Lifestyle

10 popkulturowych ciekawostek związanych ze świętami. Niektóre mogą was zaskoczyć!

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
16 grudnia 2017
 

Jaka piosenka świąteczna jest najpopularniejsza? Skąd w popkulturze postać św. Mikołaja i renifera z czerwonym nosem? Kiedy powstała pierwsza kartka świąteczna? Zebraliśmy 10 ciekawostek związanych z okresem bożonarodzeniowym. Niektóre mogą zaskoczyć!

1. Jaki film najbardziej kojarzy nam się ze świętami?

Oczywiście „Kevin sam w domu”! Film ten trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza komedia familijna na świecie. Zyski z jej  produkcji wynoszą ponad 533 miliony dolarów!

HRS_INFOGRAFIKA_święta_w_popkulturze_part1

2. Prawdziwy Święty Mikołaj

Był biskupem, ale jego postać w popkulturze pojawiła się dopiero w 1823 roku w wierszu Clementa Moore’a „Wizyta Świętego Mikołaja”. Obecny wizerunek brodatego pana w czerwonym stroju zawdzięczamy reklamie Coca-Coli z 1931 roku.

3. Najpopularniejszy renifer św. Mikołaja to Rudolf

Narodził się w 1939 roku. To właśnie wtedy Robert L. May na zlecenie sieci sklepów Montgomery Ward napisał książkę o przygodach tego czerwononosego zwierzaka. Książka cieszyła się ogromną popularnością i już w pierwszych 7 latach od jej wydania wydrukowano i rozpowszechniono aż 6 milionów egzemplarzy.

4. Najpopularniejsza piosenka świąteczna na świecie

„White Christmas”  powstała w 1941 roku. Jednak dopiero rok później, kiedy Bing Crosby i Martha Mears wykonali ją w filmie „Gospoda świąteczna”, zyskała popularność. Utwór został nawet nagrodzony Oscarem w kategorii „najlepsza piosenka” na 15. Ceremonii Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.HRS_INFOGRAFIKA_święta_w_popkulturze_part2

5. Ozdoby choinkowe

Mogą sporo kosztować, szczególnie jeśli są wykonane ze szlachetnych materiałów. Najdroższa bombka na świecie kosztuje tyle, co luksusowy jacht, czyli prawie 400 tys. zł. Wykonana jest z 18-karatowego białego złota, 1500 diamentów oraz 188 czerwonych rubinów. Wykonanie tego dzieła sztuki jubilerskiej zajęło prawie rok!

6. Każdy kraj ma swoje własne zwyczaje świąteczne

Ciekawy obyczaj panuje w Wielkiej Brytanii. Wręcza się tam bliskim tzw. Christmas Crakers, czyli kartonowe rolki z niespodzianką (najczęściej papierową koroną i małym podarunkiem), przypominające kolorowe cukierki. Nazwa podarunku pochodzi od sposobu otwierania paczki – dwie osoby ciągną za dwa końce zawiniątka, które otwiera się z trzaskiem.

7. Coraz popularniejsze stają się podróże w okresie świątecznym

Ten trend dotarł również do Polski. W 2016 roku aż 7 mln Polaków zdecydowało się na taką formę odpoczynku. Rodacy wyjeżdżali do miejscowości w Polsce (najczęściej góry) oraz za granicę.

8. W Hiszpanii święta Bożego Narodzenia nierozłącznie kojarzą się z wielką loterią świąteczną

Coroczny konkurs El Gordo istnieje od 1812 roku i jest drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie. Prawie każdy mieszkaniec Hiszpanii chce wziąć w niej udział. Nic dziwnego – w 2012 roku wygrana pierwszego stopnia wynosiła 720 milionów euro.

9. Aż 73-metry wysokości ma najwyższa sztuczna choinka na świecie

Drzewko postawiono w 2016 roku w stolicy Sri Lanki. Choinkę zdobią prawdziwe szyszki oraz ponad 600 tys. światełek LED. Kosztowała aż 110 tys. dolarów.

10. Pierwsza kartka świąteczna powstała w 1843 roku

Jej autorem był brytyjski ilustrator John Callcott Horsley. Dała ona początek całej tradycji wysyłania życzeń świątecznych. Najdroższa kartka świąteczna została zakupiona na drodze licytacji za 100 tys. dolarów. Następnie nabywca wysłał ją do… swojej babci.


Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/boze- narodzenie-popkulturze.html


Lifestyle

Kobiety nie chcą wychodzić za mąż, a mężczyźni są wściekli, przygnębieni i samotni

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 grudnia 2017
Fot. istock/aldomurillo
 

Ten trend jest już widoczny: kobiety coraz rzadziej decydują się na małżeństwo, a mężczyźni nie mogą sobie z tym poradzić i czują się sfrustrowani. Coraz częściej żyjemy w dwóch różnych światach i coraz rzadziej wierzymy w to, że znajdziemy prawdziwą, trwałą miłość w związku.

Kobiety nie chcą ślubu. Jak to działa na mężczyzn? Zdaniem psychologów – fatalnie. Panowie coraz gorzej radzą sobie ze złością i są coraz bardziej drażliwi. Są w rozterce, odczuwają gniew i mają poczucie bycia lekceważonymi. Wielu z nich nie radzi sobie również z poczuciem samotności. Wnioski amerykańskich naukowców idą dużo dalej: zdaniem badaczy, pod wpływem tej sytuacji mężczyźni podejmują błędne decyzje (np. głosują na niewłaściwych kandydatów), izolują się (poza żoną rzadko mają przyjaciół, z którymi mogą rozmawiać o swoich nadziejach, marzeniach, obawach i frustracjach) oraz … umierają wcześniej niż kobiety.

Męska samotność i niezależność kobiet to dwa trendy przeplatające się i wzajemnie się wzmacniające. Ponieważ kobiety stały się samowystarczalne, nie są skłonne do zawarcia małżeństwa, gdy ich potrzeby w związku nie są zaspokajane. Wolą uzyskać wsparcie społeczne i emocjonalne od otoczenia, przyjaciół i rodziny.

Ponieważ mężczyźni nie są w stanie sprostać potrzebom kobiet w zakresie wsparcia ekonomicznego, emocjonalnego i społecznego, czują się „niewystarczający” i izolują się jeszcze bardziej, uciekając w pornografię, nadużywanie alkoholu i kompulsywne nawyki, takie jak pracoholizm.

Mężczyźni i kobiety coraz częściej żyją w „różnych światach”. Nie ufają sobie nawzajem. Nawet jeśli chcą być razem, tracą wiarę w to, że w związku znajdą prawdziwą, trwałą miłość.


Na podstawie: goodmenproject.com

 


Lifestyle

Niesamowita maseczka, która usuwa blizny potrądzikowe i plamy na twarzy. Zrobisz ją sama w domu!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 grudnia 2017
Fot. istock/keira01

Walczycie z bliznami na waszej skórze? Nie tylko tymi po zacięciu się nożem w kuchni, czy dotknięciu niechcący żelazkiem, ale przede wszystkim z bliznami potrądzikowymi? Plamami na skórze? Próbowałyście już wszystkiego bezskutecznie?

To koniecznie powinniście wypróbować maseczkę, którą same przygotujecie w domu, a której korzystne działania na skórze widoczne jest już po tygodniu!

Składniki:

1 łyżka miodu
1 łyżka świeżo wyciśniętego  soku z cytryny
1 łyżka świeżej mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżka sproszkowanego cynamonu

Przygotowanie:

W miseczce wymieszaj wszystkie składniki, aż utworzą gęstą pastę, która będzie przylegać do twojej skóry. Jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, dodaj więcej soku z cytryny.

Tak przygotowaną maseczkę nałóż na miejsca, w których masz blizny lub plamy i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie zmyj twarz wodą, osusz i posmaruj kremem nawilżającym. Używaj pasty 2-3 razy w tygodniu, aż blizny zaczną blaknąć (po około tygodniu). Ta maseczka zrobiona z naturalnych składników naprawdę może pomóc skórze, a na pewno jej nie zaszkodzi!


 

źródło: styletips101.com


Zobacz także

DZIECIĘCE lustra RODZICÓW, czyli jak nie wstydzić się swojego „odbicia” w dziecku

Głodni miłości kochają przez chwilę, nie wiążą się na stałe. Nie uratujesz ich swoim uczuciem

Głodni miłości kochają przez chwilę, nie wiążą się na stałe. Nie uratujesz ich swoim uczuciem

Cytaty motywacyjne, które cię zainspirują

Cytaty motywacyjne, które cię zainspirują. Sięgnij po nie, gdy masz gorszy dzień