Modliszki to owady, które coraz częściej pojawiają się w domowej hodowli. Wielu miłośników modliszek może pochwalić się posiadaniem wielu ciekawych i pięknych z wyglądu owadów. Jak powinna wyglądać hodowla i terrarium modliszki, czym karmić te owady?
Modliszki kojarzą się nam jeszcze nie najlepiej. No cóż, chyba każdy słyszał o tym, jak samice modliszek traktują swoich partnerów po chwilach bliskości. Owszem, to prawda, ale bywa, że śmiałek ma więcej szczęścia i udaje mu się uciec w całości. Nie licząc tej drobnostki, modliszki zachwycają.
Modliszki w Polsce
Modliszki w Polsce to temat, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się zdjęcia modliszek, wykonane w różnych miastach Polski. Nie powinno to dziwić, ponieważ już od wielu lat bytuje w naszym kraju modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Jeszcze kilka lat temu ten owad zasiedlał tereny południowe, wybierając szczególnie stanowiska ciepłe i suche. Ponieważ zmiany klimatyczne są widoczne i temperatura nawet zimą jest wyższa, rodzime modliszki można spotkać na nowych terenach, w górę kraju. Jeśli wpadnie komuś do głowy pomysł odłowienia i domowej hodowli tego gatunku, powinien go od razu porzucić. Modliszki w Polsce to chroniony gatunek, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Szczęśliwie w sprzedaży dostępne są owady, które zgodnie z prawem można hodować w domu – modliszki storczykowe, gwinejskie i wiele, wiele innych. Można je kupić zarówno u prywatnych hodowców jak i w sklepach zoologicznych stacjonarnych i on-line.
Modliszki – nie tylko zielone
Jak wygląda modliszka, każdy chyba wie, prawda? Jeśli macie przed oczami widok zielonego owada o sześciu odnóżach, wyglądającego jakby się modlił, to jednak zbyt mało. Modliszki to prawie 2000 gatunków, pośród których kilkadziesiąt z powodzeniem jest hodowanych w warunkach domowych. Te owady mogą osiągać od kilku do nawet kilkunastu centymetrów wzrostu, przyjmować różne kształty i kolory. Popularne modliszki storczykowe (Hymenopus coronatus) z powodzeniem udają kwiat storczyka, modliszki liściogłowe (Phyllocrania paradoxa) upodobniająca się do zeschniętego liścia, a modliszka patyczakowa (Popa spurca crassa) perfekcyjnie udaje gałązkę. Ciekawych gatunków, które w niezwykły sposób upodabniają się do otoczenia (tzw. mimikra) jest więcej, więc miłośnicy modliszek mają w czym wybierać.
Czy modliszki gryzą?
Należy jednak pamiętać, ze mimo zachwycającego wyglądu, modliszka to owad, który jest drapieżnikiem. Często pada pytanie, czy modliszki gryzą? Mimo że te owady są drapieżnikami, nie atakują ludzi. Owszem, bywa, że rozjuszona modliszka zaatakuje chwytakami uzbrojonymi w haczyki, i wbija je człowiekowi w skórę, co może być bolesne. Bywały także przypadki, gdy ktoś nieroztropnie pozwalał modliszce chodzić po twarzy. W efekcie modliszka zaatakowała poruszającą się powiekę, przez co powstawały rany. Niezależnie od rozmiaru modliszki, należy pamiętać, że to żywa istota, agresywna z natury, dla której polowanie i obrona przed niebezpieczeństwem jest rzeczą zwyczajną. Ostrożność zdecydowanie nie zaszkodzi, ale nie trzeba się tych owadów obawiać.
Czy modliszki można trzymać razem?
W przeważającej większości – zdecydowanie nie. Modliszki to małe agresory, które bez zawahania zaatakują i zjedzą drugiego przedstawiciela swojego gatunku. Każda z modliszek potrzebuje osobnego pojemnika, inaczej hodowca musi liczyć się ze stratami. Razem trzymane są modliszki świeżo po wylęgu, jednak po pierwszym linieniu dobrze pomyśleć o rozdzieleniu maluchów. Są jednak gatunki, których grupowa hodowla się udaje. Należą do nich popularne modliszki liściogłowe (Phyllocrania paradoxa), czy modliszki patyczakowe (Popa spurca crassa). Ale nawet w tych przypadkach zdarzają się akty kanibalizmu.
Modliszki – terrarium
Wbrew pozorom hodowla modliszki nie musi być skomplikowana, ale trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tych owadach. Najbardziej popularne gatunki co do terrarium nie mają wielkich wymagań. Główna zasada jest następująca – im mniejsza modliszka i im niższe stadium jej rozwoju, tym mniejszego pojemnika potrzebujemy do hodowli. Chodzi o to, że w dużym terrarium maleńka modliszka będzie miała problem z polowaniem. Pojemnik/terrarium powinien być wyższy niż dłuższy. Modliszki przechodzą co kilka tygodni linienie, czyli zrzucenie oskórka, co umożliwia ich wzrost. Najczęściej dzieje się to, gdy owad przyczepiony jest do góry pojemnika czy elementu wystroju, więc musi mieć odpowiednio dużo miejsca, by o nic nie zahaczyć, gdy głową do dołu wychodzi ze starej wylinki. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku braku miejsca lub istniejących przeszkód (patyki, rośliny, ozdoby) modliszka może zahaczyć się o nie i spaść. Upadek modliszki w trakcie linienia może oznaczać dla niej deformację lub śmierć. Im młodsza modliszka, tym częściej przechodzi linienie.
Terrarium modliszki należy zraszać, by utrzymać odpowiednią wilgotność – tu ponownie odwołuję się do wymagań konkretnych gatunków. Najlepiej zraszać delikatnie spryskiwaczem, nie zalewając bezpośrednio podłoża. Wielu hodowców stosuje włókno kokosowe jako podłoże, ponieważ dobrze utrzymuje ono wilgotność. Zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność może powodować problemy z linieniem.
Ważna jest też temperatura – modliszki lubią ciepło, temperatura powinna sięgać powyżej 20 stopni w dzień (w zależności od gatunku około 24-28 stopni Celsjusza) i kilka stopni mniej w nocy. Im wyższa temperatura, tym szybciej rosną te owady.
Modliszki – czy w terrarium potrzebują specjalnego wystroju?
Hodowcy zgodnie podkreślają, że ozdobne terraria z bogatym wystrojem najlepsze są, gdy modliszka jest już imago, czyli po ostatnim linieniu. Terrarium musi mieć dobrą wentylację oraz siatkę na górze pojemnika i po boku po to, by modliszka miała się czego uczepić do linienia. Chropowate powierzchnie ułatwiają także przemieszczanie się owadom, choć i na gładkich radzą sobie z tym dobrze. Popularne są tu różne siatki o niewielkich oczkach, a nawet i kawałek gęstej firanki. W zasadzie konkretny wystrój terrarium zależny od fantazji opiekuna i wymagań konkretnej modliszki. Przy odpowiedniej pielęgnacji modliszka sobie poradzi nawet, gdy za jej dom posłuży niewielki pojemnik z siatką u góry i po boku, w którym nie będzie nic więcej poza podłożem lub papierowym ręcznikiem, który ułatwi sprzątanie terrarium.
Modliszki – czym karmić?
Modliszki to małe drapieżniki, które polowanie mają we krwi, a raczej w hemolimfie. Jeśli ktoś podejmuje decyzję o zaopiekowaniu się modliszką, nie może zapominać, że poza odpowiednimi warunkami, należy zapewnić jej żywy pokarm. Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy na cierpienie muszki, nie powinien rozważać hodowli tych owadów.
O ile pod ręką jest sklep zoologiczny lub prywatny hodowca, by na bieżąco kupować karmówkę (owady karmowe), to można tak robić. Wygodniej i taniej jest taką hodowlę założyć we własnym domu, by stale pod ręką mieć karmówkę dla pupila. Różne gatunki modliszek mogą preferować inny pokarm. Jedne będą chętniej polować na latające owady, a inne aktywnie na owady biegające. Popularne są: muchy, muszki owocówki, ćmy, motyle, mole woskowe, karaczany, szarańcza, Thermobia, świerszcze i inne. Wielkość owadów karmowych należy dostosować do wielkości modliszki.
Modliszki – kiedy karmić?
Zazwyczaj modliszek nie trzeba karmić jak w zegarku, bo wiele zależy od tego, jak obfite było ostatnie karmienie. Hodowcy często zerkają na odwłok – jeśli jest duży, pękaty, oznacza to, że modliszka nie potrzebuje jeszcze karmienia. Gdy odwłok jest bardziej płaski, najwyższy czas nakarmić pupila. Może się zdarzyć, że owad nie będzie chciał polować kilka dni przed i po linieniu – to jest naturalne. Jeśli modliszka nie poluje przez długi czas, można podetknąć jej pod żuwaczki owada karmowego złapanego w pęsetę lub nabitego na igłę. Dobrze, jeśli owady został wcześniej przecięty, by modliszka poczuła jedzenie.
Modliszki storczykowe czy gwinejskie? Najpopularniejsze gatunki
Te ciekawe owady cieszą się coraz większą popularnością, ale ich wybór powinien zależeć od warunków, jakie można zapewnić. Cena także może odgrywać tu pewną rolę i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych za osobnika. Różnice w cenie uzależnione są od stadium rozwoju i gatunku.
Chętnie hodowane są wcześniej wspomniane modliszki storczykowe (Hymenopus coronatus), liściogłowe (Phyllocrania paradoxa). Wielu miłośników ma modliszka motylowa (Pseudocreobotra wahlbergii), patyczakowa (Popa spurca crassa), modliszka gwinejska (Sphodromantis gastrica), Rhombodera valida, basalis, megaera. W terrariach spotykamy wiele innych gatunków, które trudno na jednym wdechu wymienić.