśli ci się to uda, zyskasz jego szacunek.

Mają szczęście

Urodzeni w sierpniu to szczęśliwi ludzie. Bywają sławni i potężni, odnoszą sukcesy w życiu. Szukają władzy i zależnie od sytuacji i warunków, w jakich się znajdują, osiągają ją. Wpływają na innych i inspirują do lepszego życia.

Bywają furiatami

Czy widziałaś kiedyś, jak ktoś urodzony w sierpniu wybucha złością? Wykracza wówczas poza gniew i często napełnia się gorącą wściekłością. Jego ryk jest głośniejszy niż jakikolwiek inny krzyk. Im głośniej i intensywniej krzyczy, tym lepiej się czuje. Obraża, myśli tylko o swoich emocjach, a nie o innych. Wypala się na szczęście dość szybko.

I jak? Które z tych cech przypiszecie sobie – jeśli urodziliście się w sierpniu lub waszym znajomym i bliskim?


źródło: Zodiacthing

 


Zobacz także

Czy rolnik znajdzie żonę? Są zbiegi okoliczności, może przeznaczenie, może boski plan? Zależy od tego w co, kto wierzy…

Ekocuda - przygotowania do wiosny czas zacząć!

Ekocuda – przygotowania do wiosny czas zacząć!

Aż 6 cm mniej w zaledwie 70 minut? Tkanko tłuszczowa i cellulicie – żegnajcie!