Go to content

Jak rozpoznać psychopatę na Facebooku? A może ty się tak zachowujesz?

Fot. iStock/RapidEye

Szacuje się, że około 1 proc. populacji stanowią psychopaci. Choć wydaje się, że to niewiele, istnieją całkiem spore szanse, że trafisz an kogoś takiego. Co więcej, jeśli masz wielu znajomych na Facebooku, możesz mieć psychopatę w gronie znajomych. Naukowcy wyjaśniają, jak rozpoznać takie osoby.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań jest publikowanie drastycznych treści. Psychopaci rzadko jednak robią takie rzeczy. Poza tym są one natychmiast usuwanie. Zaniepokoić powinien jednak trolling. Osoby te nie przejmują się ogólnymi dramatami i chętnie komentują różne treści w sposób, wywołujący u innych dyskomfort i niepokój. Chętnie sami udostępniają toksyczne lub prowokacyjne treści, by wprowadzić chaos i konsternację.

Jak wynika z badań, opublikowanych w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”, psychopaci często publikują posty, odnoszące się do ich własnych potrzeb i satysfakcji. Lubią też poruszać tematy, dotyczące władzy i polityki. Kwestie, związane z autorytetem i konfliktem są dla nich szczególnie atrakcyjne. Ponadto takie tematy prowokują dyskusję, w której psychopaci mogą dać upust swoim emocjom, trollując i wprowadzając chaos. Oczywiście jest wiele osób, które piszą o polityce w sposób jasny oraz rzetelny i ich nie należy się obawiać.

Inną, interesująca grupę stanowią osoby z osobowością makiawelistyczną. Charakteryzują się dystansem, cynizmem i umiejętności manipulacji. Zdecydowanie częściej takie zachowania wykazują kobiety. Bywają one bardziej agresywne w stosunku do swoich znajomych i korzystają z nieuczciwej autopromocji – oszukują. Mężczyźni na ogół chwalą się sobą i swoimi osiągnięciami. Makiaweliści nie piszą długich postów na Facebooku. Lubią krótkie treści.  Choć zawierają niewiele słów, silnie oddziaływują. W ten sposób mogą kontrolować, co myślą inni. Raczej nie wywołują konfliktów, za to manipulują.

Najłatwiej rozpoznać w sieci narcyza. Celowo lub nieświadomie dzielą się oni wieloma informacjami na swój temat. Lubią też robić dobre wrażenie. Często publikują posty i zdjęcia.

Oczywiście nie można w 100 proc. określić czyjej osobowości wyłącznie na podstawie przeglądania jego profilu na Facebooku. Można natomiast wyłapać kilka niepokojących sygnałów. Szczególnie, gdy od początku czujemy, że z tą osobą jest coś nie tak – czujemy się w jej towarzystwie nieswojo lub wzrasta nam poziom stresu po przeczytaniu treści, które publikuje.


 

Źródło: Psychology Today/Business Insider