Go to content

Mieszkania w Warszawie. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Fot. iStock

Rynek nieruchomości w stolicy rozwija się w bardzo szybkim tempie. W bardzo szybkim tempie rosną również ceny, zarówno mieszkań od dewelopera, jak i tych z rynku wtórnego.

Na portalach, tablicach ogłoszeniowych, w radio, telewizji, prasie znaleźć można ogromną ilość ogłoszeń zachęcających do zakupu poszczególnych nieruchomości oraz informujących o trwających lub planowanych inwestycjach. W gąszczu tych ofert zdecydowanie można się pogubić. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, kupno mieszkania w Warszawie stanie się prostsze! Zachęcamy do lektury!

Dzielnice Warszawy – ranking

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania w Warszawie, jest lokalizacja. Od wielu lat, niezmiennie i nie bez powodu, cztery dzielnice Warszawy wysuwają się na prowadzenie w rankingu popularności u kupujących. Tymi dzielnicami są: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ochota. Mieszkania, domy i apartamenty na Ochocie, Mokotowie, Żoliborzu i w Śródmieściu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Każde z tych miejsc ma swoje unikalne cechy, które wpływają na pozytywne postrzeganie i popyt.

Zacznijmy od Śródmieścia. Wielu osobom może się wydawać, że centrum Warszawy nie stanowi atrakcyjnej przestrzeni do zamieszkania ze względu na ruch, hałas czy problemy z zaparkowaniem. Jak się jednak okazuje, te kwestie schodzą na drugi plan. Śródmieście wygrywa lokalizacją, bliskością różnorodnych punktów usługowych i miejsc rozrywki, doskonałą komunikacją oraz niepowtarzalnym, miejskim klimatem.

Na drugim miejscu w rankingu dzielnic Warszawy uplasował się Żoliborz. Co wpływa na tak wysoką pozycję? Bardzo dobra komunikacja, bliskość terenów rekreacyjnych i przytulnych, klimatycznych kawiarenek i pubów, cisza, spokój, ekskluzywny charakter. Żoliborz nie bez powodu został określony w jednej z piosenek jako Zielony Żoliborz. Mieszkańcy dzielnicy mogą bowiem korzystać z uroków pobliskich, malowniczych parków, skwerów, miejsc, w których można naprawdę odetchnąć i zregenerować się po ciężkim dniu w pracy.

Zaraz za Żoliborzem w rankingu popularności znalazł się Mokotów. To duża dzielnica Warszawy, która oferuje swym mieszkańcom bogactwo rozrywek, punktów usługowych, lokali gastronomicznych, terenów zielonych, a także gwarantuje doskonały dojazd.

Ochota to kolejna dzielnica Warszawy, chętnie wybierana na miejsce do życia, codziennego funkcjonowania. Mieszkania na Starej Ochocie są symbolem prestiżu, komfortu, a także kameralnego charakteru. Bliskość do centrum sprawia, że Ochota staje się bardzo atrakcyjna pod względem mieszkaniowym.

Rynek pierwotny czy wtórny, co wybrać?

Kolejną kwestią, jaka jest niezwykle istotna i na jaką koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania w Warszawie, jest wybór pomiędzy mieszkaniem nowym, od dewelopera a mieszkaniem z rynku wtórnego. Każdego dnia można trafić na niezwykle atrakcyjne oferty nowopowstających inwestycji, takich jak na przykład Niemcewicza 19, które posiadają szereg niepodważalnych zalet. W cenie znajdują się bowiem miejsca postojowe, a mieszkania są rozplanowane zgodnie z najnowszymi trendami, w sposób funkcjonalny i komfortowy. Deweloperzy wiedzą jak spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów i dostarczają na rynek szeroką gamę lokali o różnych metrażach, lokali, w których można mieć poczucie prywatności. Nowe mieszkania są wygodne, mają logiczne układy, a poza tym od samego początku można zaplanować ich wystrój. Z kolei mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego są zwykle nieco tańsze, jednak dość często w takich przypadkach wymagają odświeżenia bądź remontu. Warto także pamiętać o tym, że przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego musimy liczyć się z koniecznością opłacenia podatku wynoszącego 2% wartości mieszkania.

Bezpośrednio czy przez agencję?

Agencje nieruchomości bywają naprawdę pomocne, szczególnie wtedy, gdy nie chcemy bądź nie możemy poświęcić zbyt dużo czasu na samodzielne szukanie lokalu mieszkalnego. Jednak nie jest tajemnicą to, że współpraca z agencją kosztuje. Jeżeli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów, to zdecydowanie powinniśmy się zdać na siebie. Ogłoszenia o dostępnych mieszkaniach w Warszawie można znaleźć na stronach założonych na potrzeby inwestycji, na licznych portalach, a także w mediach. Wertowanie ofert, szukanie okazji bywa czasochłonne, jednak jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z pomocy agencji nieruchomości.

Możliwości finansowe

Przed zakupem mieszkania w Warszawie, warto zweryfikować zdolność kredytową. Obecnie wkład własny wynosi w niektórych bankach 20% wartości mieszkania, trzeba zatem liczyć się z kosztami już na początku przygody z nabywaniem nieruchomości. Zdolność finansową można sprawdzić w poszczególnych placówkach bankowych, a w przybliżeniu za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytu.


Artykuł sponsorowany