Zmarszczki, czyli niewielkie załamania na skórze, najczęściej tworzą się na czole, w okolicy oczu i wokół ust. Wraz z upływem czasu pogłębiają się i stają się coraz bardziej widoczne. Kobiety nieustannie szukają sposobów, by zmniejszyć ich widoczność. Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na kremy czy zabiegi upiększające. Skuteczny i sprawdzony krem można kupić już za 5 zł. Maść nagietkowa, bo to o niej mowa, potrafi zdziałać cuda!
Czym jest maść nagietkowa?
Skład maści nagietkowej, jest niezwykle prosty. Substancją czynną jest wyciąg z nagietka – 1 g maści zawiera 700 mg wyciągu. Ekstrahentem jest olej parafinowy, a substancjami pomocniczymi wazelina biała i parafina stała. W zależności od producenta, za tubkę maści nagietkowej zapłacimy od 5 do 9 zł.
Właściwości maści nagietkowej
Maść nagietkowa posiada szereg cennych właściwości, a tym samym coraz częściej doceniana jest przez kobiety.
Pomaga w walce ze zmarszczkami
Maść nagietkowa pobudza syntezę kolagenu w skórze, dzięki czemu pomaga wygładzić zmarszczki. Przyspiesza regenerację suchej i podrażnionej skóry. Można nią również smarować najbardziej przesuszone partie skóry takie jak np. dłonie, łokcie, kolana czy stopy. Stosowana jest także w leczeniu trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Co więcej, wygładza cerę i pomaga ujednolicić jej koloryt, a tym samym pomaga pozbyć się uporczywych przebarwień.
Zobacz również: Taping twarzy – skuteczna metoda na zmarszczki i nie tylko!
Pomaga w walce z żylakami
Regularne stosowanie maści z nagietka, może przynieść dużą ulgę osobom zmagającym się z żylakami i pajączkami na nogach. Ukryte w maści flawonoidy, zmniejszają ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a tym samym pomagają uregulować krążenie.
Przyspiesza gojenie
Maść nagietkowa posiada właściwości antybakteryjne oraz odkażające. Doskonale sprawdzi się jako maść przyspieszająca gojenie się ran. Może być również wykorzystana do pielęgnacji blizn czy w leczeniu zajadów.
Łagodzi oparzenia słoneczne
Maść nagietkowa łagodzi podrażnienia i poparzenia słoneczne. Przyspiesza regeneracją skóry i nawilża, dzięki czemu czerwonej od słońca skórze przyniesie natychmiastową ulgę.
Zobacz także: Oparzenie słoneczne. Jak możesz sobie pomóc, gdy przesadziłaś ze słońcem?
Łagodzi ukąszenia owadów
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym maść nagietkowa doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący uciążliwe skutki ukąszenia owadów.
Maść nagietkowa – przeciwwskazania
Choć dla większości osób maść nagietkowa jest w pełni bezpiecznym produktem, to może się zdarzyć, że nagietek wywołuje reakcję alergiczną. Maści z nagietka nie należy stosować w przypadku uczulenia na rośliny z rodziny Asteraceae lub w przypadku wrażliwości na inne składniki.
Dla bezpieczeństwa, przed zastosowaniem maści nagietkowej, warto wykonać próbę uczuleniową. Zgięcie w łokciu smarujemy maścią. Jeśli w przeciągu 24 godzin nie pojawi się żadna reakcja alergiczna to znak, że można stosować ją bez żadnych obaw.
Jak samodzielnie przygotować maść nagietkową?
Maść nagietkową można samodzielnie przygotować. Jak zrobić maść nagietkową? Istnieje kilka przepisów, jednak ten najpopularniejsze zakłada wykorzystanie smalcu gęsiego.
- Kostkę smalcu rozpuszczamy w garnku i dodajemy dwie garści suszonych kwiatów nagietka.
- Całość doprowadzamy do wrzenia, po czym zdejmujemy z ognia.
- Czekamy, aż mieszanka ostygnie.
- Kiedy tłuszcz stwardnieje, ponownie go rozpuszczamy.
- Płynny smalec przecedzamy przez sitko do wyparzonego słoiczka.
- Kiedy maść zgęstnieje, jest już gotowa do użycia.